Bestaande uit de heeren F. A. T. Delprat, voor zitter, Dr. F. J. Slamkart, "W. T. Koster en Dr. Th. "Van Doesburgli, ontbonden, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke door haar bewezen diensten De Haagsche gemeenteraad heeft heden met algemeene stemmen benoemd tot leeraar in de Hoogd. en de Eng. taal aan de hoogere burger school, de heer B. Koster te Delft. De heer Parser te Scheveningen heeft bij den minister van binnenl. zaken concessie aange vraagd voor den aanleg van een haven te Sche veningen, waarvoor, volgens zijne verzekering, het Benoodigd kapitaal aanwezig is. Het staat tevens in verband met de rioleering van Scheveningen en Den Haag. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw W. Van Konijnenburg, referendaris bij het depart, van financiën. Van 28 Nov. tot 25 Dec., jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast in Zuid-Holland 33, Noord-Holland 3, Utrecht 3, Friesland 30, in het rijk 69 runderen. Gedurende het afgeloopen jaar werden aangetast 2227 runderen, tegen 2414 in 1874, 2479 in 4873, 4009 in 1872, 6078 in 1871. Z. M. heeft aan A. Hartjens, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van directeur van het postk. te Harderwijkbenoemd tot staatsraad in buitengew. dienst Mr. E. H. 's Jacob; F. T. Burgers, staats-president der Zuid- afrikaansche republiek, tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw; Jhr. W. J. Backer, civiel-ingenieur te Rotterdam, lot ridder dier orde; bij de rijkstelegraaf, tot telegr. 1ste kl.: G. J. Scholten, A. Obbes, L. A. Haringman, L. F. Smellzer, A. H. Iirieger, W. Posthuma, J. G. Muller, "VV. J. Bierlee, R. J. Mahieu, A. H. Van Mackelenberg, J. H. Ummels, W. Van Putten, G. A. "Willemse, C. C. J. Rupp, K. J. Hobbel, J. C. Tersteeg, H. J. Jochems, F. Van Andel, W. F. H. Bronner en F. W. A. De Rijktot telegr. 2de kb: R. J. G. Bakhoven, P. Chivat, J. Vergouwe, H. G. Icke, J. Reyenga, H. Pauwels en S. "Wi- gersma; - bij de infanterie in Ned.-Indië, lot 2den luitenant: de sergeanten H. P. Willemstijn, C. T. Von Geusau, G. D. Van Epen, G. P. Wijn malen, H. M. Sloot, M. F. Blaauw, F. J. Erdtsieck, J. Langenbach, F. C. Hering, L. P. F. Schimpf, A. C. Dorrenboom, A. J. Engelman, W. H. G. Carbentus, A. Visser, H. C. Stufkens, P. A. P. Vermeulen, A. Van der Lee, A. J. Hoven, J. H. K. Steinmetz, H. J. Van Palenslein Helderman, J. C. De Vaal, F. Schretzmeyerde serg.-maj. M. Boon, de serg. S. B. Van Bijlevelt en P. C. Van Galen; aan H. Van Hooff en H. Verhoeven, op verz., eerv. ontslag verleend als burg. der gem. Maarheeze en Riethovenaan J. Kruseman, consul van Italië te Soerabaya, thans hier te lande, vergund het aann. der versierselen van ridder van de kroon van Ralië; een pensioen verleend aan W. Van den Burg, gew. rijksveldw., opz. der jacht en visscherij, van 203 en aan Mr. J. C. Van de Kasleele, gewezen rechter in de arr.-rechtbank in Den Haag, van f 675; voorts, met wijziging van een vroeger besluit, aan den inspect, van admin. P. A. Le Mahieu, ter zake van verblijf in milit. dienst in 's rijks overz. bezilt. enz., een pensioen van ƒ1275 in slede van f 1375 'sjaars; aan S. De Visser, P. Van Dam, J. Brant en G. Van Bavel, te Zwaluwe, en aan P. Oosterdag, te Klundert, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanniDg van een tjalkschip, dat op '11 Nov. jl. nabij den Moerdijk in gevaar van vergaan was, zoomede aan J. P. Bent, brievenbesteller te Am sterdam, wegens de redding van drenkelingen aldaar op 12 Juni 1869 en 27 Juli 1875 en aan J. Van Drongelen, C. Ritmeester, J. Boelhou- ■wers en M. Corsmid, wegens de redding van een op het Hollandsch Diep nabij den Moerdijk in levensgevaar verkeerend visscher op 14 Nov. 11., toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; het tijdvak der dela- cheering van den offic.-van-gez. 2de kb A. J. Van der Stok, bij het leger in Ned.