LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4915. Zaterdag A0. 1876. 19 Februari. DE DJAMBI-EXPEDITIE. PRIJS DEZER COURANT: <Voör Leiden per 3 maanden.....1.10. Franco per postk..xi..... 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIEJ( Van 16 regelir.,1.08; Iedere regel meer..i...T.w..ai« O.I7f» Grootere letters naar plaatsruimte Het was in den zomer van het jaar 1874 dat men in een der zalen van het Yachtclubgebouw te Rotterdam een uitgelezen vergadering kon bij een zien, uitgelezen in meer dan één opzicht. Naast den hoogleeraar toch, wiens geschriften den oningewijde zoo menigmaal kennis deden maken met het schoone Insulinde, of wel den gewezen bewoner van die verre gewesten zoo menige be kende plek met een onbegrijpelijke getrouwheid weer voor oogen looverden, al had des schrijvers voet den Indischen bodem nooit betreden naast hem was Z. IC. H. Prins Hendrik gezeten, wiens tegenwoordigheid zeker het welsprekendste bewijs -was van belangstelling in alles, wat daar werd behandeld. En dat mocht in waarheid gewichtig heelen. In die vergadering van het Aardrijkskundig Ge nootschap dat het de leden van die Vereeni- ging waren, welke daar bijeen kwamen, zal de lezer reeds hebben begrepen kwam het plan ter sprake een expeditie te organiseeren naar het nog zoo onbekende binnenland van het rijke Sumatra. Wie het voorrecht had daar tegenwoordig te zijn zal het zich nog levendig herinneren, hoe de Prins het woord nam om den wensch te ken nen te geven, dat die onderneming mocht tot stand komen in het belang van wetenschap, han del en nijverheid, dat zij mocht worden ten uit voer gebracht door Nederlanders, zoodat men daartoe niet de toevlucht behoefde te nemen tot vreemdelingen. Een groot bezwaar waren de kosten, die, be driegt ons geheugen ons niet, op 20,000 werden begroot. Dat bezwaar echter was niet overwegend genoeg om het ijverig bestuur van het Genootschap af te schrikken. Het besloot te beproeven hoever men het zou kunnen brengen, en de uilkomst heeft getoond, dat het gelijk had. Is dan reeds de henoodigde som bijeengebracht? Het is er verre van af, maar toch is men reeds ver genoeg gevorderd om het vertrouwen te kun nen voeden dat men het gewenschle doel zal be reiken. De bijdragen van den doorluchtigen eere voorzitter, van lichamen als de Nederlandsche Handelmaatschappij en de N.-I. Handelsbank legden een grondslag waarop kon worden voortgebouwd, en op de 11de algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, dezer dagen te Dor drecht gehouden, kon de voorzitter Prof. P. J. Veth mededeelen dat 5/t der som, henoodigd voor de voorgenomen Djambi-expeditie, is bijeengebracht. Waar 3/t aanwezig is, mag men zeker met eenigen grond de verwachting koesteren, dat ook de nog ontbrekende 2'E wel zullen te vinden zjjn. Toch valt het niet te loochenen, dat de stoffelijke blijken van belangstelling, het gewicht der zaak in aanmerking genomen, niet zoo bijzonder spoe dig inkomen. Gewichtig toch is de voorgenomen expeditie, in de eerste plaats voor hen, die hun bestaan in handel en nijverheid vinden, gelijk de voorzitter op bovengenoemde vergadering te recht opmerkte; want al is de bedoelde streek van Sumatra nog zoo goed als geheel onbekend, het is toch vrij zeker, dat zij groote schatten van ver schillenden aard bevat, om niet te spreken van de .reeds ontdekte Ombiliën-kolsnvelden. Die onbekendheid, zoo ongeveer sprak de hoog leeraar, is een schande voor Nederland. En inder daad, het mag minstens onverklaarbaar heeten, dat wij, nakomelingen van mannen, die met op eigen kosten uitgeruste schepen de andere natiën van Europa voorgingen, waar het gold steeds nieuwe ontdekkingen toe te voegen aan de reeds opgespoorde landen, dat wij ons niet meer beijveren om een gebied, dat wij niet meer be hoeven te zoeken, maar in ons bezit hebben, nader te leeren kennen in al zijn rijkdom en schoonheid. RijkdomMaar moet er dan juist worden ge wezen op de fabelachtige dividenden, door een Delhi-maatschappij afgeworpen, om op te wekken tot deelneming ter bereiking van het voorgestelde doel, door middel van geldelijke bedragen? Ineen oude koopstad, het grijze Dordrecht, zijn die woorden meer op hun plaats. Voor de ingezetenen der academiestad geldt nog een andere beweegreden, voor hen legt ook liet belang der wetenschap een aanmerkelijk gewicht in de schaal. Dat zij door de voorgenomen expeditie groolelijks zal gebaat worden, wie zal het betwijfelen, die ook slechts eenigermate bekend is met hetgeen wij op het gebied van planten-, dier- en delfstofkunde te danken hebben aan de nog maar al te schaarsche nasporingen in onze schoone Indische bezittingen? Waar buitenlanders ons het voorbeeld geven, waar wij de Fransche regeering juist dezer dagen den heer De la Savinière met een zuiver weten schappelijk doel tot een botanische ontdekkings reis naar Celebes zien uitzenden, daar mogen wij niet achterblijven om door onze bijdragen het tot standkomen der voorgenomen Djambi-expeditie naar een nog zoo onbekend