De offic.-van-gez. 1ste kl. C. J. A. De Groot, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willems oord, wordt met 1 Jan. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar. Z. M. heeft S. W. Ruyssenaers, agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, op zijn verzoek op nonact. gesteld, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, onder dankbet.benoemd: tot rechter in de arrond.-rechtbank le Leeuwarden Mr. O. E. G. graaf Van Limburg Stirum, subst.- olficier; tot subst.-officier bij de arrond.-rechtbank te Leeuwarden Mr. E. Star Busmann, rechter te Almelo; aan F. F. Schreuder vergund zijn notar. standpl. over te brengen van Noordbeek naar Willem, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, standpl. de gem. Noordbeek, B. J. Borghans, cand.-not. te Schaesberg; benoemd tot notaris binnen het arrond. Amsterdam, standpl. Amsterdam: C. Jonker, cand.-not. aldaar; P. W. Schreuder, mede cand.-not. aldaar; en J. G. H. Ter Horst, notaris te Steenwijk; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Eindhoven Mr. E. F. M. Malhon, adv. te Middelburg; aan W. Van der Toorn, te Scheveningen, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van verscheidene personen, die in den afgeloopen zomer bij het baden in zee in gevaar verkeerden van te verdrinken, toegekend de zilveren medaille alsmede een loffelijk getuig schrift A. D. De Vries Abz., met ingang van 1 Jan. a. s., benoemd tot opzichter bij 's rijks museum te Amsterdam; L. Berden, ontv. der dir. bel. enz. te Arsen, benoemd tot ontv. te Boksmeer. Gemengd I\' ieuws. De sleepboot „Cambria", kapitein Knight, van Nieuwediep naar Londen, door mist te Noordwijk vastgeraakt, is gisteravond weder vlot gekomen. De sleepboot was van Engeland afgezonden om het stoomschip „Khedive", met averij te Nieuwediep binnen, naar Londen te sleepen. Te Rijswijk is Woensdag-avond om streeks halfnegen brand uitgebarsten in een tim- merloods in de onmiddellijke nabijheid van het raadhuis. Door al de brandbare sloffen die aan wezig waren, ontwikkelde het vuur zich zeer spoedig, zoodat men bevreesd was dat ook de aan gelegen perceelen, waaronder een hooiberg, een prooi der vlammen zouden worden. Er werd dan ook hulp uit Den Haag gevraagd en reeds spoedig was de Haagsche stoombrandspuit aanwezig, doch zij behoefde geen water te geven, daar door de twee Rijswijksche brandspuiten de brand reeds zoo goed als gebluscht was. De brand heeft zich bepaald tot een drietal schuren. De panden waren geassureerd. Woensdag is te Delft een kind van anderhalf jaar, terwijl de moeder aan den water kant goed uilspoelde, uit den kinderstoel, die voor bet raam der bovenverdieping stond, door een ruit heen, op het hoofd op de straat gevallen, waar door een hersenschudding is ontslaan, ten gevolge waarvan het kind in zorgvollen toestand verkeert. Een arbeider te Utrecht, die bezig was den muur van een gebouw in de Zonstraal af te breken, is door het instorten van dien muur onder de puinhoopen bedolven geraakt en met veel moeite in zeer bedenkehjken toestand daar onder uitgehaald. Gisternacht te ongeveer drie uren is te Amsterdam een hevige brand uilgebroken in de Spuistraat in een pakhuis, dienende tot werk plaats van een kastenmaker en sigarenfabrikant enz. Twee stoomspuiten, zeven handspuiten en de drijvende stoomspuit „Jan Van der Heyde" waren spoedig in werking en mochten er in slagen de vlammen meester te worden. Twee perceelen zijn gedeeltelijk verbrand en één eenigszins beschadigd. Sedert eenige dagen loopt te Deven ter het verhaal dat een bewoner van een huisin de Smedenstraat toevallig zou ontdekt hebben dat zich in den kelder, achter een laag kalk, een zware ijzeren deur bevindt, die toegang geeft tot een onderaardsche gang, waarin zouden gevonden zijn eenige doodkisten, geraamten, goud, zelfs een kroon, kortom, al wat de verbeelding op zulk een verborgen plaats gewoonlijk bijeenbrengt. Uit ver haal, dat geheel verzonnen is en waarvoor zelfs geen de minste aanleiding bestaat, vond niettemin dadelijk gretig geloof. Tal van