LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4004. A0. 1876. Maandag 7 Februari. S TA DS-B ERICH TEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post^>.v>1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.06. Iedere regel meerB 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag 10 Februari 1876. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD van LEI DEN noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aaDgeslageo, daarvan vóór dcii löden Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente tc doen blijken, ten einde zoo noodig han recht te bewijzen om, bij de jaarlijk- sche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- scbe Courant. De Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Jannari 1876. LEIDEN, 5 Februari. Naar men verneemt is heden aan den Bur gemeester dezer gemeente ter hand gesteld eene som van 222.75, als zuivere opbrengst van het groot militair concert, den lsten dezer in de stads-gehoorzaal gegeven ten behoeve der alge- meene armen. Met het oog op de druk bezochte lezing van mevr. Kleine-Garlman was het niet te ver wachten dat de opbrengst van het militair concert voor de armen voor eene buitengewone uitdeeling nog 222.75 netto zou bedragen. De stafmuziek van het 4de reg. inf. had zich gepasseerden zomer in hare vorming vrij gunstig doen kennen bij de verschillende concerten hier en aan het Badhuis te Scheveningen. De nuanceering liet toen zeer begrijpelijk veel te wenschen over. Thans even wel is het te begrijpen dat de heer Dunkier het een der beste van de acht infanterie-regimen- ten noemde. De orkest- en solonummers wer den beschaafd voorgedragen. De violist Vrees wijk, élève van den heer "Wetrens, heeft in de tweede afdeeling uitstekend voldaan. Aangenaam was het te zien dat een kapitein een jeugdig mili tair accompagneerde. Waar zooveel moeite wordt aangewend, kan het niet anders, of onder de goede leiding van den heer kapelmeester Gréntzius zul len ons goede zomerconcerten worden aangeboden. De heer Speet had kosteloos het orkest met prach tige heesters versierd en de heer Peltenburg even eens kosteloos eene uitstekende piano voor die gelegenheid afgestaan. In de maand Januari zijn binnen de ge meente Leiden geboren 164 kinderen, als: 85 zoons en 79 dochters; overleden 96 personen, als: 30 mannen, 21 vrouwen, 20 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10; gehuwd 6 paren. Gedurende de tweede helft der maand Decem ber zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet besteld konden worden Mej. A. Bank, mevr. Vane geb. Meuse, beiden te AmsterdamH. Lips, BataviaL. Wever, Bedum Luiendijk, De Goede, beiden te Gouda; A. F. Jacobi, 's-Gravenliage; mej. Heghuizen, mev. A. A. Burger, beiden te Groningen; F. Janner, 's-Her- togenbosch; I. G. Van Beusekom, Leimuiden; B. Marbus, Overtoom; J. Bakker, Rotterdam; A. Brantenaar, Winschoten; mej. C. F. Verhoeven, Winterswijk; I. A. Taling, Zierikzee; madlle. v. G. Loos, mej. S. Voorstad, Aal Visser, allen niet vermeld. Briefkaarten: C. Rehoorn, mej. G. L. Nausa, J. W. Doyer, allen te Amsterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 76—88 vol wassen personen en van 1827 kinderen. De minister van financiën verwittigt de be langhebbenden, dat de veertiendaagsche brieven mail naar Batavia, langs den weg van Triest, te rekenen van '16 dezer, wederom des Woensdags zal worden verzonden, en wel met den trein Rijn spoorweg, welke te 3.5 's av. uit Amsterdam, te 2.40 's av. uit Rotterdam en te 2.35 's av. uit Den Haag verlrekt. De feestelijke ontvangst der terugkeerende mariniers uit Atjeh heeft gisteren te Nieuwediep plaats gehad. De „Prinses Amalia" stoomde te 7 uren de haven binnen en ontving het eerste „welkom" van een vyfiig man uit een visschers- sloep; van Zr. Ms. wachtschip klonk het „Wien Neerlandsch bloed" door het stafmuziekcorps der marine; tegen negen uren werd door de leden der feestcommissie de optocht georganiseerd. Van de 300 man mariniers, in Mei 1873 vertrokken, keerden slechts 141 terug; de anderen zijn in Atjeh gesneuveld of aan ziekten .gestorven. De manschappen trokken, na het debarkement, in optocht, met de verschillende corporaliën en de muziek, naar 's rijks werf, waar carré werd gefor meerd en de schout-bij-nacht P. A. Van Rees eene toespraak hield. Ook de commandant van het corps mariniers voerde het woord, waarna de uitreiking der Aljeh-medailles geschiedde. Na de toewijzing van het eeremetaal delileeiden de cor poraliën, die aan den optocht deelnamen, voor de bekroonden. De strijders logen daarop naar de feestelijk gedecoreerde zaal, waar de tafels op smaakvolle wijze aangericht en ruim voorzien waren. Hier wijdde de Zangvereeniging „Caecilia" een welkomstlied aan de teruggekeerde krijgslieden en werd de eerste officieele toost gedronken op Z. M. den Koning, door den schout-bij-nacht Van