Vereenigde Staten alle uit de lucht gegrepen moeten zijn, daar de regeering der Vereenigde Staten nog niet geantwoord heeft op de Spaansche nota van 15 November en zelfs nog niet eens officieel aan de Madridsche regeering mededeeling gedaan heeft van den inhoud der circulaire door de Vereenigde Staten aan de Europeesche mogend heden gericht. Door de troepen van Moriones zijn in de redoute van Artola stukken van zwaar kaliber opgesteld om de batterijen der Carlisten bij Ven- taziquin te beschieten en is een groote hoeveel heid levensmiddelen binnen Oyarzun gebracht in weerwil van het heftige vuur der Carlisten uit de forten San-Marcos en Munaundi. Het leger van Martinez Campos heeft zich ook in Navarra in beweging gezet. Italië. Volgens de „Opinione" zijn de onderhandelingen over den terugkoop der zuidelijke spoorwegen door den staat geëindigd. Het ministerie en de spoor wegmaatschappij zijn het volmaakt eens geworden. De maatschappij wordt ontbonden en doet afstand van het spoorwegnet met het materieel, en de staat zal de spoorwegleening overnemen. De rente van 25 lires op elke actie zal verminderd worden met het bedrag der belasting op de roerende be zittingen. De staat neemt voorts de vlottende schuld der maatschappij over. Telegrammen. WEENEN, 21 Januari. Van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dal Engeland onvoorwaar delijk aan de nota van Andrassy zijn bijval heeft toegezegd. De heer Andrassy is uit Pest hier te ruggekeerd. BERLIJN, 21 Januari. De „Reichsanz." bevat een koninklijk besluit van 20 dezer, houdende bekrachtiging van de regeling, door de algemeene synode voor de Evangelische gemeenten der acht oude provinciën vastgesteld. KONSTANTINOPEL, 21 Januari. Kadri-bey is benoemd tot musleschar bij het ministerie van ma rine, Harlet-pacha tot minister van openbare werken. Ali-pacha is met Constant-effendi naar de Herzegowina vertrokken en Server van daar herwaarts teruggekeerd. Een irade des sultans gelast den minister van justitie, om te waken voor de spoedige uitvoering der hervor mingen. De onlangs benoemde comités hebben commissarissen van politie aangesteld, om te zorgen, dat niemand onschuldig of bij vergissing preven tief gevangen worde genomen. INGEZONDEN. Naar aanleiding van het antwoord van den ontvanger der directe belastingen verzoek ik u een plaatsje voor het volgende. De ontvanger maakt zich geweldig boos en leest daardoor in mijn stuk meer dan er in te lezen is voor iemand die onpartijdig oordeelt. Door mij is geen de minste twijfel geopperd of de ontvanger bevoegd was, maar wel of de wet hem gebiedend voorschrijft, en hij verplicht was, reeds in Januari te beginnen met vervolgen, nu de ont vangsten schaarsch zijn of geheel hebben opge houden, en de uitgaven groot zijn. In dit geval behoefde de ontvanger zich niet boos te maken, noch zich zoo uitvoerig te verdedigen (qui s'excuse s'accuse) maar kon volstaan met te zeggenik heb gehandeld zooals de wet mij gebiedt; en nie mand zou het in de gedachte nemen hem van inhumaniteit te verdenken. Maar gebiedt de wet dit niet uitdrukkelijk, zoodal de ontvanger daar toe niet genoodzaakt is, en hem speelruimte is gelaten, dan laat ik het aan de beoordeeling van ieder weldenkende over, in hoeverre er humaan of inhumaan gehandeld is. ZEd. be weert dat door hem niet anders gehandeld is dan door zijne voorgangers; 't is mogelijk, toch moet ik zeggen dat dit met mij en vele mijner mede belastingschuldigen niet het geval is geweest; ik betaal gewoonlijk in September 5/10 mijner be lasting, maar heb nooit in Januari eene waar schuwing ontvangen, wel half Februari of begin van Maart. Dit versterkte mij in het denk beeld dat de ontvanger, ofschoon bevoegd, niet genoodzaakt was, reeds in Januari te vervol gen, ten minste niet hen die geregeld betalen, <en hij houde mij ten goede: dit denk ik nog; dwaal ik daarin, dan dwalen er meer (errare humanum est). Ik verlang den ontvanger in zijne ambtsbedie ning niet te bestrijden; het geldt