LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4877. Donderdag A0. 1876. 6 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postB 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. ST ADS-BERICHTEN. HEK-IJH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 28sten December 1875, n°. 29/1 Provinciaal Blad n°. 86), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor bet jaar 1876; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 18ü'J Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natie waren en de gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de lengtematen en de inhoudsmaten voor de natie waren, ■voor wijk I, op den 11 Januari, d II, j 12 en 13 Januari, d III, i 14, 18 en 19 Januari, o IV, 20, 21 en 25 Januari, V, 9 26, 27 en 28 Januari en 1 en 2 Februari, VI, n 3, 4, 8, 9, 10, 11, en 15 Februari, v i) VII, t> 16, 17, 18, 22, 23, en 24 Februari, i» t> VIII en de buitenwijk, op den 25 en 29 Febru ari en 1, 2 en 3 Maart. Voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, €n verdere m goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 9 en 10 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den jykkring builen de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 1, 3,15 en 18 April, 6, 8, 26 en 27 Mei, 17 en 19 Juni en 1 en 3 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 14den Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij die zulks verzuimen of daarin vermnderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten -September nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte steinpelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden .gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 17den December 1875, de letter J, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeunngsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor geiooon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, terwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1876. LEIDEN, 5 «Januari. In de maand December zijn binnen de ge meente Leiden geboren 140 kinderen, als: 75 zoons en 65 dochters, waaronder zyn begrepen 2 tweelinggeboortenoverleden 109 personen, als: 21 mannen, 31 vrouwen, 28 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 22 paren. Gedurende het jaar 1875 zijn binnen deze gemeente geboren: 844 zoons en 754 dochters, te aamen 1598 kinderen; overleden: van het man nelijk geslacht 585, van het vrouwelyk geslacht 579, te zamen 1164, waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 378, van het vrouwelyk ge slacht 344, gehuwde mannen 147, gehuwde vrou wen 120, weduwnaars 60, weduwen 115. Nog zyn alhier ingeschreven 23 personen van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 82 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 368 paren en ingeschreven 2 echtscheidingen. Sedert 1 Januari worden dringende tele grammen, tegen het drievoud van den gewonen prijs, ook toegelaten in het verkeer met het bui tenland, doch uitsluitend met die staten, welke zich tot de aanneming van telegrammen dezer soort hebben bereid verklaard. Zij kunnen dus voorloopig slechts worden gewisseld met België, Duitschland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Portu gal, Rumenië, Rusland en Spanje. Kaarttelegram- men, tot welker overbrenging de buitenlandsche telegraafbesturen evenmin verplicht zijn, kunnen vooreerst slechts worden verzonden naar België, Frankrijk, Spanje en Portugal en, langs een om weg, ook naar Oostenrijk en Rusland. Volgens een gisteren ontvangen telegram meldt generaal Pel uit Atjeh: Den 27slen Decem ber is Ketapang Doea, den 28sten Loöng, den 29sten Djempit genomen en bezet. Bij het nemen van Ketapang werd wegens den vorigen dag door den vijand geleden verliezen, geen tegenstand ondervonden. Ook de vermeestering van Loöng kostle ons geen verlies. ^By Djempit bood de vijand eenigen weerstand. Bij Lamhasan, waar eene den 30sten December naar Pakan opgerukte kolonne kwam, was de tegenstand hevig. De geest der ageerende troepen is uitmuntend; de gezondheidstoestand gunstig, behalve bij de baris- san van Bangkallan. Van het begin der actie af had men droog weder. Van ons sneuvelden 4 minderen. De luitenants Aeükema, Verhofstad en Ahn werden licht gewond. Simpang Olim en Tandjong Semantoh hellen tot onderwerping over. Bij de behandeling der begrooting van bin- nenl. zaken in de Tweede Kamer is bij het artikel, dat betrekking had tot den bouw van een nieuw departement van justitie, door een der leden in algemeene bewoordingen gewag gemaakt van een groot plan tot het bouwen van het bij de wet bepaalde paleis voor de natie, doch met toevoe ging van nog een aantal andere gebouwen voor