LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4892. Maandag A0. 1876. 24 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTES TIES Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17f. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 Januari. In het 3de mililiedistrict van Zuid-Holland zijn in den militieraad voor de lichting van 1876 benoemdtot voorzitter K. N. Hengeveld, lid der provinc. staten; tot zijn plaatsvervanger Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, idem; tot lid Mr. R. T. Bijleveld, lid van den gemeenteraad alhier; tot zijn plaatsvervanger P. L. C. Driessen, idem. De Zangvereeniging „Gaecilia" zal haar tien jarig beslaan in het begin van Februari herden ken met een door haar te geven uitvoering in de Stadszaal alhier. Mogen zoowel directie als wer kende leden van deze Vereeniging, wier streven het is waren kunstzin te bevorderen, hunne on vermoeide pogingen beloond zien door de opkomst van een talrijk auditorium. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7587 vol wassen personen en van 2431 kinderen. De uitvoerings-commissie van het XlVde Nederlandsch taal- en letterkundig congres, te Maastricht gehouden in Augustus 11., heeft, ter voldoening aan den door het congres haar ver strekten last, prof. Brill, te Utrecht, Dr. L. R. Beynen, in Den Haag, P. Fredericq, te Arlon, en Mr. H. L. A. Hamelberg, te Arnhem, benoemd tot leden eener commissie van onderzoek naar de middelen en wegen om de eigenaardige banden in stand te houden en te bevestigen, die door stam- en taalverwantschap lusschen de beide deelen ■van Nederland ter eene en de Zuid-Afrikaansche republiek en den Oranje-Vrijstaat ter andere zijde bestaan, ten einde daaromtrent op een volgend congres verslag uit te brengen. Op het concert, gisteravond te Amsterdam in „Felix Merit is", waar Johannes Brahms uit Weenen op uitstekende wijze zijn klavier-concert in D-moll speelde en zijne serenade in D-dur dirigeerde, werd dezen componist zijne benoeming medegedeeld tot eerelid der Maatschappij. Deze mededeeling werd met luide toejuichingen van de zijde van het publiek en met fanfares van het orkest begroet. De heer Burgers, president der Transvaalsche republiek, was bij het concert tegen woordig. Ook Mr. E. J. Asser, te Amsterdam, heelt eene bijdrage van 100 toegezegd aan een „Frans- Hals-fonds". Men schrijft uit Nizza, 18 Januari: De mu ziek en andere feesten volgen hier elkander op en men herinnert zich sedert lang niet zulk een toevloed van bezoekers. De carnavalfeesten zijn in de eerste dagen des jaars officieel begonnen, en beloven zeer luisterrijk te zullen zijn. Het groot I bal van het seizoen, dat tegen den lsten Februari bepaald was, is tot den 16den dier maand uitge steld. Men verzekert dat dit besluit door den „Cercle" inzonderheid genomen is met het oog op den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin der Nederlanden, daar men de hoop niet wil op- geven H. M. bij dat feest tegenwoordig te zien. Donderdag overleed te Utrecht Prof. P. J. Van Kerckhoff, sedert 1868 hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Utrechtsche hooge- school. De overledene, die den hoogl. Mulder was opgevolgd, had zich op scheikundig gebied een welverdienden naam verworven. Bij de Donderdag te Hazerswoude gehou den aanbesteding tot het maken van een nieuwe ijzeren brug over den Rijn tusschen Hazerswoude en Koudekerk waren ingekomen negen inschrij vingsbiljetten. Hoogste inschrijver was de heer C. Boers te Hazerswoude voor f 20680, terwijl de minste inschrijving was van den heer J. Sprey, aannemer te Koudekerk, voor f 14883. Uit goede bron wordt aan het „Vaderland" bericht, dat de samenstelling van de Commissie tot beoordeeling van de plannen voor het rijks museum, zooals die werd medegedeeld, onjuist is; dal het onwaar is, dat een der inzenders in die Commissie zit, en dat van eene keus tusschen de ontwerpen tot heden niets bekend is, noch bekend kan zijn. Aan het departement van financiën bestaat gelegenheid tot het aanstellen van een bouwkun dige, belast met het maken van ontwerpen voor de nieuwe en het bestuur ever de bestaande ge bouwen voor het postwezen, de telegraphie enz., op eene jaarlijksche bezoldiging van f 3000. Zij, die daarvoor wenschen in aanmerking te komen en Nederlander in den zin der wet en niet jon ger dan 25 jaren zijn, worden uitgenoodigd zich daartoe vóór 15 Febr. e. k. bij gezegeld request aan den minister van financiën aan te melden, met overlegging hunner bewijzen van geschiktheid. Ongehuwde gepensioneerde officieren-van- gezondheid der 1ste of 2de klasse van het Ned.