Aan ^Je Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. G. Dedel, van Amsterdam. Staatsblad N°. 20 bevat een koninklijk be sluit, gecontrasigneerd door den minister van financiën, waarbij, overwegende, dat aan het hervormde kerkgenootschap ten opzichte van al wat betreft de regeling van het getal der predi kantsplaatsen voor iedere gemeente dezelfde vrijheid behoort te worden gelaten als door de overige kerkgenootschappen wordt genoten, - het besluit van den souvereinen vorst van 8 April 1814, regelende het getal der predikantsplaatsen bij de Nederd. herv. gemeenten, en het kon. besluit van 19 Juni 1862, houdende gelijke regeling ten opzichte der Waalsch-Hervormde gemeenten, wor den ingetrokken en buiten werking gesteld. De offic.-van-gez. 2de kl. van het Oost- Indisch leger H. Van Dam zal den 16den der volgende maand per stoomschip Hampion via Suez naar Java vertrekken. Z. M. heeft aan Mr. M. P. Blaaubeen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-rechtbank te Goes. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag viel alhier een jongen, die zich op de Heerengracht vermaakte met stee- nen in het water te gooien, in de gracht en werd spoedig door zekeren L. gered. Een treurig geval heeft te Amsterdam plaats gevonden. Een oppassend jonkman, ongeveer twintig jaren oud, werkzaam aan de Hollandsche spoor, werd op oudejaarsavond spelenderwijs door een kat in den mond gebeten. Wellicht onbekend met het gevaar, werd daarop door hem geen acht geslagen, totdat zich Woensdag-avond plotseling de eerste kenteekenen van dolheid vertoonden. Don derdag werd de jongeling naar het gasthuis ver voerd, en toen reeds had de ziekte hem zoo hevig aangetast, dat hij in vollen waanzin verkeerde; soms blafte hij gelijk een hond, doch doorgaans siste hij gelijk de katten, wanneer ze in de klem zitten. Alle hoop op zijn herstel is dan ook reeds opgegeven. De ongelukkige was de kostwinner zijner moeder, die eenigen tijd geleden haar man verloor. In de Rotte onder H i 11 eg er s be r g is gisterochtend onder het ijs gevonden het lijk van een man van circa 50-jarigen leeftijd. In zija jas zak bevonden zich eenige papieren, o. a. een paspoort wegens volbrachten militairen dienst, eene attestatie de vita voor Indisch gagement, enz. Naar het schijnt was de man woonachtig te Rot terdam. Den vorigen avond had men hem nog langs de Rottekade zien loopen. Dr. L. Aronstein, leer aar in de chemie aan de Kon. Milit. Academie te Breda, is Woens dag-avond bij eene voordracht in eene natuurkun dige vereeniging, over „isomeri", ernslig in het aangezicht verwond, toen hij wilde aantoonen dat zuurstof in den vorm van „ozon" kan voorkomen, en daartoe in een retort overmangaanzure kali met zwavelzuur in aanraking bracht. Daar hij bij zijne voordracht een bril droeg, bleven zijne oogen gelukkig gespaard. Twee andere heeren kregen lichte kneuzingen Lij de ontploffing. De oudste der beide geneesheeren van Stolwijk, de heer A. Demmers, is Woensdag, een zieke zullende bezoeken, door de duisternis in een sloot geloopen en verdronken. De overledene was 30 jaren aldaar werkzaam. De componist Anton Rubinstein is, waarschijnlijk ten gevolge van eene gevatte koude op de oogen, aan het eene oog geheel blind ge worden. Hoewel ook het andere oog is aangedaan, hopen de geneesheeren toch, dat zij Rubinstein voor volslagen blindheid zullen kunnen vrijwaren. Voor een paar dagen miste men te Follega (Lemsterland) het vijfjarig zoontje van den landbouwer Reyenga. Het speelgoed, waarmede het kind zich vermaakte, vond men op het ijs bij een bijt liggen en vermoedde natuurlijk niet anders dan dat de kleine was verdronken. Na eenigen tijd vruchteloos zoekens en visschens vond men dan ook het kind verscholen in een hoekje van een nabjzijnde schuur geheel doornat en half dood van de koude. Het kind had werkelijk in de