te hebben: Mijnheer! Wij zijn waarlijk diep te beklagen, sedert de koude zoo buitengewoon streng geworden is. Ik zal u wel niet behoeven te zeg gen, dat wij in den winter het meest lijden en de meeste behoefte hebben. En juist in dat sei zoen nu ontvangen wij de minste aalmoezen. De overgroote meerderheid der voorbijgangers hebben dikke handschoenen aan, waarmede zij moeielijk uit den veslzak of de portemonnaie kleingeld kunnen halen; en bovendien houden allen, zonder onderscheid, de handen diep en onverbiddelijk in de zakken gestoken. Deze toestand is voor ons onduldbaar en onhoudbaar. Ik neem daarom de vrijheid te vragenZouden de kleermakers niet in de winterjassen aan de zijde een zak kunnen maken, opzettelijk bestemd, om daarin het geld voor aalmoezen bestemd, te steken? Wij zouden dan hetgeen men ons toedenkt er bescheiden zeiven uit kunnen halen. Ik geloof dat dit een ware vooruitgang en tegelijk een wezenlijk philan- thropische daad zou zijn, eene aanbevelenswaar dige methode zoowel voor de armen als voor de liefdadigen. (w. g.) „Pénurx, geruïneerd bedelaar." Volgens het „Journal de Paris" is dezer dagen de goochelaar Jacques Prinx over leden, die vóór acht jaren van zich deed spreken wegens eene door hem geleerde spin, welke, op de wijzerplaat van een horloge rondloopende, bij het door den toeschouwer opgegeven uur stilhield. De man heeft zijne oudste dochter, thans cirque- rijderes, een vermogen nagelaten van 450,000 franken. Verrassend als de ontknooping van het avontuurlijkste drama, was voor het hof van assises te Parijs dezer dagen de uitslag van een geding tegen zekere Marie Laporte, beschuldigd mevr. Stevens, bij wie zij als juffrouw van gezel schap geplaatst was, voor 250,000 fr. aan dia manten ontstolen te hebben. Hoewel zij zeer on gunstig bekend stond, reeds twee veroordeelingen achter den rug had, en de grootste waarschijn lijkheid, om niet te zeggen de moreele zekerheid, bestond dal zij den diefstal gepleegd had, het vol ledig bewijs was niet te vinden, en bij gebreke daarvan zou het ontslag van alle rechtsvervolging worden uitgesproken, toen eensklaps, en gelukkig nog tijdig genoeg, de bekende advocaat Hipzoly Fournier voor de rechters verscheen en den pre sident een koflerlje overhandigde, dat de gestolen diamanten bevatte. Nevens het corpus delicti, was hij in staat het getuigen-bewijs te leveren. Men kan zich geen denkbeeld maken van de verrassing der rechtbank, de verbazing van het publiek en de verslagenheid der dievegge, die, zich reeds van haar ontslag verzekerd houdende, zoo plotseling 2ich van schuld overtuigd zag. De zaak had zich op de volgende wijze toegedragen. Fournier had in den buiselijken kring, in bijzijn van de gouver- "nante zijner kinderen, over de zaak gesproken. Die gouvernante, Roze Cuzat, was den volgenden dag, dat is in den morgen toen de zaak diende, eene vriendin, Joséphine Heinen, te Passy gaan bezoeken en had haar verhaald wat zij haar meester bad hooren vertellen. Joséphine had daarop een gil gegeven, en doodsbleek van schrik ver haald, dat zij de beschuldigde Marie Laporte niet alleen goed kende, maar zelfs van haar een kistje in bewaring had. Ijlings werd Fournier dat kof fertje gebracht, en wat op het dépót betrekking had medegedeeld, alles nog juist tijdig genoeg, om de schuldige de welverdiende tien jaar gevange nisstraf op te leggen. Te Long-Island City, New-Yorkwerd in de vorige maand een pachtersjongen, verdacht van een hemd gestolen te hebben, in hechtenis genomen en bij onderzoek bevonden eene acht tienjarige vrouw te zijn, vier jaren te voren ge huwd, doch van haren man, na de geboorte van het eerste en eenige kind, wegens mishandelin gen gevlucht. Sedert had zij, als vrouw nergens werk kunnende vinden, in manskieeren achter eenvolgens als boekhouder, daglooner en kajuits jongen haar brood verdiend. In deze laatste ge daante wegens eene overtreding der scheepslucht in boeien geslagen en op water en brood gezet, wist zij naar een ander vaartuig te ontsnappen, waarvan de gezagvoerder op zee