De Bie; en bevorderd: tot eerstaanw. ingenieur, de sectie-ingen. A. C. Broekman, L. J. Kesper en J. Leyds; tot bouw- en werktuigk. 2de kl. P. J. Neyt; tot opz. der 1ste kl. C. W. Van Hoorn, A. A. Nunnink en J. Swets; tot opz. der 2de klasse, A. J. C. Plaat, G. G. M. Bazendijk en W. J. Brade. Voorts is aan de eerstaanw. ingenieurs bij den aanleg van staatsspoorwegen J. W. Witsen Elias, M. Simon Gzn., A. J. Van Prehn en J. G. Van den Bergh de titel toegekend van hoofdinge nieur bij de staatsspoorwegen. De hoofdingenieur 1ste kl. met onbepaaldver- lof J. A. A. Waldorp, die met den heer Caland belast is geweest de plannen tol verbetering der haven van Batavia te onderzoeken, zal zich in bet begin van Maart met een der booten van de maatsch. „Nederland" naar Batavia begeven lot het doen van nadere opnemingen in loco. Z. M. heeft aan J. Van Diest, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als bewaarder der hypotheken enz. te Amsterdam, behoudens aan spraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten gedurende bijna 50 jaren den lande be wezen. Z. M. heeft C. G. Prytz, laatstelijk consul der Nederlanden te Gothenburg, benoemd tot rid der der orde van den Ned. Leeuw; tot notaris ter Elandpl. de gem. Hellendeorn, Mr. A. J. Van Riemsdijk, cand.-notaris, thans griffier bij het kan tongerecht te Baatte; tot subst.-oific. van just, bij de arrond.-rechtbank te Gorcum Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, thans griffier dier rechtbankherbenoemd tot burgem. van Eist, S. J. O. P. Van Weezei; aan Ch. J. Paindavoine L. Gadebled, beambten der douanen, de eerste te Calais, de andere te Audresselles, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens hunne hulp ter redding der bemanning van het Ned. schip „Dankbaarheid", in Dec. jl. nabij Boulogne verongelukt, toegekend de bronzen medaille, als mede een loffelijk getuigschrift; aan den offic.- van-gez. 2de kl. A. Eyssel, van het reg. grena diers en jagers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst; aan den lsten luit. der inf. G. E. Haarsma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst en hem vergund de acliviteitsuniform te blijven dragen. Gemengd Nieuws. Zondag-avond omstreeks tien uren moet op den weg langs de Haarlemmervaart, schuin over den laatsten houtzaagmolen en nabij den doorgang onder den spoorweg, een even vreese- lijke als geheimzinnige moord zyr, gepleegd; althans een heer (student), die te Warmond een bezoek had afgelegd, ontdekte op zijn terug tocht naar de stad door het schijnsel van de lantaarn, waarvan hij zich wegens de duisternis voorzien en die hij aan zijn middel bevestigd had om aldus zijn pad te verlichten, ter genoemde plaatse een vreemd voorwerp, dat zijn aandacht trok en weldra het lijk van een fatsoenlijk ge kleed meisje bleek te zijn. In den hals stak een dolk waarmede de moord dus waar schijnlijk was gepleegd. Toen genoemde heer zijn onderzoekingen onbewust had voortgezet en einde lijk tot bezinning kwam van den ook voor hem gevaarlijken toestand, trachtte hij zoo spoedig moge lijk de stad te bereiken en begaf zich toen naar het bureel van politie, waar hij van zijn ontdek king kennis gaf. Onmiddellijk begaven een in specteur en eenige agenten zich met hem naar de aangeduide plaats, doch daar aangekomen was van het lijk geen spoor te vinden. Het was verdwenen. Het verder onderzoek in den omtrek, alsmede het visschen met dreggen in de vaart en de slooten, waarmede men gisteren en heden bezig was, bleef vruchteloos. Zoowel over den moord zeiven als over de raadselachtige verdwijning van het lijk, hangt een geheimzinnige sluier, waarvoor natuurlijk door de politie al het mogelijke wordt in het werk ge steld om dien op te lichten. Het gisteren in onze courant voorkomende verzoek van den commis saris van politie om zoo spoedig mogelijk, des noods per telegram, inlichting te ontvangen voor het geval dat er sedert Zondag of wel vroeger een vrouw lusschen den 20- a 30-jarigen leef tijd wordt vermist, staat met dit voorval in verband. Volgens een alhier'ontvangen bericht is hedenmorgen vroeg te Delft, nadat tot drie uren de studenten er nog bjj elkaar waren, in het boven gedeelte hunner sociëteit brand uitgebroken, die zoo hevig toenam dat ze te negen uren geheel was uitgebrand. De kastelein en zijn vrouw, die zich ter ruste bevonden, werden nog