som van f 144,834,689.59' minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 57,933,874.84 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict 's-Hertogenbosch is gekozen de generaal-majoor P. G. J. Van der Schrieck met 1221 stemmen. Mr. Van Cooth verkreeg er 78. De kapt. der genie W. K. T. Egter van het garnizoen te Utrecht is als eerslaanw. ingeni eur te Arnhem benoemd. Bij een dezer dagen door Z. M. den Koning genomen besluit is het kader bij het instructie bataljon te Kampen vermeerderd met '16 korpo raals om daarbij tot onderofficier te worden opgeleid. Z. M. heeft aan W. F. Mensing, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Heusdenbenoemd tot oil. van just, bij de arrond.-rechtbank te Winschoten Mr. P. A. Ramaer, thans subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank 'te Groningen; bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw Mr. C. Th. baron Van Lynden van Sandenburg, minister van justitie; den 2den luit. C. Van Dura, van de inf., thans op nonact., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-lndiê; den 2den luit. G. J. W. Vos, van het 3de reg. inf., in rang en ar.cienneteit overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks 5 uur heeft een begin van brand plaats gehad op het Leven daal n°. 48, welke evenwel spoedig door den bewoner A. De V. met behulp van eenige buren door middel van een paar emmers water is ge- bluscht. Gisteren is te Zwolle een 60-jarige weduwe, lijdende aan toevallen, in de Israëlie- tische badinrichting in het vuur gevallen en zoo goed als geheel verbrand. Maandag had te Heenvliet het volgend ongeluk plaats: Omstreeks drie uur verlieten de schoolkinderen uit den polder de dorpsschool, waar van velen koers naar huis zetlen over het ijs. Op de bermsloot aan het kanaal gekomen, is een dei- kinderen, een meisje van 11 jaar, op een zwakke plaats, waar minstens 2 meter water stond, door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. De toe gesnelde hulp kwam te laat. In den nacht van 8 op 9 dezer vond een bierbrouwer te 03S, de heer J., bij zijne te huiskomst een buurman in zijne woning, die op hem zat te wachten en betaling voor timmerwerk verlangde. Daar de brouwer niet spoedig genoeg hiertoe overging, werd hij door den timmerman aangegrepen, die vervolgens voor eene waarde van circa f 50 aan porselein en glaswerk opzijn hoofd aan stukken sloeg. Nadat de brouwer den woe denden man beloofd had de rekening te zullen voldoen en hem nog f 100 daarenboven te zullen geven, werd hij losgelaten. De heer J., wiens hoofd en gezicht als 't ware gekerfd is, heeft veel bloed verloren en is niet buiten gevaar. De zaak is in handen der justitie. In de gemeente Drunen, nabij Heus den, had verleden week een treffend ongeluk plaats. De landbouwer J. Kuys had de onvoor zichtigheid, om een slecht gedresseerd paard voor eene kar te spannen tot het halen van eenige balen hop. Onder het laden werd het paard schichtig. Kuys, die het dier trachtte tot bedaren te brengen, geraakle tusschen de kar en een boom, met het noodlottig gevolg, dat hem de ruggegraat werd gebroken en hij binnen weinige oogenblikken een lijk was. De ongelukkige laat eene vrouw en 2 kleine kinderen na. Zondag-middag is te Heerjansdam een 22-jarig jonkman, terwijl hij op de Waal schaatsen reed, in een wak geraakt. Meer dan een half uur lang worstelde hij om er uit te komen, en uitgeput var. vermoeienis en koude zou hij waarschijnlijk zijne pogingen hebben moeten opge ven, zoo niet twee personen, G. J. Van Gelderen en W. Leenheer, met een bootje te hulp waren gekomen. Zij brachten den drenkeling behouden aan wal. Te Breda zijn in ondertrouw aange geven een jongeling van 10 met een jonge dochter van 17 jaren. Te Marseille is dezer dagen in een tabakswinkel het gas met zoo groote hevigheid ontploft, dat de onderpui geheel verbrijzeld, en