gedeelte van het uit gestrekte Sumatra 'te verzekeren. De wensch van den doorluciitigen eerevoorzitler, dat de Djainbi-expeditie door Nederlanders moge worden tot stand en ten uitvoer gebracht, rnag niet tevergeefs zijn geuit. LEIDEN, IS februari. De eerstvolgende rechtstreeksche verzending van brieven enz. uit Nederlind naar Noord-Ame- rika door middel van de stcomschepen der Neder- landsch-Amerikaansche stoonbootmaatschappij zal plaats hebben uit Rotterdan op Zondag 20 dezer. De verzending geschiedt ui' Rotterdam per trein van 9.30 's morgens naar Vlissingen, om aldaar aan boord van l.et stoomsciip „W. A. schotten" te worden overgebracht. Zij, die voor eene bmoeming als opzichter 2de kl. voor het stoomwezm, op eene jaarwedde van f 800, in aanmerkin; wenschen te komen, behooren zich vóór 12 Mairt a. s. met hun ver zoek schriftelijk aan te nelden bij het depart, van hinnenl. zaken. Het stoomschip Prils Hendrik, van Batavia naar Nieuwediep, is 16 ezer Tarifa gepasseerd de Hampion, van Roltedam naar Batavia, is dien dag te Southampton aangekomen. -- Door 77 firma's te .msterdam en 69 firma's te Rotterdam is aan de Tveede Kamer een adres ingediend om te verzoekn het wetsontwerp tot goedkeuring van eenige atikelen van het verdrag betreffende de suikerbelating ea dat,-strekkende om den suikeraccijns metdat verdrag in verband te brengen, te verwerpen De in het vorige jar te Haarlem tot stand gekomen Vereenigiag tc uitbreiding der verza meling van kunst en odheden op het stedelijk Museum aldaar heeft aande gemeente, ter plaat sing op het Museum, te geschenke aangeboden een schilderij van Job lerkheyde, voorstellende het atelier van Frans Hs, met de portretten der voornaamste schilders, vlke in dien tijd aldaar woonden. Het voornemen beaat een krachtige poging te doen tot aanleg van ene Nederlandsche stoom vaartlijn tusschen Harlingen en Londen, om te kunnen coDCurreeren met de Engelsche maat schappij, die tot nutoe, behoudens enkele zeer korte tusschenpoozen, geheel het monopolie heelt gehad van den exportdienst voor den enormen handel der noordelijke provinciën op Engeland. Men wil daarvoor een maatschappij oprichten met een kapitaal van een millioen gulden, in niet te groote aandeelen. Er heeft zich reeds een comité van oprichting geconstitueerd. Het hoofdbestuur van „het Roode Kruis" heeft wederom eene reeks van mededeelingen van de zustervereeniging uit Indië' ontvangen. Volgens schrijven van het centraat comité in Ned.-Indië zijn de giften, ten gevolge van het beroep op de ingezetenen van Indië, geklommen tot een bedrag van ongeveer f 50,000. Het centraal comité meent bij dezen gunstigen financieeten toestand in aan merking te moeten nemen, dat de in zoo ruime mate gebleken sympathie ook hare eischen stelt en zat de afdeeling op die sympathie in haren werk kring blijvend mogen rekenen, dan mag volgens hare meening, behoudens onvoorziene omstandig heden, althans in de twee eerste jaren van het publiek geen geldelijk offer voor „het Roode Kruis" meer worden gevraagd. Met een en ander heeft het centraat-comité gemeend rekening te moeten houden en dientengevolge de verstrekkingen een weinig ingekrompen, te meer, daar in Atjeh in December weinig strijd werd gevoerd. Uit een schrijven van den chef van den geneeskundigeu dienst in Ned.-Indië blijkt, dat zoowel de brancard- hangmat als het brancard-veldbed bij voortduring zeer goed voldoen. De ingenieur 2de kl. bij de marine G. Turk wordt met den '11 den Maart gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter zee A. N. L. Koops. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot wijziging der Indische hegrooting voor het loopende dienstjaar, strekkende om aan den heer Mr. J. J. Van Angelbeek eéne geldelijke tegemoetkoming uit te keeren van f 30,000. Bij kon. besluit zijn de soldijen der onder officieren dienende hij de verschillende corpsen der landmacht, alsmede die van korporaals-titulair bij het instructie-bataljon en de art.-instr.-com- pagnie, opnieuw met ingang van 19 dezer geregeld en verhoogd. Dit besluit is genomen teneinde opnieuw te voorzien in de ongenoegzaamheid dier soldijen en ter bevordering van de dienstneming te Kampen en Schoonhoven. Gemengd INieuws. BI ij kens eene bekendmaking ineen buitengewoon „Politieblad" verzoekt de officier van justitie alhier ten spoedigste bericht, wanneer vermist wordt eene vrouw, vermoedelijk tusschen 20 en 30 jaren oud, met donker haar en zwarte of zeer donkere kleeding, waarover een omslag doek, vastgestoken met een zwarte speld of broche. De procureur-generaal, fungeerend directeur vau politie in Den Haag, verzoekt op sporing, aanhouding van en onmiddellijk bericht omtrent zekeren L. Biancalana, zich ook noemende Hermani, laatst wonende te Livorno. Tegen hem is door de rechterlijke overheid te Livorno een bevel van aanhouding uitgevaardigd, ter zake van verduistering eener som van 2000 franken uit een ten postkantore aldaar aangeteekenden brief.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1