-Indië, met twee jaren verlengd. „Het geld, de roem en de vrouwen", groole vroolijke vaudeville in 5 afdeelingen, is de titel van het stuk dat gisteravond in onzen schouwburg door het théalre des variétés van Amsterdam onder directie van de heeren Boas, Judels en Louis Bouwmeester werd opgevoerd. Over deze voor stelling wenschen we evenwel kort te zijn. Er was ruimschoots gelegenheid om zich nu en dan te amuseeren. De inhoud van het stuk heeft niet veel te beduiden, en de intrige zoo 't dien naam mag dragen en de onlknooping zijn allerongelukkigst. Bovendien is 't zoo vreeselijk door spekt van ongerijmd- en onmogelijkheden en wat dies meer zij, dat het inderdaad een onbegonnen werk zijn zon hierover in bijzonderheden te tre den. Maar wij weten nu eenmaal dat het gezel schap van het théalre des variétés zich hoofdza kelijk er op toelegt stukken op te voeren, waarbij meer met de lachspieren dan wel met den goeden smaak der toeschouwers wordt rekening gehouden. En in zooverre is 't vrij goed geslaagd. Niet weinig droeg hiertoe bij de heer Judels, die als knecht van een jong Duitsch student toonde dat hij het publiek nog wel aangenaam weet bezig te houden. Menigmaal bleek het echter, dat rollen, als die hij gisteravond vervulde, hem niet meer zoo van de hand gaan als vroeger, toen hij zich nog in de kracht der jaren bevond. Niettemin kweet hij zich niet onver dienstelijk en mede ten genoege der aanwezi gen van zjjne taak. Hij werd op flinke wijze ter zijde geslaan door mevr. W. Sliiters, die eveneens herhaaldelijk de goedkeuring der aanwezigen mocht verwerven. Als de verloofde van den jongen Duit- schen student, in wiens nabijheid zij zich zoowel op de slemppartij te Parijs, op het slagveld in Denemarken, als op het karnaval te Venetië bevindt, vervulde zij uitstekend hare rol, die echter in menig opzicht minst genomen nogal twijfelachtig is, evenals die van het melkmeisje, op aardige wijze door mevr. H. Sluiters voorgesteld. De heer Lamar bad als jong Duitsch student meermalen goede oogenblikken, hoewel hij meer aan een Don Quichot den zooveelsten had mogen doen denken. Overi gens ontbrak het geenszins aan de noodige knal- en dondereffecten en allerzotste, soms kluchtige looneelen, evenmin als aan een rijke verscheiden heid van coupletten en personages. Behalve de reeds genoemden toch kwamen, uitgezonderd de onmisbare wandelaars, soldaten, gemaskerden, boeren en boerinnen, op het affiche niet minder dan zeventien personen voor, waaronder o. a. twee spelers, een eerste, tweede en derde dief, enz. enz. Mein Liebchen, was willst du noch rnehr! Naar wij vernemen zal het gezelschap over veer tien dagen nogmaals alhier optreden. Gemengd ÏVieiiws. Bij de commissie voorde „PrinsHen- drik stichting" te Egmond-aan-zee is ingekomen een gift groot f 250. De koetsiers W. K. en M. Z. hebben Zaterdag-avond omstreeks 7 uren een persoon, die beschonken in een sloot achter de Laan van Meerdervoort nabij Den Haag was geloopen, van een doodsgevaar gered. De man was reeds tot aan zijn hals in den modder gezakt, en is niet dan met moeite door de beide voerlieden, die op zijne angstkreten waren toegesneld, er uitgehaald. Gisternamiddag reed te Rotterdam een sleeperswagen, bespannen met een paard, van den Hol bij de Zandstraat, toen eensklaps het lemoen uit den haak schoot en de wagen, waarop 1000 kilogram gewicht was geladen, naar beneden rolde, waardoor een kind groot gevaar liep over reden te worden. De sleeper A. C. Grietspoor, dit willende beletten, sprong van den wagen, doch geraakte zelf daaronder, ten gevolge waarvan de beide voorwielen hem over het lichaam gingen en hij deerlijk gekwetst per vigelante naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Gistermiddag te 4 uren is op de Hee rengracht te Amsterdam een bejaarde vrouw met een kar, geladen met een petroleumvat, in het water geraakt en er bijna levenloos uilgehaald. Als een b ij zonderheid wordt gemeld, dat te Zuidbroek, dus ver in het binnenland van de provincie Groningen, op 9 a 10 uur van de zee, dezer dagen is gevangen (geschoten) een bruinvisch van circa 50 kilogrammen. Het dier moet, toen onlangs het zeewater in het Win- schoterdiep aan de groote spilsluizen te Groningen, uit