nieuwsgierigen en oudheidkundigen hebben reeds in de eerste dagen het huis bestormd om de geheimzinnige plaats te zien en te onderzoeken, en ofschoon de waarheid langzamerhand bekend wordt, blijft de loeloop aanhouden, zoodat de wanhopige bewoner het aan den lijd schijnt te moeten overlaten om het pu bliek beter in te lichten. De rechtbank te Deventer heeft gis- teren een persoon, beschuldigd van het plegen van oplichterij, vrijgesproken, en zijne onmiddellijke invrijheidstelling bevolen, nadat hij circa 5 maan den in preventieve gevangenisstraf had doorgebracht. Woensdag reed te Schijndel de 2 8- jarige zoon van de wed. v. Oers met zijne kar door het dorp. Terwijl hij voor het rijtuig van den dokter moest uitwijken, ging het paard op hol, waarbij Van Oers onder het rad geraakte, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Groenlo zijn in een stuk grond twee potten met zilvergeld en een koperen doos gevonden, inhoudende 320 goudstukken ter geza menlijke waarde van p. m. f 7000, en een pot met zilveren muntstukken ter waarde van 1200. Men vermoedt dat ze zijn uit den tijd van prins Maurits. Woensdag-avond is zekere G.te Maastricht, in de ijzergieterij van den heer Smul ders buiten de Weerbarrière, in aanraking ge komen met een door stoom gedreven schaafma chine, waardoor hem het vleesch uit de dij werd gerukt. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Wanneer zijne krachten het toelaten, zal het been moeten worden afgezet. Eene oproeping der politie te Wee- nen van alle personen, die met den moordenaar Thomas gedurende diens verblijf in Oostenrijk bekend geweest zijn, en van allen, die medege werkt hebben tot de vervaardiging van het model waarnaar het uurwerk in het vernielingswerktuig door den horlogemaker te Bernburg is gemaakt, heeft reeds na verloop van één dag een zeer gunstig gevolg gehad. Als vervaardiger van dit model, dat zich thans in handen der justitie be vindt, heeft zich de horlogemaker Ignaz Rind, te We enen, bekend gemaakt. Hij heelt in 't kort 't volgende medegedeeld: In April 1874 kwam een vreemdeling bij hem, die in gebrekkig Duilsch den wensch kenbaar maakte hei model van een uurwerk te verkr'ygen, dat 12 dagen loopt en waarvan de spiraal-veer daarna rnet bijzondere kracht zou wegspringen. Rind nam de bestelling voor 200 florijnen aan. Na zes weken was hel uur wei k gereed, doch toen de vreemdeling het onder zocht, achtte hij de veer te zwak. Na eenige nieuwe proeven werd eindelijk de veer met de gewenschte kracht gevonden en het uur werk door den vreemdeling goedgekeurd. Hij betaalde voor die nieuwe proeven nog 80 florijnen schadevergoeding. Op zijn verzoek verzond Rind 't daarop den tweeden Kerstdag 1874 poste res tante aan 't adres van Petro Biskop te Boden- bach, waar 't eerst in Februari 1875 werd afge haald. De vreemdeling had hem het vooruitzicht geopend, dat hij nog 20, ja misschien 100 zulke uurwerken door hem zou laten vervaardigen, wan neer het model in de practijk voldeed. Rind heeft de door Thomas afgekeurde veeren, trommels en andere zaken, die bij de bearbeiding van het be wuste uurwerk in gebruik geweest zijn, benevens het visitekaartje, waarop de naam Peter Biskop staat, in handen der politie gedeponeerd. Men schrijft uit Sydney het volgende: De zoo mei kwaardige Salomon-eilanden hebben weder iets bijzonders opgeleverdmen heeft er een blanke teruggevonden, die onder de kanni balen als krijgsgevangene leefde. Den 7den Augus tus deed de schoener Bob-Tail" het eiland Malay ta aan, ofschoon men de bemanning voor de buiten gewoon verraderlijke en woeste geaardheid der bewoners gewaarschuwd had. Den volgenden mor gen kwam een boot dicht bij de schoener met een plank, waarop met steenkool geschreven stond „John Renton, een blanke, wenscht van het eiland medegenomen te worden." Goedgewapende sloepen naderden daarop het strand en bemerkten een blanke, welken twee krachtige inboorlingen bij de polsen vasthielden. Naar alle waarschijnlijkheid wilde men de matrozen verlokken orn aan land te gaan, maar daar dezen gewaarschuwd