LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4876. Woensdag A0. 1876. 5 Januari. - Onbekend maakt onbemind. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posto 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hóófd! van het Gemeentebestuur van Leiden, doet tc weteu, dat de ingevulde pateotbladen over bet dienstjaar 1875/G, voor de wijken VII, V111 co IX, bij het College I van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks, des na- r middags van een tot drie ureD, en wel tot en met deu löiien Jauaari Ie. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur- waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. I En nordt deze door plaatsing ia de LeiJsche Courant afge- kondigd. tg L)e Burgemeester voornoemd, it v. d. BRANUELER. o Leiden, 4> Januari 1870. Yergaderiug van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 0 Januari, des namiddags tc twee uren. Onderwerpen - 1°. B.-noeming van eeue Rcgentcsse van het R.-K. Armbestuur en R.-K. Wees- cu Oudeliedcnhui9. (1) 2°. Ontwerp-verordeniug regelende het pensioen aan gemeente- ambtenaren te verstrekken. (1G1, 173, 179, 208, 282 en 309) 8°. Voordracht strekkende om aan den concessionaris voor de ,.v verbouwing van de brug te Koudekerk aan tc bieden, do meerdere kosten benoodigd ten einde de doorvaartwijdte van de brug te brengen op 7.50 meter, tot een maximum van ƒ700 voor rekening van de gemeente te nemen. (2 en 3) - Een der gelukkige verschijnselen van onzen tijd is de neiging om zooveel mogelijk den alge- meenen gezondheidstoestand te verbeteren en op hygiënisch gebied goed te maken wat daar slechts al te lang werd verzuimd. Gelijk zoovele andere plaatsen leveit ook onze stad daarvan het bewijs; of behoeven''wij daartoe nog te herinneren aan de ondernomen verbetering der rioleering, aan de ontworpen duinwaterleiding? Aan belangstelling hij onze medeïngezeteuen ontbreekt het in deze niet, althans in het alge meen, want er zouden ook voorheelden van onver schilligheid, om niet le zeggen tegenwerking, zijn bij te brengennu en dan toch zijn er klachten gerezen over zekeren onwil van enkele bewoners om van hun zijde mede te werken lot verbetering der riolen voor zoover die binnen hun perceelen of op hun grond zijn gelegen. Die klacht gaf zelfs aanleiding tot de vraag, in hoever tegen dergelijke schadelijke onverschilligheid wettelijke maatregelen zouden zijn te nemen ten algemeenen nutle, een vraag, die met het oog op hel groote belang, dat het hier geldt, zeker ernstige overweging zou ver dienen. Vanwaar die geringe belangstelling bij sommigen in een zoo gewichtige zaak? Onbekend maakt onbemind, het geldt ook hier. Menigeen, die niet schroomt bij voorkomende gelegenheid een natuurlijk alles behalve gemotiveerde criliek uit te oefenen over de geneeswijze van dokier A. of wel betuigt dat hij niet veel vertrouwen stelt in geneesheer B., zal op de eenvoudigste vraag aangaande de samenstelling van het menschel'yk lichaam het antwoord schuldig blijven. I Nu spreekt het van zelf dat hij, die onbekend is met het organisme en de verschillende deelen van zijn stoffelijk omhulsel, zich volstrekt geen rekenschap kan geven van de nadeelige werking van vele schadelijke invloeden daarop van buiten. Het tal van misbruiken, waaraan de minder ont wikkelden zich lot hun eigen nadeel schuldig maken, is daar om te het bewijzen plotselijke ver koeling door baden of zwemmen, wanneer het lichaam in een toestand van verhitling verkeert Jtet overmatig gebruik van verkoelende, soms on rijpe vruchten in den zomer; vooral het noodlottig misbruik van sterken drank. Of zou het overdrij ving zijn te beweren, dat menigeen, die later verslaafd werd aan den sterken drank, nooit zoo diep gezonken zou zijn, indien hij reeds vroeg tijdig een juist begrip had bezeten van de na deelige gevolgen, die een overdreven gebruik van spiritualia op lichaam en geest uitoefenen? Tegenover die misbruiken slaan evenzeer na deelige tekortkomingen en achtelooshedenhier de onverklaarbare zucht om als 't ware stelsel matig zooveel mogelijk alle lucht en licht huiten te sluiten; elders schier tropische verhitting door kachel- of haardvuur in den winter, waarbij men zich dan niet zelden zonder eenigen overgang aan de snerpende koude buitenlucht blootstelt, elders doch waartoe meer voorheelden Wij duchten geen tegenspraak als wij beweren, dat alle mogelijke hygiënische maatregelen, van ge meentewege genomen, hoe loffelijk overigens ook, niet voldoende zijn om ons op den duur een al gemeenen gunsligen gezondheidstoestand te verze keren, indien de minder ontwikkelden niet althans zooveel begrip hebben van den bouw van het menschehjk lichaam en de werking der voornaamste organen, dat zij met oordeel des onderscheids kunnen nagaan, wat in het dagelijksch leven schadelijk inwerkt op het lichaam en waarom. Hoe dat begrip op te wekken? Het antwoord ligt voor de hand. Wat men ais kind leert, ont houdt men 't best, vooral waar 't zaken geldt, die men schier niet te vroeg kan leeren. De lagere school, ziedaar de plaats waar het kind