LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4916. A0. 1876. Maandag 21 Februari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postD 1AO. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTEXTIENs Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17^. Groolera letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad op Donder dag 24 Februari 1876, des namiddags te twee uren. LE1MN, 19 Februari. 's Konings 59ste verjaardag werd heden alhier herdacht door het uitsteken van vlaggen van de openbare en eenige particuliere gebouwen, terwijl het carillon zich bij afwisseling liet hooren. Het concert, gisteravond door de Maatschappij voor Toonkunst in de Stadszaal gegeven, werd door een talrijk publiek bezocht. Een zeer classiek programma, waarop solo's voor piano en voor zang, maakte dezen avond tot een der schoonste con certavonden die de Maatschappij ons tot heden te genieten gaf. De nummers voor orkest werden flink uitgevoerd over 't algemeen is vooruitgang bij de orkestklasse zeer merkbaar en met ver trouwen kunnen wij deze, bij de uitstekende leiding, eene goede toekomst voorspellen. Wat de solisten betreft komt aan onze stadgenoote Mej. Schultz lof toe voor de schoone vertolking van Schumann's concert en de beschaafde voordracht der solonum mers. Mej. Schneider munt uit door goede methode. Beide dames gaven nog een nummer ten beste: Mej. Schultz het „Spinnlied" van Mendelssohn en Mej. Schneider het „Soldatenlied" van Schu mann, waarvoor het publiek zich zeer dankbaar betoonde. Den lsten September zal te St.-Petersburg het derde internationale congres van Oriëntalisten geopend worden. De zittingen zullen tien dagen duren, waarvan de vier eerste aan de behandeling der talen, letterkunde en geschiedenis van Aziatisch Rusland, met inbegrip van de Caucacuslanden en Centraal-Azië zullen gewijd zijnde drie volgende aan die van Oost-Turkestan, Tibet, Mongolië, China en Japan, Indie, Afghanistan, Perzië en den Indo- Chineeschen Archipel, Turkije, Arabië en Egypte de twee laatste aan de archaeologie en numismatiek én aan de godsdienstige en wijsgeerige stelsels van het Oosten. Tevens zal eene tentoonstelling plaats hebben van al wat op de oudheden en den tegen woord igen toestand der Oostersche volken betrekking heeft. Prof. M. J. De Goeje alhier, tot correspondent voor Nederland en zijne Aziatische bezittingen benoemd, heeft eene circulaire rond gezonden, bevattende eene uitnoodiging aan alle belangstellenden om zich als lid van het congres te laten inschrijven. Hij vertrouwt dat voor hen, die de zittingen niet kunnen bijwonen, het recht op een exemplaar der verslagen en mededeelingen tegen de betaling der contributie wel zal opwegen. Hij meent op deelneming te meer te mogen aan dringen, omdat het van groot belang is, dat Ne derland, als een van de landen waar de Oostersche studiën steeds bijzonder gebloeid hebben en als Aziatische mogendheid, op dit congres waardig worde vertegenwoordigd. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer IC. A. W. L. Hazel- hof Roelfzema, geb. te Zevenaar, met acad. proef schrift, get.koop op monster. Uit Boskoop wordt ons gemeld: Evenals in vorige winters werden alhier ook nu weer tal van bijeenkomsten van allerlei aard gehouden. Ver dienen zij alle vermelding, niet het minst is dit het geval met de zes voordrachten van den heer H. Witte over de plant, de zes volksvoorlezingen, en de vier openbare vergaderingen van het depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wat de volksvoorlezingen aangaat, zij werden even als de voordrachten van den heer Witte druk bezocht, terwijl 't sleeds ingezetenen waren, die de spreekbeurten vervulden. In de nutsvergadering traden, op eene enkele uitzondering na, sprekers uit den vreemde op. De laatste maal was het ds. De Ridder uit Den Haag, die de vele aan wezigen den ganschen avond op aangename wijze wist bezig te houden. Donderdag-avond hield de afdeeling Den Haag van de Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerk-nijverheid in Nederland eene ver gadering. De voorzitter, Mr. J. Kappeyne van de Coppello, deed eenige mededeelingen, waaruit o. a. bleek, dat de tenloonsielling, die dit jaar te Am sterdam zou worden gehouden, wegens de groote toebereidselen, die daarvoor dienen gemaakt te worden, tot 1877 is uitgesteld. Dit neemt echter niet weg, dat het 25-jarig bestaan van deze ver eeniging dit jaar met eenigen luister zal worden gevierd. Vervolgens werd door den heer L. J. Lefèbre eene voordracht gehouden betreffende spoorwegveiligheids-signalen met voorstelling en in werking brengen der toestellen. Hij deed uit komen hoe wenschelyk het is, dat de reizigers op spoorwegen door gemakkelijke en snelwerkende seinen in verbinding kunnen komen met den machinist, den hoofdconducteur of het ander per soneel van den trein. Tot hierloe zijn bij sommige spoorwegondernemingen vele proeven tot dat einde genomen, die geen voldoende uilkomsten hebben opgeleverd. Van daar dat de heer L. op het denk beeld gekomen is, zijne krachten aan deze zaak te wijden. Het toestel bestaat uit een seinhuis, aangebracht boven de vensters van de portieren der wagens, ter plaatse van de roeden der gor dijnen. Door koord, wimpel en noodschot worden de signalen gegeven. De heer L. heeft doen blij ken, dat de signalen vernomen en beantwoord werden, en aangetoond, op welke wijze hij eene moeielijkheid is te boven gekomen, namelijk de verbinding van de buis met de verschillende rij tuigen, daar die dikwerf worden verwisseld, af- en aangehaakt. Hij zeide niet, dat zijn toestel volmaakt en voor geene verbetering vatbaar was. Integendeel, hij noodigde alle technici uit, hem hunne opmerkingen mede te deelen, ten einde langzamerhand lot volmaaktheid te komen. