onder den meidoorn, van W. J. Hofdijkterwijl de uitvoering besloten werd met de opvoering vanDe hoed van den horlogemaker, blijspel in één bedrijf, voor rederijkers bewerkt door Leonard. Bovendien werd het genot van den avond niet weinig verhoogd door de voordracht van een paar muziekstukken voor viool en piano door de hee- ren J. A. Vreeswijk en C. B. Duyster Jr. De aan wezigen lieten zich voor een en ander niet onbe tuigd. Met een zeer geanimeerd bal, dat tot vroeg in den morgen voortduurde, eindigde het feest. Eene verhandeling betreffende „Blaise Pascal als zedenleeraar" is door curatoren van het Stol- piaansch legaat alhier onvoldoende gekeurd, en besloten de in 1872 voorgestelde prijsvraag op nieuw uit te schrijven„Eene geschiedenis van de leer der aangeboren begrippen." Blijkens mededeeling van B. en Ws. alhier moeten de honden van heden af weder van een muilkorf zijn voorzien. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 46191/, portiën, als: 4160 warme spijs, 341 vleesch en 118'spek. Het stoomschip Prinses Amalia, van Bata via naar Nieuwediep, is 29 Januari kaap Carboeyra gepasseerdde Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwediep, is dien dag van Aden vertrokken; de P. Caland retourneerde den 30sten Januari te Plymouth, met schade aan den schroefkoker. In hel officieel bulletin van het verhandelde in de derde algemeene zitting van het internationaal postcongres te Bern wordt het volgende medege deeld: „Er wordt thans eene overeenkomst aange gaan alleen omtrent de toetreding van Brilsch-Indië en de Fransche koloniën. Deze is naar den tekst van het ontwerp der Commissie onveranderd aan genomen. Ingeval van tijdige ratificatie zullen alzoo Britsch Oost-Indiê en de Fransche koloniën den Isten Juli aanstaande tot de Postvereeniging be- hooren en zal het briefport naar die landen slechts 50 centimes per '15 gram bedragen. Over de toe treding der Nederlandsche en Spaansche koloniën en van Brazilië, alsook over het voorstel van Duitschland om voor de toetreding van overzeesche gewesten algemeene grondslagen vast te stellen, zal in een volgend congres worden beraadslaagd." Gisteren had ten raadhuize te Amsterdam de openbare aanbesteding plaats van een belang rijk werk tot verbetering van het openbaar ver keer in de gemeente, nl. de verlaging van de brug over het Damrak, voor de Nieuwebrugsteeg, het veranderen dier brug in eene draaibrug en het maken en stellen van den metalen bovenbouw van die brug. Het eerste perceel, nl. het verlagen en veranderen der brug, werd aangenomen door J. P. Cornelissen, te Amsterdam, voor f 23.415, en het tweede, het maken en stellen van den metalen bovenbouw, door H. Dalhuizen, te Kam pen, voor j 17.908. Het werk moet opgeleverd worden 1 September e. k. Naar aanleiding van het proces te Darm stadt tegen Steek, waarover dezer dagen bericht werd gegeven, schrijft de „Weser-Zeitung" het volgende„In dat proces zijn feiten aan den dag gekomen, die aan de Duitsche regeering reden geven van ernstig beklag over de *egeering in Nederland. Uit de brieven van den secretaris generaal bij het departement van koloniën, Henny, is daghelder gebleken, dat Steek door de Neder landsche regeering met het aanwerven was belast, en dal zij dit heeft gedaan, in het volle bewust zijn van het ongeoorloofde dier handeling en van het gevaar dat zy liep om daardoor in verwikke lingen te geraken." De minister van marine brengt ter kennis dat de gelegenheid bestaat voor apothekers om als apotheker der 2de klasse bij de zeemacht (geassimileerd aan den rang van luit.-ter-zee 2de kl.) in dienst te treden. Het traktement aan dien rang verbonden bedraagt f 1300 'sjaars. De minister van marine brengt ter kennis: A. dat tot ultimo December dezes jaars de gelegen heid blijft opengesteld voor zes artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als off.-van- gez. 2de kl. bij de zeemacht in dienst te treden. De verbintenis geschiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt f 6000. B. dat aan de hooge- scholen acht studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propae- deutisch examen, kunnen worden toegelaten om hunne studiën in de medicijnen aan de hooge- scholen voort te zetten, ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot offic.