drie weken bepaald. Men ziet met nieuwsgierig- hsid den uitslag dezer zeldzame zaak tegemoet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het hótel „de Wageningsche Berg" nabij "Wageningen ingebroken. De daders werden op geweerschoten onthaald. De oude minderbroederskerk, op de Pieterslraat te Maastricht, vroeger arsenaal, is sedert eenige jaren tot kazerne ingericht en be woond door een der bataljons, aldaar in garnizoen, en onderofficieren van den hoofdcursus. Zaterdag ochtend om halfacht bezweek in het kerkgebouw, in de noordergalerij, eene ontlastingsboog met steunmuur, ten gevolge waarvan, over de lengte van 5 meter, dakgewelf en onderliggende vloer instortten. Gelukkig was bedoelde galerij, 's win ters als schermzaal ingericht, voor het oogenblik niet door manschappen bewoond en zjjn er geene ongelukken te betreuren. In den afgeloopen zomer echter, toen de lichtingen onder de wapenen wer den geroepen om de manoeuvres in den Peel bjj te wonen, was op de galerij een gedeelte eener compagnie gelegerd en ook onder de galerij waren troepen gehuisvest. Op last van den regiments commandant is de gebeele kerk door de troepen ontruimd. Eenige ingezetenen van de onder de gemeente Geleen behoorende gehuchten Lutte- raede en Krawinckel hebben van de bevoegde autoriteit een dwangbevel ontvangen, waarin zij met inkwartiering worden bedreigd, indien zij het verschuldigde schoolgeld niet zoo spoedig mogelijk voldoen. De belastingschuldigen gronden daaren tegen hunne weigering op de volgende punten 1°. dat het gemeentebestuur geen hulponderwijzer wil geven, hoewel er 170 kinderen, schoolgaan 2°. dat de beloofde verhooging van het trakte ment van den hulponderwijzer tot nuloe nog niet is geschied en 3°. dat het materieel, dat op school gebruikt wordt, zich in zoo slechten toestand be vindt. In de officieele rekening en verant woording der wijze, waarop de gelden, welke ten behoeve van de slachtoffers der overstrooming in zuidelijk Frankrijk bijeengebracht werden, verdeeld zijn, komt ook een post voor ad 75,235 franken voor het vermelden der lijsten van de ingekomen giften in het „Journal officie]." De Perzische troepen onder bevel van Ziya el Mulk-Han werden onlangs door den stam der Hovizos, die steeds in opstand is tegen den Shah van Perzië, verslagen en verloren daarbij o. a. één kanon. De gemoedelijke bevelhebber, die zich over dit verlies niet bij zijne superieuren wist te verantwoorden, zond den chef der opstan delingen het beleefd verzoek, hem het kanon terug te willen zenden, daar hij 't moeielijk missen kon. "Welk antwoord hij ontving, meldt de te Bagdad verschijnende „Zevra", waarin dit verhaal voor komt, niet. De Amerikaan "Weston, die onlangs in de Agricultural Hall te Londen 24 uren aan één stuk liep, en in dien tijd een afstand aflegde van ruim 109 Eng. mijlen, heeft later een nog sterker toer vertoond. Hij wandelde in 48 uren 180 Eng. rnjjlen af. Slechts korte tusschenpoozen rustte hij. Te Calais had dezer dagen een zeer treurig ongeluk plaats. De artillerie, die zich daar eiken dag op het strand oefent, was bezig proeven omtrent de uitwerking van bommen te nemen. Daartoe plaatste men een bom in een grooten kuil, en bracht haar in verbinding met een elec- trischen draad, om haar op een gegeven teeken te laten springen. Of nu het teeken te vroeg is gegeven of wat ook, weet men niet, doch toen zich nog één kapitein en drie minderen in den kuil bevonden, sprong de bom, met het ongeluk kig gevolg, dat de vier menschen werden ver pletterd. Een vreeselijk ongeluk heeft op de Limburgsch-Pruisische grenzen plaats gehad. Ee nige Pruisische commiezen, die zich in dienst bevonden, nabij het dorpje Grootenraedt (Prui sen), zagen een man, die, naar het hun toe scheen, iets onder zijn jas verborgen had; zij gingen naar hem toe en vroegen wat hij ver borg. De aangesprokene deed eerst, of hij het niet verstond, maar haalde eindelijk een geweer te voorschijn. Plotseling ging het schot af en trof den ongelukkigen eigenaar, zoodat hij op de plaats dood bleef. Omstreeks 5 uur Vr ij dag-middag is de trein, die van Antwerpen te Breda op de dood- loopende lijn aankwam, door de gladheid der rails zoover doorgeloopen, dat de borstwering, die tot stuiting dient, geheel uit elkander gereden werd. