op den weg van Treignac naar Tulle gedurende drie uren door een troep van vijf wolven gevolgd is geworden. In het departement der Dordogne heeft een uitgehongerde wolf eenige dorpen afge- loopen. Een tiental personen zijn deerlijk door hem gebeten. Het „Journal Officiel" deelt bijzon derheden mede omtrent de uitvinding van een Itussisch ofGcier, den kolonel Koverko, om dépêches door duiven overgebracht te vergrooten. De daar toe dienende toestel, die 2300 malen vergroot, en zoowel 's nachts als overdag werken kan, neemt met de bijbehoorende chemische stoffen zoo weinig plaats in, dat de randsel van een soldaat een en ander gemakkelijk bergen kan. Maandag-avond is te Par ij s in het Théülre Franjais een nieuw tooneelstuk van den heer Dumas, „l'Etrangère" getiteld, vertoond ge worden en met groote ingenomenheid ontvangen. Het had zeer de nieuwsgierigheid geprikkeld, als het eerste, dat de schrijver in zijne hoedanigheid van lid der academie en aan genoemden schouw burg geleverd heeft. Volgens brief van kapt. Van Dijk, voerende het schoenerbrikschip „Raaf", den lOden dezer te Queenstown aangekomen, na eene reis van 56 dagen van Minatitlan, was hij, zijne equi page door ziekte verloren hebbende, slechts met een stuurman en een jongen van laatstgenoemde plaats vertrokken. Den 27slen Jan. op 45° NBr. en 42° WL. werd hij door een orkaan beloopen. Bij die gelegenheid verloor het schip den kluiver boom en brak de stuurman een arm, zoodat slechts twee personen aan boord overbleven in slaat om te werken. BechtzaUen, Gorrectioneele uitspraak der rechtbank alhier van 15 Februari: J. C., te Sassenheim, wegens beleediging met woorden van een bedienend beambte, boete van f 20 of subs. 3 d. gev. -A. G. Van R., zonder vaste woonplaats, w. eenv. diefstal, een half jaar eenz. opsluiting. S. Van S., te Hillegom, w. gewelddadigheid jegens een bedienend beambte, 8 d. gev. W. M., te Leiden, w. eenv. diefstal onder verschoonende omstandigheden, 2 m. gev. J. B. en G. A., te Hazerswoude, w. beleediging met woorden en dreigementen van een bedienend beambte, ieder 2 boeten elk a f 8 of voor elke boete subs. 1 dag gev. De arrond.-rechtbank te Gorcum heeft den te Rotterdam te huis behoorenden wonderdokter Sint Nicolaas, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der genees- en artsenijbereidkunde als bedrijf, ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en twee geldboeten van f 500, bij wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van 45 dagen, insgelijks in eene eenzame opsluiting te ondergaan. De dienstbode uit Oud-Vossemeer, beschul digd van kindermoord, is heden door het gerechts hof in Den Haag vrijgesproken, op grond dat het niet bewezen was dat het kind zou hebben geleefd. BUITENLAND. Frankrij li. Het comilé-Changarnier had te Parijs eene kiesvergadering bijeengeroepen, om in het negende arrondissement de candidatuur van den heer Daguin tegenover die van Thiers te ondersteunen. De vergadering heeft echter met algemeene stemmen, met uitzondering van die der acht leden van het bureau, eene resolutie aangenomen, waarbij zij verklaart: elke candidatuur tegenover die van den heer Thiers, den grooten patriot, die gepro testeerd en gestemd heeft tegen den oorlog, die het Fransche grondgebied van de vreemde bezet ting bevrijd en de grondslagen voor de republiek gelegd heeft te beschouwen als monarchaal of als revolutionair, en mitsdien te verwerpen. In het arrondissement Pontivy, departement Morbihan, heeft de heer Cadoret, kanunnik van St.