-van-gez. 2de kl. bij de Nederl. zeemacht te worden aangesteld. C. dat acht plaatsen worden opengesteld voor jongelieden, die wenschen om, in verband met het hooger onderwijs, dat te Amsterdam wordt gegeven, bij het garnizoenshospitaal aldaar te wor den opgeleid lot offic.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht. De kapt.-luit.-ter-zee J. D. J. Van der Hegge Spies, onderdirecteur en havenmeester der marine te Hellevoetsluis, de luit.-ter-zee 2de kl. J. J. Stooker en J. L. M. Van Gorkum, officieren van politie bij het kon. inst. voor de marine te Wil lemsoord, worden, de eerste en de laatste met 30 April en de tweede met 15 Maart, eervol van de waarneming dier betr. ontheven en op nonact. gesteld, en vervangen respect, door den kapt.-luit.- ter-zee J. A. Greve en de luit.-ter-zee 2de kl. P. D. A. Frankamp en L. Haremaker. Voorts wordt de luit.-ter-zee 2de kl. J. H. Cremer, die nende aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", met den laatsten dezer op nonact. gesteld en ver vangen door den luit.-ter-zee 2de kl. J. R. Eek. Z. M. heeft aan G. Kluvers, op zjjn ver zoek, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend als notaris te Hellendoornbenoemd tot notaris binnen het arrond. Zwolle, standpl. de gem. Nieuwleusen, B. W. Frijling, cand.-notaris te Zwolle; tot notaris binnen het arrond.' Zwolle, standpl. de gem. Zwartsluis, E. Van Beusekom, cand.-notaris, thans burgem. en secr. dier gem. den luit.-ter-zee 1ste kl. J. F. Van Kervel, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den milit. dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op een pensioen ge steld van 1100 en eene verhooging voor verblijf in milit. dienst in 's rijks overz. bezitt. enz. van 225 'sjaars; den luit.-ter-zee 2de kl. A. Van Linden van den Heuvell bevorderd lot luit.-ter-zee lste kl.; opgeheven de ontvangkantoren der dir. bel. en acc. te Groot-Ammers en te Meerkerk, zooals die thans bestaan; de gem. Streefkerk, Brandwijk en Molenaarsgraaf toegevoegd aan het kantoor der dir. bel. en acc. te Alblasserdam, onder voortd. beheer van den tegenw. titularis, J. Neiszen; de gem. Leerbroek en Nieuwland toegevoegd aan het kantoor der dir. bel. en acc. te Leerdam, onder voortd. beheer van den tegenw. titularis, B. C. Wildrik; ingesteld een kantoor der dir. bel. en acc. te Ameide, behoorende onder de controle Gorcum; C. C. Exalto d'Almaras, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Meerkerk, benoemd tot ontv. derz. middelen te Ameide; aan den met verlof hier te lande aanwezigen ritmees ter van het reg. cavalerie in Ned.-Indië K. E. Verdam, wegens ongeschiktheid tot het gaan her vatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van pensioen. Gemengd IN ieuws. Gistermiddag omstreeks vier uren had zekere K. in zijne beschonkenheid de onvoor zichtigheid in de Binnen vestgracht' nabij het plant soen over het ijs te loopen, doch het bleek te zwak, zoodat hij er doorzakte. Vrouw B., die hem zag spartelen, riep eenige andere personen te hulp en zoo slaagde men er in den man te redden. Gistermiddag is te Rotterdam een steiger, voor een in aanbouw zijnd pand hij de Lange Warande geplaatst, ingestort. Er waren op dat oogenblik zes werklieden op den steiger werk zaam. Van een hunner werd het hoofd verbrij zeld, zoodat hij terstond op de plaats dood bleef; een tweede brak den arm en bekwam ook verder vrij 'ernstige kneuzingen. De vier overigen kwa men geheel, of met lichte verwondingen vrij. Gistermiddag is te Rotterdam uit den Boezem opgehaald het lijk van zekeren H. K., oud 60 jaren, van beroep pakhuisknecht, welke persoon sedert 29 November jl. vermist werd. Men meldt uil Amsterdam, dat de jongeling, die ten gevolge van den beet eenerkat dol geworden was, reeds bezweken is. Het ongeluk wordt hieraan toegeschreven, dat bij met eenige makkers de kat geplaagd had. De heer G.die te Schoonhoven op een bovenhuis alleen woont, is op eene noodlot tige