eene 25-jarige vrouw, die zich achter de toon bank bevond, op straat geworpen werd. Zij is deerlijk gehavend, met brandwonden overdekt, wel is waar nog levend, maar in hoogst zorg- wekkenden, deerniswaardigen toestand opgenomen. Uit Rusland komt de t ij ding van een vreeselijk spoorwegongeluk. Een trein met militairen, die ontspoord was, viel, in de nabijheid van Odessa, van eene hoogte af en geraakte vervolgens in brand. Niet minder dan 68 personen werden gedood en 54 zwaar gewond. tv echtzaken, Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis heeft gister ochtend de arrond.-rechtbank te Rotterdam uit spraak gedaan in de zaak van den minister van financiën tegen de wijnhandelaars gebr. M. aldaar. Zij veroordeelde de beklaagden geheel conform de conclusie van het O. M., de boeten bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie maan den, en met toewijzing der civiele actie. Gisteren werd in de zitting van den hoo- gen raad door adv.-gen. Mr. Rómer conclusie ge nomen in het cassatieberoep van den proc.-gen. bij het voormalig prov. gerechtshof in Noord- Holland, in zake J. A. S. te Amsterdam, die wegens het namaken en gebruikmaken van keur merken voor gouden en zilveren werken tot een jaar eenzame opsluiting en geldboeten is veroor deeld. Adv.-gen. kon zich in hoofdzaak vereenigen met 's hofs beslissing. Ook z. i. was het twijfelachtig of het namaken van stempels, dan wel het gebruikmaken van nagemaakte stempels strafbaar is. Dat echter op het ten laste gelegde art. 9 der wet van 29 Juni 1854 niet zou kunnen toegepast worden, daarmede kon de ambt. van het O. M. zich niet vereenigen. Wat de verbeurdverklaring der voorwerpen betreft, terecht was deze beperkt tot die voorwerpen, welke bij den veroordeelde zijn gesaisisseerd. De conclusie strekte tot vernie tiging van het arrest, doch alleen wat betrelt de veroordeeling, dat de uitgesproken boeten bij niet betaling volgens de wet zullen vervangen worden ieder door eene gevangenisstraf van een dag en dat de hooge raad bepale, dat de geldboeten bij niet betaling gezamenlijk zullen vervangen worden door eene gevangenisstraf van zes dagen in een zame opsluiting te ondergaan. De uitspraak is bepaald op 7 Februari. BUITENLAND. Jt^ranlrr-ij li. De „Ternps" deelt omtrent de ministerieele crisis, die men Maandag te Parijs tegemoetiag, het volgende mede. Mac Mahon eischte van Léon Say, die zich in het departement Seine-et-Oise candi- daat heeft gesteld voor den senaat, tegelijk met Féray en Gilbert-Boucher, van het linker-centrum, intrekking zijner candidatuur, omdat het verkie- zings-manifest dat zij uitgevaardigd hadden hem niet beviel. Daarbij kwam, dat Féray en Gilbert- Boucher in een der arrondissementen van Seine- et Oise de candidatuur van Valentin voor de kamer van afgevaardigden ondersteunden tegenover Léon Renault, prefect van politie te Parijs. Wat gij mij vraagt, moet Léon Say tot den maarschalk gezegd hebben, is rnijn ontslag-aanbieding. Een toe stemmend knikje was hierop liet antwoord. De minister gaf toen te kennen, dat hij reeds her haaldelijk zijn ontslag had aangeboden, maar dat hij het telkens had ingetrokken op dringend ver langen van den maarschalk. Hij voegde er bij, dat diens grieven niet konden gelegen zijn in het geen hij te berde had gebracht. Immers, de heeren Féray en Gilbert-Boucher, wel verre van tegen standers te zijn van het gouvernement des maar schalks, waren er besliste voorstanders van. Wat voorts de candidatuur van den heer Léon Renault aanging, wiens vriend hij (Say) was, hierover had hij nog niet nagedacht, evenmin als over eene an dere candidatuur voor de kamer van afgevaardigden. Hiermede eindigde het gesprek en Léon Say bood zijn ontslag aan, dat door Mac Mahon werd aan genomen. Zoodra L'ufaure kennis kreeg van het geen gebeurd was, verklaarde hij dat bij zonde Léon Say niet