-Denis, zich candidaat gesteld. Hij verklaart in zijne verkiezings-circulaire, gelijk alle Bonapartis- ten, voor het tegenwoordige het gouvernement van Mac Mahon te zullen ondersteunenmaar voor het vervolg moet de nationale wil, bij wijze van een plebisciet, uitspraak doen over den staatsvorm. De „Aigle", het te Ajaccio verschijnend blad, dat de belangen van Rouher voorstaat, wordt vervolgd, omdat het de proclamatie, die Napoleon III in 1871 van "Wilhelmshöhe lot de Fransche natie had gericht, opnieuw heeft medegedeeld en op die proclamatie een hevigen aanval legen bet bestaande gouvernement laten volgen. De heer Félix Achard, oud-prefect onder het gouvernement der nationale verdediging, en sedert 1871 archivarius van het departement Vaucluse, is als zoodanig ontslagen, omdat hij te Avignon een banket, door de republikeinen ter eere van Gambetta gegeven, heeft bijgewoond. De uitgave van een nagelaten werk door De Montalembert, „Spanje en de vrijheid" getiteld, in de te Lausanne verschijnende „Bibliothèque Uni- verselle," die doorHyacinthe bezorgd wordt, heeft de familie des schryvers tot het doen van wettelijke slappen genoopt, waarvan een bevel tot inbeslag neming van alle te Parijs voorhanden zijnde exem plaren het gevolg was. De aftrek was inlusschen zoo groot geweest, dat, naar men zegt, niet meer dan twee exemplaren van het bovengenoemde tijdschrift gevonden zijn. De uilgevers van dit laatste staan natuurlijk niet onder Fransche juris dictie, maar met Hyacinthe, nog steeds Fransch onderdaan, is dit wel het geval. Tegen hem is dan ook eene rechtsvervolging ingesteld, welke, zoo men verwacht, den 22sten dezer in behande ling zal komen. Duitsclilancl. In eene vergadering van eenige duizenden in gezetenen der stad Lauenburg en omstreken is een besluit genomen, hoofdzakelijk van den vol genden inhoud: Toen het hertogdom Lauenburg in 1866 vrijwillig aanbood zich bij Pruisen te doen inlijven, verkeerde het in een allergunsligsten ünancieelen toestand. In weerwil daarvan zijn vervolgens de belastingen verhoogd en toch de inkomsten niet meer toereikend. Daar nu slechts enkele ingezetenen met de Gnanciën des lands bekend zijn en de voorwaarden, waarop Pruisen thans tot de inlijving wil overgaan, voor het her togdom nadeelig worden geacht, doet de verga dering een beroep op de bevolking des lands om: 1°. te protesteeren tegen eene eventueele vast stelling der voorwaarden2". bij de regeering aan te dringen op openbare, volledige rekenschap van het financieel beheer gedurende die tien jaren; 3°. alle middelen aan te wenden orn te verkrij gen, dat de bestaande oud-feodale stenden nog vóór de inlijving worden vervangen door eene volksvertegenwoordiging, samengesteld bij vrije verkiezingen. Spanje. De Spaansche regeering heeft aan hare ver tegenwoordigers bij de buitenlandsche mogend heden eene nota gericht betreffende de aange legenheden op Cuba. Deze heeft ten doel de dwalingen ten opzichte van den opstand, door de opstandelingen verspreid, te weerleggen door on- omstoolelijke feiten; de noodlottige gevolgen aan te toonen die eene andere oplossing der quaeslie dan de onderdrukking van den opstand door Spanje zelf na zich zou sleependen invloed te schetsen dien de opstand heeft gehad op den voorspoed van het eilaud en de handelsbetrekkingen met het buitenland; de middelen aan te toonen die Spanje bezit om den opstand te onderdrukken, en te be wijzen dat, in spijt van binnerilandsche beroerin gen, de verschillende Spaansche regeeringen, zoo zij den opstand al niet bedwongen hebben, er toch in zijn geslaagd hem te beperken en te verzwakken. Na de troonsbestijging van koning Alphonsus zijn 24445 soldaten naar Cuba gezonden; en is de Carlistische opstand eenmaal onderdrukt, dan zal het leger nog belangrijk versterkt worden. Het leger telt thans reeds meer dan 70,000 man, de vloot 45 schepen met 132 stukken, en bovendien zijn er 50,000 locale vrijwilligers. Onder de insur- genten zijn slechts 1000 inboorlingen, terwijl er 40,000 aan Spanjes zijde staan. De strijd is zoo langdurig door de natuur van het land, en omdat de Negers- en Mulatten, die geen der behoeften van geregelde troepen kennen, leven van 't geen zij plunderen, van wilde vruchten en wild. De insurgenten hebben een woestenij bezet, waaruit ze zeer moeielijk verdreven kunnen worden, maar waar 't hun evenmin