LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N0. 4008. Vrijdag A0. 1876. II Februari. S TA DS-B ERICH TEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 rebels1.0*. Iedere regel meerO »'*- Grootera letters naar plaatsruimte. RATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten: I dat de ingezetenen, die verlangen mochten als vrlj- illiger bij de Nationale Militie op te treden, zich daartoe >ór den lsten Maart aanstaande ter Gemeente-secretarie ehooren aan te geven. De bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie, zijn in aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet Dften ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten ezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.5G meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden lyn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien ran de militie, zoo ver die te vervuilen waren, voldaan en sen goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en ran de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt .lechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen en aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche bezit- ngen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de nilitie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienst, ehalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, nder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift ebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn iensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste lar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden legelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden ge- racht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld ij bovengenoemd art. ll der Wet, dagelijks, uitgezonderd e Zondag, van des voormiddags negen lot des namiddags rle uren, ter Secretarie dezer gemeente de gelegenheid estaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- ng in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Februari 1876. LEIDEN, ÏO Februari. Op den slaat van nalatenschappen afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen, be hoord hebbende tot de landmacht in Ned.-Indië, waarvan de saldo's door de rechthebbenden bij de departement van koloniën in Nederland behooren te worden gereclameerd, komen voorde fuseliers J. Blansjaar, ƒ4.915; J. A. Van den Bosch, 4.50 le korporaals P. A. De Graaf, /1.80; A. Van aarlem, ƒ2.73; H. Karreman, 4.97, allen uit eidende fuseliers P. Thomassen, 0.75, uit IphenJ. Van Swieten, 3.75, uit Wassenaar. De heer M. De Keyzer te Alphen herdacht isteren den dag, waarop hij zich voor 25 jaren ldaar als doctor in de genees-, heel- en verlos- unde vestigde. Vele ingezetenen deden van hunne elangstelling blijken door het uitsteken der nati- nale vlag, en van vele kanten ontving de jubilaris eschenken. Het Ned. stoomschip Celebesvan Batavia aar Nieuwediep, is 8 dezer van Port Said ver dokken. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de president van Venezuela, Guzman Blanco, zich tot en der mogendheden gewend om de onderhan- elingen met Nederland weder aan te knoopen, n bestaat er uitzicht, dat het geschil lusschen e twee Staten nog in der minne zal eindigen - In het hoofdkiesdistrict Helmond is tot lid er prov. staten gekozen de heer G. Coovels, met 59 van de 487in het hoofdkiesdistrict Zwolle r. J. H. Van Royen, met 329 van de 489 temmen. Uit goede bron verneemt men dat het bou wen van het centraal station aan het open haven front te Amsterdam is opgedragen aan den ar chitect J. P. H. Guypers, lid der commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschie denis en kunst. Het is dit jaar een eeuw geleden, dat Adam Smith zijn werk over den nationalen rijkdom deed verschijnen, dat de grondslag is geworden voor de nieuwere staathuishoudkunde. Er bestaat plan dit feit door eene bijeenkomst van staathuishoudkun digen te herdenken. Het denkbeeld voor dat con gres is uitgegaan van de Belgische vereeniging voor staathuishoudkunde en heelt bijval gevonden bij de Cobdenclub te Londen, welke in overweging gaf de bijeenkomst niet in Engeland, maar op het vasteland te houden. De Belgische vereeniging heeft in hare vergadering van 31 Jan. besloten, Brussel daarvoor aan te wijzen, en als het voor naamste onderwerp ter bespreking de vraag te stellen, die thans op den voorgrond is getreden, of de economische wetenschap niet verkeerd heeft gedaan, door de medewerking van den staat on voorwaardelijk te veroordeelen. Van het voorloopig examen van adspiranlen voor officier der huzaren aan de cadettenschool te Haarlem is bekend geworden, dat aan dat examen hebben voldaan de heerenWaalewijn, Michelhoff, Quarles van Ufford, Snouck Hurgronje, Schmidt, Van Diepenbruggen en Van Gorcurn. De minister van financiën verwittigt de belanghebbenden, dat de nieuwe bepalingen be treffende de brieven enz., gewisseld lusschen Neder land en de Ned. koloniën in Oost- en West-Indië, wat de verzendingen uit Nederland naar Oost-Indië betreft, voor