wijze om het leven gekomen. Zondag-avond had hij zich op zijne canapé te slapen gelegd in de nabijheid van een petroleum-nachtlampjege durende den nacht is hij in brand geraakt en, ondanks alle blijkbaar aangewende pogingen orn zich nog te redden of te doen redden, gisterochtend bijna verkoold gevonden. Omtrent de hardglasfabriek te Leer dam wordt bericht, dat aan de depots reeds eenigs arlikelen verzonden zijn, nl. gaslampenglazen ia twee soorten en verder aschbakjes, taartenscho- teltjes en flesschenbak-jes in verschillende kleurei Vr ij dag-ochtend vond te Giethoori een ouderpaar, bij 't ontwaken, hun kind, dal zich den vorigen avond wel bevond, dood naast zich in het bed liggen, 't Was hoogstwaarschijn lijk gestikt. Zekere Dirk Voortman, metselaar te Monnikendam, had zich Zaterdag-ochtend op eeni prikslede van Monnikendam naar Marken over dl Goudzee begeven. Een eind weegs van den zuid westelijken hoek van het eiland geraakte hij tol aan het hoofd in het ijs. Drie kwartier schreeuwdi hij, eer de noodkreten in de haven vernornei werden. Dadelijk snelden de onverschrokken zee lieden van het eiland met haken, lijnen en eei boot ter hulp, en het gelukte hun den man ui het ijs te halen. Hij was buiten kennis en verstijf van koude, terwijl zijne kleederen bevroren waren Aan wal gekomen, werd hij liefderijk door dl Markers verpleegd, en tegen het vallen van dei avond gezond en wel te voet over de Goudze naar Monnikendam geleid. Zaterdag is in eene tapperij te Har derwjjk een militair van het koloniaal werfdepo: aldaar gearresteerd, die omstreeks een maani geleden was gedeserteerd en zich gedurende a dien lijd had weten schuil te houden. Te Elbur; werd denzelfden dag een Belg, die van het depö: was gedeserteerd, door de politie aangehouden ei naar Harderwijk getransporteerd. Zaterdag-namiddag is onder de ge meenle Nieuwer-Amslel, dicht bij de Baarsjes, een pasgeboren kind gevonden, dat daar te von deling was gelegd, naar men zegt met begeleidend schrijven. Met toestemming der overheid nam een boer, in deh polder woonachtig, het kind onmid dellijk tot zich. Za l er dag-m i d da g had te Breda het volgende ongeluk plaats. De vrouw van een tapijt wever ging een boodschap doen en liet hare vier kinderen alleen thuis. Het vierjarig dochtertje wilde in dien tusschentyd in de kachel pooken en kreeg een vonk op haar kleederen, waardoor deze vuur vatten. Het kind liep brandende de deur uit, en heeft, hoewel onmiddellijk door de buren het vuur gehluscht was, hevige brandwonden bekomen Er werd voor een paar dagen te Pariji een belangwekkend schaaktournooi geopend. De heer Rosenthal, bekend als 'een der sterkste scha kers, heeft op zich genomen gelijktijdig tegen dertig groote schaakspelers te spelen en zich niet meer dan ééne minuut over eiken zet te beden ken. Zooals de partijen bij het afzenden van het bericht stonden, dacht, men dat de heer Rosenthal er 25 zou winnen en twee remise maken. Een van de dertig tegenspelers heeft, daar hij verhin derd was naar Parijs te komen, zich teruggetrokken. Op de Azoren moet onlangs een be langrijk handschrift ontdekt zijn betreffende de kolonisatie van Noord-Amerika in 1500 door land verhuizers uit Portugal. Dit stuk, in 1570 door Francisco de Souza opgesteld, was te Lissabon bij de aardbeving in 1755 zoek geraakt. Het behelst, zoo men wil, belangrijke bijzonderheden omtrent de ontdekking van Noord-Amerika, en de Portu- geesche regeering stelt zich voor het openbaar le maken. Donderdag is in het 8sle arrondisse- ment van Weenen de groote kaarsenfabriek Apollo een prooi der vlammen gewordenvan 't gebouw, waarin ontzaglijke hoeveelheden talk, was en an dere vetwaren opgestapeld lagen, is niets overge bleven, en zelfs zijn de kelders geheel uitgebrand. Het vuur bleef echter door de inspanning der brandweer tot de fabriek beperkt. Twee personen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl drie brand weermannen door 't omvallen van een muur min of meer zwaar gekwetst werden. Hoe groot de ramp op zich zelve ook zij, voor geheel Weenen is

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2