hier niet de quaestie bevoegd zijn, maar verplicht zijn, iets waartusschen een hemelsbreed onderscheid be staat, want men kan bevoegd zijn en humaan, zonder iets aan zijn plicht tekort te doendit is de manier om zich populair te maken, zooals ik het bedoel; maar men kan ook bevoegd zijn en inhumaan, zonder dat er reden tot officieele klacht beslaat. Meer verlang ik er niet van te zeggen. Wordt de ontvanger nogmaals boos, dat ik mijn naam niet bekend maak, 't is mij tamelijk onverschillig qui se füche a tort. Leiden, 21 Januari 1876. P. [Aan den vorigen ontvanger werd, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, na de waarschuwing, het patent en de personeele belas ting, 2de helft, in 1874 den 12den Januari, in 1875 den 17den Febr. betaald. Met deze opmerking wenschen wij het debat over dit onderwerp te sluiten. Red.] Mijnheer de Redacteur, Ik ben niet genoeg cijferaar, om Prof. Van Geer in zijne berekeningen in betrekking tot de pensioenen der ambtenaren te volgen of zijne cijfers te controleeren. Ook ben ik, wat mij zelf betreft, in het algemeen geen voorstander van pensioenen. Naar mijn oordeel, behooren de trak tementen van ambtenaren zoo te zijn geregeld, dat zij zich zelf tegen gebrek kunnen vrijwaren voor den tijd dat zij tot arbeiden niet meer in staat zijn. Toch heeft Prof. Van Geer bij zijn beoordeeling in schijnbare veroordeeling van de pas vastgestelde pensioenverordening geheel uit het oog verloren, dat het doel van deze alleen geweest is om paal en perk te stellen aan mogelijke wil lekeur die bij het verleenen van pensioenen moet plaats grjjpen, wanneer men telkens op een bijzon dere aanvrage te beschikken heeft. Beweegredenen van allerlei aard komen dan op den voorgrond, en van de wisselvallige inzichten van eenen afwis selenden raad hing de beslissing in elk bijzonder geval af. Instede daarvan wenschte men een vasten regel, waarvan in de toekomst niet zou worden afgewe ken en die aan allen, die in dezelfde terrnen vielen, een gelijk lot zoude verzekeren. En wat nu het Cnantieele gedeelte betreft, zoo gold het hier niet de vraag of de gemeente zich offers zoude hebben te getroosten, zij was zich daarvan volko men bewust, maar veeleer deze, of men de offers, door de gemeente te brengen, niet zou kunnen verminderen door, in plaats van pensioenen zonder, pensioenen met aequivalent te verstrekken. De heer Van Geer, wilde hij cijferen, had dus be hooren te berekenen, hoeveel meer de gemeente zal hebben te betalen, nu er een recht verleend, doch tevens eene bijdrage verstrekt wordt, dan wanneer geen bijdrage gevorderd, en geen recht verleend, doch niettemin rebus ipsis et factis een pensioen aan den aanvragende verstrekt wordt. G. Gemeenteraad, INGEKOMEN STUKKEN. Commissarissen der stedelijke gasfabriek stellen voorHet vaste tractement van den directeur te brengen op 3000, en zijne veranderlijke beloo ning te verminderen tot twee ten honderd van de zuivere winst. Het vaste tractement van den boekhouder te brengen op /1500, en daarentegen de percenten aan de beambten bij verordening van 2S Januari 1864 toegekend, te vervangen door evenredige traktementsverhooging. Eene con cept-verordening houdende reglement op het be heer en bestuur der stedelijke gasfabriek, ter wijziging van de bestaande verordening van 14 Mei 1858 en de later daarin gebrachte wijzigingen. Op grond dat van het terrein, krachtens raadsbesluit van 20 Augustus 1868 aan de heeren Yeefkind en Zoon in gebruik afgestaan, tot dusverre geen afstand is gedaan en de re cognitie behoorlijk wordt betaald, is de Comm. van fabricage van oordeel, dat afwijzend moet worden beschikt op het thans aanhangig verzoek van de firma D. A. Schretlen en C°. om den eigendom te bekomen van een gedeelte Vestwal tusschen de begraafplaats nabij den korenmolen „De Stier" en hunne ijzergieterij. Ook naar de mee ning van B. en Ws. schijnen er geen termen te bestaan om op dit oogenblik in anderen zin op dat verzoek te beschikken, en komt het hun