Rees. Verschillende autoriteiten voerden verder nog het woord bij dit feestmaal, dat met eene hulde aan de feestcommissie werd besloten. Morgen worden de mariniers te Amsterdam verwacht. Te Amsterdam heeft zich eene commissie geconstitueerd tot oprichting van eene Handels- telegraafmaatschappij, ten doel hebbende directe verbinding lusschen Amsterdam en Rotterdam en tevens het tot stand breügen van communicatie lusschen de verschillende bijzondere kantoren en inrichtingen in beide steden onderling. De lijnen dezer maatschappij zullen direct aan de rijkslijnen aansluiten. Binnenkort kan daarvan het prospectus worden tegemoetgezien. De directie van het Fransch tooneel in Den Haag is voor het volgend speelseizoen wederom opgedragen aan den tegenwoordigen titularis Dr. Campbell. Gedep. staten dezer provincie hebben be paald dat: de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op '1 April a. s.de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet,' is toegelaten van 1 Mei tot 15 Juli; de visscherij in de binnenwateren zal zijn gesloten van 19 Maart tot 10 Mei; het visschen met kuil- netten van 1 April tot 15 Juni is verboden, de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 2 April tot 6 Mei en van 16 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Alphen de heer J. Koekhoven, pas toor te Delfshaven; tot pastoor te Delfshaven de heer B. Dankelman, sedert '1864 kapelaan aan de H. Petrus-parochie te Leiden. Z. M. heeft G. Visser Bzn. benoemd tot kapitein-commandant der scherpschuttersvereeni- ging te Schiedam; aan den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. H. M. Van der Wijck, adjudant van den minister van marine, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. van de orde van St.-Anna. (jremengd IN ieuws. Jhr. Mr. C. v. M.wonende op het Toer- nooiveld in Den Haag, heeft zich hedenmorgen door middel van zijn jachtgeweer van het leven beroofd. Zijne huishoudster, met wie hij eenige minuten te voren gesproken had, moet een schot hebben hooren vallen, dat zij voor een val hield, dien haar meester op de slaapkamer deed. In dit vertrek komende, zag zij haren heer deer lijk verminkt en dood op den grond liggen. Hij had de tromp van het geweer onder de kin geplaatst en met den voet het wapen doen afgaan. Men schrijft de oorzaak toe aan de zwakheid van geestvermogens, welke zich in den laalsten tijd bij den overledene openbaarde, die den ouderdom van ruim 69 jaren heeft bereikt. Naar het „Vaderland" meldt zijn de processtukken in zake ca. H. J. Jut c. u., welke de procureur-generaal ter examinatie van den officier van justitie te Rotterdam had ontvangen, nadat de instructie op een paar punten was aan gevuld, gisteren aan dien ambtenaar teruggezon den, met verzoek, thans de verwijzing naar hem, procureur-generaal, overeenkomstig art. 120 wet boek van strafvordering, te vorderen. Behalve de aan het dossier toegevoegde bijna even uitgebreide instructie tegen De Jong c. s. bevat de inventaris bij de acht honderd processtukken. De behandeling der zaak kan niet eerder dan tegen de tweede helft van Maart of de eerste helft van April wor den tegemoetgezien. Drie wildstroopers hadden Donder dag-nacht goede zaken gemaakt en verzochten des morgens aan den smid V. te Huizen, of zij bij hem even een zak met goederen mochten laten slaan, om dien straks weer af te halen. Dit liet hij toe, niet vermoedende, dat zij stroopers waren. Nadat zij vertrokken waren, trok het de aandacht van den smid, dat in den zak beweging kwam. Hij zag er in en vond acht ganzen, waarvan één nog leefde, en een partij eendvogels, waarop hij naar den veldwachter Koopmans ging, die met zijn ambtgenoot Dijkstra zich naar het huis van den smid begaf om de eigenaars van den zak op te wachten. Het duurde niet lang of alle drie kwa men om den zak weer af te halen; maar dit was onnoodig. Zij werden gearresteerd en naar Leeuwarden opgebracht, met de acht ganzen, de eendvogels en twee geweren. Uit Workum wordt gemeld dat, wat men aldaar voor 't licht hield van een in 't ijs vastzittend schip in de Zuiderzee, gebleken is '1 licht te zijn geweest van de rood in nevelen ondergaande planeet Yenus. Een weinig phantasie van de dijkbewoners te Makkum en Workum was er slechts noodig, om ook hoorngetoet te verne men. Kloeke zeelieden hebben zich over en door 't ijs gewaagd, maar niets gevonden dan schotsen en ijsklippen. Ten overvloede bracht de post de geruststellende tijding, dat het schip veilig en wel aan de Oranjesluis bij Schellingwoude ligt. Donderdag had te Orthen nabij 's-Her- logenbosch een negenjarige knaap het ongeluk door het ijs te zakken op eene wetering nabij de Empelsche hut. Niettegenstaande de spoedig toe gesnelde hulp met eene schietschouw, mocht men er niet in slagen hem te redden, daar het ijs telkens afbrak.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1