stierf en dat zij daarop behouden te New-Y'ork binnen bracht. Daar zij onschuldig bevonden werd, is Alice Hol- mies, zoo heet de heldin van dit romantische verhaal, op vrije voeten gesteld, onder voorwaarde van zich te Long-Island City niet meer als man te verloonen. Zij behoort tot eene fatsoenlijke familie en is eene brunette van vijf voet, acht duim. BUITENLAND. Frankrij k. De „Républ. fr.", de proclamatie van Mac Mahon van haar bijzonder standpunt beoordeelende, tracht aan te loonen, dat dit stuk beschouwd kan worden als eene bevestiging der republikeinsche instellingen. Mac Mahon, aldus geeft het blad te kennen, be seft dat hij president der republiek is, en hij schroomt niet als zoodanig ten aanhoore van Frankrijk het woord te voeren. In eene bijeenkomst van leden van den departemenlalen raad te Parijs is voorloopig ge stemd over eene candidaten-lijst voor den senaat. 48 leden verklaarden zich voor eene lij6t, waarop Victor Hugo, Louis Blanc, Floquet, Freycinet en Tolain voorkomen. De gouverneur van Parijs heeft vergunning geweigerd tot het houden eener afzon derlijke bijeenkomst, waarin men over de candi- datuur van een werkman voor den senaat wilde beraadslagen. De proclamatie, door Mac Mahon aan de Franschen uitgevaardigd (zij is niet enkel in het „Journal officiel" verschenen, maar ook op de muren van Parijs aangeplakt), luidt in haar geheel als volgt: „Voor de eerste maal sedert vijf jaren zijt gij bijeengeroepen voor de algemeene verkiezingen. Vóór vijf jaren hebt gij de orde en den vrede gewild. Ten koste der pijnlijkste offers en te midden der zwaarste beproevingen hebt gij beide verkregen. Ook thans nog wilt gij orde en vrede. De senatoren en afgevaardigden, die gij verkiezen zult, moeten, mèt den president der republiek, er naar streven die te handhaven. Wij moeten ge zamenlijk de constitutioneele wetten, waarvan alleen ik vóór 1880 het recht heb de herziening te vragen, oprecht toepassen. Na zooveel beroe ringen, twisten en rampen is de rust noodzakelijk voor het land, en ik ben van meening, dat onze instellingen niet herzien mogen worden, vóórdat eerlijk de proef met haar genomen is. Maar om die instellingen te doen werken, zooals voor het welzijn van Frankrijk gevorderd wordt, is de conservatieve en echt liberale staatkunde, die ik steeds heb trachten te volgen, een strikt ver- eischte. Om haar te handhaven, doe ik een be roep op de eensgezindheid der mannen, die de verdediging der maatschappelijke orde, den eerbied voor de wetten, de toewijding aan het vaderland boven de herinneringen, de wenschen en de verbin tenissen der pariijen stellen. Ik noodig hen uit, zich allen rondom mijn gouvernement te scharen. Onder de hoede van een sterk en geëerbiedigd gezag moeten de heilige rechten, die alle veran deringen van gouvernement overleven, en de rechtmatige belangen, die elk gouvernement ge houden is te beschermen, volkomen veilig zijn. Niet alleen dat dezulken, die deze veiligheid voor het tegenwoordige zouden kunnen verstoren, ontwapend moeten wordenook diegenen, die haar bedreigen door het verspreiden van anti-maatschappelijke begrippen en van revolutionaire programma's, moeten ontmoedigd worden. Frankrijk weet, dat ik het gezag, waarmede ik bekleed ben, noch gezocht noch verlangd heb; inaar het kan er op rekenen, dat ik hel zonder zwakheid zal uitoe fenen. En om de aan mij toevertrouwde taak ten einde toe te vervullen, hoop ik dat God mij zal bijstaan en dat de natie het mij niet aan mede werking zal laten .ontbreken." De proclamatie is gecontrasigneerd door den heer Buffet. Vereenigde Sta ten- Het uitvoerend comité der republikeinsche partij heeft eene nationale conventie te Cincinnati uit geschreven tegen den 14den Juli a. s., ten einde den candidaat der republikeinen voor den presi dentszetel te kiezen. Het roept.de medewerking in van allen, die zich krachtig willen verzetten tegen den terugkeer der oude partijtwisten, gelijk recht voor allen wenscheD, de oneerlijke ambte naren streng gestraft willen zien, geen nadeel berokkend aan