Amsterdamsche universiteit niet zonder feestelijk heden voorbijgaan. In den stadsschouwburg zal o. a. een feestvoorstclling worden gegeven, met een gelegenheidsstuk van den heer W. J. Hofdijk. Z. K. H. prins Hendrik en eenige belang stellenden hebben door ruime bijdragen de com missie voor den grooten nationalen wedstrijd, te houden door schutter-, burger- en militaire har monie- en fanfare muziekcorpsen, in staat gesteld om den wedstrijd voor fanfare-corpsen in twee gedeelten te splitsen en weleen voor burger- en schutter-, en een voor militaire fanfare-corpsen. Voor beiden wordt een eerste prijs uitgeloofd, bestaande in een medaille en f 250, en een tweede prijs, bestaande in een diploma. Aan de stichting van een haven te Sche- veningen, sedert menschengeheugen het lievelings denkbeeld van ondernemende mannen, maar in de laatste jaren door de ongezindheid der stedelijke regeering om haar op het door concessie-aanvrage meest gunstig geoordeelde punt te doen aanleggen op den achtergrond geraakt, wordt nog steeds vastgehouden. De iirma P. J. Landry in Den Haag en de heer P. P. W. Mouton, lid der kamer van koop handel, daartoe aangezocht, hebben nu een ver nieuwde poging beproefd. Hunne eerste stappen strekken om zich te verzekeren van het noodige kapitaal tot het oprichten en uitrusten eener haven, niet hinderlijk aan het badplaatsverkeer. Zij ver zoeken daartoe van den Staat eene subsidie van een millioen gulden, en eene tegemoetkoming van f 20,000 in de kosten van voorbereidende werk zaamheden, zjjnde het hun voornemen, bij eventueele gunstige beschikking der regeering, een subsidie van f 20,000 van de gemeente en f 10,000 van de provincie te vragen. Dit nieuwe havcnplan is thans bij den gemeen teraad door den minister van binnenlandsche zaken aanhangig gemaakt. Met het oog op den door Gedeputeerde Staten aanbevolen spoed in deze, mag men weldra het advies van het gemeentebestuur tegemoetzien. De menigvuldige, vooral Ilaagsche en Scbeveningsche belangen, bij het stichten eener haven aldaar betrokken, en de wijze hoe de zaak kan worden worden totstandgebraclit, worden za kelijk ontvouwd in oen financieel rapport betreffende dit onderwerp. Vooral wordt daarin gewezen op de verkorte gemeenschap tusschen noordelijk Europa en Engeland. Ook dc verkrijging van een vlucht- haven tusschen dc Maas en IJmuiden en van een rechtstreekschen aanvoer van de grondstoffen voor de fabrieken in en nabij Den Haag enz. worden, als zoovele voordeelen aan de stichting eener haven haven verbonden, opgenoemd. Uit Monster schrijft men aan het „Utr. Dagblad": De bekende quaestie aangaande de op richting eener openbare school in de buurt Kwints- heul, gemeente Monster, zal weldra worden op gelost. Do commissaris des konings heeft, doende wat des gemeenterands was, een leening uitge schreven en zal weldra overgaan tot de aanbeste ding van het bouwen van school en schoolhuis. De gemeenteraad van Monster heeft door zijn verzet, dat toch gebleken is vruchteloos te zijn, een goede gelegenheid laten passeeren om tegen billijken prijs een geschikt terrein te bekomen. Toen er sprake kwam van de oprichting eener school aan „de Heul", werd, naar men mij ver zekerd heeft, de vereischte grond te koop aauge- boden voor omstreeks f 8000, en nu beeft de com missaris des konings daarvoor f 2000 meer moeten betalen, zoodat de zaak voor de gemeente er niet voordeeliger op is geworden. Te Amsterdam werd gisteravond de twaalfde algemeeue vergadering geopend van de Vereoni- ging van leeraren aan inrichtingen van middel baar onderwijs. De voorzitter, dr. Ilubreclit, bracht den opge- komenen een korten welkomstgroet en begroette daaronder met genoegen het eerelid, den inspecteur dr. Steyn Pnrvé. Uit het door den heer Posthumus uitgebracht algemeen verslag bleek o. a., dat het ledental van 176 was gestegen tot 186. Terwijl het Noorder, het Ooster en het Noordhollandsche departement gunstige verschijnselen opleveren, gaf het depar tement Zuid-Holland geen ander levensteeken dan het toezenden eener financieele bijdrage. Als ledeu van het