te Port-Said aangekomen en zou den 9den van daar vertrekken. Het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam mocht zich sedert eenigen tijd in eene bijzondere belangstelling verheugen. Sedert den aanvang van den cursus zijn acht nieuwe kwee- kelingen toegelaten, zoodat hun getal thans 53 bedraagt. Het onderwijzend personeel bestaat, be halve den directeur J. H. Meyer, uit drie inwo nende en tien uitwonende onderwijzers en onder wijzeressen. Door het inrichten van eene geheel nieuwe gymnastiekzaal en eene doelmatige bad inrichting heeft het bestuur eene belangrijke ver betering aangebracht. Het wekelijksch bezoek woensdags van 1012 uren trekt voortdu rend een aanzienlijk getal belangstellende leden, wier aantal insgelijks belangrijk is toegenomen. De onlangs gehouden expositie van de leermid delen en van handwerken der kweekelingen, be stemd voor de tentoonstelling te Philadelphia, gaf ruimschoots gelegenheid om de degelijkheid te beoordeelen van het gegeven onderwijs, en de muziekuitvoeringen overtuigen eiken bezoeker van den grooten aanleg, welken vele kweekelingen voor muzikale ontwikkeling hebben. Een der meest gevorderde kweekelingen, P. A. Versteeg, bracht herhaaldelijk op de wekelijkeche bezoeken eigene composities ten genoege van belangstellende leden ten gehoore, en naar men verneemt zal Woensdag *16 Februari de vierde scheppingsdag van J. Haydn door de kweekelingen op het bezoek worden ge zongen. De minister van marine brengt ter alge- rneene kennis dat het jaarboekje der Koninklijke Nederlandsche Zeemacht voor 1876 is verkrijg baar gesteld voor een gulden per exemplaar, bij het departement van marine in Den Haag, de directiën der marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis en den inspecteur over het loods wezen enz. te Vlissingen. Naardien dit werkje door het gemeld departement wordt uitgegeven voor rekening van het fonds voor oude en ge brekkige zeelieden, wordt in het bijzonder de aan dacht gevestigd op het weldadig doel, dat met die uitgave wordt beoogd. De Ned. Bank had op 7 Febr. bij een munt en muntmateriaal van f 156,823,316.45 voor eene som van f 151,075,655.55 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 60,430,266.22 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De luil.-ter-zee 2de kl. L. R. Kooleman Beynen, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, wordt met den lOden dezer op nonact. gesteld en vervangen door den luit.- ter-zee 2de kl. C. F. A. Gregory. Z. M. heeft W. F. Van Erp Taalman Kip, minister van marine, verlof verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder 1ste kl. der orde van St.-Stanislausaan Mr. C. P. D. Pape, adv. in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Ifal. orde van de kroon; T. J. W. Van Rossum, te Asch, en A. Van Beusichem, te Erichern, opnieuw voor den tijd van zes jaren benoemd tot curatoren van het weeshuis te Buren; met ingang van 1 Maart H. A. Ravenek, werktuigk. ingenieur bij de art. stapel- en constr.-magazijnen, benoemd tot leeraar in werktuigk. aan de polyt. school; aan II. A. L. P. Van Hasselt eervol onlslag vereeend uit zijne betr. van commies der posterijen 2de kl.; aan den lsten luit. J. L. Pierson, van het corps ingen., min. en sappeurs, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den milit. dienst; in zijn rang overgepl. bij den geneesk. dienst der landmacht, den off.-van-gez. 2de kl. F. L. Philipsen, van het leger in Ned.