LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4900. Woensdag A°. 1876. 2 Februari. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meero-«H- Grootere letters naar plaatsruimte. STAD S-BE RICHT E N. HER-IJK. BURGEMEESTER e.n WETHOUDERS van LEIDEN, gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 28sten December 1875, n°. 29/1 (Provinciaal Blad n°. 8ö), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1876; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 (Maalsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natie waren en de gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de lengtematen en de inhoudsmaten voor de natte waren, yoor wijk VI, op den 3, 4, 8, 9, 10, 11, en 15 Februari, VII, 16, 17, 18, 22, 23, en 24 Februari, 7) VIII en de buitenwijk, op den 25 en 29 Febru ari en 1, 2 en 3 Maart. ~Voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, UI, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 9 en 10 Maart, telken dage van des morgens 9 lot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ïjkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 1, 3,15 en 18 April, 6, 8, 26 en 27 Mei, 17 en 19 Juni en 1 en 3 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 14den Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, 'op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten September nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 17den December 1875, de letter J, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weégwerktuigen voor gewoon gebruik «n van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, terwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgera. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1876. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht van den Ge meente-veearts, Rijks-veearts 1ste klasse; Gezien art. 3 der Wet van den 5den Juni 1875, tol vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van honds dolheid (Staatsblad n°. 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiten woningen of va.rtuigen (gcene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ket ting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF, volgens het door Z. E. den minister van binnenlandsche zaken, bij beschikking van 27 Juli 1875 voorgeschreven model, ter gemeente-secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteldmet dien verstande nochtans dat, iDgevolge ministerieele beschikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Februari 1876. WATERLEIDINGEN. v. Gaven wij in het vorige viertal artikels een beknopt overzicht van den ontwikkelingsgang der waterleidingswerken tot op onzen lijd, wij willen thans nog een oogenblik stilstaan bij de heden- daagsche inrichtingen van dien aard. Het ligt voor de hand, dat wij ons daartoe bij voorkeur bepa len bij wat ons eigen land oplevert, en wel bij het nieuwste, wat tevens zich 't meest in onze nabijheid bevindt en ook 't meest overeenkomt met de plannen, die men voor onze stad op het oog heeft, nl. een duinwaterleiding en geen rivier- waterleiding, gelijk het nijvere Rotterdam die thans bezit. Da groolsche inrichting, waardoor de naburige residentie van het voor de gezondheid zoo heil- zame duinwater wordt voorzien, trekt dus bij voorkeur or.ze aandacht. Wel groolsch mag zg worden genoemd, want berekenen wij goed, dan is er, aan kapitaal en rente, totdat ze gereed was, voor betaald de kapitale som van f 1.796.681.25, en in dat opzicht zou zij zeker een weinig aan bevelenswaardig voorbeeld voor een Leidsche water leiding opleveren, waarbij nut en eenvoud op den voorgrond moeten staan en alle onnoodige kost baarheid dient vermeden te worden. Naar onze schatting betaalt Den Haag jaarlijks aan rente voor zijne duinwaterleiding f 89.834.05de exploi tatie zal daarenboven nog wel f 40.000 kosten. Reeds daarom alleen zou een geregelde beschrij ving ons te ver voeren en willen wij ons dus tot enkele bijzonderheden bepalen, die na hetgeen wij vroeger in het algemeen over waterleidingen zei den, geen nadere verklaring behoeven. Hel water, dat den residentiebewoners door de buizen wordt toegevoerd, neemt zijn oorsprong in een terrein, dat in de nabijheid der Sprank is gelegen, terwijl gemakkelijke straatwegen naar 's-Gravenhage aan de eene, naar het Badhuis aan de andere zijde voeren van het pompstation, dat zich natuurlijk in de nabijheid der plaats van oorsprong bevindt. Niet minder dan tien pompen met haar zuigers en zuigerstangen worden in beweging gebracht door twee stoomwerktuigen, elk met twee stoomketels, dus vier in het geheel. Het machinegebouw, waarin die stoomwerktuigen zijn geplaatst, met zijn geolied metselwerk, den keurig afgewerkten gesilicateerden witten