LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4875. A0. 1876. Dinsdag 4 Januari. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postD 1-40. r Afzonderlijke Noramcrs0.02. STADS- BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 187(5, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1857, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun l'Jde jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 -en 30 December 1875; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den Uden Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 12den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 13der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den l iden Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, belmoren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester, en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 3 Januari 1875. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. -2 der verordening, rege lende de invordering der plaatselijke belasting op de hon den, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31slen Januari bij den gemeenteontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld en door den aangever onderteekend biljetdat be doelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar iö76 van Leden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1876. Vergadering van den raad der gemeenle Leiden op Donderdag 6 Januari, des namiddags te twee uren, waarin o. m. zal worden behandeld de ontwerp-verordening, regelende het pensioen aan gemeente-ambtenaren te verstrekken. LEIDEN, 3 Januari. De custos der Academische Bibliotheek alhier, C. A. Emeis, vierde op Nieuwjaarsdag zijn veer- tigjarig jubileum. Die dag ging niet ongemerkt voorbij. De Senaat der Leidsche Hoogeschool, het Leidsch studentencorps, eenige oud-studenten, het personeel der Bibliotheek en vele particulieren vereerden den jubilaris geschenken, die meest alle met hartelijke toespraken werden aangeboden. De hoogleeraar J. T. Bujs, die namens den Acade- mischen Senaat het woord voerde, had wel gelijk toen hij zeidewat zou Emeis zonder de Biblio theek en wat zou de Bibliotheek zonder Emeis zijn, want na veertigjarigen rusteloozen arbeid denkt de jubilaris er nog niet aan zijn, overigens wel verdiend, pensioen aan te vragen. De heer Kappeyne, die namens het Leidsch studentencorps sprak, vergeleek de Bibliotheek bij een labyrinth, waarin Emeis de mentor was. Alle geiukwenschen droegen het kenmerk van erkentelijkheid, en ieder die het genoegen heeft den nederigen jubilaris te kennen, zal met onzen wensch instemmen dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren in het belang der wetenschap werkzaam te zijn. In 1875 bedroeg het ter markt alhier aan gebracht vee 134518 sluks, zijnde 15915 meer dan het vorige jaar; de grootste vermeerdering was in het aantal schapen, dat, legen -46292 in 1874, in het afgeloopen jaar 58675 bedroeg; alleen het aantal biggen was 832 minder. De gemiddelde prijzen waren voor paarden 210, veu lens 150, runderen 208, kalveren 56, schapen 28.5, lammeren 9.5, magere varkens 22.9, biggen 10.5 gulden. De vermoedelijk verhandelde waarde bedroeg 6,762,573.80, tegen f 6,208,364.15 in 1874, dus ƒ554,209.65 meer. Gedurende het jaar 1875 zijn binnen deze gemeenle afgeleverd: tegen betaling 307,004, kosteloos '142,908; ie zamen 449,912 emmers duinwater. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 4121'/j porliën, als: 3748'/j warme spijs, 300 vleesch en 73 spek. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 25, 5,20, en 2.55 en de laagste 25, 5.00 en 2.50. L'e minister van financiën vestigt de aan dacht op de bepalingen van het reglement voor den dienst van de rijkstelegraaf welke met 1 dezer in werking zijn getreden en eene nieuwe klasse van berichten, de kaarltelegrammen, be treffen. Kaartte!egramme--, worden hij voorkeur geschreven op de daarvoor aan de kantoren voor- handen voijnen. Geschiedt dit r.iet, zoo behoort het opschrift kaarttelegram er hoven gesteld te worden. Het kaarttelegram mag niet meer dan tien woorden, geen geheim schrift, geen overeen gekomen taal en geen getallen in cijferteekens bevallen. Geen der bijkomende handelingen, als voorrang, vooruitbetaling van antwoord, collatio neering, enz. is bij de kaarltelegrammen toepasse lijk. In Nederland worden dekaarttelegrammen open, en zonder ontvangbewijs te vergen, bezorgd, terwijl zij, naar plaatsen waar geen telegraafkantoor is, als brief kaart per post verzonden worden. Plaats en tijd van afzending worden niet