LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4909. Zaterdag A0. 1876. 12 Februari. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. F ran co per postor* *x_»e 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsl.OS. Iedere regel meera 0.i7|. Grootera letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door den Raad dezer gemeente, in zijne verga lering van 13 dezer, is vastgesteld: Eene verordening regelende het pensioen aan gemeente-ambtenaren en bedienden te verstrekken; waar van de voornaamste bepalingen zijn de volgende Onder gemeente-ambtenaren en bedienden, met betrek king tot deze verordening, worden verstaan zij die, tegen genot van eene bezoldiging, voor vast ten dienste der gemeente worden aangesteld, door den Koning, de Gede puteerde Staten, den Gemeenteraad, Burgemeester en Wet- louders of den Burgemeester, alsook zij, die hunne vaste aanstelling ontvangen van Commission uit den Raad en Commissiën door den Raad benoemd. I. Als zij den leeftijd van G5 jaar bereikt hebben, na minstens 15 jaar onafgebroken in dienst der gemeente te zijn werkzaam geweest; II. Als zij gedurende 40 jaren binnen de gemeente een of meer ambten of bedieningen hebben waargenomen; III. Als zij ten gevolge van de uitoefening hunner functie wonden of gebreken hebben bekomen, waardoor zij voor den gemeentedienst ongeschikt zijn geworden IV. Als zij na tienjarigen dienst uithoofde van ziels- of lichaamsgebreken niet meer in staat zijn hunne be trekking waar te nemen. Het jaarlijksch pensioen bedraagt, in de gevallen ono- -schreven bij de nommers 1, 2 en 4 van art. 3, voor ieder jaar dienst 1/30 van de bezoldiging (waaronder worden verstaan alle inkomsten, die hetzij onder benaming van jaarwedde, hetzij van percentsgewijze belooning, geldelijke of andere toelage of vrije woning aan de ambtenaren of bedienden uitdrukkelijk zijn toegelegd), zonder het*/, ge deelte te kunnen te boven gaan, eg in het geval van N°. 3 voornoemd, 2/, van de bezoldiging. Het recht op pensioen vervalt: I. Indien het ontslag niet eervol is verleend II. Ingeval van veroordeeling wegens misdaad of wegens diefstal, niet met onteerende straf bedreigd, oplichting of misbruik van vertrouwen. Ten einde op het pensioen te kunnen aanspraak maken zal door ieder ambtenaar of bediende jaarlijks worden bij gedragen 1 pCt. van zijne bezoldiging. Eindelijk schrijft de verordening voor: Dat de ambtenaren en bedienden zich binnen eene maand na de vaststelling, dus Yóór den 13den Febru ari e. k., en de le benoemen ambtenaren binnen ééne maand 11a hunne aanstelling, schriftelijk hebben te ver klaren of zij genegen zijn, op den voet bij deze verorde ning bepaald, bij te dragen, zullende zij, hetzij bij weige ring hetzij bij niet verklaring, geacht worden van atle aanspraak op pensioen te hebben afstand gedaan. De verordening is ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 21/, cent. Burgemeester en Welhoudersjvoornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 17 Januari 1S76. LEIDEN, 11 Februari. Het vertrek van hel stoomschip „Hampton" naar Ned.-Indië op 13 dezer bepaald zijnde, kan nen de daarmede te verzenden brieven ten post kantore alhier bezorgd worden tot den 12den, des nachts te 12 uren; drukwerken en monsters uiterlijk te 8 uren 's avonds. Voor het bihliolhecariaat der polytechnische school, tot nutoe als onbezoldigde heirekking aan een der hoogleeraren opgedragen, verlangt men iemand van wetenschappelijke vorming, met eenige wis- en natuurkundige kennis, niet geheel vreemd aan de technische vakken, en genegen, tegen eene jaarlijksche bezoldiging van f 800, geregeld eenige uren daags aan de bibliotheek te wijden. Zij, die wenschen in aanmerking te komen, om aan den minister van binnenl. zaken ter benoeming te worden voorgedragen, gelieven zich met opgave van leeftijd, vroegere en tegenwoordige werkzaam heid en alle verder ter zake dienende inlichtingen vóór 15 Macrt e. k. schriftelijk te wenden tot den directeur der polytechnische school. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te 's-Hertogenbosch hebben aan het voor- loopig examen voor officier voldaanReg. gren. en jagers: v. Bungen en S. Mesch; 1ste reg. Bekker, Van Zomeren, Schuak, Verkuyl, Pielers Graafland en Keetell3de reg.F. Mesch, Okhuy- zen, Jonquière, Kamerman, Retgers, Sitzen en Bergsma; 5de reg.: Buekers, Van Geelen, Kray- der, Van Valkenburg; 6de reg.: Weuringh, Jolles, Garjeanne, Van Thiel, Roldanus; 8ste reg.Douglas. Naar men verneemt zou bij B. en Ws. te Amsterdam het voornemen beslaan bij den ge meenteraad een voorstel in te dienen om aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij voor een korlen tijd onder hypothecairen waarborg de twee millioen gulden te leenen, welke deze in den tegenwoordigen stand der zaak noodig beeft, in afwachting van den nader te verrichten verkoop van drooggemaakte gronden. Tegen 11 Maart e. k. is een buitengewone vergadering van aandeelhouders dier Maatschappij belegd. Deze wordt in verband gebracht met een leening voor dat bedrag, onder waarborg van hypotheek op bovenbedoelde gronden. Gelijk men zich herinneren zal, is over deze aangelegenheid door de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, ten einde de vereischte staats- toeslemming te geven