EIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4883. Donderdag A°. 1876. 13 Januari. GEBRUIK en MISBRUIK. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. )ok hel vuur, hoeveel goeds we er aan te dan ken hebben, wordt ons noodlottig in de hand van den onvoorzichtige of, wat nog erger is, van den moedwillige. Dat geldt ook in meer algemeenen ziü, en zeker werd daarvan in de laatste dagen geen treffender voorbeeld geleverd dan door de vreeselijke ramp te Bremerhaven voorgevallen, een ramp, zoo afgrijselijk in hare gevolgen, dat de in Duitschland gevestigde Amerikanen zich gedrongen gevoelden tot een demonstratie, ten bewijze dat zij den man, wiens verachtelijke hebzucht hem lot zulk een euveldaad aandreef, niet als landge noot wilden erkennen. Opnieuw toch werd door de ontploffing in de Duitsche havenstad bewezen, tot welke schrome lijke misbruiken het beslaan van verzekeringmaat schappijen aanleiding kan geven van de zijde van hen, voor wie zelfs het leven hunner medemenschen niet heilig is, zoodra hun dat hinderlijk wordt ter bereiking van hun doel. ■Maar wat wilt gij dan? zal men vragen. Zouden wij ter wille van enkele onverlaten, die dan toch altijd gelukkig slechts hoogst zelden voorkomen, ons de voordeelen moeten ontzeggen, die de loe- I passing van het beginsel der assurantie ons aan biedt? Geenszins, of onthouden wij ons van het gebruik ^n het vuur, omdat daarmee door brandstichters onvoorzichtigen söms zoo groote schade wordt aangericht? Immers neen, maar met de wet in de hand trachten wij ons zooveel mogelijk tegen •dergelijke vijanden te behoeden. tin Duitschland heeft men na het bovengenoemde iheil terstond ingezien, dat tegenover dergelijke isdaden de wet een leemte opleverde en heeft en terstond de handen aan het werk geslagen om in die gaping zooveel mogelijk te voorzien, oen voorbeeld dat, voor zoover daaraan behoefte bestaat, wellicht ook in andere landen navolging zal vinden. I, Doch dit bijzondere geval daargelaten, doet zich de vraag voor, of men bij het sluiten van ver- fekeringscontracten, vanwege de maatschappijen |el altijd met de noodige voorzichtigheid te werk Jat. Niet dat men zou mogen beweren, dat der- |lijke inrichtingen willens en wetens deelnemers uden toelaten, omtrent wier soliditeit met grond J'jfel zou kunnen worden gevoed, maar men mag lenmin uil het oog verliezen, dat het belang der jjenten, die een verzekeringmaatschappij vertegen woordigen, medebrengt dat zij zooveel mogelijk jieuwe leden aanwerven. Dit althans is onbetwistbaar, dat telken jare betrekkelyk aanzienlijk aantal veroordeelingen jordt uitgesproken wegens het moedwillig veroor- Jaken van sc^a(je> van Welken aard dan ook, ten I einde de daarvoor door de een of andere maat schappij casu quo toegezegde vergoeding te erlan- gën, nog daargelaten de feiten, die aan de waak zaamheid der bevoegde macht ontsnappen of .Waarbij het bewijs van schuld niet kan worden geleverd. Schade van welken aard dan ook, want men I behoeft daarbij niet alleen aan brandschade te J denkenimmers niet lang geleden nog werd de «igenaar van een vaartuig gerechtelijk vervolgd «Hider beschuldiging van moedwillige beschadiging **n zijn eigendom, ten einde daardoor in het Opzit te komen van de assurantie penningen, ter- Wijl het overigens van genoegzame bekendheid worden geacht, dat het Engelsche parlements lid Plimsoll onder den bijval der gansche Britsche natie onlangs in het Lagerhuis ten krachtigste protesteerde tegen de onverantwoordelijke wijze, waarop sommige reederijen niet schromen het leven van passagiers en bemanning aan onzee waardige schepen toe te vertrouwen. Misbruiken dus aan alle zijden, waartegen met des te meer behoedzaamheid dient te worden ge waakt, naarmate zij met meer gewetenloosheid worden in practijk gebracht. En al mogen die misbruiken nu geen grond opleveren om af te zien van de voordeelen, die de verzekeringmaat schappijen bij onvoorziene voorvallen aanbieden, zij moeten tevens een aansporing zijn om alle andere middelen aan te grijpen, welke eenigen waarborg kunnen opleveren tegen de wisselvallig heid van het bezit onzer eigendommen en ons dus minder afhankelijk maken van de wel nut tige, maar niet zelden tot zorgeloosheid, onvoor zichtigheid of zelfs tot misdaad aanleiding gevende assurantiemaatschappijen. Ook in dat opzicht mag men van de weten schap veel goeds verwachten of zou orn slechts één voorbeeld te noemen het aannemen van een algemeen weersignaalslelsel, waartoe in begin sel besloten werd op de onlangs te Hamburg ge houden vergadering van vakgeleerden op het ge bied der meteorologie uit Noordelijk Europa, niet veel kunnen bijdragen ter vermindering der gevallen van stormschade op zee? Vooral ook wanneer een aanhoudende vergelijking der dagelijks gepu bliceerde weerberichten meer en meer zal leiden tot de kennis der wetten, waaraan de stormen in hun ontstaan gehoorzamen. Zoolang wij het echter nog niet buiten verzeke ringmaatschappijen kunnen stellen en dat zal wel nimmer het geval zijn Jzullen wij wél doen door voorzichtigheid aan de eene, en gestrengheid aan de andere zijde ons zooveel mogelijk te waar borgen tegen misbruikers, die de ramp te Bremershaven leert het aanleiding kunnen geven dat het voorbehoedmiddel erger wordt dan het kwaad, waartegen het werd aangewend. LEIDEN, 12 Januari. De aanbeveling voor de eerste rechtersplaats bij de arrond.