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Nieuwediep, is 17 dezer Kaap Espichel ge passeerd. Door het bestuur der maatschappij lot be vordering der bouwkunst is in een verzoekschrift aan den minister van binnenl. zaken te kennen gegeven, dat de geruchten omtrent het rijksmuseum te Amsterdam, als zou de beoordeeling der bouw plannen worden opgedragen aan de commissie van adviseurs, zekere onrust hebben teweeggebracht onder de bouwkundigen, omdat in die uitgebreide commissie slechts twee bouwkundigen zitting heb ben, de architecten P. J. H. Cuypers en J. Gos- schalk. De heer Cuypers, die geroepen is zelf een ontwerp in te dienen, kan natuurlijk geen stem uitbrengen, en zoodoende zou bij slot van reke ning bet oordeel dier commissie het oordeel wor den van één persoon, en dat in een zaak, die tonnen gouds zoude kosten. Het besluur vertrouwt dan ook, dat die geruchten, zoo zij al waarheid bevatten, niet de volle waarheid behelzen, en dat de minister de noodzakelijkheid zal erkennen, dat de commissie, die een oordeel zal vellen, voor een zeer groot deel uit bouwkundigen besta. Want, moge het oordeel van specialiteiten feilbaar zijn, uit deze stelling vloeit toch niet voort, dat hun oordeel kan worden gemist. In eene gisteren gehouden vergadering van deelhebbers in de Rotterdamsche Bank is met 340 tegen 40 stemmen besloten tot inkoop van hoogstens drie millioen aandeelen beneden pari ter beurze of ondershands mits alsdan niet boven den beurskoers van den dag. Naar men verneemt zijn de heeren J. E. Cornelissen, en Dr. C. M. Kan, te Utrecht, en N. W. Posthumus, te Arasterdam, benoemd tot correspondeerende leden der „Gommission de géo- graphie commerciale" te Parijs. De minister van oorlog heeft bepaald1°. dat voor sergeant-majoor, opperwachtmeester, ser geant, wachtmeester en schrijver 4ste klasse in de eerste plaats in aanmerking zullen worden gebracht de oudsten in graad, althans, indien zy zulks door gedrag, ijver en bekwaamheid verdie nen; 2*. dat, aangezien de soldijen der onderoffi cieren niet uitsluitend zijn verhoogd om dezen meer zakgeld te bezorgen, maar ook en vooral om hen in de gelegenheid te stellen hunne voeding en hun verder materieel leven in de kazerne te verbeteren, de corps-commandanten zullen dienen na te gaan, in hoeverre de inleggelden voor de onderofficiers-menages bij hun onderhebbend corps behooren te worden vermeerderd. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw: J. M. Waleson, Dr. J. W. Gunning, Mr. J. U. De Kempenaer, Mr. E. G. Gertsen, Mr. J. M. Smits, Mr. H. A. ridder Van Rap- pard, Ds. G. Molenkamp, Ds. Van Hoogstraten, past. G. Eisen en past. W. Van de Ven. Z. M. heeft benoemd in den Gouden Leeuw van Nassau tot ridder 4de kl. H. H. L. Van Wes- semin de orde van de Eikenkroon, tot comman deur J. M. J. Brutel de la Rivière, tot officiers Jhr. A. C. Van Haeften, J. M. L. A. P. Wirx, Jhr. J. A. Roëll, J. Van Someren Brand en H. Raat; tot ridders: V. Salmon, L. C. Rovers, C. Vriesendorp, W. Van Ardenne Lzn. en H. Scholten. Z. M. heeft het consulaat voor de Portu- geesche bezittingen ter kust van Mozambique, op de plaats van dien naam, opgeheven; aan Jhr. Mr. C. Dedel, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als president der arrond.-rechtbank te Amsterdam, onder dankbet. voor de vele diensten, en hem benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw; J. Luteyn, die als directeur vanwege den handel, bij het vrije entrepot te Middelbuig, met 31 Maart moet aftreden, opnieuw als zoodanig benoemd; den generaal-majoor P. G. J. Van der Schrieck, commandant der 1ste divisie inf., op zijn verzoek, op nonact. gesteld, te rekenen van den dag waarop hij het lidmaatschap der Tweede Kamer zal heb ben aanvaard, en zulks onder betuiging van Zr. Ms. tevredenheid en dank voor de vele en goede dien sten, door hem tot dusverre aan koning en leger bewezen. Gemengd TVietaws- Gistermiddag te halfvier is deinfan- terist H. R. door de militaire patrouille uit de Haarlemmerstraat naar de kazerne geleid. Zyn vader, die met zijn broeder twist had, hield dezen vast, die, zich losrukkende, bij ongeluk met een mes, dat hij by zich bad, den bedoelden militair boven het linkeroog eene snede toebracht, welke wond, hoewel bloedende, van geringe beteekeriis is. Nieuwe t ij den, nieuwe zeden! schrijft de „Arnh. Ct." Dat een crimineel beschul digde niet ter terechtzitting verscheen is meer

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1