■waarvoor hem alle lof toekomt. Herhaaldelijk gaf hij gelegenheid zijn schoonen klank en juiste voor dracht te bewonderen. Ook de heer Baer als Max vervulde zijne partij niet onverdienstelijk. Zijn spel had evenwel nu en dan iets losser kunnen zijn en over 't algemeen leed zijn stem wel wat aan een zekere matheid. De overige, hoewel niet zulke groote, maar niet minder schoone partijen waren aan goede handen toevertrouwdherhaaldelijk gaf de uitvoering er van stof tot lof. De koren schij nen ook dit jaar weder goed bezet te zijn. Ze kweten zich uitmuntend van hunne, zij 't ook niet zeer groote taak. Het orkest deed zich reeds in de ouverture zeer gunstig kennen en werkte ook in de begeleiding, alsmede in de Wolfschlucht- scène, op prijzenswaardige wijze mede. Jammer alleen dat deze zelf, zeker door een onvoorziene oorzaak, aan het slot minder succes mocht heb ben. Men scheen er zelfs door genoodzaakt te zijn een gedeelte van het werk te coupeeren. De geheele uitvoering gaf evenwel aanleiding om den wensch uit te spreken, dat het niet bij deze eene voorstelling van dit opera-gezelschap in dit sei zoen moge blijven, maar dat we spoedig in de gelegenheid worden gesteld er nadere kennis mede te maken. Gemengd Nieuws. Ter aanvulling van het bericht om trent den geheimzinnigen moord aan de Haarlem mervaart kunnen we nog mededeelen, dat de student, door wien het lijk ontdekt werd, de lan taarn in de hand droeg, en zich, alvorens zich te ver wijderen, eerst overtuigd heeft of er nog leven in de vrouw was; zelfs het dolkmes, dat in den hals stak, heeft betast: zoodat hier moeilijk aan ge zichtsbedrog te denken valt. Ziende dat er niet te helpen viel, maakte hij zoo spoedig mogelijk het geval aan 't politie-bureel alhier bekend, waarna hij zich met een inspecteur en een agent naar de bewuste plaats terugbegaf, waar, zooals reeds gemeld is, bij aankomst het lijk zich evenwel niet meer bevond. Het voortgezette onderzoek heeft tot-nog-toe tot geen resultaat geleid. Omtrent den brand te Delft wordt nader gemeldDes ochtends te 9 uren sloeg de vlam uit het dak van de studenten-sociëteit. Waar schijnlijk werd door de ligging van het gebouw aan den Singel de brand niet spoedig opgemerkt. Twee metselaars, beneden in het gebouw aan het werk, zetten hun arbeid rustig voort, terwijl de brand zich meer en meer uilbreidde. De werklieden in de zinkfabriek van den heer Braat waren de eersten, die ter hulp snelden. Om halftien begon de brandklok te luiden en verscheen de eerste spuit. Jammer dat men op het water, waaraan het gebouw gelegen is, geen schuit met een spuit kon brengen, daar men nu legen vrij hevigen wind en dikken rook in moest wei ken. Weldra bleek het dat het gebouw niet te redden was. Het was een vreeselijk gezicht, toen ook de beide torens van het gebouw in vlam stonden en in stortten. Bewonderenswaardig was de moed van vele studenten, die van den inboedel veel gered hebben, waaronder de bibliotheek, en krachtig hielpen blusschen. Te 12 uren was hel gebouw tot de benedenste verdieping uitgebrand. De oor zaak van den brand is nog niet met zekerheid op te gevenvermoedelijk moet zij gelegen zijn in het hard stoken van een fornuis. Zeven spuiten zijn in werking geweest. Hoe hevig ook de vlam was, gaf zij echter weinig of geen vonken, zoodat de nabij, vlak in den wind gelegene huizen niet de minste schade hebben geleden. Het gebouw behoort in eigendom aan den heer Melzelaar, architect in Den Haag, die het voor den tijd van tien jaren, voor 1700 'sjaars, aan de studenten sociëteit had verhuurd, welk huurcontract met 1 Januari 1879 zou geëindigd zijn. Gebouw en meubelen waren legen brandschade verzekerd. Op de Holl. en de Oosterspoorweglijn worden electrische bloktoestellen (stelsel Siemens en Halske) geplaatst, waardoor de wachters feite lijk in de onmogelijkheid zullen zijn hun signaal op veilig te stellen voordat door hen van den naastbijzijnden toestel bericht ontvangen is dat de laatst vertrokken trein aldaar voorbijgereden is. Ook op de lijn AmersfoortZutfen zal dit stelsel toegepast worden. Zohdag-avond is