in het ministerie dacht te blijven Beiden gingen toen nog denzelfden avond naa: Mac Mahon, die ook Buffet bij zich had. Dez kwam weer met het maatschappelijk gevaar vooi den dag en voegde er bij, dat de minister var financiën door zijn optreden de inwerking van het gouvernement op de verkiezingen verzwakte. Dufaure antwoordde, dat hij, de denkbeelden van Léon Say aeelende, met dezen zou blijven of gaan, en bood op staanden voet zijn ontslag aan. Mat Mahon weigerde echter het aan te nemen. Om hem te bewegen zonder Léon Say in het minis terie te blijven, boden Mac Mahon en Buffet aan, óf Teisserenc de Bort óf Mathieu-Bodet, die nagenoe» van dezelfde richting waren als Léon Say, als minister van financiën in het kabinet op te nemen, Dufaure hield evenwel zjjn woord gestand: zonder Say in het kabinet wilde hij zijne portefeuille niet behouden. Een besluit werd toen niet genomen Den volgenden (Maandag) ochtend had er eene bijeenkomst plaats tusschen Dufaure, Léon Say es Léon Renault, waarin aan den prefect van polite mededeeling werd gedaan van hetgeen er des vorigen avond over en weer was gesproken. Lét» Renault verklaarde toen insgelijks te zullen al treden, als Dufaure en Say ophielden minister: te zijn. Duitscliland. Men ziet een conflict tusschen Duitschland ei China tegemoet, doordien de Chineesche regeerings beambte ter plaatse waarheen de zeeroovers n; het gebeurde aan boord van het Duitsche schip „Anna" de wijk hebben genomen, weigert aat het Duitsche oorlogschip „Cyclop" de noodigs medewerking te verleenen om hen op te sporen Vereenigde Staten. Het ontwerp op de volledige amnestie voo: allen die aan den opstand in de zuidelijke state: hebben deelgenomen, is in het huis van vertegen woordigers niet aangenomen, doordien hel de vereischte meerderheid van 1/J niet heeft verkregen. De democratische partij heeft in de kamer van afgevaardigden haar financieel plan ontwik keld, strekkende tot het overeenbrengen der ziens wijze van de voorstanders van de fiduciaire circu latie en van de circulatie in specie. Zij stelt o. a. de intrekking voor der wet van 1875, betreflende de hervatting van de betaling in specie. Het tijd stip daarvoor zou later bepaald worden op eene conferentie tusschen den minister van financiën en de presidenten der nationale banken. De demo cratische afgevaardigden stellen verder voor om de staatsuitgaven met drie millioen dollars te ver minderen en die bezuiniging hoofdzakelijk te zoeken op de budgetten van oorlog en marine. Omtrent de schoolquaestie zijn de democraten tot overeen stemming gekomen. Turlrij e. De Otlomanische Bank kondigt de betaling aan der coupon over het laatst verloopen halve jaar, en noodigt de houders der schuldbrieven a 5 pCt, uit, hunne coupons den 12den dezer aan te bieden. De bank zal hun recepissen afgeven, waarop ver meld staat dat het bedrag der coupon voor de helft in specie betaalbaar is. Deze recepissen zullen j tien dagen na dato aan de bank moeten worden aangeboden; voor de helft, betaalbaar in rente titels, zullen de houders andere recepissen ont vangen, die later legen schuldbrieven zullen worden ingewisseld. Telegrammen. BELGRADO, 10 Januari. In de skuptschina is eene aanklacht tegen den vorigen minister van oorlog, wegens schending der grondwet door het uitschrijven van buitengewone heffingen, strekkende tot het onderhoud der volksmilitie gedurende hare oefeniogen in het versterkte legerkamp, in handen gesteld van een commissie van onderzoek, be staande uit 9 leden, uit de skuptschina gekozen. Bij de behandeling van het budget der uitgaven heeft de skuptschina, in strijd met het verlangen der regeering, de bezoldiging der staatsraden tot op 1500 thaler verminderd. COCHIN, 10 Januari. Er is een groote brand uitgebarsten in het zuidelijk deel van de stad dat

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2