-Indié, thans voor den tijd van een jaar gedet. bij het leger hier te lande; aan den voor den dienst in Indie" bestemden sol daat C. Moll, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd IN' ieuws. Gisteravond is in Den Haag in de 'Boekhorststraat eene bejaarde vrouw, die van haar werk huiswaarts keerde, plotseling ineenge- jzakt en overleden. Eene zeer bejaarde vrouw is Zater dag in hare woning in de Zandstraat te Amsterdam van de trappen gevallen en zoodanig gekwetst, dat zij aan de gevolgen reeds is overleden. Zondag is aldaar in een der dwarsstraten van den Nieuwen- dijk een man door het misbruik van sterken drank plotseling dood gevallen. Den 23sten Maart zal in het paleis van volksvlijt te Amsterdam een nationaal concours van organisten plaats hebben. Maandag-morgen is te Arnhem aan het station een rund, dat per spoortrein moest worden verzonden, bij het inladen aan zijne gelei ders ontsnapt en in volle vaart aan het loopen gegaan langs de Sonsbeek- en Klarendalsingels. Bij de school van den heer Waterman ko mende, sprong het binnen het aan die school zich bevindende hek, doch bij zijn poging om er weer uit te komen, bleef het met zijn borst in de ijzeren pennen zitten, en wel zoo, dat het op de plaats zelve moest worden afgemaakt, waarna het vervoerd en ter keuring aan de keurmeesters werd onderworpen. Te West zaan is gisternacht een huis, uit vier woningen bestaande, geheel afgebrand, ofschoon vier spuiten werkzaam zijn geweest. De brand wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. Het huis was tegen brandschade verzekerd en de inboedels gedeeltelijk. Zaterdag-nacht heeft een schepeling van een in de haven te Nieuwediep liggend Itali- aansch schip den houder van een danshuis in de Nieuwstad aldaar verscheidene diepe sneden in den hals en het aangezicht toegebracht. De dader is door de politie in hechtenis genomen. In de woning van de weduwe Van Leeuwen, te Bennekom, barstte in den nacht van 6 op 7 dezer omstreeks halfvier een hevige brand uit, welke spoedig zoodanige uitbreiding kreeg, dat de bewoners (vrouw en drie kinderen), te nauwernood zich konden redden. Huis, inboedel en vee, alles werd eene prooi der vlammen. Niets er van was verzekerd. Voor de geldleening in de 1ste serie van 100,000 p. st. ten behoeve der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij is ingeschreven tot een be drag van 1,687,000 p. st., meerendeels door aandeelhouders, zoodat aan niet-aandeelhouders niets kan worden toegewezen. In den Maandag-ochtend van Luik naar Maastricht loopenden trein had een der rei zigers de onvoorzichtigheid tegen een niet gesloten portier te gaan leunen, terwijl de trein in vaart was, zoodat hij er uit viel. De sneeuw lag echter gelukkig zoo hoog, dat de man als in een veeren bed terechtkwam, geen letsel ontving en dood bedaard zijne reis te voet vervolgde. Te Turnhout had dezer dagen een treffend voorval plaats. Een schaatsenrijder had bij het brughuis de onvoorzichtigheid op het ijs te stampen, waardoor het ijs brak en hij in 't water geraakte. In de onmiddellijke nabijheid bevindt zich de herberg van den brugwachter Wouters, en spoedig klonk io de gelagkamer de kreeteen man in 't water! De 1 rugwachler, gevolgd door al de in de kamer aanwezigen, snelde naar buiten, ging voorover op het ijs liggen en kroop op han den en voeten naar de opening, ten einde den drenkeling te bereiken. Een ander moedig man, Lenaerts geheelen, volgde Wouters en hield dezen aah zijne kleederen vast, om hem te kunnen red den als het ijs te broos bleek. Reeds had Wouters den drenkeling bij de haren en hield hem met het hoofd boven het water, toen hel ijs onder het gewicht der moedige redders dreigde weg te zin ken. Van den wal riep menlaat elkander los of gij verdrinkt allen. Nauwelijks had Lenaerts los gelaten of Wouters stortte met het hoofd voorover in het water. Toen vrouw Wouters het gevaar bemerkte waarin haar man verkeerde, drong zij zich door de omstanders heen; met bui tengewone kracht worstelde zij zich los van de personen die haar wilden tegenhouden, en sprong in het water om te pogen haar man te redden. Dit ziende, waren haar in een oogwenk gevolgd de twee oudste kinderen en de zuster van vrouw Wouters, zoodat er zes perso nen in levensgevaar verkeerden. De familie Wou ters omklemde elkaar, 't was als een kluwen van menschen, en dit maakte de redding te moeiehj- ker. De omstanders waren ontzet over