Het is den commissaris van politie te Delft mogen gelukken dezer dagen aldaar een chevalier d'industrie in verzekerde bewaring te nemen, die ook reeds elders, o. a. te Haarlemen Den Haag, eenige proeven van zijne bekwaamheid had gegeven. Een door zijn meester weggezonden kleermakersknecht, J. H. L., van Amsterdam, had aan 't Oude Delft eenige kamers gehuurd, een voor zich zeiven en twee voor zijn meester, die hij eerstdaags verwachtte. Deze laatste was, naar hij vertelde, een vermogend man, die begeerde dat hij, zijn bediende, het zich aan niels liet out- breken. Hij had dan ook reeds eenige dagen goede sier gemaakt en, om het vertrouwen van de ver huurster der kamers te meer te winnen, gaf hij haar den raad, de huur, die zij op f 37 had ge steld, tot 65 te verhoogen, zijn meester was rijk genoeg om die som te betalen. Men heeft J. H. L. voorloopig een kamer ter bewoning ge- géven waarvoor hij in 't geheel geen huur ver schuldigd is en waar hij, in stille afzondering, de onbestendigheid van 'tmenschelijk lot kan bepeinzen. In de vorige week heeft zich te R o t- terdam een Amerikaan opgehouden, die zich in zijn vaderland had schuldig gemaakt aan oplich terij door valsche wissels, waardoor hij een bedrag van 600,000 dollars had bijeengebracht. Omtrent dien persoon en zijne arrestatie te Londen worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Den 28sten Januari vervoegde zich de te Rotterdam gevestigde Amerikaansche consul ten kantore van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij en gaf aan de directie bericht, dat hem uit "Washington per telegraaf was opgedragen, het oog te houden op Ezra D. Winslow, die zich onder den naam van J. Cliffton, met zijne vrouw, schoonzuster en zoontje, te New-York aan boord bad begeven van het stoomschip „Rotterdam". Daar er tusschen Nederland en de Vereenigde Staten geen tractaat van uitlevering is gesloten, meende de consul, voor zoover noodig, de mede werking der directie te mogen inroepen. Intusschen ontving de directie nog vóór de aankomst van de stoomboot een brief van den passagiers-agent te New-York, met verzoek, aan den verwachten per soon bij zijne aankomst een wissel uil te leveren, groot f 3000, ten name van J. Cliffton. Terwijl de noodige maatregelen werden genomen, had "Winslow aan den kapitein der stoomboot wijsge maakt, dat hg in Amerika door een associé in effec- tenzaken was bedrogen en daardoor zelf genoodzaakt het land te verlaten, omdat hij door die zaak in onge legenheid kon komen. Tevens gaf hij den kapi tein té kennen, dat hij bij het passeeren van Dungeness aan wal wenschte te gaan, om van daar met een andere gelegenheid naar Rotterdam te reizen. Werkelijk nam hy te Dungeness af scheid en ging met de loodsboot heen. Den vol genden dag (8 Februari) ontving men ten kantore der Stoomvaartmaatschappij een telegram uit Brussel, inhoudende een verzoek om inlichting omtrent den tijd waarop de stoomboot „Rotter dam" verwacht werd. Doch daarbij volgde een telegram, bestemd voor „mevrouw Cliffton", zijnde dezelfde valsche naam als op den vermelden wissel. Onmiddellijk werd een inspecteur naar Brussel gezonden, vergezeld door een verslaggever van den „Boston Herald". Terwijl beide heeren op reis waren, was Winslow reeds uit Brussel vertrokken. Den volgenden morgen verscheen hg onder den naam Cliffton ten kantore der Stoom vaartmaatschappij, om de dépêche te reclameeren, die bij uit Brussel had afgezonden, maar die niet bezorgd had kunnen worden. Toen hij na afloop dezer commissie, waarbij hem tevens de wissel werd uitgeleverd, het kantoor verliet, ging een der bedienden hem achterna, wenkte een voor bijkomend politiebeambte, en nu hielden beiden hem in 't oog. Hy besteedde den voormiddag met winkels te bezoeken en kocht verschillende kleedingslukken, die hg tegen 12 uren liet bezor gen in het hotel „Leygraaff", alwaar hij zijn iiitrék nam. Vervolgens is hij dien dag nog twee maal aan het kantoor der Maatschappij geweest, om naar de stoomboot te informeeren. Deze arriveerde te halfzes. In plaats van toen dadelgk aan boord te gaan, bleef hij op de kade heen en weer loopen, ver welkomde vervolgens