hoofdbestuur zijn, in plaats van de heeren dr. C. M. Kan en A. Peet, opgetreden de heeren J. Snijder en C. Stoffel. Als plaats voor de vol gende algemeene vergadering werd bij acclamatie Leeuwarden aangewezen. Den 5den September en de beide volgende dagen viert de Zweedsche universiteit van Upsala het feest van haar lOOjarig bestaan. De Neder- landsche academie van wetenschappen zal daarbij worden vertegenwoordigd door den hoogleeraar Donders. De Utrechtsehe hoogeschool heeft den rector van het vorige jaar, den heer Van Herwerden, afgevaardigd. Ten gevolge van den uitslag van het on langs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet in het 2de studiejaar op de kon. milit. acad., zullen met 1 Oct. a. s. aan die inrichting als cadet in genoemd studiejaar worden geplaatstvoor de infanterie hier te lande: A. Buytendijk, V. II. Klijnsma, P. P. C. Collette, P. N. L. Lotsy; voor de cavalerie hier te landePI. J. Van Hoornvoor de artillerie hier te landejhr. F. W. A. baron Van Asbeck, A. J. De Booy, M. A. Elout, C. J. Pické, G. R. D. Van Doesburgh, A. Van der Hoeven, IJ. Van der Meulen, L. Nijhoff, J. H. A. Mijsberg, W. F. Van Hoogstraten; voor de genie hier te lande: F. R. Van Royen, P. A. A. Faure, II. J. E. Wenckebach; voor de artillerie in Oost- Indie: G. C. P. Poelman, H. C. Hoedt, G. II. Van Zadelhoff, G. E. Hoff mann, P. J. C. C. Kern voor de genie in Oost-Indië: A. Schadée, G. M. P. Scheuer, A. A. U. Triebart, C. Lankhout. Z. M. de koning heeft Hd. adjudanj in buitengewonen dienst, den generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf, be noemd tot ridder grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassautot ridders in de Orde van de Eikekroon J. R. De Kruyff, architect, W. A. Hopman en J. G. Mijussen, allen te Amsterdam. Gisteren heeft aan het ministerie van buiteu- landsche zaken de uitwisseling plaats gehad der akte van bekrachtiging van het verdrag tusschen Nederland en Luxemburg tot wederkeerige uit levering van misdadigers, den 21sten Augustus te 's-Gravenhage gesloten. De luit.-ter-zee 2de kl. J. Lagaay wordt met 1 October a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd bij den torpedodienst. Z. M. heeft heden bij ziju bezoek in de Oranje-kazerue den lsten luit. jhr. W. A. Rocll van het 4de batallon het ridderkruis 4de kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau ge schonken. Gemengd Nieuws. De kantonrechter te Bergum heeft den kapitein der stoomboot „Grootegast", die zonder concessie viermaal met passagiers van Slroo- bos naar Leeuwarden was gevaren, veroordeeld tot vier geldboeten, elk van honderd gulden, iedere boete bij wanbetaling te vervangen door 14 dagen gevangenisstraf. De woning, door Z. M. den koning het volgende jaar in de Rue de Clichy te Parijs te betrekken, wordt aan de édne zijde begrensd door die van Victor Hugo en aan de andere door die van Victorien Sardou. Uit de statistiek over het postwezen in 1877 blijkt, dat in dat jaar negen millioen brief kaarten zijn verzonden. Het aantal dagbladen, per post verzonden, bedroeg ruim 25 millioen. Na een vijfdaagschen kampstrijd is in het concours van den Ned. schaakbond de eerste prijs behaald door den heer A. Polak Daniels uit 's-Hage. De lieer Boasberg, antiquaar te Am sterdam, verklaart dat de oude Goesche kast, op de tentoonstelling te Amsterdam door hem gekocht, niet is overgegaan in handen van den baron Rothschild. Hij is over den verkoop nog in on derhandeling. Te Arnhem schijutde rust hersteld te zijn. Alleen hebben Donderdag-avond eenige beschonken lieden nogal wat drnkte op de straat gemaakt. De patrouilles zullen waarschijnlijk nog eenige dagen blijven loopen. Gistermiddag viel te Kralingen een vijfjarig meisje al spelende in het water; hoe wel zij onmiddellijk er uit werd gehaald, waren de levensgeesten reeds ontvloden. Waarschijnlijk is het kind in de modder gestikt. D on derd ag - mo rgen kwam met het Centraalspoor te Zwolle aan de heer Pool, vee handelaar uit Rotterdam. Uit den trein gestapt, met het voornemen zich naar de veestalling te begeven, is bij door een