LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4886. A0. 1876. baandag 17 Januari. S TA D S-BE RICHT E N. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer Crootere letters naar plaatsruimte. ...JMÜ J NATIONALE HILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den Isten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1857), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zyne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van 25 tot 100. Voor hen die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 toe 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge- isloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant algekondigd. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1876. LE1ÖEN, 15 Januari. Gisteravond gaf het slrijkorkest der Maat schappij voor Toonkunst in dit seizoen haar tweede concert. De Stadszaal bevatte wel is waar geen buitengewoon talrijk, maar niettemin een aandach tig en dankbaar publiek. En geen wonder. Het programma, dat niet alleen veel verscheidenheid, maar ook veel schoons aanbood, werd dank zij, vooral de leiding van den heer Wetrens keurig uitgevoerd. Dat de uitvoering daarom ge heel vlekkeloos was, zal niemand willen beweren. Maar waar zooveel te genieten werd gegeven, mag over enkele feilen van ondergeschikten aard gezwegen worden. Vooral de heeren Landsman en Vreeswijk wisten met hunne solo-voordrachten, ■de eerste op de piano en de tweede als violist, de aanwezigen te boeien en gaven bij de vertol king der compositiën blijk van technische vaar digheid en gevoelvolle voordracht. Met recht mag onze stad in 't algemeen, en de Maatschappij in 't bijzonder, op 't bezit van zulk een orkest trotsch zijn. Dat dan ook bij het volgend concert onze stadgenooten, die zoo menigmaal van iets dat uit den vreemde is, doch zoo dikwijls te wenschen overlaat, gebruik maken, foonen dat zij ook op dit gebied de verdiensten hunner medeïngezetenen weten te waardeeren. Maandag a. s. zal in den schouwburg alhier door de tooneelisten van den Haagschen schouw burg eene voorstelling gegeven worden ter bene fice van hun kunstbroeder den heer Spoor. Het zal alsdan vijf en twintig jaren geleden zijn sedert de beneficiant zich aan het tooneel verbond. In dien tijd is hij ook hier vele jaren opgetreden en heeft hij niet alleen medegewerkt om onze stadgenooten ge noeglijke, maar ook genotvolle avonden te ver schaften. Het is dus te hopen dat zij deze gelegen heid niet zullen laten voorbijgaan om den heer Spoor met zijn jubilé een bewijs van sympathie te geven. Moge het stuk al te wenschen overlaten, het bevat toch ook veel goeds, en indien de acteurs zich ook nu van dezelfde goede zijde doen kennen als de beide laatste voorstellingen, dan smaken de bezoekers voorzeker een dubbel genoegen. t Gedurende deze week zijn dagelijks in het .Werkhuis alhier opgeromen van 71—85 vol gassen personen en van 24—31 kinderen. Het stoomschip Prins van Oranje is 13 dezer te Suez aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de Maduravan Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend te Southampton aange komen. Men deelt aan het „Utr. Dagbl." mede, dat Z. M. de Koning voor de „Holland Memorial Church" te New-York aan Dr. Cohen Stuart eene gift heeft doen toekomen van duizend gulden. Men verneemt dat Mr. G. II. Buskes, vroeger advocc.at te Utrecht, thans te Amster dam, benoemd is tot procureur-generaal in de Transvaalsche republiek. Aan A. Volker Lzn. te Sliedrecht, is lot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op alle stroomen, rivieren en kanalen van het rijk, waar sleepbooten toegelaten worden. Eerste Kamer. In de zilting van heden zijn gekozen tot rapporteurs voor de alge- meene beschouwingen over de staatsbegrooling de heeren Borsius, Pincoffs, Crerners en Smit. Maan dag te 12 uren zijn eenige ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder de spoorwegonleigenings- welten LeidenWoerden en RotterdamHouten. Daarna zal de heer Crerners inlerpelleeren in comité-generaal over onze verhouding tot Vene zuela, waartoe de minister van buitenl. zaken zich bereid heeft verklaard. Gisteren heeft de comm. van organisatie van den Antidienslvervangingbond in Den Haag de stemmen opgenomen van het hoofdbestuur. Gekozen werden de heeren: M. D. graaf Van Limburg Slirum, Mr. J. T. Buys, W. J. Knoop, Mr. B. H. Pekelharing, John E. Knight, Mr. A. Kerdijk, Dr. M. P.^ Lindo, B. H. Heldt, L. G. Brocx, Mr. J. Wertheim, Mr. H. M. A. baron Van der Goes, Jhr. H. G. E. Merkes van Gendt, M. A. Perk, Mr. J. C. E. baron Van Lijnden en Mr. A. M. Maas Geesleranus. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Den Helder A. N. Wentholt, thans in die betr. te Assen. Z. M. heeft aan A. G. J. Clercx, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr., eervol ontslag verleend als notaris te Weertbenoemd tot notaris binnen het arrond. Roermond, standpl. de gem. Weert, J. A. H. Clercx, cand.-notaris aldaar; tot notaris binnen het arrond. Zwolle, standpl. de gem. Steenwijk, W. Huender, thans notaris te Scher- penzeel; aan J. M. baron Van Voorst tot Voorst, te Zwolle, vergund het aannemen en dragen der medaille 3de kl. der nationale belooning voor menschlievend hulpbetoon, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonkenden commissaris der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden, te Zie- rikzee A. F. Lammerts, met den laatsten Januari a. s. eervol uit die betr. ontslagen en benoemd tot rijkshavenmeester te Moerdijk; den lsten luit. W. F. Van Limborch van der Meersch, van het 6de reg. inf., op nonact. gesteld; aan W. M. B. Gravenhorst, gezaghebber van het eiland Aruba, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met vrijlating om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden; J. H. R. Beaujon, off. van just, en ontv. op het eiland St.-Marlin (Ned. gedeelte), benoemd tot gezaghebber van het eiland Aruba. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen zal de aangekon digde hardrijderij op het Galgewater de volgende week geen doorgang hebben, daar het zich laat aanzien dat het ijs niet sterk genoeg zal zijn om het groot aantal deelnemers en belangstellenden, dat bij zulke gelegenheden tegenwoordig is, te kunnen dragen. Ieder weldenkende zal voorzeker met ons dit besluit prijzen, daar er in de gegeven omstandigheden roekeloos menschenlevens in ge vaar zouden worden gesteld. De 23-jarige zoon van de weduwe Malthijs was Woensdag-middag met drie andere personen op schaatsen uitgereden om een bezoek te brengen aan zijne aanslaande schoonouders te Iioogezand, met wier dochter hij binnenkort in 't huwelijk hoopte te treden. Nabij de Foxhol- sterklap zijn Malthijs en een zijner metgezellen in een wak gereden en, in weerwil van alle pogin gen tot redding, is de jonkman daar omgekomen; zijn metgezel werd gered. In de gemeente Hoogvliet is Woens dag een kind, terwijl de moeder naar Pernis was om boodschappen le doen, te dicht bij hel vuur gekomen, waardoor de kleederen in brand ge raakten. Het kind liep schreeuwende de deur uit. Gelukkig was [de moeder in de nabijheid, die de vlammen bluschte. Evenwel heeft het kind zoo hevige brandwonden bekomen, dat het zich in een gevaarlijken toestand bevindt. Bij eene schouwing van het lijk van vrouw M. Van de Putte te Dordrecht, is gebleken dat zij niet is doodgevroren, zooals gemeld werd, maar aan eene hartkwaal overleden. Van sporen van dronkenschap op den avond vóór haren dood kon men ook niets bemerken. Te Dalfsen is Donderdag een persoon die een zwervend leven leidde, dood aan den weg gevonden. Men denkt, dat hij door de koude be vangen is geworden. Een veelbelovend jongeling te Elburg trof Donderdag-namiddag het ongeluk, tijdens het ijsvermaak, met zijn hoofd tegen een boom langs een der stadsgrachten te loopen, met het gevolg, dat hij bewusteloos naar de ouderlijke woning werd gebracht, alwaar hij twee uren daarna overleed. Gisterochtend waagde zich C. Saurs, oud 11 jaren, te Js-Hertogenbosch, op het ijs builen de Groote Hekel; hij viel er door en eer men hem uit het water kon halen, was hij reeds een lijk. Te Nijmegen werden voor eenige da gen de bewoners van het oud-burger gasthuis in de Molenstraat verschrikt door een zwaren knal. Men zocht naar de oorzaak en vond het volgende Op de binnenplaats bevinden zich namelijk twee pompen, die door lange slingers worden bewogen, aan welker einden zware yzeren kogels zijn vast geschroefd. Een dezer kogels nu was in 3 stukken gesprongen en een der stukken 5 M. ver van de pomp geslagen. De bol had een middellijn van 18 cM. ongeveer en een wanddikte van 3 cM., zoodal de binnenruimte 12 cM. middellijn mat, en dus nog niet ten volle een liter water kon bevatten. Dit bedrag werd echter tot een vierde kan gebracht, dewijl de bol nog ongeveer voor drie vierden met de vormaarde van de kern, bij het gieten gebruikt, gevuld was. Werkelijk was er dan ook twee en een half deciliter water in den, bol geloopen en wel ten gevolge van het langs den slinger afvloeiende regen water, dat zich een weg baande tusschen den stang en de bovenopening van den daarop geschoven bol. Dit water eindelijk was bevroren, en had bij zijn uitzetting het 3 cM. dikke ijzer uit elkander doen spatten. De Par ij sc he „Figaro" zegt den vol genden brief io de bus aan zijn bureel gevonden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1