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Slechts werden de passagiers door dien schok op eene min zachte wijze door elkander geworpen. Te Nicolajef (Rusland) is de Bank leeggeplunderd. In den morgen van 4 dezer zoo wordt uit Cherson geschreven leverde het plein voor het gebouw een schouwspel op, waarbij, men onwillekeurig moest denken aan eene der hevigste revolutionnaire épisodes onzer eeuw. Reeds met het aanbreken van den dag was het bericht van den roof door de geheele stad verspreid en waren allen, die hunne spaarpenningen of andere gelden bij de Bank hadden gedeponeerd, daarheen gesneld. Weldra was de menigte tot duizenden aangegroeid en begon zij, onder het uiten van allerlei schimptaal en verwenschingen tegen de Bankdirectie en de openbare autoriteit, het gebouw te bestormen, ten einde zich van het gebeurde te vergewissen. De politie was niet in staat, den woedenden aanval te keer te gaan. Gelukkig dat er dadelijk troepen werden gerequireerd. Het bleek nu dat de dieven 's nachts eene algemeene ver woesting hadden aangericht. Alle deuren waren opengebroken, de zware kassen vernield, de lichte medegenomen, de kisten, waarin kostbaarheden waren geborgen, totaal verbrijzeld, andere in stuk ken gehakt of omvergehaald en alles weggeroofd. Al de uurwerken waren verpletterd, en daar al de wijzers op 2 uren stonden, moet de misdaad op dat uur gepleegd zijn. Er was slechts één oogge tuige geweest, de nachtwaker der Bank, dien men zwaar gekneveld en mishandeld, half dood in een hoek vond liggen. Voor zoover men eenige woor den uit hem kon krijgen, was hij overvallen door een achttal gemaskerde dieven. De schade was nog niet met eenige zekerheid te berekenen. De spaarbank, de déposilokas, de gelden van het weeshuis, enz. enz., alles in hetzelfde gebouw, hebben hetzelfde lot ondergaan. Dat een roof van zulk een omvang in zulk een gebouw kon worden gepleegd, zonder dat iemand er iets van bemerkte, kan alleen daaraan worden toegeschreven, dat de Bankdirectie zoo onvoorzichtig was van dit alles des nachts aan slechts één man ,ter bewaking toe te vertrouwen. Rechtzaken, De rechtbank te Maastricht heeft de invrijheid stelling bevolen van een Luxemburger, op wien de vermoedens rusten van moord gepleegd op een meisje in zijn geboorteland, doch wiens uitleve ring, wegens gemis van een uilleveringstractaat, onmogelijk was. Hij is evenwel als landlooper, op grond der wet van den 29sten Juni 1854, over de grenzen geleid. BUlTENLiAND. Frankrij k. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de „Républ. franpaise", die aan geklaagd was wegens het honen van den heer Buffet als minister. Het blad had namelijk een artikel openbaar gemaakt, dat aldus eindigt: „De heer Buffet doet nu een beroep op de kiezers in Tarn-et-Garonne, in Cher, enz. De heer Buffet is geoordeeld; zijne zaak is verloren. Hij zal niet gekozen worden. Zijn geheel staalkundig leven verdient minachting en verachting." De rechtbank heeft het blad veroordeeld tot eene boete van 2000 fr. en den verantwoordelijken uitgever tot eene maand gevangenisstraf. I Duitschlanci. In de memorie van toelichting bij het wets ontwerp op het beheer over de gelden en goede ren der katholieke bisdommen in Pruisen wordt o. a. het volgende aangevoerdHet ontwerp heeft ten doel, dat beheer te regelen op dezelfde grond slagen als in de wet van 20 Juni 1875 voor het beheer over de gelden en goederen der katholieke gemeenten. "Vóór de invoering der