DAGBLAD. N°. 4879. Zaterdag A0. 1876. 8 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postB 1-40. Afzonderlijke IS'ommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels.a.f 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERI01ITEN. PATEXTBLADE.M. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het lien9tjaar 1875/6, voor de wijken VII, VIII en IX, bij het College ran Zetter9, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, ip vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks, des na- niddags van een tot drie uren, en wel tot en met den 15den Januari i. k.terwijl Da het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde (atentbladen ter uitreikiog moeten worden afgegeven aan de deur der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen ischen Hen cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afge- londigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 4 Jannari 1876. JLJLI19JH1N, 7 Januari. Naar wij vernemen zal Donderdag den lOden rebruari a. s. in de Sladszaal alhier een groot rocaal en instrumentaal concert gegeven worden, vaarop zich o. a. zullen doen hooren Sarolla Acs an de groote opera te Weenen, Duhem en Colyris an Brussel, De Vries van Si.-Petersburg, Buc- uoy, flui'ist, Pardon, pianist, en Guber, eerste omiek. Me i verzoekt ons op dit concert wel de andacht onzer sladgenoolen te willen vestigen. Iet programma zal later worden bekend gemaakt. Den 14den Februari e. k. en volgende dagen al in Den Haag een vergelijkend onderzoek van andidaten naar de betrekking van adspiranl-land- bij het kadaster plaats hebben, waartoe ien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De behooren zich vóór 25 Januario bij >lj een op zegel geschreven request tot den minis- er te wenden. De commissie voor het in Maart a. s. te louden officiers examen is samengesteld ais volgt -generaal N. Mac Leod, adjudant des konings n builengew. dienst, inspecteur van het wapen Ier inf., voorzitter; leden de majoors: H. E. J. ieymans, van het reg. grenadiers en jagersM. J. Nieuwkuyk, van bet 1ste reg. vest.-artillerie, de kapitein L. J. J. Joost van het 6de inf.; secretaris, kapitein J. W. Boellaard, idjudant van den inspecteur der inf., zijnde aan lie commissie toegevoegd voor zooveel betreft het van het examen der onderofficieren tot iet verkrijgen van den rang van 2den luit. by iet O.-I. leger, de luit.-kolonel H. G. Boumeester, 'an het O.-I. leger, thans met verlof in Den Haag. Tot examinatoren zijn benoemd kapitein H. W. Uma, van bet 1ste reg. vest.-art. en de 1ste luit. J. H. R.ömer van het 1ste reg. huzaren, Blaauw en G. J. H. Verstegen, van het reg. en jagers. Den 3den dezer vierde de heer A. Segers, aoofdonderwyzer aan de openbare school voor ge en meer uitgebreid lager onderwijs te Ouds- zijne 25-jarige ambtsvervulling. De jubilaris vele en prachtige geschenken, terwijl hem Joor den gemeenteraad werd medegedeeld, dat ijn traktement was verhoogd. Ook werd hem iet medewerking van den heer Mr. J. A. F. loebergh, door eenige onderwijzers uit het 4de istrict een blijvend aandenken overhandigd, en ijne leerlingen wenschten hem, onder het aanbie- ien van een prachtig cadeau, Gods besten zegen toe. Blijkens een bij het departement van koloniën telegram van den gouverneur-generaal Ned.-Indië van den 5den dezer, is op den te voren, door den generaal-majoor Pel uit Atjeh bericht, dat Bital, Lamtermin en de ver sterking van Toekoe Nanta door den vijand ontruimd ten gevolge waarvan de gemeenschap tusschen Pakan Badak en onzen post te Sinangri open is. j Onzerzijds zijn geene verliezen geleden. Ten vervolge op het bericht in de „Staats courant" van 4 dezer wordt medegedeeld dat bij de operatiën tegen de VI Moekim op 26 December jl. gesneuveld is de luit.-adjudant Ernste. Z. M. heeft den heer W. Van Zuylen, mede-directeur der Nieuwe Schouwburgvereeni- ging te Rotterdam, gratie geschonken van de straf van 15 dagen cellulaire gevangenis, hem opgelegd bij vonnis van de rechtbank te Zwolle, en die straf veranderd in een boete van honderd gulden. Tot directeur-gérant van de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam is benoemd de heer W. Stumpff; tot secretaris van den raad van bestuur, de heer J. H. Róssing. Aan het ministerie van binnenl. zaken is gisteren aanbesteed: het verleggen van den oos- telijken afsluitdijk bij den Paardenhoek, het maken van den mond van het spoorvvegbassin langs liet goederenstation, het verlengen van den wafer- keereriden dijk en liet maken van een kanaal met keersluis aan de oostzijde der Slads-riellanden te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Hiervoor waren vijf inschrijvingen ontvangen. De minste was die van den heer L. Westmaas le Strijen, voor 274,862. Deo heer L. Van Steenhoven te Dordrecht is voor f 716.000 de aanneming toegewezen van het bouwen van eene kazerne met stallen op het terrein Damlust le Utrecht. Het stoomschip Prins van Oranje is 5 dezer des namiddags te Napels aangekomen en onmiddellijk naar Batavia vertrokken; de Aclonvan Batavia naar Rotterdam, is 2 dezer te Marseille aangekomen. De 2de luit. H. F. Luytjes van de art. van het O.