den om vang dien het ongeluk plotseling had genomen, en^ drie moedige mannen begaven zich nu mede te water. Iulussehen had een der aanwezigen de tegenwoordigheid van geest gehad, terstond toen de vrouw in 't water sprong, een grooten schip, persboom te halen, die over het kanaal werd ge- legd. Daaraan konden alle drenkelingen zich vast klemmen, tot zij door de drie mannen werder. gered die zich 't laatst te water hadden begeven. Wouters had den waaghals, die aanleiding tot deze ramp had gegeven, ook in 't gevaar waar mede hij te worstelen had niet losgelaten, en zoo werd ook deze gered. De naar Siberië verbannen bankie Brodsky, uit Odessa, bevindt zich te Kaluga, dri stations voorbij Kiew, waar hij voorloopig gein terneerd is om later een verhoor te ondergaan Brodsky, die ongesteld was, heeft de lange rei daarheen gemaakt in gezelschap van een dokte en een bediende. R echtzaken, Maandag werd door de rechtbank te Goes eene zaak behandeld, waarin de sterke drank, me ar meer nog brooddronkenheid eene groote ro[ speelde en die zeer noodlottige gevolgen zou kun nen gehad hebben. Op den lsten Januari bevon den zich een drietal jeugdige landbouwers var elders in een koffiehuis te Goes, en opgewekt door het gebruik van den nieuwjaarsdrank, had een van hen het ongeluk een spiegel te breken. De koffiehuishouder werd in zijne aanvrage orr. betaling der schade ondersteund door eenige jon gelieden uit den meergegoeden stand in de ge meente, welke ook in het koffiehuis aanwezig waren. De boerenzoons rnet hunne meisjes verf wijderden zich, na voldoening der opgegeven kos" ten, en werden weldra gevolgd door de jongeliedet uit de gemeente. Niet lang daarna schijnen de twee partijen met elkander handgemeen geraakt te zijn en werd een der stadsjongelieden, door twee makkers geleid, in het koffiehuis terugge bracht, alwaar bleek, dat hij twee wonden aan het hoofd en eene aan de hand had, toegebracht met een scherpsnijdend werktuig. Vanwege den verwonde werd eene aanklacht by de justitie inge diend. Tijdens de instructie der zaak veranderden echter de rollen, en de aanklager, die gelukkig den 20slen dag na de verwonding weder in staat was om uit te gaan, stond met één zijner mak kers Maandag terecht, beklaagd van het moed willig toebrengen van slagen, terwijl de eerstaange- klaagde nu als getuige optrad. Acht getuigen a charge en vier a décharge werden gehoord, waarna het O. M., vertegenwoordigd door den subst.-officier Mr. Jespers, zijn requisitoir voordroeg, waarvan de conclusie strekt lot vrijspraak van den tweeden beklaagde en veroordeeling van den eersten, onder aanneming van verzachtende om standigheden, lot eene geldboete van ƒ25, sub sidiair 7 dagen gevangenisstraf. Mr. J. H. De Laat de Kanter, voor de beklaagden optredende, schetste den zonderlingen loop, dien de zaak gehad heeft, en gispte de handelwijze van het O. M., om een beklaagde, die in de instructie als zoo danig was gehoord, thans onder eede tegen den aanklager, die het lot beklaagde had gemaakt, getuigenis te doen afleggen. De conclusie der pleitrede strekte tot vrijspraak. De rechtbank zal a. s. Maandag haar vonnis wijzen. BUITENLAND. Duitscliland. Alweder is bij den rijksdag de quaestie over de oprichting van een parlementsgebouw in behande ling geweest en alweder is zij onbeslist gebleven. Het voorstel om het établissement Kroll en aan grenzend terrein aan te koopen, heeft geen vol doenden bijval gevonden. Op voorstel van den heer Lucius is nu besloten, eene commissie van zeven leden te benoemen, met opdracht het geheele bouwplan te herzien en een minder afgelegen terrein te zoeken. Dezer dagen zijn een groot aantal Duitsche landverhuizers uit Brazilië teruggekeerd. Zij hebben aldaar veel geleden. Velen, die met hen derwaarts waren vertrokken, zijn er bezweken. Onder anderen waren van een gezin van elf personen slechts drift overgebleven.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2