bijt ge legen, was er' echter zonder hulp weder uitge komen en uit vrees voor straf in het schuurtje gevlucht. Zekere heeren Higdom Sc Co., te Lon den, bestelden den vorigen zomer aan een inge zetene te 's-Heer-Arendskerke, die pas het timmer mansvak met dat van koopman verwisseld had, eene groote partij Zeeuwsche uien, aardappelen, okkernoten, graanzakken enz. Er wordt geregeld gecorrespondeerd, groote provisiën toegestaan, bijna onbepaalde vrijheid gelaten bij het doen der inkoopen. De jonge koopman slooft zich uit, doet aanmerkelijke inkoopen en verzendt ze; de goede ontvangst wordt bericht, nieuwe bestellingen wor den gedaan. Maar de toeren vragen hun geld; de koopman zendt zijne rekening naar Londen, en de heeren Higdom en Co. sturen een promesse van pl. m. f 800 maar de betaling blijft achter wege. De koopman gaat links en rechts om hulp, en houdt nog intijds een partij uien in, die reeds op weg was. Deze week krijgt hij het volgende schrijven uit Londen van iemand, die hem geheel onbekend is: „De zaak van den heer Boer, de zoogenaamde Higdom en Co.,, is een zwendel. In dien gij met dien heer nog iets te verrekenen hebt, zoo haast u dan naar Londen over te komen aan mijn adres; ik zal trachten zooveel te redden als mij mogelijk is. (get.) L. Oudshoorn." It echtzaken. Het gerechtshof in Den Haag deed gisteren uitspraak in de zaak van de wed. 't H., beklaagd van als houdster van het huis op het Plein, waar gelagen worden gezet, zonder vergunning na be zetten tijd gelagmakende bezoekers te hebben ont vangen. Het hof heeft geoordeeld, dat uit de afgelegde bekentenis is gebleken, dat wanneer de eigenaar van het huis, de schoonzoon van de be klaagde, niet aanwezig is, hetgeen meestentijds het geval is, beklaagde het beheer voert en zij dus als houdster moet werden aangemerkt. Daar gelaten of het bewezen is dat er eene sociëteit bestaat, heeft het hof beslist, dat volstrekt niet bewezen is, dat de bezoekers zijn aangetroffen in de lokalen der sociëteit, en zij alzoo geacht moeten worden bevonden te zijn in het koffiehuis en na bezetten tijd. Het hof heeft het vonnis der recht bank, waarbij ontslag van rechtsvervolging was uitgesproken, vernietigd en, opnieuw rechtdoende, de wed. 't H. schuldig verklaard aan zeven wan bedrijven, haar bij akte van dagvaarding ten laste gelegd, en haar veroordeeld in zeven geldboeten ieder van f 3. BUITENLAND. Frankrijk. De vernieuwde bijeenkomst van gedelegeerden, behoorende tot het kiescollege voor den senaat in het departement der Seine, heeft verleden Woensdag evenmin tot het aannemen van bepaalde candidaten of tot eenig ander blijk van eensge zindheid geleid als de vorige. Nadat de opgekomen candidaten op de gestelde vragen achtereenvolgens hadden geantwoord, werd op aandrang van den heer Gambetta beslist, dat het onmogelijk was eene definitieve lijst op te maken. Uit de Zondag te houden stemming, zeide hij, zouden de gevoe lens der meerderheid van het kiescollege openbaar worden, en indien eene herstemming noodig was, zou men voorzeker de verlangde eendracht ver krijgen. Spanje. Uit Hendaye wordt van 26 dezer gemeldEen expresse uit Passages deelt mede dat de Carlisten in grooten getale de posities voor Andoain bezet ten. Deze nacht zijn regeeringstroepen te Guetaria ontscheept en hebben belangrijke posities van Garutemendi bezet, die den weg van Azpeitia beheerschen. In Guipuzcoa zet het leger zijne be wegingen voort; de soldaten zijn vol geestdrift. De Carlisten trekken een groote strijdmacht samen bij Asteasa en in de vallei van Urola, om Azpeitia en Tolosa te dekken. Bij Hernani wordt hevig geschoten. De regeeringstroepen hebben de ver overde posities behouden. Moriones is te St.-Se- bastiaan. Volgens een telegram uit Tolosa van Car- listische zijde zijn de Alphonsisten uit St.