tot het bezwaren dier aan den staat verhypothekeerde gronden. Gelijk reeds gemeld is, zal in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam een nationale wedstr^d van organisten worden gehouden op Donderdag 23 Maart, des middags te 12 uren, des avonds gevolgd door een groot muziekfeest. Door het bestuur der vereeniging lot bevordering van orgel muziek en de directie van het paleis voor volks vlijt zijn al de Nederlandsche organisten uitge- noodigd tot deelneming, met verzoek zich aan te melden vóór 15 Februari e. k. De jury bestaat uit vijf leden. Zoodra zjj geconstitueerd is, brengt zij ter kennis van de mededingers het programma, dat zal bestaan uit een muziekstuk, aangewezen door de jury en door alle mededingers te spelen, en eene improvisatie ter vrije keuze der deelne mers. De prijzen zullen bestaan in een gouden en een verguld zilveren medaille, benevens ver goeding van reis- en verblijfkosten. Zij, die de prijzen behalen, zulten worden uilgenoodigd, zich des avonds op het muziekfeest te doen hooren. Mr. G. T. H. Henny, secretaris-generaal van het departement van Koloniën is onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 20 Februari. Bij kon. besluit van 5 dezer wordt de tijd voor de eerste oefening voor de lichting van dit jaar van 12 op 9 maanden gebracht, indien de dienstplichtige, naar gelang van het wapen waar bij hij wordt ingedeeld, reeds een zekere mate van kennis en oefening verkregen heeft of zich het nog ontbrekende binnen een bepaalden tijd en tot een bepaalde hoogle weet eigen te maken. Voorts zullen zij, die een voldoend examen afleg gen, door den minister gelijkgesteld aan het examen voor aspirant-onderolficier, hun corps en hun garnizoen mogen kiezen. Zooveel mogelijk zullen zij in de kazerne met huns gelijken gehuis vest wordenze zullen voor eigen rekening fijner laken mogen dragen en met elkaar of met de aspirant-onderofGciers en korporaals menage hou den. Uit hen zal, indien dit mogelijk is, bij voor keur militie-kader gelrokken worden. Staatsblad n°. 7 behelst het kon. besluit van 9 Januari 1876, houdende vaststelling van een algemeen reglement voor hel vervoer op de spoorwegen, dat in werking treedt op den nader te bepalen dag, waarop in werking treden zal de wet van 9 April 1875. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer ingezonden eene nota van veran deringen in het gewijzigd ontwerp van wet houdende nadere bepalingen omtrent de heffing en verze kering van den accijns op de binnenlandsche suiker. Die veranderingen strekken enkel tot ver lenging van den termijn voor het in werking treden, in verband met het uitstel voor het in werking komen van het internationaal suiker- verdrag. Gemengd Nieuws. De Haagse lie politie heelt gisteren beslag gelegd op een dametje, die onderscheidene winkeliers de dupes maakte van hare oplichterij. Verschillende goederen en snuisterijen, welke zij in haar bezit had weten te verkrijgen, zijn bij haar gevonden en door de bedrogen winkeliers herkend. Woensdag-nacht is de korenmolen van B. Bakker, te Waddinxveen, geheel afgebrand het woonhuis echter bleef gespaard door de krachtige werking van de spuiten, die zeer spoedig op het terrein aanwezig waren. Het pand was geassu reerd. Omtrent de oorzaak van den brand valt niels met zekerheid le zeggen. Te Haarlem is Woensdag-nacht door de politie op de straat gevonden, in verregaanden beschonken toestand, zekere E., een tapper, die reeds den volgenden dag aan de gevolgen overleed. Zondag-morgen omstreeks 5 uur brak onder de gemeente Koudekerk brand uit in het huis, bewoond door den timmerman en aannemer J. Sprey. Aangewakkerd door den feilen noordoosten wind waren dit en het naastliggend huis weldra een prooi der vlammengelukkig dat een aan de andere zijde gelegen werkplaats, waarin veel hout waren voorhanden waren, door vereenigde krachten van brandweer en particulieren is gespaard, anders zou de ramp tamelijk grooten omvang hebben erlangd. Alles was verzekerd. Twee leden vanden gemeenleraadte Echt, onder welke de burgemeester, zijn door den raad geschorst, omdat zij leverantién hadden ge daan ten behoeve der gemeente. Bechtzaken, Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteroch tend uitspraak gedaan in den belangrijken effecten- en juweelen-diefstal te Rotterdam, waarvan als dader beschuldigd was de huisknecht D. G. N. Van Veen, en als medeplichtige de winkelier A. Quant. De schuldigheid van Van Veen werd door het hof, niettegenstaande zijne ontkentenis, wettig en overtuigend bewezen verklaard door een aantal feiten en omstandigheden, in het arrest in onder ling verband en samenhang beschouwd, terwijl de schuldigheid van Quant voldoende bewezen werd geacht door diens volledige bekentenis, ook in verband met verklaringen van getuigen. Mitsdien werden beiden aan de feiten, hun ten laste gelegd, schuldig verklaard en veroordeeld tot tuchthuisstraf; Van Veen voor den tijd van 12 jaren en Quant voor den tijd van 5 jaren. De uitspraak bracht bij beide veroordeelden niet de minste ontroering teweeg. Eene niet-ontvankelijkheids-quaestie werd Woensdag voor de rechtbank te Rotterdam be handeld. Een schip van den heer B. te Luik was in 1873 aangevaren, waarop de scheepsbouw-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1