waren en de lieden wantrouwden, verkozen zij de onder handelingen uit de verte. Renton deed den dienst van tolk. Ten slotte kwam men overeen dat Renton voor zes bijlen zou teruggegeven worden. De bijlen werden geleverd en Renton kreeg verlof om zwem mende een der sloepen te bereiken. Aan boord gehaald, vertelde hij dat bij een Schot van geboorte was en als matroos aan boord van een Britsch schip gediend had, 't welk hij met 4 Amerikanen verlaten had; 25 dagen hadéen zij met de boot op zee rondgezwalkt, zich voedende met den voor raad, dien zij tegelijk met een zeil bij hun vlucht hadden meegenomen; '10 dagen leefden zij van 't vleesch van een haai, dien zij met harpoenen gevangen hadden. Den 36sten dag bereikten zij de Salomon-eilanden. Toen de inboorlingen hen ont dekten, waren de krachten der Amerikanen geheel uitgeput. Zij stierven kort daarna. Renton eischte de zoon van het stamhoofd voor zich. Hij bracht hem naar zijn vader, die hem gedurende 8 jaren als lid van zijn gezin behandelde. Terstond na den verkoop had het oude hoofd berouw er over. Hij ging naar de boot en deed zijn uiterste best om Tventon over te halen, weder aan land te gaan. Hij zou een groot feest aanrichten, met veel varkensvleesch. Renton bezweek niet voor de ver leiding en de schoener Bob-Tail heeft hem weder onder zijne beschaafde natuurgenooten gebracht. BU1TE NLAND. F'ranlsirjjli, De nationale vergadering heeft de volgende dalums vastgesteld: 16 Januari verkiezing van gedelegeerden, 30 Januari verkiezing van senatoren, 20 Februari verkiezing van afgevaardigden, 8 Maart opening der Kamers. De heer Paris heeft bij de discussie over de onlbinding der Kamer medegedeeld, dat de com missie geen wijziging had gebracht in de ver schillende voorgestelde datums, evenmin wat de verkiezingen als wat de bijeenkomst der nieuwe Kamers betreft. Maar den dalum van bet uiteen gaan dezer Kamer beeft zij gesteld op den avond van 31 December, en zulks zelfs wanneer zij hare werkzaamheden nog niet ten einde zou hebben gebracht. "Verscheidene leden wenschten echter dat de Kamer zou uiteengaan, zoodra zij de aan de orde gestelde zaken zou hebben afgedaan. Een amendement in dien zin, door den heer Caillaux voorgesteld, werd aangenomen. Hedenmiddag zou de Kamer de leden der permanente commissie verkiezen. Na eenige discussie is verworpen het voorstel tot verdaging der behandeling van de nieuwe suiker-conventie, nadat de ministers Decazes en De Meaux daartegen gesproken hadden. De con ventie werd goedgekeurd. De Kamer verklaarde daarop het wetsontwerp betreffende het nieuwe stelsel der inning van suikerbelasting urgent. In eene bijeenkomst van werklieden te Parijs is de gezel Godlrin (hij is kleermaker) vanwege de arbeiders candidaat gesteld voor den Senaat in het arrondissement der Seine. Een schoen- en een sleutelmaker waren de mededin gers van Godfrin. De krijgsraad heeft den heer Galibert, com mandant van de „Magenta", welk oorlogschip ter reede van Toulon in de lucht was gesprongen, met eenparige stemmen vrijgesproken. ïDuitsclilancl- De officieele „Reichs-Anzeiger" geeft een resumé van de oordeelvellingen der rechtsgeleerden om trent de strafbaarheid van zoodanige misdaad als die van Thomas (of, gelijk thans definitief wordt geconstateerd, Alexander) te Bremerhaven. Uit dit overzicht blijkt, dat, naar de meening dezer rechts kundigen, volgens het Duitsche strafwetboek de doodstraf niet op die daad kan worden toegepast. Naar aanleiding daarvan zegt het officieel orgaan: Aannemende dat de wet de uitdrukking moet zijn van de overtuiging des volks, rijst de vraag, of" ten opzichte eener misdaad als die te Bremer haven, het strafwetboek met die overtuiging over eenstemt; zoo neen, dan is hel plicht het daar mede in overeenstemming te brengen. Groot- Britannië. De admiraliteit heeft hare circulaire betreffende bet verleenen van wijkplaats door Britsche oor logschepen aan gevluchte slaven gewijzigd. Zij her innert, dat een oorlogschip slechts bestemd is tot

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2