ambtsbehalve overgebracht. Bij verminking, vertraging of ver zuimde aflevering, worden geene kosten terugbe taald. Ook worden geene bescheiden betreffende kaarltelegrammen door de administratie bewaard en geene afschriften daarvan geleverd. Voor het overseinen van een hinneniandsch telegram wordt twintig cent belaald en voor dat van een buiten- landsch drie vijfden van den prijs voor een gewoon telegram van twintig woorden. Tot nogtoe worden huitenlandsche kaarltelegrammen alleen gewisseld met België, Frankrijk, Spanje, Portugal en langs een omweg over België en Frankrijk, met Oosten- rijk-Hongarije en Rusland. Zoo de afzender niet uitdrukkelijk heeft doen blijken, dat hij over brenging als kaarttelegram bedoelt, wordt ieder telegram van tien of minder woorden als een gewoon telegram behandeld en overgeseind. De minister van financiën brengt ter alge- meene kennis dat de prijzen der edele metalen, waarvan aan 's rijks munt gedenk-, prijs- en eere penningen worden vervaardigd, in overleg met het muntcollege en den muntmeester voor het jaar 1876 voorloopig worden bepaald: voor het goud van 0,983 fijn op 1712.50, voor het zilver van 0,985 fijn op 108 per kilogram. In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen. Voor den wedstrijd Tony Bergmann, uit geschreven door de afdeeling Lier van het Bel gische Willems-fonds, waren 24 novellen ingezon den. De prijs werd toegekend aan het stuk getiteld „Het veerhuis aan de Lek", schrijver Aart Admi raal, te Schoonhoven. Twee eervolle meldingen werden toegekendde eene aan het stuk getiteld „Rika". de andere aan het stuk getiteld „Anne Mietje". Aan de schrijvers dier siukken schenkt de afdeeling een geslagen zilveren eermetaal. Blijkens een telegram van generaal Pel zijn 26 December de operatién tegen de 6 moekims begonneD. Drie kolonnes zijn uitgerukt. Eene nam de vijan delijke stelling Mibouw; de heide anderen zetten de operatiën voort. De weersgesteldheid was gunstig, de gezondheidstoestand onveranderd. Majoor Mekern werd zwaar gewond, de verliezen aan onze zijde zijn overigens gering, maar bij den vijand aan zienlijk. De reis van H. M. de Koningin naar het zuiden van Frankrijk is wegens eene lichte onge steldheid tot Donderdag uitgesteld. Mr. C. P. D. Pape in Den Haag is tot ridder der Italiaansche kroonorde benoemd. De kolonel H. J. R. Beyen, commandant van het 3de reg. vesling-art. te 's-Hertogenboscb, bevond zich voor eenige dagen in de residentie. Men brengt dit in verband met de aanstaande vervulling der functie van minister van oorlog. Den 16den dezer zal van Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletie troepen sterk 125 man, waaronder 6 onderofficie ren, om te embarqueeren aan boord van het naar Java bestemde stoomschip „Groningen". Het bevel is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger Jhr. H. Bowier, die van verlof naar Java retourneert, en tot medegeleide zijn bestemd de lste luit. der inf. van gemeld leger J. C. J. Lecocq D'Armandville en de 2de luits. der inf. van dat leger P. J. Weymans, J. C. Telders, C. U. Mas- man, W. P. Wetselaar, P. H. A. Ter Gau, H. H. L. Kuylman, H. W. Van Wijk en J. H. Van Epen. De heer L. Th. Gonsalves, suikerfabrikant le Cheribon, is door den paus benoemd lot com mandeur der orde van den H. Gregorius den Grooten. Z. M. heeft bevorderd tot commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland, den adjunct- comm. der loodsen te Ilellevoetsluis J. Van den Berg; benoemd tot adjuncl-comm. der loodsen te Hellevoelsluis P. Janzen Pz., lsten stuurman ter koopvaardijden officier-machinist lste kl. A. Sol, op zijn verzoek, ter zake van langd. diensttijd, op een pensioen gesteld van 1000 en eene verhoo ging van ƒ1200 'sjaars, voor verblijf in milit. dienst in 's rijks overz. bezitt. enz.den machinist lste kl. in bet vaste corps A. Jongkees benoemd tot officier-machinist 2de kl.benoemd: bij het 5de reg. inf., tot lsten luit.-kwartierm., den 2den luit.-kwartierm. J. P. Velthoven, van het corps; bij het 6de reg. inf., tot kapt.-adminislrateur van kleeding en wapening, den lsten luit.-kwartierm. A. R. Von Römer, van het 2de reg. infanterie. Gemengd JVienws. Na uitvoerige discussie over het al dan niet nuttige van bliksemafleiders, heeft de Haarlemsche gemeenteraad besloten, geen blik semafleiders op het stadhuis te doen stellen. Nabij Houtrijk en Polanen is Vrijdag uit de Haarlemmervaart opgehaald het lijk van een, naar gissing 50-jarig, goed gekleed persoon, voorzien van een gouden horloge.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1