Het stoomschip Prins van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, is 26 dezer te South ampton aangekomen. In aansluiting op de Britsche pakketboot, ■waarvan het vertrek uit Brindisi op Maandag 10 Januari is bepaald, zal van Point de Galle een pakketboot vertrekken naar King George's Sound, Adelaide, Melbourne en Sydney. De cor respondentie voor geheel Australië en Nieuw- Zeeland, welke men met deze buitengewone ge legenheid langs den weg van Brindisi wenscht te verzenden, behoort in Den Haag uiterlijk den Cden Januari voor 5.15 's morgens en in de overige plaatsen naar evenredigheid ter post te zijn be zorgd. De inspecteur van administratie H. S. Bos- schart wordt met 1 Januari a. s. gedetacheerd bij het depart, van marine. Z. M. heeft G. D. Coninck Westenberg, ontv. der dir. bel. enz. te Bourtange, benoemd tot ontv. te Zuidlaren. Z. M. heeft aan A. P. Zaalberg, burgem. der gem. Alphen en Aarlanderveen, vergund om aan de ambachtschool te Alphen onderwijs te geven in de eerste gronden der staathuishoudkunde; aan F. Botgorschek, in Den Haag, vergund het aann. en dragen der versierselen van het gouden kruis van verdienste met de kroon, hem door den keizer van Oostenrijk-Hongarije geschonken den 2den luit. G. P. M. Van der Noordaa, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; verlengd met zes maanden den tijd van duur der detacheering van den lsten luit. T. W. J. Buys, van de inf.; den 2den luit. A. M. De Bruyn, van het 1ste reg. vesting-art., op nonact. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; aan den bij het leger in Ned.-Indië dienenden fuselier Dzemski vergund het dragen van het Pruisische berinneringsteeken voor den veldtocht in 1870 en '1871, de bronzen „Kriegs-Denkmünze für Com- batianten." Gemengd I^ïieirws. De pet en hoed der Haagsche politie agenten zullen worden vervangen door een zwart verlakt casque met het stadswapen in brons. De Haagsche politie heeft de hand gelegd op eene dievenbende, bestaande uit een zestal jongens lusschen de 10 en 13 jaren, die des avonds door de straten kruisten om heimelijk winkels binnen te sluipen en laden te lichten. Zaterdag-avond wilden de jeugdige boosdoeners hun snoeplust bot vieren door uit een suikerbak kerswinkel in de Houtstraat verschillende versna peringen weg te nemen. Deze ontvreemding leidde tot hunne arrestatie. Te Vlissingen is eergisteren een man overleden, wiens dood aanleiding heeft gegeven tot nasporingen der politie. Eenige dagen geleden kregen namelyk een Belgische loods en een sloep roeier een twist, die zoo hoog liep, dat de loods den roeier een stomp gaf, waardoor hij van het havenhoofd in een put viel met zware arduin- steenen bedekt. Na dien val is de man gaan kla gen over hevige hoofdpijn, Vrijdag bedlegerig ge worden en Zondagnacht gestorven. De belrekkingen van den overledene schrijven zijn dood toe aan een inwendige kneuzing, door den slag veroor zaakt en hebben aangifte by de politie gedaan. Te Heesch bij Oss zijn Zaterdag tegen den avond drie personen de woning van den land bouwer A. Van Oord binnengedrongen, waar zij de vrouw, die alleen te huis was, een doek voor de oogen bonden en aan handen en voeten kne velden. Daarop namen zij haar den sleutel uit den zak, maakten daarmede eene kast open en namen het voorhanden zilvergeld weg, terwijl zij het overige onaangeroerd lieten. Uit Bern wordt gemeld dat gisteren te Hellikon (kanton Aargau) het schoolgebouw is ingestort. Van de kinderen en ouders, die daar bij gelegenheid van de uitdeeling der kerstgeschen ken aanwezig waren, kwamen door deze ramp 80 om het leven en werden 50 gewond. Een Duitscher, met name Hirsch, werd onlangs te Brussel veroordeeld voor diefstal tot 3 jaren gevangenis. Hij was vroeger reeds over •de grenzen gezet, na eene straf te hebben onder gaan voor een gelijk misdrijf; maar had het ver bod overtreden dat hem het Belgisch