het meest geraden voor, om vooralsnog in den be- staanden toestand geene verandering te brengen. B. en Ws. stellen voor om aan J. Black- stone, benoemd hoofdonderwijzer te Heille, op zijn verzoek tegen 15 Febr. e. k. .een eervol ontslag te verleenen als onderwijzer 2de kl. aan de school voor u. 1. o. der 2de kl. voor jongens. B. en Ws. adviseeren om aan mej. S. Kocher, op haar verzoek, met ingang van 15 April eervol ontslag te verleenen uit hare betrek king van leerares in de Fransche taal aan de openbare school voor m. u. 1. onderwijs der 1ste kl. voor meisjes. Ten gevolge van het overlijden van den heer H. A. Visser, in leven ambtenaar ter secre tarie alhier, is eene vacature ontstaan in het per soneel der ambtenaren, in welke vacature door de benoeming van een nieuw ambtenaar niet behoeft te worden voorzien, vermits de heer H. H. N. Franchimont sedert eenigen tijd als ambtenaar buiten bezwaar van de gemeentekas tot tevreden heid van het gemeentebestuur ter secretarie werk zaam is en er alleszins termen bestaan om dien beambte thans eene bezoldiging toe te kennen. B. en Ws. wenschen die bezoldiging te zien vast gesteld op 400 en zulks gerekend te zijn inge gaan met 1 Januari van dit jaar. Tevens is op grond van het openvallen der betrekking boven vermeld, waaraan eene jaarwedde van 1100 was verbonden, eene nadere regeling der jaarwedden in overweging genomen en B. en Ws. meenen dat die overblijvende som van f 700 behoort te worden aangewend tot verhooging met f 100 van de jaarwedden der zeven na te noemen ambte naren P. De Haas, P. J. La Lau, F. W. Eynd- hoven, G. H. Kokxhoorn, C. G. Nieuwveen, J. Dobbe en A. W. J. Van Driesten, een en ander gere kend te zijn ingegaan met 1 Jan. jl. Kunstnleuvrs. De derde soirée voor kamermuziek, gisteravond door de Maatschappij voor Toonkunst in het Nuls gebouw gegeven, gaf ons behalve een quartett van Beethoven en een quartett van Schumann ook een sonate voor violoncel en piano van Men delssohn te genieten. Met genoegen kunnen wij constateeren dat de cellist, dien wij thans voor de eerste maal hier als solist zagen optreden, blij ken gaf van eene grondige studie en eene zeer goede techniek. Voegen wij daarbij dat de heer v. M. een uitstekend musicus is, die geheel be langeloos de soiree's voor kamermuziek als dilet tant een krachtigen steun verleent, dan zullen zeker velen met ons wenschen de cellopartij hier nog dikwijls door den heer v. M. vervuld te zien. Mej. Schultz handhaafde haren roem als pianiste. Zij kweel zich van hare taak buitengewoon goed, vooral kwam hare fraaie techniek uit bij de, wat de piano-partij betreft, zeer b r i 11 a n t e sonate van Mendelssohn. De uitvoering der overige nummers was zeer schoon. Het rijk fantastische quartett van Schumann sloot een programma, dat velen een groot muzikaal genot verschafte. X. Correspondentie. Het ingezonden sluk van „een belanghebbende" zal Maandag geplaatst worden. Ter markt te Leiden aangevoerd. J21 en 22 «Januari. Wintertarwe 10 hectoliter 9.25 a 9.75. Zomer- tarwe 10 hectol. 7.50 a 8.00 Winterrogge 14 heet. f 7.00 a f 7.50. Zomerrogge 14 hectol. 6.25 a 6.75. Zomergerst 11 hectol. 6.75 a 7.00. Chevalier-gerst 11 hectol. 7.50 a f 8.00. Zware Haver 14 hectol. 5.00 a f 5.50. Lichte Haver 14 hectol. 3.75 a 4.00. Dui- venboonen 7 hectol. 9.00 a 10. Paardenboonen 4! hectol. 9.00 a 9.50. Ossen stuks a - Stieren, stuks f .00 a f 0. Kalfkoeien 45 stuks 165.00 a 250.00 Varekoeien 90 stuks 130.00 a 175.00. Vette koeien 25 stuks ƒ180.00 a ƒ260.00 Kalveren (vette) 17 stuks 45.00 a ƒ86.00 Kalveren (magere) 10 stuks 4.00 a 9.00. Hamels (magere) stuks .00 a .00 Hamels (vette) 45 stuks, 21.00 a ƒ26.00. Varkens (magere) stuks t.00 a .00 Varkens (biggen) stuks .0 a .00. Grasboter 4440 kilogr., 1ste qualit. 4 vat 76.00 a f 80.00. Schei- 2de qualiteit.4 vat 71.00 a 75.00Grasboter 1ste qüal. ^per kilogr. 1.90 a 12.00: Schei- 2de qüaüteit pet kilogr. ƒ1.77» a 1.87».

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2