bijtijds door de studenten, die weder spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig waren en trachtten te redden wat er nog te redden was, uit het hun naderend gevaar gered. Te Geervliet geraakte Zondag het paard voor 't rijtuig van W. R. op hol. Het aan 't schoolhuis staande ijzeren hek werd daarbij voor een gedeelte verbrijzeld, met het ongelukkig gevolg, dat W. R. op een der punten van dat hek geworpen en in het aangezicht zoo deerlijk verminkt werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Van het rijtuig bleef weinig heel en het paard is waarschijnlijk niet meer te ge bruiken. Te Ismail in Moldavië zijn onderschei- den gemaskerde personen in de woning van den geneesheer Dr. Rosenthal gedrongen en vermoord den dezen, zijne vrouw en drie kinderen. De moord ging vergezeld van afschuwelijke mishandeling, geljjk blijkt uit den toestand der gevonden lijken. De moordenaars roofden daarop 20,000 stuks dukaten die in de woning van Dr. R. voorhanden waren, hetgeen waarschijnlijk aan de moordenaars bekend was. Er is tot dusver nog geen spoor van de moordenaars ontdekt. Een zoon, die in Czer- nowitz studeert, en een dochter, die met Dr. Spitzer te Weenen is gehuwd, zijn de nog over gebleven leden der familie. Volgens de „Opinion" van Antwerpen is uit nader onderzoek gebleken, dat het buskruit in eene stoomboot uit die stad de „Vaderland", van de „Red Star Line" onder de steenkool gevonden, bestond in een pak van ongeveer 4 kilo, gewikkeld in een zijden foulard en van eene lont voorzien. Het werd door den stoker gevon den, die het den machinist in handen stelde, door wien het den kapitein werd overgebracht. De „Vaderland" was reeds in zee, toen het pak, twee dagen na haar vertrek, gevonden werd. De R. S. L.-maatschappij is thans bezig met te onderzoe ken, of het kruit en de lont ook van eene mijn herkomstig en bij vergissing onder de steenkool geraakt zijn. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 5 Februari 1876: 1 Wegens als sluiswachter de deuren van de sluis aan de Veen-watering niet gesloten te heb ben, terwijl dit door een sein was aangegeven, (gem. Voorschoten)1 w. een ongemuilkorfden hond op straat te laten; 1 w. met opgehaald zeil door den Delftschen Leidschen Vliet te hebben gevaren (gem. Zoeterwoude)2 w. afgekeurd gewicht in hun winkel voorhanden te hebben (gem. Leiderdorp); 1 w. het slachten met open deuren, zoodat dit van de straat kon gezien worden1 w. als publieke vrouw ingeschreven, niet op de geneeskundige visitatie te zijn versche nen; 2 w. buiten een urinoir datgene te ver richten waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 w. het rijden in draf door de Maarsmanssteeg; 3 w. het rijden in eene verkeerde richting; 1 w. het houden van een mestataal zonder ver gunning. Bij arrest, gisteren door den hoogen raad gewezen, is verworpen de voorziening in cassatie van den notaris uit Sas-van-Gent, die door het hof van Zeeland is veroordeeld tot een jaar celstraf wegens verduistering van gelden, die hem tot een betaald wordenden arbeid, het doen inschrij ven ter registratie eener akte van hypotheek, voor hem verleden, waren ter hand gesteld. Hierna werd behandeld het beroep van den ontslagen burgemeester der gemeente Hennaar- deradee), die door het voormalig hof van Fries land bij een arrest, bevattende 96 overwegingen, tot 7 jaren tuchthuisstraf, 380 geldboeten van 50 en 22 geldboeten van f 25 is veroordeeld ter zake van 189 valschheden, door een openbaar ambtenaar gepleegd en het misbruik maken van 22 handteekeningen in blanco, enz. De veroordeelde verkocht in zijne betrekking van burgemeester ten behoeve van 's rijks schalkist vleesch van wegens longziekte onteigende runderen, welke verkoop tot uitschotten aanleiding gaf. De gereq. moest hier van rekening en verantwoording geven en deed dit ook in 15 rekeningen, vergezeld van justi- ficatoire bescheiden. In één dezer bescheiden stelde hij een valsche handteekening en boven 22 blanco handteekeningen plaatste de gereq. onware ver klaringen. Het beroep in cassatie is gericht alleen tegen de qualificatie van het arrest en de uitge sproken straf. Adv. Mr. Vlielander Hein voerde tot adstructie der voorziening drie cassatiemid delen aan. De 189 overtredingen van art. 148 C. P. stelden z. i. geen faux daar en het arrest berustte op eene dwaling. PI. achtte het niet goed dat de staat den plattelands-burgemeester met der gelijke uitgebreide administratie belast. Deze func- tién waren naar zijne meening van zuiver huis- houdelijken aard. Er kon aan geen veroordeeling wegens „faux en écrilure publique" worden gedacht en de 15 overgelegde rekeningen konden als akten van een openbaar ambtennar worden aangemerkt. Hij concludeerde tot vernietiging van het arrest. Het O. M. zal den 22sten dezer conclusie nemen. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Januari. Men leest in den „Java-bode"In ons nommer van den 3den dezer werd een bericht opgenomen over de voeding der militairen aan boord van het stoomschip „Merapi" der N.-I. Stoomvaart-maat schappij, welk bericht nu kan worden aangevuld. De eerste stuurman had aan de militairen ver beterde voeding verstrekt, tegen den zin van den kapitein, die daarop den stuurman ontsloeg. Deze heeft toen een stuk opgemaakt, dat door de onder officieren en manschappen van het transport ge- teekend, en door overste Phaff, na ingesteld onder zoek, gewaarmerkt is. In dat stuk wordt de kapitein van de „Merapi" echter niet aangeklaagd het dient alleen om te certificeeren dat de gewone voeding slecht en de verbeterde voeding nood zakelijk was. De stuurman zal door de Maatschappij op een anderen stoomer geplaatst worden. Het zoutschip „Banut Hair" was geladen met 610 kojangs zout, en is des ochtends van den 22sten Dec. nabij Soerabaya op een diepte van 5 vadem gezonken. Van de 45 opvarenden zijn tien personen in de diepte verdwenen en ver moedelijk verdronken, namelijk de 1ste stuurman G. A. Sik, 5 Javaansche matrozen, 2 vrouwen en 2 kinderen. De overigen zijn in twee sloepen gered. Het ongeluk is veroorzaakt, doordien achter eenvolgens de drie masten van het vaartuig af braken, en het schip dientengevolge zoo vreeselijk slingerde, dat het ten slotte lek sprong. Het vaar tuig was niet geassureerd, zoodat de eigenaar, de Arabier Said Aloei Bin Jin Segaf, een verlies lijdt van circa 40000. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot 3den stadsgeneesh. te Bata via Dr. C. H. A. Westhofftot contr. 1ste kl. bij bet binnenl. bestour buiten Java en Madura C. 31. E. Merens; tot contr. late kl. bij bet binnenl. bestour op Java en Madnra W. Voote; tot boofdondervr. aan de O. 2de 1. s. te Samarang G. Van derKaa- den; tot hoofdond. aan de O. 1. s. te Tagal L. Hovenkamp; tot opz. over de sluis en het kaDaal Pradja Goemiwangte Indrama- joe H. F. J. Boeich. Bij den waterstaat enz.; Tot opzichter lste kl. H. G. Stal, C. De Vink, J. Hillen, J. B. Henstedtec P. Ellenbaastot opz. 2de kl. A. Dnboistot opz. 3de kl. J. J. Klaversteyn, C. P. Franken en J. Beyer. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met beb. van aanspr. op pens., de ambt. op nonact. Ii. Andre en J. C. A. Schar 11; de hoofdond. aan de o. 2de 1. s. te Samarang Ph. R. Marcka; eervol, uit 'stands dienst, de klerk ter algem. secretarie F. J. Waas. In getrokken: Het aan L, E. Martens verleeod boiteul. verlof. Benoemd: Tot hulponderw. aan de O. lste 1. a. to Batavia F. Venema; tot hulponderw. aan de o. 1. e. te Bojolali D. A. De Hoog; aan de o. 1. s. te Benkoelen A. J. Verbeek. Ver leend: Een tweej. verlof naar Europa, aan A. W. Deerns en aan Mr. W. E. Van der Hout; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den resid. Menado Mr. S. C. W. Mnsschenbroek en aan den adj.-inspect, van hel int. onderw. in Ned.-Indië Dr. J. J. Van Limburg Brouwer. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot 2den Init. bij de cav. A. Von Wolf,keel Reichenberg. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit Zr. Ms. milit. dienst, de off.-van-gez. 2de kl. A. M. J. Bolsius, met vergunning de uniform te blijven dragen, enden ritm. bij het reg. cav. op nonact. Jhr. J. C. F. Van der Wil lige von Schmidt anf Altenstadt; met beh. van recht op pene., de lste luit. der inf. A. H. Furstoer; de mil. ambt. 1ste kl. C. J. Krans. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan de kapt. I. F. Arnold en C. E. I. Schweys. Departement der Marine. Verleend: Eeu tweej. verlofoaar Ned., w. ziekte, aan den havenm., thans fnog. outv. der in- en nitvoerr. enz. te Anjer E. I. P. Privé. BUITENLAND. TürBtjjé. De sultan heeft de irade geteekend, waarbij de bekende hervormingen uit de Oostenrijksche nota

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2