-Sebas- tiaan, Hernani, Renteria en Oyarzun gelrokken en namen hunne posities om aan te vallen in, maar de Carlistische batterijen openden onmid dellijk hun vuur en de Alphonsisten waren genood zaakt naar hunne kanlonnementen terug te trekken. Bij Oyarzun en Hernani maakte de verwarring in hunne rangen, teweeggebracht door den onstui- migen aanval der Carlistische bataljons, dat die terugtocht overhaast geschiedde, zonder strijd evenwel. Des nachts hadden alle Alphonsisten de linie van aanval verlaten. Tal van Alphonsisten zijn te Guetaria ontscheept. Na een hefligen tegen stand moesten de Carlisten bukken voor de over macht. Den 25sten vielen veel dooden en gekwetsten. Eenige geweren en 61 krijgsgevangenen vielen den Carlisten in handen. Turliije- Uit Ragusa wordt gemeld dat de Turken den 26sten met een aanzienlijke troepenmacht en twee batterijen van Trebinje zijn uitgerukt; zij werden door de opstandelingen aangevallen, doch dezen werden verslagen en trokken op Vunovic terug. Terzelfdertijd had bij Neum een gevecht plaats, dat geëindigd moet zijn met den terugtocht dei- Turken, die door het kanonvuur van de Turksche vloot werd gedekt. Officieel wordt bericht dat Mouklar Pacha de opstandelingen, die in de bergpassen van Chouna post hadden gevat, na een hevigen strijd van vijf uren heeft uiteengedreven. Telegrammen. WEENEN, 28 Januari. De „Polit. Corr." ver neemt van volkomen goed ingelichte zijde uit Belgrado, dat de berichten, als zou vorst Milan plan hebben het land te verlaten, lichtvaardige of kwaadwillige insinuaties zijn. De moeilijkheden van den tegenwoordigen toestand zijn volstrekt niet zoo gevaarlijk als die van het vorige najaarhet heerschende vorstenhuis werd niet in den strijd der partijen betrokkenalle partijen stemmen hierin overeen, dat zij in eene eventueele veran dering van regent het grootste ongeluk zien dat Servië kon overkomen. LONDEN, 28 Januari. De ochtendbladen be vatten eene door de Porte uitgevaardigde veror dening betreffende de keus der leden van de ge rechtshoven en raden van beheer in de vilayets. De verkiezingen zullen volkomen vrij zijn. leder burger, die 25 jaar oud is, van onbesproken naam en belasting betaalt, kan het kiesrecht uitoefenen. Om gekozen te worden, moet men minstens 30 jaar zijn. SAN-SEBASTIAN, 28 Januari. Moriones heeft zich meester gemaakt van de slad Zaratemendi en van de sterke Carlistische stellingen aldaar. Twee kanonnen en een mortier zijn in handen der regeeringstroepen gevallen. PETERSBURG, 29 Januari. Het „Journ. de St.-Pétersb." betwijfelt de oorlogsverklaring aan Montenegro, vooral op grond dat de Porte de moeielijkheden, waarin zij reeds verkeert, niet zal willen vergrooten. BUDAPEST, 29 Januari. Frans Deak is in derf afgeloopen nacht overleden. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Door de heeren De Heyder en Co. is een ge deelte van de Singelgracht tusschen de Zijl- en voormalige Hoogewoerdspoorten ter aanplemping aangevraagd ten behoeve van eene voorgenomen uitbreiding hunner fabriek, terwijl door de Gebr. Van Wensen tegen eene inwilliging van het ver zoek bezwaren zijn ingebracht. De comm. van fabr. heeft de belangen van beide adressanten overwo gen en is tot de overtuiging gekomen dat er geen bezwaar bestaat het aangevraagde gedeelte aan De Heyder en Co. af te staan, rnits eenige voor waarden worden in acht genomen, die o. m. ten doel hebben de nadeelen te voorkomen die de aamplemping voor de zaak van Gebr. Van Wen sen ten gevolge zou kunnen hebben. Het komt B. en Ws. voor, dat door de voorgestelde bepalin gen de belangen van laatstgen. adressanten be hoorlijk zijr. behartigd en dat er geen termen be staan om te treden in het door hen len slotte gedaan verzoek, strekkende om ingeval tot de aanplemping mocht worden besloten, aan hen af te staan dat gedeelte der Singelgracht, hetwelk

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2