steen, de fraaie bordestrap, het ziet er alles recht netjes, recht modelachtig uit. De fundeeringen voor de machines enz. zijn alle van hardsteen. Het ketelhuis, eveneens van witten steen en met hardsteenen rand om de aschkuilen, is daarmede volkomen in overeenstemming. Het meest wordt de aandacht van hem, die het lerrein der werken nadert, getrokken door het hoogreservoir-gebouw met zijn gegoten ramen in de nissen en de kleinere ramen in het avant- corps; ja, alsof men de netheid van dit gebouw vooral in de ramen had gezocht, zijn die, welke het torentje bevat, zelfs van spiegelglas vervaar digd en 't moet gezegd worden het staat flink bij die (jzeren finale met windvaan. Van meer belang, wat het eigenlijke doel van het werk betreft, is de hoogreservoirbak met standpijp en verdere toestellen, van geklonken ijzer, en die, zooals wij vroeger zagen, dient eenerzijds om het door de machine opgepompte water te ontvangen, anderdeels om dat over te brengen in het bui zennet, waarmee hij verbonden is, geschraagd door pilasters met net bewerkte kapiteelen. Als inhaerent deel der geheele inrichting mag ook niet vergeten worden het bezinkingsreservoir met 32 ijsbrekers, en waarin, om het water zui verder te voorschijn te doen treden, twee filters zijn aangebracht met 32 luchtbuizen en 16 ijs- brekers. De kanalen en buizen, waardoor die verschil lende reservoirs in verbinding staan, met stil zwijgen voorbijgaande, maken wij nog even mel ding van de sleenkolenbergplaats en magazijn met bureel en woning benevens sleenkolenkelder. Voeg hierbij de grootere en kleinere woningen voor werklieden, opzichters enz, en men zal zich althans eenig denkbeeld kunnen vormen van het Haagsche waterwerk, dat op zoo groolsche schaal werd aangelegd. Wij komen nog even op Berlijn terug. De watertoren voor het hoogreservoir der waterlei ding werd op den Windmühlenberg buiten de Schönhauserpoort gebouwd. Ook dat werk kan ten bewijze strekken van hetgeen wij vroeger zeiden, dat nl. al dergelijke nieuwere inrichtingen op het zelfde hoofdbeginsel berustenook daar bassins en pompstation, hoogreservoir met dubbele stand pijp, uitmondende, zooals wij dat vroeger beschre ven, in een ringvormig verbindingsstuk ter bevor dering eener gelijkmatige drukking. Vermelden wij in het voorbijgaan, ten bewijze dat een eenmaal gevestigde waterleiding steeds nieuwe verbruikers lokt, dat de Berlijnsche waterleiding in 1874 eene hoeveelheid van 16077190 M' water leverde legen 15025430 in het vorige jaar. Maar hel is meer dan tijd dat wij met water en waterleidingen eindigen. Mochten wjj door ons geschrijf de belangstelling onzer lezers in deze voor ons allen zoo gewichtige aangelegenheid heb ben opgewekt of verhoogd, wij zouden ons ruim schoots beloond achten voor onze pogingen, in de overtuiging dat ook wij bijdroegen ter verwezen lijking van heigeen wij een eerste voorwaarde achten tot duurzame verbetering van den alge- meenen gezondheidstoestandhet bezit eener duin waterleiding. Maar vooral: Mogen wij dat doel spoedig bereiken. USIURJI, 1 Februari. Voor de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad alhier zijn bij de heden gehouden herstemming ingeleverd in de eerste afdeeling 375 en in de tweede afd. 431 stembriefjes, le zamen 806. Bij de vorige stemming waren 761 stembriefjes ingekomen. De voorstelling, gisteravond door het too- neelgezelschap der Nieuwe Rolterdamsche Schouw- burgvereeniging gegeven, was buitengewoon talrijk bezocht.*Geen plaats bleef er in den geheelen schouwburg onbezet. Vele bezoekers moesten zich zelfs een minder gewenschte staanplaats getroos ten. Na hetgeen we over de eerste opvoering van „Zoë", in ons nummer van 29 December, reeds hebben gezegd, behoeven we thans-niet in bijzonderheden te treden. Alleen zij vermeld, dat ze ook nu weder uitstekend voldeed en dat mevr. van Oflel-Kley, die de titelrol vervulde, onder daverende toejuichingen en nadat ook de overige tooneelisten herhaaldelijk waren teruggeroepen, twee bouquelten werden vereerd. Ook het naslukje: „De werkstaking", voldeed niet minder dan de vorige maal. Voor een groot aantal leden en genoodigden gaf de rederijkerskamer „Borger" alhier, gister avond in de Sladszaal hare gewone jaariijksche uitvoering. Het schoone programma werd over 't algemeen zeer goed, sommige nummers zelfs uitslekend uitgevoerd; het bood veel verscheiden heid aan en bestond o. uit de volgende voor drachten: Een straffe Gods, van 't Is erg met de meiden, van Dr. E. LaurillardArme visschers, van P. A. De GénestetBach te Dresden, van A. J. De Builbenevens een dx-amatische schets uit de tijden der Hoeksche en Kabeljauwsche twistenHet graf.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1