grondgebied ontzegde. Eenige dagen geleden werd de veroor deelde uit de gevangenis van Brussel naar Leuven overgevoerd, in gezelschap van een landgenoot, die wegens landlooperij over de grenzen moest gebracht worden. Hirsch sprak onder de reis van Brussel naar Leuven zoo wel met zijn reismakker, dat hij hem overhaalde, om, te Leuven aangekomen, dezen in zijn naam te doen antwoorden, dat is als zijn plaatsvervanger te doen optreden. Hij had den armen drommel wijsgemaakt dat hij slechts tot drie maanden gevangenis veroordeeld was en hem overgehaald, om dien tijd in zijne plaats te zitten, tegen vergoeding van een koffer die een getal kleedingstukken bevatte. Zoodra de trein aan het station te Leuven stilhield, was het de landlooper, die op het geroep van den naam van Hirsch ant woordde. De valsche Hirsch trok met de gendar men naar de celgevangenis, de trein vervolgde de reis en te Herbestal aangekomen werd Hirsch op vrije voeten gesteld. Deze had niets spoediger te doen dan zoodra mogelijk zich uit de voeten te maken, want elk oogenblik kon het bedrog ont dekt worden en dan was de list mislukt. De reis gezel van Hirsch werd in de gevangenis gebracht, waar hij zich bepaalde op al de vragen met eene soort van gebrom te antwoorden, waaruit niemand kon wijs worden. Des anderendaags verscheen volgens gebruik de tolk, om den nieuwen gevan gene met de voorschriften of reglementen bekend te maken. Nu ook ontdekte de plaatsvervanger dat Hirsch hem bedrogen had. Hij had geen koop gesloten voor drie maanden, maar wel voor drie jaren gevangenis met den persoon wiens naam hij had aangenomen. De bedrogene protesteerde, schreeuwde en vloekte tegen den schurk die hem zoo erg om den tuin had geleid, maar niets hielp. Hij zal nogmaals voor de rechtbank verschijnen om zich thans op zijn naam te hooren veroor- deelen voor het misdrijf waaraan hij medeplichtig is, en die straf zal hij onder zijn wezenlijken naam ondergaan. Wat Hirsch betreft, deze heeft niet alleen zijn landgenoot maar ook der justitie eene slimme poets gespeeld. Een bedelaar te Berlijn, GO jarenoud, is dezer dagen aldaar in het hospitaal gebracht, waar hij heeft opgegeven, dat hij sedert 1849 zich voortdurend te Berlijn heeft opgehouden zon der eene eigene woning te bezitten. In het voor jaar, des zomers en in het najaar overnachtte hij in de open lucht of in aanbouw zijnde woningen des winters wist hij meestal in het werkhuis, in hospitalen enz. een onderkomen te vinden. Het onderzoek der politie heeft de juistheid dezer op gaven bevestigd. In Engeland is opgericht, en naar men zegt aanvankelijk met goed succes, een fabriek van „kunstmatige kinderen", ten dienste van dames die zich op de spoorwegreis het uitsluitend bezit van der. waggon wenschen te verzekeren. Deze kinderen, waarvan prijs en qualiteit verschillen, schreeuwen, kermen en weenen als wezenlijke menschenkinderen. De reizigers, die ze, bij het stappen op de loopplank, in de armen hunner moeder bespeuren, nemen verschrikt de wijk naar een anderen waggon. Als de trein op weg is, bedaart de moeder het kind, door eenvoudig op een veer te drukken, steekt het in haar zak, om 't er weer uit te halen bij het naderen aan het volgend station, op te winden, en opnieuw aan hare zucht tot afzondering dienstbaar te maken. BUITENLAND. Denemarken. Te Reikiavik, de hoofdstad van IJsland, is het monument ter eere van Thorwaldsen, hetwelk door de stad Kopenhagen bij de viering van IJslands duizendjarig feest aan het eiland ten geschenke is gegeven, met groot feestvertoon onthuld. Het standbeeld, in brons gegoten, staat op het ruim vierhoekig plein, ten noorden der Domkerk, op een voetstuk van gepolijst graniet. Op de voorzijde van het voetstuk staat in de IJslandsche taal „Berther Thorwaldsen, geb. 19 Nov. '1770, overl. 