De „Daily News" vestigt de aandacht op de afschuwelijke gewoonte om kleine vogels levend te plukken, omdat men meent, dat hunne vederen, die thans in het toilet der dames zulk eene belangrijke rol spelen, in dat geval donziger en beter blijven dan wanneer de vogels eerst ge dood worden. De „Daily News" spoort de dames aan, zich er toe te verhinden, geene artikelen van toilet te koopen, die met vederen van kleine vogels ver sierd zijn. Ook de mode om dameshoeden met vogels te versieren, is oorzaak, dat eene groote slachting onder deze diertjes wordt aangericht. Honderd duizenden worden gedood en vooral naar Enge land gevoerd, waar die mode bijzonder veel op gang maakt. Dames, en allerminst modemaaksters, schijnen te begrijpen welk een nadeel aan den landbouw en het nationaal vermogen wordt toe gebracht door deze noodelooze verwoesting van nuttige dieren. Willen zij volstrekt dieren op haar hoed dragen, dat zij dan hare keus vestigen op schadelijke, dan zou de mode nog iets uitrichten, en indirect eene premie instellen voor de ver nietiging van schadelijk gedierte. Een Russisch kapitalist, die niet g e- noernd wil worden, heeft ter gelegenheid van Nordenskiold's terugkomst van den ontdekkings tocht naar de monding der Jenisey, 25,000 roe bels beschikbaar gesteld voor een tocht, onder leiding van Nordenskiold, naar de Behringstraat, om een handelsweg te zoeken tusschen die straal en de noordelijk aan Rusland grenzende zeeën. Naar hetgeen uit Stockholm wordt gemeld, heeft Nordenskiold zich bereid verklaard, den tocht te aanvaarden. In de voorstelling „Sc a n d a le dh i er", die tegenwoordig te Parijs wordt gegeven, had het volgende plaats: Toen de acteur Dieudonné op het tooneel het portret van een zijner voorvaderen toonde, welke in den slag van Crécy was gevallen, (dit portret is, naar aan allen bekend was, dooi de actrice mejuffrouw Pierson geschilderd) hoorde men een stem van de galerij„Verkocht voor vijftig sousAlgemeen gelach. „Vijf honderd fran ken de eerste maal!" klonk het van een andere zijde. Nu wierp een dame een bouquet op het tooneel met de woorden „3000 franken 1" Daarop nam mej. Pierson de zaak zelf in handen en zette den veikoop voort met de woorden: „Mijne hee- ren, dit beeld moet met goud bedekt worden, want het is een prijs in de weldadigheidstombola die op dit oogenbhk geopend wordt. Ik dank u voor mij en mijne armen." De schilderij werd ten slotte door de dame die het eerste hooge bod gedaan had gekocht voor 4200 franken. Reehtzakeu, Het prov. gerechtshof heeft arrest gewezen in de quaestie van den heer Van Zuylen tegen de heeren Albregl en Van Ollefen, betreffende de veroordee ling van eerstgenoemden tot eene boete van ƒ3000, ter zake van het willekeurig verbreken van een tusschen partijen gedurende twee jaren aangegane overeenkomst, waarbij de nu appellant zich ver bond om alle voorkomende rollen in dienst van de heeren A. en v. O. als acteur te vervullen, terwijl hij, in September en October van het eerst loopende jaar aan dat contract niet voldoende, was weggebleven en op eea ander tooneel was opgetreden. In deze zaak werd het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij een getuigen verhoor was gelast, bevestigd. Het hot was bij zijn arrest van oordeel, dat de vordering tot beta ling eener overeengekomen schadevergoeding niet behoefde vergezeld te zijn van eene vordering tot ontbinding van het contract. De vordering tot schadevergoeding strekte juist om uitvoering aan de overeenkomst le geven. Het stond den heeren A. en v. O. vrij, te kiezen óf de nakoming der hoofdverbintenis óf de betaling der boete, en waar het laatste plaats had, kon omtrent het eer ste geene vordering worden gedaan. Het hof ver klaarde de door den appellant voorgestelde niet- ontvankehjkheid ongegrond. Het cassatieberoep van schipper "VVeltevrede, die door het hof van Zuid-Holland wegens het onbruikbaar maken van zijn schip lot twee jaren gevangenisstraf is veroordeeld, is door den hoogen raad verworpen. Dat gissingen of meeningen bij 's hofs arrest als bewijsmiddelen waren aangemerkt, is door den hoogen raad niet gedeeld. Door de arrond.