het krediet van den Staat, door kwijting zijner schulden in papier, en er zich legen verzetten dat het toezicht op het onderwijs in handen is van godsdienstige secten. Telegrammen. PETERSBURG, 14 Januari. De poging van de Porte, zich af te zonderen van de denkwijze der ^mogendheden, betreffende de invoering der her vormingen in Turkije, is verijdeld. De Russische gezant verzette zich met den Oostenrijkschen cate gorisch tegen die poging, waarbij de overeenstem ming tusschen Oostenrijk en Rusland in de hou ding tegenover de Porte opnieuw ten duidelijkste bleek. Dit mag duidelijk op den voorgrond worden geplaatst tegenover de poging om aan generaal Ignalieff eene jegens Oostenrijk bijzonder vijandige houding toe te schrijven. Oostenrijk en Rusland handelden te Konstanlinopel in volkomen over eenstemming met elkaar en werden door den Duitschen gezant in hunne handelingen ondersteund. WEENEN, 14 Januari. De minister van finan ciën, Koloman Szell, heeft bij de kamer een wetsont werp ingediend, waarbij aan de regeering, ten einde een begin te kunnen maken met de conversie der staatsschuld, 22 millioen uit de tweede helft der onlangs gesloten leening met dat doel ter beschikking worden gesteld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Ik weet niet of gij gisteravond het concert hebt bijgewoond van de Maatschappij voor Toonkunst alhier. Zoo niet, dan geldt dit briefje u everjale zoo velen anderen, die er niet waren en er konden zijn. 't YVas een uitlokkend programma, met clas- sieke namen er op. Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Brahms en anderen waren er te ge nieten. Het orkest gaf blijken van degelijke studie, en ontwikkelde zijne volle kracht in de ballet-muziek uit de opera Rosamunde van Schubert. Het piano spel van den heer Landsman was voortreffelijk vooral het concert van Beethoven werd meester lijk door hem teruggegeven. En wie kent niet den jeugdigen Vreeswijk, kweekeling der Maatschap pij, in zijn fijn genuanceerd spel en zijne bewon derenswaardige techniek? Inderdaad, 't was jammer, dat er betrekkelijk zoo weinigen waren, die deze muziekuitvoering genoten. Waarom was dit alzoo? Weet gij het ook? Dat er in Leiden, de stad der beschaving, geen liefde voor de muziek zou bestaan, is ondenk baar. Dat er kleingeestige overwegingen zouden zjjn, die het bezoeken van deze concerten in den weg slaan, is evenmin aan te nemen. Wat is het dan Indien gij het weel hetzij bij eigen ervaring, hetzij van hooren zeggen, wees dan zoo goed dit publiek bekend te maken. Dat de commissarissen der Maatschappij bij dergelijke ervaringen niet moedeloos worden, bewijst wel hunne warme liefde voor de muziek en hunne onwankelbare hoop, dat het kunstgevoel bij Leidens burgeren ontwaken, of, waar hel bestaat, zich krachliger openbaren zal. Kunt gij er iets toe bijdragen, Mijnheer de Redacteur! dan verplicht gij velen en ook Uw dienstwilligen N. N. Leiden, 15 Januari 1876. Ter markt te Leiden aangevoerd. 14 en 15 Januari. "Wintertarwe 12 hectoliter 9.25 a 9.75. Zomer- I tarwe 12 hectol. f 7.50 a f 8.00 Winterrogge S heet. f 7.00 a 7.50. Zomerrogge 8 hectol. f 6.25 a 6.75. Zomergerst 12 hectol. f 6.75 a fl.OO. Chevalier-gerst 1* hectol. f 7.50 a f 8.00. Zware Haver 9 hectol. 5.00 a 5.50. Lichte Haver 9 hectol. 3.75 a /"4.00. Dui- venboonen 6 hectol. f 9.00 a f 10. Paardenboonen P hectol. f 9.00 a 9.50. Ossen stuks f a f - Stieren, stuks f .00 a /"-0., - Kalfkoeien 30 stukJ f 175.00 a f 295.00 Varekoeien 50 stuks f 140.001 a f 215.00. Vette koeien 36 stuks ƒ200.00 a ƒ285.00- Kalveren (vette) 10 stuks 40.00 a /"95.00 Kalvereej (magere) 18 stuks 6.00 a/10.00. Hamels (magere): stuks 1 .00 a .00 Hamels (vette) 125 stuks, H 24.00 a ƒ36.00. Varkens (magere) stuks .00 a j,. .00 Varkens (biggen) 6 stuks ƒ8.00 a /14.0P.H Grasboter 4420 kilogr., 1ste qualit. 4 val/74.00 a ƒ78.00.11 Schei- 2de qualiteit. vat 69.00 a 73.00Grasboter 1st' qual. per kilogr. 1.85 a 1.95; Schei- 2de qualiteit pet L kilogr. 1.725 a 1.82*.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2