teElburg eene 72-ja rige vrouw van de loopplank van haar schip in de haven gevallen en verdronken. Verregaand misbruik van sterken drank is de oorzaak van dat ongeval. Naar hetgeen uit Berlijn nader wordt gemeld omtrent de uitdaging uit Parijs aan dertig Duitsche officieren of burgers, heeft de rijksregee- ring, zonder bij het Fransch gouvernement eenige aanvraag te hebben gedaan, van den Franschen gezant bericht ontvangen, dat de schrijver van den uitdagingsbrief lijdt aan eene voortdurende opgewondenheid, die reeds dagteekent sedert den oorlog, daar hem toen om die reden een commando is geweigerd. Met deze inlichting is derhalve de zaak afgedaan. Door middel van de Duitsche bladen hoort men weder iets van het even gewelddadige als geheimzinnige werken der Ku-Klux-vereeniging in het zuiden der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, waaromtrent lang niets vernomen was. Twee Duitsche gezinnen, die eerst in het laatst van December jl. in Nieuw-Orleans waren aange komen, werden in den nacht van 5 Januari door eene bende van 30 gemaskerde mannen uit hunne woningen verjaagd, met bevel om op straf des doods binnen 10 dagen het land te verlaten. Hunne woningen werden in brand gestoken en wat men van den inboedel nog wilde redden werd weder in de vlammen geworpen. Invloedrijke landgenooten der ongelukkigen hadden zich door middel van den Duitschen gezant tot de Duitsche regeering gewend, maar deze, meent men, zou wegens den bijzonderen aard der omstandigheden niets kunnen doen om die gezinnen of andere, die na hen mochten komen, recht te laten weder varen. Het eenige was dus, Duitsche emigranten te waarschuwen om zich naar het zuiden te begeven. De president der landhuishoudkun dige vereeniging voor de Pruisische Rijnprovincie waarschuwt de bakkers en molenaars tegen het „zoogenaamd kunstmeel of kunstwit" van ze kere firma te Rotterdam. Deze firma heeft aan de molenaars in de genoemde provincie twee monsters van dat meel gezonden, met bericht dat het bij bestelling van minstens duizend kilo zal worden geleverd voor den prijs van 8.50 en 7.50 mark per 100 kilo. Daar dit kunstmeel, bij on derzoek op het landhuishoudkundig bureau te Bonn, gebleken is niets anders te zijn dan gips, worden mitsdien de bakkers en molenaars gewaar schuwd, dat zij, door het te gebruiken, zich zouden blootstellen aan eene strafrechtelijke vervolging. Bij de laatste uitloting der bekende Turksche loten is de hoogste prijs van zes honderd duizend franken te Goes gevallen. Het aangename van dit buitenkansje werd echter voor een goed deel getemperd door de omstandigheid, dat de uitbetaling eerst geschiedt den lsten Juli a. s. En op Turkije valt een half jaar vooruit weinig te rekenenTen minste zoo dacht de winner, die, hoezeer een welgesteld man, trachtte zijn lot zoo spoedig mogelijk van de hand te zetten. Zoo gemakkelijk ging dit echter niet. Eerst na veel moeite is hij er in geslaagd het te Parijs hij een bankier te disconteeren voor 60,000, dus voor slechts 20 pCt. Als Turkije het nu dus nog maar een maand of wat uithoudt en dan betaalt, maakt de kooper goede zaken. Agar, de ook bij ons zoo gevierde treurspelspeelster, ligt te Parijs ernstig ziek. Rechtzaken, De curators in het faillissement van den gewezen commissaris in effecten H. in Den Haag trachtten crediteuren in dat faillissement in een grooter bedrag Ie doen deelen, dan aanvankelijk aanwezig was. Zij hebben daartoe den vroegeren buurman van den gefailleerde, L. Jr., in rechten betrokken en vorderen van dezen de betaling van 4325 wegens geleend geld voor het koopen eener machine. De hiervan opgemaakte en in het proces aanwezige schuldbekentenis drukt echter de schuldoorzaak niet uit en ook wordt daarin geen termijn bepaald waarop de teruggave zou moeten geschieden; alleen zou L. reslilueeren wanneer hij daartoe in staat was. Laatstgenoemde daarentegen, heeft eene pretentie op zijn vroegeren bovenbewoner van f 1030, waaronder f 300 voor huur van het door H. bewoonde bovenhuis voor komen, en deed het voorstel, doch vruchteloos, om door de betaling eener som van f 500 een proces te voorkomen. De aclie tot terugbetaling van het volle bedrag werd gisteren door de arrond.