- Indisch leger of van de landmacht in West-Indië, die wenschen in aanmerking te komen voor de ten gevolge van overlijden opengevallen betrekking van officier-van-gezondheid b j het koloniaal mili tair invalidenhuis op Bronbeek nabij Arnhem, waaraan voor zooveel noodig de waarneming van den pharmaceutischen dienst in dat gesticht is verbonden, gelieven zich by gezegeld request en onder overlegging van hun dienststaat te wen den tot het ministerie van koloniën vóór of op uit. Februari e. k. Gisteravond werd in Den Haag eene ver gadering gehouden van de leden der nieuwe vereeniging tot bevordering van volksonderwijs en schoolbezoek in Nederland. Door eene ge mengde Commissie werd een reglement behan deld en vastgesteld. De vergadering besliste dat het bestuur uit negen leden zou bestaan en benoemde tot leden van het nieuwe afdeelingsbesluur de heeren Mr. H. Goeman Borgesius, Mr. G. Belinfante, C. L. Walthèr, Mr. L. G. Greeve, J. W. Middelburg, Mr. A. W. Jacobson, P. Romijn, G. J. Pontier en Dr. J. Rutgers. De zeven eerste heeren, ter vergadering tegenwoordig, hebben deze benoeming aangenomen. Z. M. heeft aan Mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr., eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Zwolle; aan W. Van den Broecke, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgem. van Domburgden kolonel der inf. in Ned.-Indië G. B. T. Wiggers van Kerchem benoemd tot generaal-majoor by dat leger. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks 10 uren werd een persoon, oud 22 jaren, woonachtig in de Hoefstraat, in de Raamsteeg door eene beroerte getroffen. Na voorloopig in de woning van den heer T. te zijn verpleegd, is hij per vigelante naar zijne woning vervoerd. In de Molensleeg kreeg om denzelfden tijd een schoorsteenveger een toe val en werd door spoedige hulp bijgebracht. Uit Ommerschans wordt gemeld: Tot hiertoe is de rust onder de bevolking niet ge stoord, en men is van oordeel dat dit ook wel zoo blijven zal. De vele gunstige beschikkingen, door den minister van justitie genomen op ver zoeken, door verpleegden gedaan, om in het voor jaar te worden ontslagen, werken waarschijnlijk, mede tot behoud der rust. Gisterochtend is de trein van Leeu warden naar Zwolle te Grouw ontspoord. Persoon lijke ongelukken hebben niet plaats gehad; alleen is een machinist licht bezeerd. Een droevig ongeluk gebeurde Woens dag 11. in het dorp Meerssen (Limburg). De molenmeester Lebrun bevond zich met zijn zwager, den heer C., bij den wapensmid De Gelder, om een revolver te koopen. Hy vond bij de hem ge toonde niet z'yne keus en verlangde er een zooals zijn zwager had, die daarop het zijne aan den heer De Gelder Ier hand stelde. Deze, onwetend dat er zich een schot op bevond, beproefde het slot; het schot ging af en trof den heer Lebrun, die on middellijk op de plaats dood bleef. De ongelukkige laat eene weduwe met 8 kinderen na. De wapen smid heeft zich vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld. Uit Oss wordt gemeld: In den nacht van 20 dezer is door middel van valsche sleutels uit een gesloten schuur van den landbouwer Joh. Vos te Heesch een vet varken ontvreemd, dat met een touw om den hals naar buiten is ge sleept, en op een draagbaar van takken naar een eikenbosch gedragen. Daar is het geslacht; althans men heeft er de ingewanden gevonden. De politie doet onderzoek, doch daar de personen, die men van dergelijke diefstallen kan verdenken, in deze streek zeer talrijk zijn, zal het niet gemakkelijk gaan hen te achterhalen. Maandag-avond II., ongeveer te haLf- acht, werd te Veghel een lichte schok van aard beving waargenomen. Ook ruim veertig jaar geleden had aldaar eene aardbeving plaats, maar toen in sterker mate. Men schrijft uit Brielle: De „Gronin gen" is verloren. Het schip zit vol water en reeds wordt het door de strandjutters als goede prijs beschouwd. Volgens verlangen van de reederij van dat stoomschip mogen geen goederen daar van worden afgehaald, en door den officier van justitie zijn orders gegeven, daarop streng toe te zien. BUITENLAND. Frankrij li. De gewezen minister van financiën onder het bestuur van Thiers, de heer Pouyer-Quertier, die nog steeds onder de Bonapartisten gerekend werd, ofschoon niet onder de volbloed, heeft aan den „Nouvelliste", van Rouaan, een brief gericht, die veel opzien heeft gewekt, aangezien er uit blijkt, dat hij zich van de Bonapartisten heeft losge maakt. „Ik heb de eer u te berichten", aldus schrijft hij, „dat door het comité voor het beroep op 't volk mijn naam ten onrechte op de lijst der candidaten voor den senaat is gebracht. Als can- didaat zal ik met dank alle stemmen aannemen, die mijne medeburgers, van welke richting ook, op mij zullen uitbrengen. Maar ik kan niet toe laten, dat men mij beschouwt als behoorende tot de groep, die door bedoeld comité vertegenwoor digd wordt." Spanje. Uit Madrid wordt gemeld dat de berichten om trent een gunstig antwoord van Spanje aan de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1