gelukt is een schaduw van eene regeering te vestigen. Zij wagen nooit een open veldslag, maar moeten hier en daar overvallen wor den, wat zij op hun beurt ook doen. Zij zijn nooit uit geroeid, in weerwil van hunne herhaalde nederlagen. De gevolgen van den opstand zijn betreurenswaard, doch de rijkdom van 't eiland heeft niet gevoelig geleden. Dit komt omdat de opstandelingen er niet in geslaagd zijn de plantages in 't westelijk ge deelte van 't eiland, dat het rijkste is, te over vallen. Daar waren vóór den opstand 1070 plan tages (thans zijn er meer) en in de twee andere departementen van 't eiland zijn er slechts 302. Alle spoorwegen loopen geregeldwel zijn de goederen van sommige vreemdelingen geconGsqueerd geworden wegens den opstand, doch de Spaansche regeering heeft dat nimmer goedgekeurd en be volen, dat het beslag op die goederen onmiddellijk zal worden opgeheven. Oostenr.- Hong. Monarchie. De „N. fr. Pr." maakt eene collectieve verkla ring der Oostenrijksche bisschoppen openbaar ten aanzien van het door den rijksraad aangenojnen wetsontwerp betreffende de kloosters; zij spreken daarin de hoop uit, dat dit ontwerp niet bekrach tigd woide. Mochten zij zich echter in deze mei vertrouwen gekoesterde verwachting bedrogen zien, dan achten zij 't zich ten plicht tegen deze wet openlijk protest aan te teekenen. Door den minister van Gnanciën is gisteren een wetsontwerp ingediend, de machtiging inhou dende tot de uitgifte van obligaties uitsluitend ten laste van de Cisleithaansche helft der monarchie. De „N. fr. Pr." meldt, dat het ontwerp ten doel heeft, om ter voorziening in de kosten voor aanleg van spoorwegen en in het restant deficit, uit te geven voor een bedrag van 49 millioen gulden in 4 percents obligatiën, waarvan de rente in goud wordt betaald. Rusland. Te Petersburg zijn gunstige berichten uit Kho- kand ontvangen, van den 5den dezer gedagleekend. De voornaamste hoofden van den opstand wareD in de macht der Russische troepen gekomen. De befaamde Abdurrahman Autobatschi had zich vrij willig met 26 ofGcieren en 400 man bij den generaal Skoboleff aangemeld en aan de genade van den Czaar overgegeven. De pretendent Fulat- beg, die zich tot beschermer van den Islam had opgeworpen, was met de Russen in onderhande ling getreden en Kalendar-beg, de eerste schuldige aan den opstand, den lsten dezer in hechtenis genomen. Turkije. Uit Konstantinopel wordt ofGcieel gemeldTen einde de rampen van den opstand in Bosnië en de Herzegowina te doen ophouden en overeen komstig de vriendschappelijke raadgevingen der groote mogendheden heeft de sultan, eene nadere uitvoering gevende aan de algemeene bepalingen zijner jongste Grman, de toepassing bevolen van de vroeger reeds vermelde in 't bijzonder voor Bosnië en de Herzegowina door graaf Andrassy in zijne nota gevraagde hervormingen. Die her vormingen worden toegepast ten gunste van hen, die, door bedriegelijke voorspiegelingen en slechte raadgevingen op 't dwaalspoor gebracht, ernstig wenschen zich opnieuw aan het wettig gezag te onderwerpen, terwijl te bunnen gunste ook een algemeene amnestie verleend is. Twee gemengde commissies, onder voorzitterschap van hooge amb tenaren, die onmiddellijk hun ambt zullen aan vaarden, worden ingesteld, en wel eene commissie voor Bosnië, onder voorzitterschap van Haidan Effendi, en eene voor de Herzegowina onder voor zitterschap van Vassa Effendi. De grootvizier is ongesteld. Egypte. Tot voorzitter van het nieuwe hof van appél te Alexandrië is benoemd de Oostenrijksche rech ter Dr. Lapenna en tot voorzitters der drie nieuwe rechtbanken: te Alexandrië de Belgische rechter Janssenzijn tegen-candidaat was de Zweedsche Armfelt; te Cairo de Nederlandsche rechter Mr. De Stoppelaar, in herstemming met den Berlijn- schen Hagens; te Ismailia mede een Nederlander, Mr. Van Bemmelen, die met algemeene stemmen verkozen werd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2