den kapitein en verzocht hem, de béidé dames mede naar hét hotel te begelei den en hem dén volgenden morgen te wil- lèü vérgezellén, om hém te legitimèeren bij het incasseeren van den wissel. Nadat men hem nog te zes uren had gezien, was hg 's avonds spoorloos verdwenen. De politie ontdekte den volgenden morgen, dat de vrouw en de zuster den wissel in haar bezit hadden. Dit gaf aanlei ding tot nader onderzoek. De beide dames hadden eenige effecten bij zich, die zij vrijwillig aan den Amerikaanschen consul afgaven. Winslow was 's nachts in Den Haag geweest en over Oslende naar Dover op reis gegaan. Dadelijk zette een inspecteur, met den genoemden verslaggever, hem achterna, en te Dover gelukte het zgn spoor tot Londen te volgen. Daar is hjj Maandag gearres teerd in een boekwinkel, alwaar zgne familie vol gens afspraak uit Rotterdam b'g hem zou komen. De vrouw, de zuster en het kind zijn gister morgen naar Harwich vertrokken. Naar men ver neemt, heeft hij beweerd, dat zijne vrouw nog een aanzienlgke geldswaarde in handen had, doch heeft deze dit ten stelligste ontkend. Hij heeft vérzocht, dadelijk naar Amerika getransporteerd te mogen worden. Reeds eenige weken vóór zgn vertrek uit Amerika heeft hg bij een rechtsge leerde te Boston information ingewonnen omtrent de tractaten van uitlevering van misdadigers. Hij beweerde die inlichting noodig te hebben voor een hoofdartikel in de „Evening News". Dat blad had hij in eigendom. Een ander persoon, die zich aan hetzelfde kwaad heeft schuldig gemaakt en met hem in betrekking stond, is in Amerika insgelijks gearresteerd. Rechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 12 Februari: Eén wegens in vei keerde richting door de Maarsmanssteeg te rijdenéén wegens over treding op de wet der jacht en visscherij (te Voorschoten). Gisteren werd door het hof van Z.-H. uitspraak gedaan in de strafzaak van den handelsreiziger en den gewezen kellner uit Rotterdam, wien is ten laste gelegd valschheid in twee onderhandsche geschriften en het desbewust gebruikmaken van die geschriften, om daardoor in het bezit te komen van dertien dozijn stoelen ten nadeele van den patroon des eerstgenoemden. Den reiziger werden drie jaren gevangenis en vier geldboeten van f 50, den kellner drie maanden gevangenis en eene geldboete van /"50 opgelegd. KOLONIËN. BATAVIi, 15 Januari. Gisteren zgn de o^geduikte postpakketten, die door het in den grtnd varen van de „Willem Kroonprins" als verleren te beschouwen waren, geopend en de brieven aan belanghebbenden uit gereikt. De heer Mr. J. H. Verbeek, wien onmid dellijk na zijne benoening tot lid in den raad van justitie te Samararg, voor herstel van gezond heid verlof naar Nederknd was toegestaan, is aan boord van de „Prins Hendrik" op de reede te Samarang overleden. Men schrijft uit ten Oosthoek, dat de werk zaamheden aan den spörweg Malang-gasoeroean zoo goed als gestaakt zip wegens de groote moeie- lykheid om het noodige werkvolk te bekomen. In den nacht van^l op 22 December heeft op den opgehoogden, uden militairen weg bij het ravijn Tjikrelek een< aardschuiving plaats ge had, ter lengte van ong^eer 35 meter, waardoor een inlandsche woning, beneden aan dien weg staande, werd medegesleefVan het daarin wonende huisgezin wisten de ma en een der kinderen zich te redden, doch weden de vrouw en de twee overige kinderen door d< Tjikrelek medegevoerd. Door den gouverneur-generaal an Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleed: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den arch, lste by den waterstaat W. Goed- huys; idem w. 15 jaar onafgebr dienst in Ned.-Indië, aan den comm. op het ads.-resid.-buree te Sintang Th. H. Ronkes. Ontslagen: Eervol, de adjjomm. bij den post- en tel. H. Van Affelen van Saeimsfoort ^ervol, de gew. adj.-comm. by den post- en tel. F. Krüthoffe;en de gear, klerk op het res.- kant. te Banjoemas C. F. Ha)er. Benoemd: Tot ads.-res. van Tjiringin R. K. Van Oldentot secr., tevens boekb. by de wees- en boedelkamer te Banda B. E. Bernard; tot boofdou- derw. aan de openb. lag. schd te Soerakarta W. Tinge; tot hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Indramayoe C. Van der Wende; tot comm. op het ads.