het Rietdiep, werd binnengelaten, opwaarts gezwommen zijn en afkomstig zijn geweest uit de Noordzee. In den nacht van 30 op 31 December jl. werd in een winkel te Roermond, door in. braak, een brutale diefstal gepleegd. Behalve dal de dief zich van eenig geld, dat in de toonbank lag, meester maakte, paste bij eenige paren bolti. nes, nam een paar naar zijn zin, benevens eea j paar laarzen, mede, en verliet toen door middel van een uitgesneden raam weder het huis. Door de nasporingen en samenwerking van den luite- nant der maréchausseé en den commissaris vat, politie is het gelukt den dief, een Luxemburger, te arresteeren. V r ij dag-avond is in de Zuid-Willem i- vaart tusschen sluis 3 en 4 nabij de gemeente Dinther een knecht van den schipper W. Kalberg varende tusschen 's-Ilertogenbosch en Helmond over boord geslagen, en ondanks alle aangewendi pogingen tot redding, verdronken. De ongelukkig: i laat eene vrouw met 5 nog zeer jeugdige kinder^ ren na. Gedurende het jaar 1875 zijn lang! den Nieuwen Waterweg binnengekomen 3242 schepen en vertrokken 3965. Gedurende de beide laatste dager van de jacht zijn in het Schaffelaarsche Bosch eigendom van I aron "Van Zuylen van Nievelt tl Barneveld door een viertal jagers o. a. 45 hazen geschoten. Een der jagers, de heer Swey: uit Amsterdam, had bovendien het geluk, eer groolen wilddief (vos) te schieten. Ten bewijzi dat overigens deze streken nog al rijk zijn aar wild, wordt medegedeeld, dat door één jagei aldaar in het afgeloopen jachtseizoen niet min der dan 209 patrijzen gescholen zijn. In het St.-George-kanaal heeft-een» aanvaring plaats gehad waarbij 22 menschen zijc omgekomen. De stoomboot „Danle", toebehoorendi aan de firma Glover Brothers te Londen, was van Liverpool naar Bombay op weg. Omstreeks mid dernacht tusschen Woensdag en Donderdag de nacht was zeer donker werd eensklaps zeei in de nabijheid het roode licht van een snel nade rend schip gezien. De beweging van het roer kwaru te laat of was verkeerd. De stoomboot werd aan gevaren door een Noorweegsch schip, dat voor den wind in snelle vaart naar Liverpool op weg was.. De „Dante" werd in de zijde getroffen en zonk zeven minuten daarna. De commandant en drie man van de 30 personen sterke bemanning red den zich terstond aan boord van den Noorweger De tweede machinist werd vier uren later ont dekt, zich vasthoudende aan een drijvenden balk. De kapitein, de eerste machinist en een stokeifj werden gered, na acht uren zich aan eene boot' van de „Dante", die omgeslagen was, te hebben vastgeklampt. De overige 22 man zijn omgekomen in weerwil van de ijverige pogingen door der. kapitein van de weinig beschadigden Noorweger in hel werk gesteld, die zijne booten lang liet zoeken, of soms deze of gene zich nog drijvende mocht gehouden hebben. De laatste herinnering, zegt een™ Weener blad, die het voor ons toch reeds niet zeer zegenrijke jaar 1875 achterlaat, is een hevige sneeuwstorm, die gisteravond (31 December) te 11 uur 35 minuten begonnen is en aanhoudt tot het oogenblik, waarop ons blad ter perse gaat. De circulatie in de stad is binnen weinig oogen blikken hoogst moeilijk geworden en men vreest eene volkomen staking van het verkeer. De tele- graphische berichten uit de omstreken der hoofd stad luiden al even ongunstig. Rechtzaken, Nader verneemt men uit Deventer, dat de per soon, die dezer dagen door de rechtbank aldaar werd vrijgesproken van oplichterij, niet preventief gevangen zat, maar aldaar zijn straftijd doorbracht, zijnde hij voor dergelijk feit vroeger door de recht bank te Alkmaar veroordeeld lot 6 maanden celstraf. Ook voor de rechtbank te Parijs hebben in het eind der vorige maand eenige personen terecht gestaan wegens aanwerving voor ons leger in Indië, ofschoon de Fransche wet van 1860 straf bedreigt legen ieder, die zonder verlof van de Fransche regeering lieden aanwerft om het land te verlaten. De hoofdbeschuldigde is een Belg, De Wampe genaamd, die tweemalen in de „Petites

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2