- rechlbank bepleit. Namens curators werd de eisck toegelicht door Mr. Van der Burgh, die trachtte aan te toonen, dat voldoende was gebleken dat de vordering ten deze de strekking had tot terug- bekoming van geleend geld en dat de bepaling van een termijn van terugbetaling aan den eischer is overgelaten. Mr. Van Raalle bestreed die vor dering. Hij oordeelde dat zij niel-ontvankehjk ver klaard moest worden verklaard, omdat de schuld bekentenis geen schuldoorzaak aangeeft. Volgens hem was de rechter de I evoegde persoon een ter mijn van terugbetaling te stellen en had geene actie, dan eene krachtens de arlt. 1797 en 1798, kunnen ingesteld worden. Den 29slen dezer zal de officier van justitie in deze zaak zijne conclu sie voordragen. BUITENLAND. Frankrijk. Dezer dagen heeft het proces tegen „la France" voor de rechtbank te Parijs gediend, Zooals men zich herinneren zal, is dit blad ver volgd geworden, omdat het gemeld had, dat Buffel zijn portefeuille nederlegt en bij wijze van vergoe ding benoemd zal worden tot gouverneur dei Franscbe bank, daar lig zich alleen met deze betrekking tevreden stelt. Het O. M. trachtte aan te toonen, dat dit bericht in de wereld is gezon den met kwade bedoelingen, en dat het geval te bedenkelijker was, naardien het op de verkiezingen kon werken. Derhalve diende eene strenge stra te volgen. Ernest Picard verdedigde „la France" Hij ontkende, dat er grond bestond om aan boozi bedoelingen te denken. De „Times" en een Franscl blad hadden hetzelfde bericht reeds den lster Februari, onmiddellijk nadat de verkiezingen vooi den senaat waren afgeloopen, bekend gemaakt. Ir plaats van te vragen van waar het bericht kwam bad het O. M. moeten vragen, van waar het nie kwam. De rechtbank veroordeelde de „France' tot de hoogste boete, eene van 1000 fr. De wet ten van 1852 en 1876 zijn ten deze toegepast die voor het vergrijp tevens eene gevangenisstra van ééne maand lot een jaar toelaten. Doch di gevangenisslraf is door de rechtbank niet uiige sproken, omdat zij verzachtende omstandighedei in aanmerking heeft genomen. Gambetla heeft in eene kiesvergadering t< Bordeaux, ten aanhoore van een 1500-tal kiezers eene rede gehouden. Hij wees op het onderschei) tusschen de republikeinen van 1848 en van dei tegenwoordigen tijd. De tegenwoordige republi keinen, zeide hij, hebben den weerzin legen di republiek gansch en al overwonnen; zij hebbei de natie welen gerust te stellen. Gambetta wer< ten slotte door de vergadering met algemeem stemmen lot candidaat geproclameerd. Van Bor deaux is hij naar Parijs vertrokken. Spanje. Bij de opening van de Cortes zeide de koning Een vorst, die door een slechten raad wordt bijge staan, is tot onmacht veroordeeld en kan niet verkrijgen. Ik zal spoedig het mijne gaan hijbren gen om den vrede te verkrijgen. De betrekkingei met de builenlandsche mogendheden zijn vriend schappelijk; de onderhandelingen met \Vashingtoi zijn van vredelievenden aard. Ik koester hoo] op eene spoedige en voldoende oplossing dei onderhandelingen met het Vaticaan; van weers zijden beijveren zich de vertegenwoordigers di hangende quaesties Ie regelen op eene wijze, dii door de belangen van de kerk en den staat ge boden wordt. De regeering zal den staat dei financiën, hoe gedrukt ook, in zijn geheel doer kennen. De toekomstige vrede kan alleen hulp bronnen openenuw vaderlandsliefde zal evenwichl doen plaats grijpen in het budget en gelegenheic geven alle schuldeischers zooveel mogelijk te be talen, zonder de ontwikkeling van de natie tegen te houden. De correspondent van de „Univers" echrijft: „Men moet den ernst der omstandigheden niel Ontveinzen, maar tevens bedenken dat ontroering zich van iedereen heeft meester gemaakt, behalve van het Carlislische leger. Dat heldhaftige katho lieke leger is omringd door een ander, dat vier malen sterker is, maar 't is nog in zijn geheel gebleven, nog vol geloof, nog vol bewonderens-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2