-res.-bnr. te Sintang W. W. Van Weelderen; tot lsten comm. bij 'slands kas te Soerabaya F. H. L. Van den Dongen Gronovins. Op het bureel van den algem. ontv. bij 's lands kas te Batavia: tot 2den comm. H. Hall, tot 3den comm. J. D. Strnwer. Tot ing. 2de kl. Th. W. C. Herckenrath; tot adsp.-ing. B. Kersjes en E. A. C. F. Von Essen. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot mil. ambt 3de kL V. J. Von Mayrhofer. Departement der Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den gezagh. 2de kl. bij de marine M. C. Kelfkens, en aan den 2den machin. bij de marine N. Biezeveld. Benoemd: Tot gezagh. 2de kl. A. Q. Rijcken; tot2denmach» E. D. J. Hoen; tot 2den stnnrman S. Hoeksma. BUITENLAND. Spanje. Uit St.-Sebastiaan wordt van 16 dezer gemeld: Moriones heeft zijne vereeniging met Lorna bg Azpeitia totstandgebracht en de Carlisten in de richting van Tolosa teruggedreven. Na een bloedig gevecht bij Elgueta is generaal Quesada tot Ver- gara voortgerukt. De Carlistische cabecilla Garondo, die bg de beweging der troepen in de vallei van Baztan gevangengenomen was, is te Irun aange komen. Het gerucht wil dat don Carlos te Echalar is. Een corps van ongeveer 5000 maD, onder be vel van Navascues, is te Irun aangekomen; het moet helpen Vera, dat spoedig aangevallen zal worden, te vermeesteren. Het wordt bevestigd dat Quesada en Maldonado de linie van de Deva op de Carlisten hebben veroverd, na een zeer hard- nekkigen strijd. De verliezen waren aan feide zgden zeer groot. In de Carlistische forten, die dezer dagen in handen der regeeringstroepen vielen, is eene groote hoeveelheid patronen gevonden, met hetzelfde fabrieksmerk als die welke bij de regee- riDgstroepen in gebruik zijn. Van de grenzen meldt men een ongelukkig voorval. Op Franscb grond gebied is een man gedood door een geweerkogel, afgeschoten uit de Carlistische posities van Pena- Plata. Groot-Britanniê. Bij gelegenheid van een feestmaal, door de kamer van koophandel te Londen gegeven, heeft lord Salisbury het woord gevoerd. Hij zeide dat Engeland zijne politiek nauwkeurig wenscht te omschrijven. In den vreemde dacht men dat En geland, omdat liet aan commercieele belangen zich wijdt, bevreesd is en zich zou laten tekort doen in zgn rechten, doch het was gereed om, zoo noodig, hard en raak toe te slaan. Engelands po litiek was voornamelgk op Indië gericht. Het land was tol eiken prijs besloten zich aan die zgde niet door naburen te laten kortwieken. Vandaar de algemeene goedkeuring van den aankoop der Suez-kanaal-actiën. In het lagerhuis zeide gisteren de heer Northcote, in antwoord aan den heer Gordon, dat er alle reden is om te onderstellen dat de Turksche regeering de bijzondere verbintenissen zal nakomen, betreffende de geregelde overmaking van den cijns, welke lot waarhor» strekt voor de leening van 1855. Disraëli diende een wetsont werp in, dat de koningin vrijheid geeft een nieu wen titel bij hare tegenwoordige titels te voegen en haar de keus daarvan overlaat. De heer Howe verklaarde zich er tegen. Bij eerste lezing werd het ontwerp aangenomen. Oostenr.- Hong. Monarchie. De grondslagen, waarop de quaestie der Hon- gaarsche Bank tot eene oplossing zal kunnen ko- men, zijn gevonden. De Oostenrijksche „National Bank" zal de Hongaarsche Bank stichten, welke het recht van uitgifte van biljetten zal erlangen; de „National Bank" waarborgt de inwisseling der Hongaarsche bankbiljetten tegen specie en neemt ze tegen de daarop aangegeven waarde in betaling. De ,jN. fr. Presse" meldt dat, volgens het wetsontwerp van den minister van financiën, eene belasting zal worden geheven van alle binnen- en buitenlandsche industrieele-, bank- en spoorweg ondernemingen voor de noteering van hare aan- déèlen op de YVeener Beurs. Jaarlijks zal een zeker percentendeel van het nominale bedrag der in omloop zijede actiën betaald worden; voor krediet- en industrieele ondernemingen en-, vóór spoórweg-oiïdernemingen per mille. De bélasting zou nimmer het maximum van 10.000 florijnen voor ééne maatschappij overtreffen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2