het eerst zullen worden toegepast op de brieven enz. begrepen in de gesloten brie venmaal die op den llden Februari a. s. langs den weg van Marseille wordt verzonden, en ten aanzien der verzendingen uit Nederland naar Suri name en Curasao op de brieven enz., die op den 16den Februari a. s. in de gesloten brievenmalen langs den weg van Southampton zullen worden verzonden. De brieven, die rechtstreeks per stoom schip of andere scheepsgelegenheid uit eene Neder- landsche haven naar Oost- of West-Indië worden verzonden, zijn by voortduring aan een port van 20 cent onderworpen, met toepassing der binnen- landsche schaal van opklimming, mitsgaders de gedrukte stukken en monsters van koopwaren aan een port van 5 cent per 40 gram. Briefkaarten worden niet tegen verminderd port per recht- streeksche stoomboot- of andere gelegenheden ver zonden. Voor het jaar 1876 is een rijkssubsidie, lot een bedrag van ten hoogste 10,000, uitgeloofd, te betalen in reden van 10, voor elk getal van vijf honderd zalmen (Salmo salar) welke de dooier- blaas verloren hebben, in eene der bovenrivieren losgelaten. De controle op het aantal en den toe stand der los te laten zalmen geschiedt ten ge noegen van den minister van binnenl. zaken. Voor een getal zalmen minder dan vijf duizend, gelijk tijdig aangeboden, wordt geen subsidie verleend. Het subsidie, in 1876 aan één persoon of ver eeniging uit te betalen, zal het bedrag van 8000 niet te boven gaan. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 8 dezer, worden de kapt.-luit.-ter-zee H. J. S. Van der Sloot en E. L. baron Van Heeckeren van Walien, respect, commandeerende Zr. Ms. schroef- stoomschepen „het Loo" en „Cornelis Dirks", eervol van het bevel over die bodems ontheven en aan eerstgen. opgedragen hel bevel over de „Cornelis Dirks" en aan laatstgemelde over „het Loo". Z. M. heeft J. H. Becking, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Vollenhove, benoemd tot ontv. derz. middelen te Baarlo (gemeente Maasbree). Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed het onderhouden der kribben en vleugeldammen, het leveren en storten van slortsteen en het doen van peilingen en opne mingen ten behoeve van de overbrugging van het Hollandsch Diep. Hiervoor waren tien biljetten ingekomen. De heeren D. Volker te Dordrecht en A. Volker te Sliedrecht waren minste inschrijvers voor 17800. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Gennep J. Van den Bogaard; tot offic. van just, bij de arrond.-rechtbank te Winschoten, Mr. J. Sluis, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Groningenaan Mr. M. Van Heioma, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaalsverv. de arrond.-rechtbank te Heerenveen. De zangvereeniging Caecilia gaf gisteravond in de Stadszaal hare gewone jaarhjksche uitvoering, die door een vry talrijk en zeer aandachtig publiek werd bijgewoond. Het programma wa6 dan ook wel geschikt om de beminnaars van degelyke, scboone muziek uit le lokkenBeethoven, Men delssohn en Niels Gade, en eene Vereeniging wier vorige uitvoeringen alle recht gaven om te doen verwachten dat het werk van die groote meesters op waardige wijze zou worden vertolkt. Toch is misschien deze en gene wel de concertzaal binnengetreden met de heimelijke vrees, dat deze uitvoering bij de vorige zou achterstaan, omdat het niet onwaarschijnlijk was dat de krachten van Caecilia onder de troebelen der laatste tyden hadden geleden. Zoo althans is het ons gegaan. Gelukkig bleek die vrees al spoedig, zoo niet ongegrond, ten minste ydel, en we houden ons overtuigd, dat ieder die gekomen was om te genielen, dankbaar zal erkennen dat Caecilia met deze uitvoering haren goeden naaui waardig heeft gehandhaafd. Hiermee willen we evenwel niet gezegd hebben dat de uitvoering zonder vlek of rimpel was. In de eerste afdeeling (Mis in c) van Beethoven werden nu en dan de gewenschte zuiverheid en eenheid gemistmaar de geheele tweede afdeeling getuigde van ernstige, nauwgezette studie en liet weinig of niets te wen- 8chen over. De drie nummers van deze afdeeling Mendelssohns „115de Psalm," „Reineckes Geislli- ches Abendlied," en „Frühlings-Botschaft" van Niels Gade, toonstukken zoo onderscheiden van aanleg en karakter, werden alle op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Ook de solisten in deze afdeeling kweten zich wakker van hunne taak, vooral de sopraan en de tenor in het duo van Psalm 115. De alt-soliste in de eerste afdeeling mag hier tevens niet onvermeld blyven. Het goed bezettè orkest werkte flink mede, om de uitvoering, waarmede tevens het tienjarig bestaan der vereeniging gevierd werd, des te meer tot haar recht te laten komen enkele malen evenwel, vooral in de drie Hymnen, deed het zyn rechten wat al te sterk gelden. Moge de zangvereeniging Caecilia volijverig voort gaan, zich onder de leiding van haren ver dienstelijken directeur, aan haar doel te wyden en ons nog menigmaal op de vruchten van hare studién kunnen onthalen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1