LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4911. Dinsdag A0. 1876. 15 Februari. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post<jj>co.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen,'uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 rcgela.....1.0*. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. S TA DS-BE RICHTEN. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI- 'EN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid >t kostelooze Yaccinatio en ReTaccIliatie voor onver- iogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring wekelijks opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 ebruari, Zaterdag 26 Februari, Maandag G Maart, Dinsdag 14 Aart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo ver- )lgens, telkens met eene tusschenruimte van acllt of, als die g op een Zondag valt, van liegen dagen, 's namiddags te 'n uar voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatic. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Febrnari 1876. LEIDEN, 14 Februari. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw Dr. W. H. D. Suringar, rector aan het gymnasium alhier. Op Maandag '28 dezer zal in de kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht eene ver- lintenis wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkooping (an cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto- ilers waren de hoogste prijzen f 25.00, f 5.50, :r f '2.55 en de laagste f 25,00 f 5.00 en f 2.50. Blijkens een Zaterdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.- 'eneraal van Ned.-Indië is den 7den dezer het t'olgende door generaal-majoor Pel aan de Indische egeering bericht: 2 Februari werden Lamkoenjit :n de heuvels langs den weg naar Lamrong bezet, .vaarbij 1 man sneuvelde en 4 gewond werden. Den 3den werd de kampong Toerom na hevigen egenstand genomen en opgerukt tegen het ge- lied van Toekoe Bait in de XXII Moekim. Na levigen tegenstand werd Atoa en vervolgens ook de moskeeën van Beloel in de IX Moekim bezet; 1 man sneuvelde en 8 werden gewond. Den 4den ■werd Lamrong bezet, Atoa verbrand, in twee kolonnes opgerukt naar de moskeëen van Larnda- joeng en Saijoeng en naar de kampong Kojolo, terwijl de moskee Baroe in de XXII Moekim na weinig tegenstand bezet werd. Vervolgens werd opgerukt naar Pager Ajer, waar de moskee bezet werd.' Den 6den werd de Atjeh-rivier verkend, waarbij 9 minderen licht gewond werden. Daarna bivakkeerden de ageerende kolonnes in Longbaltah en den 7den keerden zij naar Kotta Radja terug. De gezondheidstoestand was bij deze troepen ongunstig. Door de jongste operatiën zijn de XXV Moekim geheel in ons bezit gekomen en boven dien een gedeelte van de XXII Moekim. De pos ten te Beloel, Atoa, Pager Ajer en Bajoer vor men de linie van versterkingen tegen de XXII Moekim. De posten te Sabang, Bital, Lamteboe en Geljil Oeleyloe zijn ingetrokken kunnen worden. De bestuurders van de IX Moekim en eenige Moekimhoofden hebben stappen gedaan tot onder werping. Ds. J. Hooykaas, predikant bij de Remon- strantsche gemeente te Rotterdam, heeft voor de benoeming tot hoogleeraar in de Oostersche let teren bij het athenaeum illustre te Amsterdam bedankt. Den 25sten dezer zal door het Natuurkundig Genootschap te Groningen feestelijk worden her dacht zijn 75-jarig bestaan. De hoogleeraar W. A. Enschedé en de tegenwoordige president van het Genootschap Dr. J. Baart de la Faille zullen het woord voeren. Daarna zal door eenige proeven en tentoonstelling van voorwerpen gelegenheid worden gegeven, om kennis te nemen van belang rijke vorderingen in verschillende aeelen der na tuurkundige wetenschap. Den volgenden dag zal het feest met den gebruikelijken maaltijd worden besloten. Door wijlen Jhr. R. A. Van Echten van Holthe zijn bij uiterste wilsbeschikking aan het Genootschap ter bevordering en aanmoediging van den landbouw in de provincie Drenthe vermaakt: vier stuks certificaten Nat. werkelijke schuld 2 pet., ieder ad f 1000, waarvan de rente moet dienen voor jaarlijksche voorlezingen over land bouw. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat zij, die naar een of meer der uitge loofde subsidién lot ondersteuning van de zalmteelt wenschen mede te dingen, zich behooren te wen den tot het ministerie van binnenl. zaken met eene op gezegeld papier geschreven opgaaf van het aantal zalmen, dat zal worden losgelaten, van de plaats waar en het tijdstip waarop dit zal ge schieden. J. P. Van der Stok, math. mag. et phil. nat. doctor, leeraar aan het gymnasium in Den Haag, is gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, om te worden be noemd lot onderdirecteur van het op te richten magnetisch en meteorologisch observatorium te Batavia. Z. Ml heeft benoemd tot notaris binnen het het arrond. Heerenveen, standpl. Wolvega, gem. Weststellingwerf, D. F. Van Gillen, cand.