Pruisische grond wet was het recht van staatstoezicht op het beheer over de bezittingen der bisdommen in de verschil lende provinciën niet hetzelfde en na hare invoe ring is het overal langzamerhand deels ontdoken deels feitelijk buiten toepassing gebleven. In Han- nover, Hessen en Nassau, wier regeeringen steed het oude recht van controle hadden gehandhaall is het na de annexatie op dezelfde wijze als ij de oude provinciën des lands toegegaan. Vroege nam de Pruisische regeering bij elk bisdom inzag van de rekening, staat der kas, enz. enz. Diet aangaande zijn van 1827 tot 1836, op grondde bestaande wetsbepalingen, verscheidene koninklijk besluiten uitgevaardigd. Met al de daarin omschn ven rechten van den staat is het gegaan zooi hierboven gezegd is. Hieruit is een onhoudbai toestand ontstaan. Om daarin te voorzien en tevei eene leemte aan te vullen, die zich sedert de it voering der wet op het beheer van de gelden e goederen der katholieke gemeenten heeft doe gevoelen, zijn in het thans ingediend ontwei niet alleen opgenomen de eigenlijk bisschoppelijk bezittingen, maar ook verscheidene inrichtinge; stichtingen en fondsen, die niet konden vallen i de termen dier wet. De groothertog van Baden heeft den dichti Victor Scheffel tot den erfelijken adelstand vei heven. Volgens de „Ivreuzzeitung" is de voorzitti van het Heerenhuis, graaf Olto Stolberg Were: gerode, benoemd tot gezant van Duitschland t het hof te Weenen. Spanje. Officieel wordt gemeld dat Primo de Rivei Estella heeft genomen. Den 15den Maart zal het budget bij de Cortt worden ingediend. Uit St.-Jean-de-Luz wordt melding gemaal van eene hevige fusillade in de omstreken va Pena Plata. De regeeringstroepen rukten voor naar Echalar. De Carlistische deputatie van Gui puzcoa is naar Frankrijk gegaan. De Carliste: ontruimden Santiagomendi en San Marcos. D troepen waren naar Villasuerta opgerukt. Morione en Loma beheerschten Tolosa en Andoain. De „Univers" heeft nog deze dépêche ont vangen uit Hendaye, 18 Febr.De graaf va: Caserta is te Tolosa, waar ook de Koning is aangekomen. Vijftien Carlistische bataljons bezet ten de hoogte van Vitoria en versperren de: vijand, die te Aspeitia en Azcoïtia is, den weg naar Tolosa. De „Cuartel Real" zegt dat wederom eenigf Carlistische troepen Guernica en Durango zijn binnengerukt. De Alphonsislen hebben te Vergan 40.000 piasters belasting gevorderd. De vermeestering van Montëjurra is beves tigd. De Carlistische generaal Calderon is krijgs gevangen gemaakt. De verliezen der regeerings troepen bedroegen 300 man. Een expresse uit Oletta meldt, dat Martinez Campos Zaterdag-ochtend Vera is binnengetrokken, De bezetting van Pena-Plata door Echelar beves tigt zich. De Koning is te Arlaban aangekomen en met geestdrift door de menigte en de troepen toegejuicht. Moriones is nabij het fort Yadumende van het paard gevallen en heeft bij dit ongeval den voet verstuikt. (jrroot-Uritnnnië. De „Observer" heeft een telegram uit Caïro van den 19den ontvangen, waarin gemeld wordt dat de heer Cave naar Alexandrië is vertrokken. De heer Stokes voor de regeering en De Lesseps voor de Suez-kanaalmaatschappij hebben eene over eenkomst geteekend, waarbij de tegenwoordige surtaxe vervangen wordt door een jaarlijks met 50 centimes afnemende surtaxe, zoodat in 1882 die geheele additioneele heffing afgeschaft zal zijn. De Lesseps heeft zijne protesten te Konstantinopel ingetrokken. De Kanaalmaatschappij zal jaarlijks een millioen voor onderhoud van 't Kanaal vragen. Telegrammen. HENDAYE, 20 Februari. De regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van Astaola en alle omliggende hoogten. BELGRADO, 20 Februari. Op last van den minister van oorlog zijn alle manschappen van 20- tot 50-jarigen ouderdom, die voor buiten gewonen dienst bij de volksmilitie waren inge-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2