-I. leger zal den 19den Febr. via Suez naar Java vertrekken met het stoomschip „Conrad." De offic. van admin. 3de kl. J. A. M. Kor- pershoek van der Kooy, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 15den Maart aanstaande op nonact. gesteld. Z. M. heeft tot minister van oorlog benoemd Jhr. G. J. G. Klerck, adviseur bij den aanleg van staatsspoorwegenden minister van marine W. F. Van Erp Taalman Kip ontheven van de waarne ming van hel tijdelijk beheer van het departement van oorlog, met dankbet. voor de in die betr. bewezen diensten, een en ander met ingang van '1 Febr., en hem benoemd tot ridder van den Ned. leeuw; benoemd tot burgem. der gem. Vries G. P. Ebbinge Wubben; aan Ch. R.ochussen, kunstschilder te R.otlerdarn, vergund het aann. en dragen der versierselen van ridder der Leo poldsorde; den 2den luit. G. H. Krüll, die van de inf. van het leger hier te lande werd gedet. bij de inf. in Ned.-Ihfiië, met intrekking van dat besluit, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuxvs. In de gemeente Noordwijk z ij n in 1 8 75 geboren 71 zoons en 71 dochters, samen 142 kinderen; overleden: 35 van het mann., 38 van het vr. geslacht, te zamen 73. Op 31 Dec. 1875 bedroeg de bevolking 3528 zielen, zijnde 34 meer dan het vorige jaar. De sterfte was 1 op de 48. Woensdag-avond heeft te Amsterdam een persoon, die des morgens in den echt was getreden, zich door ophanging van het leven be roofd, terwijl de genoodigden zijne bruiloft vierden. Meermalen werden over het Rgnspoor uit het buitenland vaten zuur bier aangevoerd, dat zoo men zegt, door leerlooiers gebruikt wordt. Woensdag kwam te Amsterdam weder eene bezen ding van 20 of 21 groote vaten. Twee ambtenaren bij 's rijks directe belastingen peilden de vaten „zuur bier". Het bleek toen, dat in elk dier vaten een tweede vat aanwezig was, spiritus bevat tende, tot eene gezamenlijke hoeveelheid van onge veer 1800 liter. Al de voorhanden zijnde vaten werden toen natuurlijk in beslag venomen. Woensdag-avond is iemand, van Per nis naar Rotterdam gaande, op den Heidschendyk nabij Pernis gewelddadig aangerand. De aangeval lene verdedigde zich echter zóó moedig, dat hij den aanrander noodzaakte de vlucht te nemen. De aangevallene had eenige messteken in de boven- kleederen ontvangen, doch bleef overigens on gedeerd. Het uitspanningsgebouw Ti v o 1 i in bet Sterrenbosch le Assen, is Woensdag-nacht, voordat de brandspuiten iets konden uitrichten, geheel afgebrand. Ook de inboedel is een prooi der vlammen geworden. De eigenaar en bewoner moet, naar men zegt, zich te Groningen bevinden. Naar men verneemt! was alles tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vermoeden, dat de persoon, wiens lijk te Andelst gevonden is, vermoord zou zijn, heeft zich bevestigd. Een der vijf personen, die op vermoeden waren gevangengenomen, is gebleken de schuldige te zijn. Het is zekere Gillingen, die te Andelst eene herberg houdt. De verslagene, Burgers genaamd, was landbouwer, ongehuwd en omstreeks 40 jaar oud. Hij bezocht dikwijls de herbc-rg van Gillingen. Zondag-avond geraakten beiden in twist, en deze liep zoo hoog, dat Gil lingen Burgers met eene blaaspijp de hersenpan verbrijzelde, waarna hij zijn slachtoffer in eene nabijzijnde gracht \Vierp. De dochter van den schuldige heeft de misdaad aan 't licht gebracht, en Gillingen zelf heeft reeds volledig bekend. Hij is gevankelijk naar Nijmegen vervoerd. Door kapt. E. T. Mulder, te Veendam, werd per telegram van Z. M. vergunning gevraagd en verkregen, om aan zijn 9den zoon, geb. 31 Dec. jl., 's Konings narnen te mogen geven; zoo dat deze jeugdige wereldburger in de registers van den burg. stand is ingeschreven als: Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk. Onlangs kwam in de „Nijmeegsche Nieuwsbode" eene parodie voor, geschreven door onzen vroegeren stadgenoot Mr. P. Brooshooft, welk geestig artikel wij hier laten volgen. „Nijmegen" en „reis rond de wereld in 80 dagen", ziedaar twee uitdrukkingen, die al won derlijk bij elkander te pas komen Indien het twee portretten waren, dan zouden zij voorgesteld wor den, elkander aanglurende met dien eigenaardigen ironischen glimlach, dien men slechts bij portretten of bij den eersten komiek in een Gaté chantant aantreft. Stel u Phileas Fogg eens voor, op zijn excentrieke reis door zijn kwaad gestarnte genood zaakt wordende, bij sterken ijsgang over Nijmegen naar Arnhem te trekken. Dwars door de woeste nijen van Amerika heen kon hij voorwaarts vliegen met een snelheid van minstens 100 Nederland- sche mijlen in het uur. Hier, in het hartje der beschaafde wereld, zou de zaak zich op de volgende wgze hebben toegedragen: Phileas Fogg, (naast een schipper aan de Waalkaai staande, met Donten jaskraag en opslagen, de hand uitstrekkende naar de krakende en op

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1