-rechtbank in Den Haag bestaat uit de heeren: Van Lynden, van Rotterdam; Laman Trip, van 's-Hertogenbosch, en Van Heusde, van Den Haag; voor de tweede rechtersplaats de heeren: Olivier, van Leiden; De Clerq van Weel, van Haarlem, en Beelaarls, van Den Haag. Bij kon. besluit is bepaald, dat de stem briefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Nijmegen en van een lid in het hoofdkiesdistrict Tiel, op 11 Janu ari e. k. in te leveren, zullen geopend worden op den 13den daaraanvolgende. Het stoomschip Hamptonvan Java naar Rotterdam, is 9 dezer te Suez aangekomen en het Kanaal ingegaan; de Koning der Neder landen is dien dag van Nieuwediep te Batavia aangekomende Prins van Oranjevan Nieuwe diep naar Batavia, is 10 dezer te Port Said aan gekomen en heeft den volgenden ochtend de reis voortgezet; de Celebes is den lOden van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. De commissie, bestaande uit den luit.-gene- raal Renard, oud-minister van oorlog en generaal inspecteur der schutterij in België, den heer Ver voort, oud-president der kamer van volksvertegen woordiging, en den heer Picard, voorzitter van de prov. staten van Zuid-Brabant, thans in het Hotel Paulez verblijf houdende, stelt zich ten doel de ondersteuning van verschillende regeeringen in te roepen voor de eerlang te Brussel te houden internationale „exposition d'hygiène et de sauve- tage". Aan die commissie is toegevoegd Zr. Ms- ordonnance-offfcier Jhr. Van de Poll. De heer Mr. Th. M. Roest alhier is be noemd tot tydelijk directeur der verzameling van munten en penningen aan de Leidsche hooge- school. De Haagsche gemeenteraad heeft zich gisteren met overgroote meerderheid van stemmen veree- nigd met het volgende vierledig voorstel door den heer Fijnje opgemaakt, in overleg met de leden die andere voorstellen hadden ingediend: 1°. toe passing te Scheveningen van het spoelrioolstelsel met wering zooveel mogelijk van faecale stoffen; 2°. de invoering van het tonnenstelsel te Scheve ningen te bevorderen, te beginnen in dicht ineen- gebouwde en druk bevolkte buurten; 3°. drin gende noodzakelijkheid van eene herziening van het rioolstelsel te 's-Gravenhage, zoowel in het belang der openbare gezondheid als in het belang der gemeente, zoodat een spoedig onderzoek van dat stelsel en volledige ontwerpen tot herstel van den toestand B. en Ws. worden aanbevolen; 4®. dat, in afwachting van een bepaald stelsel, ter verbetering van de rioleering te Scheveningen maatregelen zullen worden genomen, om aan de bezwaren van de badplaats, voor de opening van het aanstaande badseizoen tegemoet te komen, wordende in beginsel aanbevolen het voorstel van de heeren Van Stralen c. s. door eensdeels den afvoer der faecaliën te bevorderen door een ijzeren buis en door een riool, waarin al het water van de badplaats wordt opgenomen. De „Held. Ct." deelt mede, dat het fees telijk onthaal van de mariniers, welke in het laatst van deze maand te Nieuwediep worden verwacht, niet alleen hen zal gelden, maar allen, die aan de expeditie tegen Atjeh hebben deelge nomen en aanwezig zijn. Voor de regentenkamer van h,et te Brielle gestichte asyl voor zeelieden, waaraan nog altijd een vleugel ontbreekt, is reeds een fraai schilder stuk ontvangen van den heer H. L. M. Van Kruyne aldaar, die, in het bezit van een kopie van het schilderstuk, dat het raadhuis versiert (de inne ming van Brielle door de Watergeuzen voorstel lende), het stuk heeft doen omlijsten en aan de commissie voor het asyl aangeboden heeft. Ook het archief der gemeente mag zich voortdurend verheugen in blijken van belangstelling. De heer H. De Jager deed een beroep op allen, die in het bezit mochten zijn van zaken, op Den Briei be trekking hebbende, en zijn beroep was niet ver geefs. Ook vaG belangstellenden buiten de gemeente ontving hij een en ander voor het archief. De prachtige collectie platen en portretten, door Mr. A. Verhuell aan de gemeente vereerd, is thans met de verzameling van geschriften, platen, enz., die ter gelegenheid van de feestviering op 1 April 4872 in druk verschenen, doelmatig geborgen in een antieke kunstkas, waartoe de gelden mede door den heer Verhuell werden geschonken. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand December ll.jopgebracht 8,147,439, tegen ƒ7,676,504 in December 4874, en gedurende het jaar 4875 91,374,526, tegen ƒ88,803,427 in 4874. De raming voor het jaar 1875 bedroeg ƒ83,763,768. De Ned. Bank had op 40 Jan. bij een munt en muntmateriaal van 157,492,670.005 voor eene

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1