ook van den werkman althans een algemeene notie moet kunnen verkrijgen van wat hem stof felijk het meeste belang inboezemt, van zijn eigen lichaam. Wij bedoelen hier natuurlijk geen be paalde les van ontleedkundigen of physiologi- sclien aard, maar die naar aanleiding van lees oefeningen en dergelijke werkzaamheden gemaakte opmerkingen, die juist ten gevolge van de frisch- heid der tegenstelling zoo gemakkelijk in het geheugen worden geprent en, meermalen herhaald en met andere vermeerderd, een schat vormen, waarvan op lateren leeftijd de kostbaarheid dank baar wordt erkend. Zou b. v. de bekende plaat, waarop de verschillende phasen van verwoesting, door het misbruik van sterken diank in de maag aangericht, naast de landkaart van Nederland opgehangen en van tijd tot tijd door den onder wijzer toegelicht, niet voor menigen knaap kun nen verhoeden, dat hij later zich van die groote landkaart slechts dit ééne herinnerde: „In de pro vincie Zuid-Holland ligt de stad Schiedam, hekend door de jenever?" Schoone taak die van den onderwijzer, vooral waar hij er naar streelt het kind bij het verlaten der school nog iets meer mee te geven dan de kennis van lezen, schrijven en rekenen. Schoon, maar niet gemakkelijk, want juist hij, die van een of andere zaak slechts als Ier loops algemeene begrippen kan meedeelen, moet die zaak door en door kennen, zal hij eenige vrucht van die opmer kingen kunnen verwachten. Wie de boven ontwikkelde zienswijze met ons deelt, zal met genoegen hebben opgemerkt, dat krachtens een besluit, genomen in de laatstge houden vergadering van den geneeskundigen raad in Zuid-Holland, van de pei manent verklaarde commissie ad hoe, beslaande uit Prof. Evers, Prof. Bosscha en Dr. Vaillant, nadere voorstellen worden tegemoet gezien in zake het verzoek aan de hooge regeering dat onderwijs in anatomie en physiologie op de normaalscholen worde gegeven door deskundigen, voor zoover de kennis daarvan noodig is voor aanstaande onderwijzers. Ook voor onze gemeente, waar dezer dagen, de onderwijzerskweekschool naar aanleiding van de daaraan verleende rykssubsidie een onderwerp van bespreking uitmaakt, is deze zaak niet van belang ontbloot. LEIDEN, 4 Januari. Door den majoor-commandant der dd. schut terij alhier is benoemd tot kapelmeester (adjud.- onderofficier) de heer D. M. H. Bolten. De 1ste luit. der inf. H. C. Smallenbach, die voor 2 jaar bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 4de reg. inf. ingedeeld. -- Den 19den April e. k. en volgende dagen zal te Ulrecht het vergelijkend examen van hen, die tot surnumerair de registratie en domeinen wenschen benoemd te worden, plaats hebben. Het aantal te benoemen surnumerairen der registratie en domeinen wordt bepaald op tien. Zij, die wen schen te worden toegelaten, moeten vóór of uiter lijk op 1 Maart e. k. het verzoekschrift indienen met overlegging van de gevorderde stukken. De commissie tot hel afnemen van het examen is samengesteld uit de volgende heerenvoorzitter W. F. Gratama, directeur der registr. en dom. voor de prov. Gelderland en Overijsellid en secretaris: J. J. Heerma van Vos, ontv. der regislr. en dom. te Oudenbosch; leden: S. J. Van Slooten, Mr. B. H. Upmeyer en G. A. Loeff, inspect, der registr. en dom., respect, te Assen, Amsterdam en Rotterdam. Door den minister van binnenlandsche zaken is benoemd tot leeraar in de plant- en dierkunde aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Dr. J. E Rombouts. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Uitgeest is benoemd de heer Sieswerda, hulp onderwijzer te Katwijk a/z. Staatsblad n°. 249 bevat het kon. besluit van 21 Dec. jl. ter invoering van gezegelde brief omslagen van 5 en 12'/2 ct. Het voorlaad-veldgeschut van de 9de batterij veld-artiUerie wordt verwisseld tegen achlerlaad- veldgeschut van 8 cM. Blijkens een telegram van generaal Pel zijn 26 December de operatiën tegen de VI Moekim begonnen. Drie kolonnes zijn uitgerukt. Eene nam de vijan delijke stelling Mibouw; de beide anderen zetten de operatiën voort. De weersgesteldheid was gunstig, de gezondheidstoestand onveranderd. Majoor F. J. W. Mekern werd zwaar gewond; de verliezen waren aan onze zijde overigens gering, maar bij den vijand aanzienlijk. In de week vóór Kerstmis zijn te Hamburg door eenige directeuren van Meteorologische In stituten vergaderingen gehouden, ten einde te beraadslagen over doelmatige en snelle openbaar making van de dagelijksche weerkundige waar nemingen. Prof. Buys Ballot uit Utrecht, kapt. Hoflmeyer uit Kopenhagen, Prof. Dr. Neumayer uit Berlijn, en Dr. Koppen uit Hamburg waren o. a. tegenwoordig. Op deze vergadering is voor namelijk gehandeld over een wisseling van tele- graphische tijdingen tusschen de verschillende lan den aan de Noordwestkust van Europa en over eene bekendmaking daarvan op overeenkomstige wijze. Hoofdzakelijk zal voorloopig de Nederland- sc-he wijze gevolgd worden. Bij ministerieele beschikking is de commis sie van enquête wegens den ijk der gasmiteri

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1