by het depart, van marine, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging; met ingang van 1 Jan. benoemd tot secretaris-generaal by het depart, van marine, den referendaris bij het genoemd depart. L. J. T. Broekhoff; Jhr. A. Ivlerck bevorderd tot comm. der orde van den Ned. Leeuw; den kapt. der inf. H. J. G. Benschop, thans gedet. bij het kol. werfdepot te Harderwijk, de tijdelijke waarn. opgedragen van de betr. van commandant der dd. schutterij van die gemeente, totdat daarin door Z. M. nader zal zijn voorziengehomologeerd art. 1 van het besluit van den gouv.-gerteraal van Ned.-Indiê, waarbij, behoudens nadere goedkeuring, aan den lsten luit. M. G. W. A. Schumann, van de inf. hier te lande, voor den tijd van twee jaren gedet. in Ned.-Indië, werd vergund, om tot 1 De cember jl. aldaar gedet. te blyven. Gemengd Nieuws. De „Haarl. Ct." deelt mede, dat den 16den dezer te Heemstede eene bejaarde dame, aijnde eene weduwe van 75 jaren, jammerlijk om het leven is gekomen. Des avonds te halfelf van eene vriendin naar haar zeer nabij gelegen huis gaande, geraakte zij in de Zandvaart. Twee nacht wakers waren niet ver af en spoedig ter plaatse tegenwoordig, maar in stede van de vrouw uit het water te redden, hetgeen gemakkelijk had kunnen geschieden, gingen zij eerst een veldwachter, een eind verder af wonende, halen. Toen zij terug kwamen was het te laat. De vrouw werd levenloos opgehaald. De hoofdonderwyzer J. F. Peters te "Veghel verklaart in een ingezonden stuk in de „N. Rolt. Ct.", dat hij door gedurende een half jaar geen salaris te ontvangen en terwijl er nog geen vooruitzicht bestaat dat zijne zaak spoedig haar beslag zal krygen, geldgebrek heeft, doch geen broodsgebrek lijdt. Naar men verneemt heeft dedirectie der Ned. P.gnspoorwegmaatschappij eene overeen komst gesloten met de heeren Copijns, boomkwee kers aan de Groenekan bg Utrecht, tot hel be planten van bermen en andere grondstukken langs de spoorweglijn van Gouda naar Den Haag. De beplanting zal geschieden met appel- en pereboo- men, aardbeziênstruiken, populieren en griendhout. Zoo deze proef naar wensch uitvalt, moet het de bedoeling der directie zijn later ook gelijke be planting langs hare andere lynen te doen plaats hebben. Gisternacht is te Amsterdam een zware binnenbrand uilgebroken in de sigarenfa briek van de heeren Van de Corput en Jansen, op het Rokin. Door de werking van twee spuiten werd men den brand meester. Woensdag- morgen had te Apeldoorn een treurig ongeluk plaals. Een jongelje van om streeks 8 jaren viel in een regenbak zonder dat zulks door iemand werd opgemerkt, met dat ge volg, dat toen men eenige oogenblikken later daarbij kwam, het kind bespeurde en zyn lijkje er uithaalde, terwijl het niet meer mogelgk was de levensgeesten op te wekken. Uit Meppel wordt gemeld: Wegens den aanhoudenden storm uit het zuiden en westen zijn al de landen tusschen deze en de naburige Overijselsche gemeenten onder water gezet. De spoordijk in 't naburige Overijsel en Friesland is aan weerszijden uren ver als door een barre zee omringd, zoodat de reizigers alom niets dan lucht en water ontdekken. Men kan zich rnoeielyk een denkbeeld vormen van den ontredderden toestand der wegen en landen, waarin naar 't oordeel van deskundigen geen verandering zal kunnen komen, zoolang niet van ryks- of provinciewege een vol doend stoomgemaal aan den zeekant wordt ge plaatst, dat het water zeewaarts voert. De ontslagen hoofdonderwijzer J. H. Schnebbelie, te Sas-van-Gent, is naar het krank zinnigengesticht te Delft vervoerd. Het Nederl. schip „Syne Jacobs," kapt. Bloupot, van Lagos naar Flensburg, is eer gisteren bij Dungeness gestrand en totaal weg. De equipage benevens een vrouw en kind zijn gered. Te Koningsbeemd, nabij Heerlen, is bij een boring, onder leiding van den heer Przi- billa, een kolenlaag ontdekt. Woensdag -mor gen strandde benoor den Petten het stoomschip „Trevethick", kapitein G. H. Carr, den 20sten dezer van Shields (New-Castle) naar Nieuwediep op reis gegaan. Ongeveer te zes uren ontdekt, werd terstond de reddingboot naar de strandingsplaats gebracht. De opkomende vloed en de ruwe zee waren oor zaak, dat de eerste poging om de opvarenden te redden mislukte. Eene tweede poging door de onvermoeide manschap gedaan slaagde, zoodat zij 13 man mocht medenemen. Ten derden male in zee gestoken, bij welke gelegenheid de burgemeester medeging, mocht het gelukken weder 12 ongeluk- kigen op te nemen, terwijl nog twee hunner, in een eigen bootje, van hun schip losgeslagen, behou den aan land kwamen. Te Parijs worden tegenwoordig kou sen verkocht, uit een mengsel van papier en mousseline vervaardigd en niet duurder dan het wasschen van gewone kousen kost. De uitvinding is van Amerikaanschen oorsprong. Naar de „Soir" verneemt, zgn bij het ongeval, Maandag-avond aan de transatlantische pakketboot „Louisiana" in de Gironde, bij de kleine havenplaats Richard, beneden Pauillac, overkomen, niet minder dan zestien personen, vijftien passagiers en de gezagvoerder, omgekomen. Een telegram uit Bordeaux meldt, dat de kapitein, een luitenant en verscheidene andere personen daarhg het leven verloren hebben en dat het schip tien minuten na de aanvaring zonk. Te Bordeaux is het station van den Médoc-spoorweg geheel af gebrand. Belangryke proefnemingen met eene onderzeesche lamp zijn dezer dagen te Kingston aan boord van het oorlogschip „Goschank" onder leiding van den kapitein Batt gedaan. De proef nemingen strekten om een onderzoek in te stellen naar een door de ingenieurs Siebe en Gorman ingevoerden onderzeeschen verlichtingtoestel, welke bij de reddingswerken aan de „Vanguard" gebruikt zal worden. Zes werklieden lieten zich in het water nederdalen en bleven daarin met de lamp gedu rende 74 minuten. Zy verwijderden zich op een aanzienlijken afstand van de lamp en waren even wel ia staat een groot aantal voorwerpen op den bodem der zee te onderscheiden. In den loop vqn het te Londen plaats gehad hebbend onderzoek over het vergaan der „Deulschland" achtte de president van het hof, naar aanleiding van verklaringen des gezagvoer ders, raadzaam den heer Rudolf, uit Bremen, te hooren ten opzichte van het kompas. De heer Bowers, ingenieur der Royal Mail Company, ver klaarde: de schroef der „Deulschland" was goed; de scheepsgereedschappen deugdzaam, het schip sterk. De heer LOwenstein, 1ste machinist der „Deulschland", werd daarop gehoord. Het kruis verhoor van den gezagvoerder betrof voornamelijk den ingeslagen koers. Bochtzakeu, Voor het hof van Zuid-Holland stonden giste ren terecht: 1°. drie personen, uitmakende een deel der bemanning van de stoomboot „Elisa", beschuldigd van iu den nacht van 8 op 9 Octo ber eenig louw, kabels en blokken van hun vaar tuig te hebben ontvreemd en den volgenden dag voor 17.40 ten gezamenlijke voordeele te hebben vei kocht, 2°. een kleermaker uit 's Hertogenbosch beschuldigd van den 3*lsten October uit een boe- ienwoning onder Berkenwoude een zilveren horloge te hebben ontvreemd. In beide zaken èischte adv.- gen. Mr. Van Maanen minstens drie maanden en hoogstens vijf jaren gevangenisstraf. Mr. Van Voorthuyzen, voor de drie varenslieden het woord voerende, verzocht voor den eerste vrijspraak en voor de twee anderen toepassing van verzachtende omstandigheden. Mr. Van Heusden, laatstgenoem den besch. verdedigende, meende dat het bewijs van schuld niet was gebleken en concludeerde tot diens vrijspraak. A. s. Woensdag zal het hofuit spraak doen. De winkelier in galanterieën en depothou der van uillieemsche geneesmiddelen B. J. Roeper Bosch, te Gorcum, is wegens door hem gehouden verkoop der zoogenaamde podophyle-pillen van Pearcy, door de arrond.