LEIDSCH N°. 4920. Vrijdag A0. 1876. 25 Februari. -V. .CSv .Éfecki* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. Stempeling van Weegwerklnlgen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis: dat, aangezien bij sommige, vooral ijzeren, weegwerk- tuigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de Herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeiing aan te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Februari 1876. LEIDEN, 24 Februari. Gedurende de maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet be steld konden worden: D. Kuipers te Alkmaar; A. Privé, D. "W. Bil- jouw, N. I. Zigeler, Mej. A. W. Van Ess-Koppie, Mej. N. Schaap, H. J. Valk, Wessel, Van Kem pen, G. Verschuur, Mok, allen te Amsterdam; Mevr. Spiecker, le Aken; Mej. M. Lurus, Mej. D. Van der Pol, beiden le Arnhem; Van Nes, te Boskoop; Wilhelmina Van Gerven, teGemert; Mej. A. Van der Lubben, H. ICoessier, Mej. S. L. Van Nes, W. Holswilder, allen te 's-Graven- hageKruyff, te Nieuwediep; Mej. Van Leeuwen, te Oudenbosch; P. Klein, L. Onderwater, beiden te Rotterdam; J. Storm, le Zoeterwoude; M. B. Gantz, I. P. A. De Jong, Mej. J. Bes, Wed. De Bruin, allen te Utrecht; C. Kooy, te Vledder; Mej. A. Vermien Pompe, te VoorschotenHamer, te Wijhe; G. De Heus, Zevenhuizen. Briefkaarten: J. G. Bouwen, te ArnhemMej. H. Misel, te 's-GravenhageLamoraal Wichers, le Rotterdam. Men meldt ons uit Noordwijk De rederijkers kamer „Door oefening volmaakter" hield Dinsdag avond hare laatste openbare vergadering in dezen winter. De opgevoerde stukkenhet welbekende tooneelspel Baboe rita naar Ruysch's ,,'t Was maar een loods" en het blijspel: Othello of de Moor van Venetië, niet naar Shakespeare, werden goed en vlug afgespeeld. Sommige karakters, waaronder we vooral Hat van Willem Liesveld, jeugdig zeeloods, wenschen te noemen, werden zeer flink weergegeven. De zaal •was goed bezet. Na afloop der voorstelling konden velen geen weerstand bieden aan de verleiding om onder het ruischen der muziek van hunne virtuositeit in de edele danskunst te doen blijken. Dat de bediening uitmuntend was, zal niemand wenschen te weerspreken, die weet dat de verga dering plaats had in het Hof van Holland. Van harte hopen wij dat de kamer den voor ons lig- genden zomer zich zal ten nutte maken om te toonen dat het haar waarlijk ernst is met hare zinspreuk. Vooral op het gebied van mimiek en gesticulatie valt nogal wat voor haar te leeren. Uit Warmond wordt ons gemeldMaandag avond werd door het alhier bestaande muziekge zelschap het derde concert gegeven. De solisten (piano en violoncel) voldeden in hooge mate door de fijne uitvoering der solonummers, terwijl de „Harmonie" de verschillende nummers van het programma uitmuntend ten uitvoer bracht. Wij hopen dat dit gezelschap, dat onder goede leiding slaat, nog dikwerf zulke uitvoeringen zal geven. Omtrent de wijzigingen in 't voorstel-Moens, betreffende de wet op het lager onderwijs, ver neemt men nader dat het eigenlijk stelsel van kweekelingen vervalt, hoewel jongelingen tot op 19-jarigen leeftijd onder toezicht werkzaam zullen mogen zijn tot eigen oefening. Volgens het voor stel zullen er ten minste 20 rijkskweekscholen en 20 normaallessen vanwege 't rijk komen. Gemeente rijksscholen worden bij oprichting minstens voor de helft van rijkswege bekostigd. Geene hulponder wijzers zullen meer aan 't hoofd van buurtscholen mogen slaan. Een hulponderwijzer zal slechts voor 30, twee voor 60 en 3 voor 120 leerlingen onderwijs mogen geven. In eene school mei meer dan 120 leerlingen moet minstens één hulponder wijzer met hoofdonderwijzersakte zijn. Het trakte ment van een hulponderwijzer zal minstens zijn ƒ500; van een hulponderwijzer met een akte als hoofdonderwijzer 800; van een hoofdonderwijzer ƒ1000, behalve vrije woning. De kosten der mi nimum-uitgaven voor de scholen zullen half uit 's rijks kas worden gedragen en half door de ge meente, en art. 36 der wet wordt in dien zin gewijzigd, dat de bijdragen der provincie voor hulpbehoevende gemeenten niet meer verplich tend zijn. Met het oog op de nieuwe hovenwet wordt eene wijziging van de artt. 20 en 46 der nolarieele wel, als maatregel van urgentie vereischt. De minister van justitie heeft daarom vrijheid gevon den om het stelsel van die artikelen niet opnieuw in de wet te huldigen en ten aanzien der bekend making en van de legalisatie van de handleeke- ning der notarissen eenvoudiger bepalingen voor te stellen. Daarbij wordt aan belanghebbenden in het vervolg overgelaten om, al naarmate dit in bijzondere gevallen al of niet wordt vereischt of om welke reden dan ook door hem verlangd, al of niet de legalisatie der handleekening van den notaris of door hem uitgegeven stukken van de door de wet aangewezen autoriteit (de president der rechtbank van het arrondissement waar hij zijne bediening