-rechlbank te Maastricht is in staat van faillissement verklaard H. Van Hoven, landbouwer te Blankenberg. In dit faillissement wordt het passief op f 300,000 geschal. Tegen den gefailleerde, die voortvluchtig is, is bevel tot aanhouding uitgevaardigd, terwijl zijne beide zonen zich reeds voorloopig in hechtenis bevinden. De rechtbank te Deventer heeft gisteren de vrouw, die terechtstond wegens mishandeling van haar man, tot 6 weken celstraf en eene geldboete van f 8 veroordeeld. Gisteren is op bevel van den rechter-com- missaris te Zwolle voorloopig in hechtenis geno men en naar het gevangenhuis overgebracht J. Huisman, landbouwer te Staphorst, die eenige weken geleden een schippersgezel, nabij de Licht mis, heeft willen verdrinken, omdat deze hem geen flesch jenever wilde geven. Voor den schuttersraad le Zaandam stonden dezer dagen zeven schutters terecht, beklaagd van de inspectie, eenige weken geleden op een Zondag gecommandeerd, niet le hebben bijgewoond en onwillig te zijn om de boete te betalen. Zij hadden zich beroepen op gemoedsbezwaren en verzocht, dat hunne zaak in het openbaar mocht worden behandeld, terwijl de heer L. Lindeboom, predi kant bij de christelijk gereformeerde gemeente, van welke zes der beschuldigden lid waren, de verdediging op zich nam. Nadat de auditeur-mili tair zijne conclusie van eisch (50 cent lot f 1 boete) had gedaan, kwam het woord aan den verdediger, die in eene uitvoerige rede betoogde, dat, als de overheid beveelt op Zondag dienst te doen, niemand zich daaraan behoeft te onderwer pen, omdat God den Zondag tot rustdag geheiligd heelt en men Gode meer moet gehoorzamen dan de menschen. Het vonnis zal op een nader le be palen dag worden uitgesproken. BUITENLAND. Frankrij k. Naar de „Esercito" bericht, heeft Mac-Mahon eenige prachtige kisten met patronen en een Chassepot-geweer volgens het stelsel van Gros aan koning Victor Emmanuel ten geschenke gezonden. Op het geweer is het wapen gegraveerd van het huis van Savooie en op den draagriem leest men „Aan den koning van Italië, de maarschalk de Mac-Mahon, president der Fransche republiek". Zelfs het „Journal de Paris", het orgaan bij uitnemendheid van het rechtercentrum, is met het bericht van „Havas" betreffende den brief van Mac Mahon aan Buffet maar matig ingenomen. „Wij begrijpen zeer goed", zegt het blad, „dat de maarschalk den beer Buffet heeft willen geluk- wenschen met de merkwaardige rede, welke hij naar aanleiding van de beraadslaging over het ophouden van den staat van beleg en de drukpers aangelegenheid heeft uitgesproken, en zelfs, dat hij er prijs op stelde, zijne instemming te kennen te geven met het programma van zijn kabinet. Intusschen zou het verkieslijk geweest zijn, zoo die instemming niet was aangekondigd geworden door eene half-ofücieele nota. Deze nota schijnt ten doel te hebben, den vice-president van den minis terraad te dekken; hetgeen onnoodig was, aange zien de heer Buffet een groote overwinning be haald heeft en over eene onbetwiste meerderheid beschikt. Aan den anderen kant heeft zij het nadeel van den maarschalk, dat is, het hoofd van Staat, bloot le geven. Nu is juist de eigenaardig heid van den parlementaii en regeeringsvorrn hierin gelegen, dat het hoofd van Staat den partijstrijd aanziet zonder er zich in te mengen." JDuitscliland. Het aantal muntstukken, die sedert de afkon diging der nieuwe muntwet in de verschillende Duitsche muntwerkplaatsen geslagen zijn, heeft in de week van 28 November tot 4 December jl. het cijfer van een milliard overschreden. Het zal niet lang meer duren, of in de behoefte aan nieuwe munt zal geheel voorzien zijn. Van de nieuwe muntsoorten zijne geene (zilveren) stukken van 2 mark en geene (gouden) van 5 mark geslagen. Voor deze laatsten, die niet meer dan drie gulden waard zouden zijn, bestaat de vrees, dat zij te klein van omvang zouden worden. Sedert eenigen tijd is er ernstige