-rechtbank aldaar veroor deeld tot eene geldboete van 25, ter zake van het als niet bij eene wettelijke verordening daartoe bevoegd persoon verkoopen van samengestelde ge neesmiddelen. Het hof van Zuid-Holland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van VV. Huberlus, door de rechtbank te Leiden vrijgesproken van diefstal, op grond dat de ontvreemding niet ge strekt had om den eigenaar van zijn goed te berooven, maar om in de gevangenis te komen. Overeenkomstig het requisitoir van het O. M. is deze geïntimeerde schuldig verklaard aan voor meld wanbedrijf en met aanneming van verzach tende omstandigheden veroordeeld tot een correc- tioneele gevangenisstraf van drie maanden. BUITENLAND, Frankrij k. In de zitting der nationale vergadering van gis teren verdedigde de heer Denormandie het aantal kiesdistricten, waarin Parijs volgens het voorstel der constilulioneele commissie verdeeld is. Een eerste stemming was twijfelachtig. Bij het tellen der stemmen bleek, dat de vergadering met 363 tegen 236 de samenstelling van het eerste Parij- sche kiesdistrict, zooals die door de commissie is voorgesteld, verworpen heeft. Van de 75 onafzelbare senaatsleden, wier verkiezing door de nationale vergadering Dinsdag is ten einde gebracht, behooren 23 tot het linker- centrum, 14 tot de republikeinsche linkerzyde, 10 tot de uiterste rechterzijde, S tot de repnbli- keinsche unie, 6 lot de zoogenaamde groep De Lavergne, 5 tot de rechterzijde en hel rechtercen- trum, 8 tot geene bepaalde partijgroep. Duitscliland. Naar uit Berlyn aan de „N. F. Presse" wordt gemeld, worden aldaar drukke ondet handelingen gevoerd, ten doel hebbende: het paleis van Dr. Slrousberg, in de Wilhelmstrasse, met de daarin aanwezige bibliotheek en muzikale verzameling aan te koopen voor rekening van den keizer, die, naar men verder verneemt, dit alles in eigndom wil geven aan den oudsten zoon van den kroonprins. Men tracht te Bremen eene som van 300,000 mark byeen te krijgen als ondersteuningsfonds voor de weduwen en weezen der werklieden, die bij de ontploffing te Bremerhaven het leven verloren hebben. Hun aantal bedraagt niet minder dan 56 weduwen en 135 weezen, terwijl nog 20 werk lieden, hoewel in het leven gebleven, door deze ramp buiten staat 2yn gesteld om hun brood te verdienen en dus mede op ondersteuning aanspraak hebben. Tot dusver is een derde gedeelte van de lrenoodigde som bijeengebracht. Spanje. Aan de verwarring, die de telegraaf in de laatste dagen liet heerschen in den naam van den nieuwen minister van oorlog, is thans een einde. Ceballos is de opvolger van Jovellar geworden en heeft reeds den eed als minister van oorlog in handen des Konings afgelegd. Hij zal dus niet met Jovellar naar Cuba gaan; deze laatste vertrekt den 30sten dezer. De „Chronista" (een ministerieel orgaan) deelt mede dat het decreet tot bijeenroeping der Cortes den 30sten dezer in de „Gaceta" zal ver schijnen en voegt er bij dat de ex-koningin Isa bella na de opening der Cortes te Yalladolid zal komen wonen. Uit Bayonne telegrapheert men dat de dépêche uit Madrid, dat Dorregaray gefusilleerd zou zijn, door niets bevestigd wordt. Telegrammen. ANTWERPEN, 23 December. De „Piécurseur" meldt, dat de grootvizier in antwoord op een vraag door de beurs van Antwerpen gedaan, uit Konstanlinopel getelegrapheerd heeft, dat de Janu- ari-coupon zeer nauwgezet betaald zal worden. Tot heden is bij de Oitomanische Bank 400,006 pond gestort. CALCUTTA, 22 December. De „Serapis" en de „Osborne" arriveerden heden in de Hooghly, voor deze stad. De prins van Wales is gezond. De toebereidselen beloven hem hier eene schit terende ontvangst. CAIRO, 23 December. Volgens een gerucht onderhandelt de khedive over den afstand van de stichtings aandeelen in het Suez kanaal met de Engelsche regeering en den heer De Lesseps. De.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2