al de ministerieele departementen en sommige hooge collegiën. Destijds was echter ook den minister weinig van de plannen bekend; alleen wist hij dat het Malieveld de plaats zou zijn waar men zich voorstelde al deze kolossale gebouwen te stichten, bij aanneming a forfait. Thans verneemt men met zekerheid dat er weer plannen tot het zelfde doel maar met verschil in de kosten be staan, die ontworpen zijn door den architect B. Brouwer in Den Haag en geheel gereed om binnen weinige dagen aan den minister van bin- nenl. zaken te worden ingezonden. De beide toe gangswegen tot de Maliebaan zouden tevens ver beterd en verbreed worden en in het grootste der beide plannen moet zijn opgenomen eene coupure om rechtstreeks uit de middellaan van het Lange Voorhout door een zeer breeden toe gangsweg naar de gebouwen in de Maliebaan te komen. Men schrijft aan de „N. R. Ct.", dat er sprake van is, tot verdere losmaking van de ban den tusschen Staat en Kerk, eenvoudig in te trekken het besluit van den soüvereinen vorst van April 1814 en het kon. besluit van Juni 1862, bepalende het getal predikantsplaatsen bij de her vormde en by de waalsche gemeenten. Naar de Nederl. hoofdcommissie mededeelt moeten de voorwerpen, voor de Philadelphia-ten- loonstelling bestemd, vóór of op 1 Febr. te Vlis- singen, alwaar de inscheping zal plaats hebben, zijn bezorgd. Eerstdaags zullen de adressen en. verdere stukken den inzenders worden toegezonden. Bij gelegenheid van den 60sten gedenkdag van den slag van Waterloo (18 Juni '75) was ten stadhuize te 's-Hertogenbosch een schilderij van den heer Slager tentoongesteld, voorstellende de buste van wijlen Z. M. Koning Willem II, omringd door acht oud-strijders van Waterloo met hun vaandel, benevens borstbeeld en bas-relief van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden op den achtergrond. Het stuk is dezer dagen door den schilder aangeboden aan Z. K. H. Prins Frederik, die het aanbod heeft aanvaard. De werkzaamheden aan 's rijks munt te Utrecht, die sedert 9 December gestaakt waren, zullen binnen weinige dagen weder met kracht hervat worden. Sedert het laatst van Juli tot 9 December zyn 4,170,000 stuks gouden tientjes aangemaakt. Bij de hervatting der werkzaamheden wordt het aanmunten van goudgeld voortgezet. De lichte ongesteldheid waaraan H. M. de Koningin in de laatste dagen lijdende was is na genoeg geweken, zoodat haar vertrek naar Cannes thans is bepaald op a. s. Vrijdag. De Ned. Bank had op 3 Jan. by een munt en muntmateriaal van f 158,293,585.42s voor eene som van f 144,580,600.88 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwyl het muntmateriaal op zijne beurt 57,832,240.35 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Aruba", liggende te Willemsoord, wordt met den löden dezer in dienst gesteld en het bevel opgedragen aan den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Roëll. Z. M. heeft ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjeh: a. voornamelijk wegens de operatiën tegen de kampongs Zuid Setoe, Lamteboe en Gitjiel- Oleiloe (2 Mei 11.), benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, den lsten luit. der inf. Jhr. E. H. F. Leyssius, den sinds tot lsten luit. bevorderden 2den luit. der art. Jhr. H. P. Tindal en den fuselier J. Udo; en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol doen vermeldenden kapitein J. J. Korndörffer, den lsten luit. Jhr. W. F. Clifford Koek van Breugel en den serg.-majoor G. P. G. Van Bijster - veld, allen van het corps mariniers, benevens den lsten luit. der inf. A. W. K. Ter Beek, den korp. der art. E. F. De Sausin, den ziekenvader F. Keiler en den kanonnier 2de kl. T. Van der Werf, b. wegens verschillende uitstekende diensten door hen op het oorlogstooneel volbracht, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, den milit. apotheker 2de kl. J. H. Schmidt, en den van 't leger hier te lande gedet. olf.-van-gez. 2de kl. J. H. Bijstra. Z. M. heeft benoemd: tot subst.-grifüer bij de arrond.-rechtbank te Brielle, Mr. H. J. Jordens; tot griffier bij het kantongerecht te Lochem, Mr. J. A. Wijers, adv. te Zutfen; tot griffier bij het kantongerecht te Helmond, Jhr. Mr. G. P. J. Bosch van Drakestein, adv. te Utrecht; tot plaatsverv. kantonrechter te Gorcum Mr. S. C. Van Appeltere, notaris aldaar; tot rechfer-plaatsverv. in de arrond- rechtb. te Hoorn Mr. W. K. baron Van Dedem, burgem. dier gem.; tot off. van justitie bij de arrond.-rechtb. te Almelo Mr. M. W. G. De Jonge, subst.-officier te Amersfoort; tot subst.-off. van just. bij de arrond.-rechtb. in Den Haag Mr. E. Z. L. Van der Kemp, subst.-ofï. van just, te Assen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1