spraak van, dat het rijk alle spoorwegen in Duilschland koopen zou. Groote financieele operaliën, het slui ten van leeningen enz. zouden daarvoor niet noodig zijn; de bestaande spoorwegmaatschappijen zouden de koopsommen in den vorm eener rente ten laste van 's rijks schatkist ontvangen. Tusschen het te berde komen van het plan en de uitvoering is echter nog een groote stap en allereerst zullen de bezwaren overwonnen moeten worden, die Beieren en Wur- temberg vermoedelijk legen het plan zullen in brengen. Groot-Britannië. Meer en meer blijkt dat 't denkbeeld van den ongeëvenaarden booswicht Thomas, om door middel eener helsche machine schepen spoorloos le doen verdwijnen, noch nieuw was, noch door dezen Amerikaan voor de eerste maal werd in toepas sing gebracht. De Berlijnsche correspondent van den „Times" verzekert aan dit blad, dat reeds in 1864, tijdens den burgeroorlog in Amerika, de Zuidelijken van soortgelijke uurwerken als dat van Thomas gebruik maakten, en werkelijk met be hulp daarvan twee amtnunilie-schepen der Noor delijken in de lucht deden vliegen. Duidelijker nog sprak, eenige dagen geleden, de schrijver van een ingezonden stuk in den „Times", "Warhawk zich teekenende. Deze verzekert, dat er drie jaren ge leden een complot bestond om stoomschepen van de Messageries Marilimes, uit Bordeaux en Mar seille varende, hetzelfde lol te doen ondergaan als Thomas de „Mosel" bereidde, 't Complot werd nog tijdig ontdekt of althans 't oogmerk er van verijdeld maar de schuldigen schijnt men niet te hebben gevonden. Ook toen was 't doel, eene hooge assurantie te innen op goederen zonder waarde. De destijds vervaardigde machine was eveneens een uurwerk, van dat van Thomas slechts hierin verschillende, dat geen neervallende hamer, doch eene vooruitspringende naald op een gegeven oogenblik de ontplofbare stof zou doen vuur vatten. Van nog andeie tot eenzelfde oogmerk uitge dachte machines wordt melding gemaaktde kool torpedo en de zoogenaamde „rat". De kool-torpedo is een met dynamiet opgevuld brok steenkool, dat onder de kolen gelegd wordt, en op zekeren dag, wanneer 't op 't vuur onder den stoomketel belandt, 't vaartuig uiteen doet slaan. De rat is een boormachine, die in beweging blijft door de schommelingen van 't schip, en zachtjes in de ijzeren of houten huid een lek boort. Men heeft ratten voor ijzeren en voor houten schepen. De rat kan bezwaarlijk gebruikt worden dan met behulp van den gezagvoerder of een ander mede plichtige. Telegrammen. MADRID, 27 December. In de provincie Albay, op de Philippijnsche eilanden, heeft den 30sten November een orkaan geheerscht, waardoor 250 menschen gedood en 3800 woningen vernield werden. PHILIPPEVILLE, (Algeriê) 27 December. De Spaansche stoomboot „Quevedo", met bestemming naar Antwerpen, is bij het uitloopen van de haven in aanvaring geweest met de stoomboot „Caid", en daarna gezonken. PENANG, 27 December. De Engelsche troepen hebben in Perak alle belangrijke position bezet. Radja Lelah is naar Siam gevlucht. "VERSAILLES, 28 December. Het linker-cen trum heeft een verkiezings-manifest openbaar ge maakt, dat door al de oud-voorzitters dier partij geteekend is. Bij de voortzetting der beraadslaging over de drukperswet heeft de Kamer met 337 tegen 332 stemmen zich vereenigd met een amendement van den heer Janzé, waarbij bepaald wordt dat het verbod van openbaren verkoop van periodieke ge schriften slechts langs juridieken weg en niet bij adminislralieven maatregel kan uitgevaardigd worden. De nationale vergadering neemt met 450 tegen '143 stemmen de 1ste paragraaf van art. 4 der wet op de drukpers aan en daarna, zonder debat, de overige paragrafen en het geheele artikel. PARIJS, 29 December. De prins van Joinville heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij re kenschap geeft van de wijze waarop hij zijn man daat als afgevaardigde is nagekomen, en verklaart dat hij geene candidatuur voor de aanstaande vei kiezingen zal aannemen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2