-notaris te 't Meer bij Heerenveen; tot notaris binnen het arrond. Sneek, standpl. Wonimels, gem. Hennaar- deradeel, H. Fennema, cand.-notaris en gem.- secretaris te Sneek; tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, standpl. Ferwerd, gem. Ferwerdera- deel, H. Alma, cand.-notaris te Leeuwarden; C. II. Elout benoemd tot burgem. der gem. Dom burg aan den O.-I. ambtenaar W. K. F. Valck Palm, laatstelijk ads.-res. van Ledok (Bagelen), thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen; Jhr. F. E. M. Van Alphen, raad-adviseur bij het depart, van koloniën, met ingang van 20 dezer benoemd tot secretaris-generaal hij dat departement. Gemengd IViêiwvs. In den nacht van 10 op 11 dezer in het glasmagazijn van de heeren Vos, Wiegel en Hanrath te Amsterdam de brandkast, staande in een andere in den muur bevestigde kast, met geweld opengebroken en ruim f 1000 daaruit ontvreemd. Zaterdag-ochtend is te Amsterdam brand ontstaan in de koolteerstokerij Luiten de Zaagpoort. Door de werking van vier spuiten werd men den brand meester. Alleen het dak is zwaar beschadigd. Een te Amsterdam woonachtig En- gelschman is te Leerdam gepakt en gevankelijk naar Gorcum gevoerd, onder verdenking, dat hij de werklieden heeft willen omkoopen en de fabriek binnengeslopen is om zich van een monster hard- glas meester te maken. Bij de loting te Haarlemmermeer is voor een overledene aan de loting deelgenomen. Het nummer, dat voor dezen getrokken is, zal ver moedelijk een vrij nummer zijn. Tegen de loting is protest aangeteekend, met beroep op een konink lijk besluit, bepalende dat ingeschrevenen voor de loting, bij overlijden, van de lijst moeten worden geschrapt. Zaterdag-ochtend verspreidde zich te Nieuwediep al vroeg het gerucht, dat er een schip op de Zuidergronden was gestrand. Het stoomschip „Urania", naar Kopenhagen bestemd, maar door onstuimig weer genoodzaakt terug te keeren, had de brik om hulp zien seinen, maar kon onmogelijk adsistenlie verleenen. Onmiddellijk werd nu aan het Nieuwediep de reddingboot te water gelaten en met 12 rappe zeelieden, die zich daartoe aanboden, bemand. Met volle kracht stoomde de sleepboot „Stad Amsterdam" met de reddingboot op sleeptouw zoo nabij mogelijk de plaats waar het gestrande schip zat. Menige bange kreet ging op van het strand, als een vervaarlijke stortzee op de reddingboot neersloeg en hare menschlievende bemanning scheen te zullen ver pletleren. Trots al die gevaren hield zij vol en bereikte zij de brik. Het schip zat echter zoodanig, dat zij niet langszij de redding kon bewerkstel ligen; zij moest het dus aan den voorsteven be proeven. Een voor een gelukte het den schipbreu kelingen in de reddingboot te springen. De nood lottige Haaks scheen den redders hare prooi met woedende kracht te willen betwisten. Een golfslag rukte een der schipbreukelingen weg en drie man van de opvarenden dreigden hetzelfde lot te zullen ondergaan. De eerste werd niet dan met de uiterste inspanning bij zijn arm gegrepen en gered. Nu ging het naar de sleepboot terug; daar werden de schipbreukelingen liefderijk opgenomen en in de haven van het Nieuwediep ontscheept. Onmid dellijk werd door de zorg van de heeren Duinker en Goedkoop voor een logement en gewenschte verpleging der geredden gezorgd. De bemanning der reddingboot bestond uit den schipper J. Koning stem, N. De Wit, stuurman, en A. Van den Berg, C. Bakker, J. Been, M. Bethlehem, IC. Bol, D. Bruning, G. Veen, IC. De Roover, D. Stein, A. Stol als instappers. Het gestramde schip was het Grieksche barkschip „Giovanni", kapitein Diitzas, van Taganrog naar Amsterdam bestemd. Vermoe delijk zal het schip verloren zijn. Te Eagley, een dorpje nabij Bolton in Lancashire, is typhoïde koorts epidemisch uit gebroken. Verleden Woensdag werden tal van in woners (sterke mannen, die nooit van ziekte ge weten hadden, zoowel als vrouwen en kinderen) plotseling ernstig ongesteld. Den volgenden dag was 't aantal lijders verdubbeld, en thans liggen van de 500 dorpelingen er een 120 ziek aan de geduchte febris typhoïdae. Sommigen be zweken reeds, anderen verkeeren in groot gevaar. Een onderzoek, door twee medische ambtenaren dadelijk ingesteld, heeft aangetoond dat 't drink water te Eagley zuiver genoeg was, doch dat al de lijders, en ook een veertigtal aangetasten te Bolton, melk hadden gedronken, afkomstig van eene hoeve in de buurt. In één gezin, waar de moeder en drie kinderen ernstig ziek liggeD, zijn de vader en eene dochter gezond gebleven; en 't bleek dat de heide laatsten nooit, de vier an deren geregeld melk gebruikt hadden van de be doelde hoeve. Meer dergelijke gevallen leverden boven allen twijfel 't bewijs, dat de melk de ziektekiem moet bevat hebben. In de Agricultural Hall te Londen heeft Vrijdag een Amerikaan, om eene wedding schap te winnen, 24 uren aan één stuk rondge- loopen, en in dien tijd een afstand afgelegd vaa meer dan 25 uren gaans.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1