uitoefent) te vragen. De minister van financiën heeft eene nota aan de Tweede Kamer ingediend betreffende het nader adres van de suikerraffinadeurs te Amster dam, Rotterdam en Delfshaven. Deze nota loopt over eenige punten, die in 't adres feitelijk niet juist zijn voorgesteld, speciaal aangaande de bij zonderheden der accijnsheffing in Frankrijk. Waar om (dit is de slotsom) bij het Fransche stelsel, gelijk 't in waarheid is, voor fraude van eenige meerdere heteekenis zou zijn te vreezen, dan bij het Nederlandsche, is niet duidelijk. Immers, zou de raffinadeur om te fraudeeren, de suiker toch gedurende korten of langen tijd moeien hergen huiten het onder peil staande magazijn en ver volgens uit de raffinaderij moeten brengen zonder opmerkzaamheid der ambtenaren. Zonder plicht verzaking kan dat niet anders dan met uiterst geringe hoeveelheden. Ook het beweren, dat zelfs zonder fraude de Fransche raffinadeur aan accijns betaling overponden zou kunnen onttrekken door eenvoudigen overgang in vorm van siroop, met zeker gehalte van kristalliseerbare en niet kristal- liseerbare suiker (le zamen 70 pCl.J en dat bedrag niet te boven gaande, wordt ten stelligste weer sproken met art. 4 der Fransche wet, zoomede nog eenige andere beweringen van 't adres. Naar aanleiding van een verzoek, door de vereeniging van officieren dar schutterijen gericht aan de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog, is besloten, 3 Beaumont-geweren, met de noodige ammunitie, per compagnie aan de dienstdoende schutterijen te verstrekken, om ge bruikt te worden bjj de schietoefeningen. Gedurende het jaar 1875 zijn in 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd3,015.000 centen en 2,026,000 halve cenlen; voor rekening van particulieren4,110,000 tienguldenstukken; te zamen uitmakende eene nominale waarde van ƒ41,140,280. Hedenochtend werd in allen eenvoud op de begraafplaats Eik en Duinen nabjj Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mr. E. J. A. graaf van Bylandt. Een aantal vrienden van den overledene waren daarbij tegenwoordig. Een der familieleden, graaf van Bylandt uit Delft, bracht eene zwijgende hulde aan de nagedachtenis van zijn bloedverwant door op de kist een immor tellenkrans neder te leggen. Ds. Blin hield daarna eene toespraak. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Assen A. Simons, thans commies lste kl.tot ontv. der registr. en dom. le Weert E. Nierstrasz, thans surnum. en commies te Maas tricht. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissement-rechtb. te Tiel, Mr. C. H. J. W. Rink, adv. aldaar; benoemd lot ingen. van den waterstaat lste kl. den ing. 2de kl. W. H. Hu- brecht, en bepaald dat het aan den ingen. van den waterstaat 2de kl. W. Verwey Az. verleende onbepaald verlof op 1 Maart zal eindigen, waar door hjj weder tot het corps ingenieurs van den waterstaat terugkeert; voor den tijd van drie jaren tot adsistent aan 's Rijks veearlsenijschool benoemd Dr. J. H. Van 't Hofl; aan Mr. F. Ailing Mees, president der beide hooge gerechtshoven van Ned.- Indië, op zijn verzoek, met ingang van 9 April, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de betr. van president dier gerechtshoven, en tevens uit 's lands dienst, onder dankbet. voor de bewezen diensten. Gemengd Nieuws. Van vertrouwde zijde wordt opge- merkt, dat het onlangs in „de Noordbrabanler" voorkomende bericht, als zou de in Den Haag veroordeelde D. Van Veen waarschijnlijk dezelfde persoon zijn die in het jaar 1863 op monseigneur Zwijsen een moordaanslag heeft gepleegd en toen werd vrijgesproken, ten eenenmale onjuist is, daar de destijds in hechtenis geweest zijnde Johannes Van Veen niet werd vrijgesproken, doch zijne zaak bij hevelschrift der rechtbank is buiten vervolg gesteld, omdat de instructie geen voldoende be zwaren tot verdere vervolging had opgeleverd. Jan Van Veen was in 1837 te Gent in Gelderland geboren en de veroordeelde D. Van Veen is ge boren in Den Haag in 1846. Jan Van Veen is eenige jaren geleden overleden. In het eerlang in den stadsschouw- te Amsterdam op te voeren drama „Van Toulon naar St.-Helena", zullen, naar de „N. R. Ct." verneemt, bij een in dat stuk voorkomenden optocht een dromedaris en dertien paarden ten tooneele verschijnen. Eerstgenoemd dier is daarvoor door de heeren Albregt en Van Ollefen te Hamburg aangekocht. Te 's-Hertogenbosch blijft het water steeds wassende. Gisterochtend was de stand 5.29 M. boven A. P. Men vreest algemeen, dat eenige gedeelten der stad zullen worden onder water gezet. De gemeenschap met Berlicum, St. Michiels-Gestel, den Dungen en Schijndel 'over den begrinten djjk der Zuid-Willemsvaart is mede gestremd. Was de vorige week het water om Wijk-bij-Duurstede tot een zeldzaam gekende laagte gevallen, in nog geen acht dagen is het

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1