beroerte getroffen, ten gevolge waarvan hij plotseling ineenzakte en op de plaats dood bleef. Door de zorg der politie is terstond aan zijn betrekkingen te Rotterdam van het voorgevallene kennis gegeven en werden zijne papieren, waaronder voor een waarde van p. m. /"IX,000, in bewaring genomen. Dinsdag a. s., de verjaardag van den kroonprins, zal te Amsterdam het geheele garnizoen parade houden in de Plantage Middellaan, van het Park tot de Muiderpoort. De bekende BrighamYoung, het hoofd der Mormonen, is aan eene ontsteking in de in gewanden te Lake Salt City overleden. Op eenigen afstand van Desmoines, in Iowa, is Woensdag een trein van het spoor geraakt en in een riviertje geloopen, waarbij, voor zoover bekend is, zestien menschen zijn om gekomen en een groot aantal gewond. Men vreesde echter nog veel meer lijken te zullen vinden. De expres-trein van 3.50 uit Parijs is, naar men aan het „Handelsblad" meldt, Don derdag dicht bij de Belgische grenzen uit het spoor geraakt. Twee reizigers werden licht ge wond, maar voor het overige was er alleen schade aan het materieel. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd er op het eiland Ameland eensklaps brand ontdekt in eene ten vorigen jare nieuw gebouwde huizinge en logement, behoorende aan de Erven J. L. Wagenaar. Door den vrij sterken wind werd de brand dadelijk zoo hevig, dat de bewoners en eenige aldaar logeerende heeren en andere personen ter nauwernood tijd hadden het brandende huis bijna ongekleed te ontvluchten. Aan blusschen van den brand viel niet te denken men begreep, dat alle pogingen nu moesten worden gedaan, om het aangrenzende blok huizen, waar de vlammen reeds overheen sloegen, te beveiligen. Niet dan met veel krachtsinspanning mocht men hierin slagen. Het geheele huis is uitgebrand, en ook van den inboedel kon niets worden gered. Noch het een noch het ander was geassureerd. De oorzaak van den brand, die op den zolder is ontstaan, is onbekend. Woensdag-avond zijn, ten gevolge van verzuim van afsluiting, door een trein van den Rijnspoorweg, komende van Utrecht, te Reeuwijk zes runderen overreden, waarvan drie terstond gedood, een doodelijk gekwetst en twee gewond werden. Bij gelegenheid der inwijding eener nieuwe kolfbaan heeft te Andijk Zondag een twist plaats gehad, die zoo hoog liep, dat de een den ander te lijf ging. Nadat het zekeren J. K. ge lukt was zijn tegenpartij ter neer te werpen, haalde hij onverwachts een scherp zakmes te voorschijn, en eer het anderen gelukte hem dit te ontnemen en den onderliggende te bevrijden, had hij dezen reeds diepe sneden aan aangezicht en hals toe gebracht. Voor den gewonde, een oppassend man en kostwinner voor zijne moeder, werd dadelijk dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, waarna hij per schuit huiswaarts werd gebracht. Hij moet niet buiten gevaar verkeereu. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Juli. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, de adj.-com. bij den post- en tel. S. Boodt; eervol, met behoud van recht op pens., de ambt. op wachtg. J. H. Kloesman; nit 's lands dienst, de opz. bij 's land9 drukkerij R. Ruitenschild; eervol, de contr. 2do kl. bij het binnenl. best. op de bez. buiten Java en Madura, V. A. Schussler; eervol, met behoud van recht op pens., de 2de comm. by 's lands drukkerij H. A. Haun; eervol, de not. te Bodjenegoro, Th. H. Jans. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den subs.-griff. bij den rand van just, te SamaraDg mr. J. Reesink. Benoemd: Bij den dienst der ha- venw. te Batavia: tot hoofdopziener C. Van der Sterr, tot lsten magazjjnm. J. L. De Grave; tot hoofdopz. W. G. Van Merke- steyn; tot subst.-griff. bij den raad van justitie te Samarang, mr. C. H. Nieuwenhuys; tot buit. omg. rechter in de 3de afd. op Java en Madura, mr. H. K. Havinga Oortwijn; tot dir.van de op te richten h. burgerschool met driej. cursus te Samarang, H. J. Hardeman; op het res.-kant. te Palembang: tot 2den comm., P. J. H. Tellings; tot derden comm. J. C. Bruyninga

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2