24 Maart 1844, de groote kunstenaar van het Noorden, van vaders zijde uit een oud IJslandsch geslacht gesproten." Op de achterzijde staat het monument vermeld als geschenk van Denemar- kens hoofdstad. Vereenigde Staten. De gevoerde diplomatieke correspondentie tus- schen de Vereenigde Staten en Mexico heeft het licht gezien. De Amerikaansche gezant verzocht in den zomer van 1875 aan de Mexicaansche re geering, te veroorloven dat Amerikaansche troe pen den Pvio Grande overtrokken, ten einde te beletten dat Mexicaansche vrijbuiters het Ameri kaansche grondgebied schonden. Toen de Mexi caansche regeering dit verzoek had afgewezen, verklaarde de gezant dat, zoo Mexico niet bij machte was de bedoelde schendingen te beletten, de Amerikaansche troepen zich genoodzaakt zou den kunnen zien om de vrijbuiters op Mexicaansch grondgebied te vervolgen. De Unie (werd verklaard) rnoest hare burgers beschermen, doch koesterde geen annexatie-plannen. Telegrammen. St.-SEBASTIAAN, 26 December. De toestand van Hernani is, ten gevolge van het vuur der Carlislen, zeer hachelijk. Zoo niet onmiddellijk versterkingen aankomen, zal de stad moeten wor den geëvacueerd. PARIJS, 27 December. Het standbeeld van Napoleon op de Vendómezuil, in 1871 omver gehaald, is heden er weer op geplaatst. VEPiSAILLES, 27 December. De nationale ver gadering heeft het wetsontwerp op de drukpers urgent verklaard, overeenkomstig het voorstel van den heer Dufaure. De heer Raoul Duval bestreed het eerste artikel. Na discussie, waaraan de heeren Raoul Duval, Dufaure, De Broglie, Castellane en Picard deelna men, heeft de vergadering met groote meerderheid art. 1 van het aanhangig ontwerp, volgens de redactie van den heer Bertault (betreffende aan vallen op de constitutioneele wetten en het gou vernement der republiek) aangenomen. De heer Bertault bestreed art. 2, betreffende de colportage. Hij vond ondersteuning bij den heer Dufaure en werd bestreden door den heer Jules Favre. Deze sprak o. a. over de Bonapartistische propaganda door middel van colportage. Art. 2 is vervolgens aangenomen. BERLIJN, 27 December. De taal der dagbla den, die de zaak der insurgenten in de Herzego- wina ondersteunen, wordt van dreigender aard. Door de hoofden van 'den opstand zijn verga deringen gehouden, waarin de toegezegde her vormingen werden genoemdijdele beloften, welke even zeker als zoo menige vroegere zouden ver broken worden. Met zekerheid wordt gemeld, dat de noor delijke mogendheden hunne hervormingsvoorstellen aan de Porte hebben beperkt tot de opgestane provinciën. KONSTANTINOPEL, 27 December. De sultan heeft de instelling gelast van een raad voor koop handel en een raad voor openbare werken. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De districts-schoolopziener heeft, na kennis ge nomen te hebben van het rapport der commissie van financiën op de voordracht van B. en Ws. aangaande de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, de nadere ophelderingen verstrekt., die door voormelde commissie werden verlangd, in een brief, waarbij tevens de voordracht legen enkele in bedoeld rapport voorkomende opmer kingen wordt verdedigd. In de eerste plaats wordt gewezen op de omstandigheid dat wel degelijk bij de aanvrage om rijkssubsidie gerekend is op meerdere uitgaven, dan waarop bij het ontwerpen der verordening van 26 Mei '1874 de kosten der uitbreiding waren geraamd. Ware zulks niet het geval, dan zou niet eene som van /"2000 zijn aangevraagd, maar slechts f '1275, het bedrag hetwelk men oorspronkelijk aan de reorganisatie der school meende te moeten besteden. Nu de regeering goedgunstig op de aanvrage heeft be schikt en de gevraagde som in haar geheel heeft toegestaan, uilsluitend ten behoeve van de reor ganisatie der inrichting, ligt het in den aard der zaak, dat die gelden ook voor dat doel moeten worden aangewend en niet mogen worden gebezigd als een middel om de gemeente te ontheffen van

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2