herdacht spreker met weemoedhij stelde hem aan de jongelingen ten voorbeeld, wat ambitie, ijver en wilskracht vermogen. Aan de jongelingen Haasnoot, van Katwijk, en Van der Boon, van Noordwijk, werden bekroningen uitgereikt, terwijl aan de voormalige leerlingen van de kostschool van mej. Specht-Grijp, de dames C. Van Konijnenburg en M. Specht-Grijp, medail les voor handleekenen werden ter hand gesteld. Bij kon. besluit is machtiging verleend aan de gasthuisrneesters te Noordwijk-Binnen en Noord- wijk-aan-Zee, tot aanvaarding van 2 legaten, respec tievelijk groot 50, door wijlen den heer J. A. Holbeek, secretaris der gemeente, bij testament aan die inrichtingen besproken. De gemeenteraad van Hazeiswoude heelt de jaarwedde van den hulponderwijzer aan de open bare school voor gewoon lager onderwijs aan den Hoogen Rijndijk met f 100 verhoogd. De heer J. Van der Breggen Az., te Wad- dinxveen, is benoemd tót lid van het hoofdbe stuur der Holl. Maatseh. van landbouw. B. en Ws. in Den Haag hebben gisteren ten raadhuize aanbesteed het leggen, opnemen of herleggen van kei- of klinkerbestrating in de ge meente. Minste inschrijver was de heer H. Jonge- burger te Waddinxveen voor 239*/,,0 per centiare. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Java, is den 21sten dezer Malta gepasseerd. Onder dagteekening van 18 dezer is door den minister van binnenl. zaken de volgende mis sive gericht aan de gedep. staten der onderschei dene provinciën: „De inspecteurs voor het genees kundig staatstoezicht hebben mijne aandacht geves tigd op het feit, dat een aantal polderbesturen zich de gezondheid der ingelanden niet aantrekken, en dat zelfs de noodige gezondheidsmaatregelen door pol derbesturen dikwijls hardnekkig worden belet. Wegens den bijzonderen werkkring der water schapsbesturen, ook in onderscheiding van dien der gemeentebesturen, zal de onthouding, in de eerste plaats bedoeld, wel in de meeste gevallen zijn te rechtvaardigenanders is hel echter met de beweerde hardnekkige tegenwerking van maat regelen, die de belangen der volksgezondheid waar borgen. Mocht u hiervan blijken, dan reken ik op uw invloed om dien tegenstand te overwin nen en de aandacht der bedoelde besturen op de eischen van het algemeen welzijn ook in dit op zicht te vestigen, in het vertrouwen, dat de regee ring voortaan van hunne medewerking ten goede overtuigd moge zijn." Door de luitenants Francke en De Meesier, instructeurs aan den hoofdcursus bij het ode reg. inf. te 's-Hertogenbosch, is het initiatief genomen, om ook voor onderofficieren een weduwen- en weezenfonds in hel leven te roepen. Hunne be rekeningen en een ontworpen reglement zijn door de divisie- en de regiments-commandanten goed gekeurd en aan de andere regimenten opgezonden. Het doel is niet, geheel in het onderhoud der weduwen te voorzien, maar tegemoetkoming te verleenen, zoo bij het overlijden als later. Volgens de berekeningen zal, bij voldoende deelneming, aan de weduwe van een onderofficier onmiddellijk na het overlijden van haar man eerie tegemoet koming van 40 uitbetaald en verder per week pl. rn. f 1 uitgekeerd worden. Bij den penningmeester der afdeeling Am sterdam van de Maatschappij van weldadigheid is van een onbekende ingekomen een gift, groot zes duizend gulden. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gis teren aangenomen het voorstel van B. en Ws., om, in afwachting van een in den tuin achter het voormalig werkhuis te stichten gebouw, de op te richten kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te openen in daarvoor te bestemmen zalen van die op den hoek der Muidergracht en Kerkstraat gelegen vroegere werkinrichting. Naar men verneemt wordt het detachement mariniers uit Atjeh tegen het einde der volgende maand te Nieuwediep verwacht. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", liggende te Willemsoord, wordt met •1 Jan. in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops. Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapt.-ter-zee W. C. Klis, is den 21sten dezer te St.-Thomas aangekomen, en zou, na St.-Martin en St.-Euslatius te hebben aangedaan, naar Curapao vertrekken. Volgens dezer dagen in Den Haag ontvan gen telegraphische berichten is de resident van Soerakarla de heer Keuchenius gepensioneerd en vervangen door den heer Lammers van Toornen- burg, thans resident van Samarang, vroeger te Solo (Soerakarla,) terwijl te Samarang is benoemd de heer Van der Ivaa, thans resident van Madura. Heden is aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over den Rijn nabij Arnhem. Hiervoor waren acht inschrijvingen ontvangen. De hoogste was van de Bulterley Com pany te Aflerton, f 1.442.090; de laagste van de Union Actiën Gesellschaft Harkortten te Duis burg, 7.696.989. De minister van binnenl. zaken heeft be noemd tot secretaris bij den geneesk. raad voor Zuid-Holland Dr. C. P. Pous Koolhaas, in Den Haag. Z. M. heeft, met ingang van 1 Jan., benoemd tot notaris binnen het arrend. Eindhoven, standpl. de gem. Budel, A. J. C. W. De Bie, cand.-notaris aldaar; herbenoemd tot schoolopziener in Zuid- Holland, 4de schooldistrict, J. A. F. Coebergh, te Leiden bij het corps ingenieurs, mineurs en sap- peurs benoemd: tot luit.-kolonel, den majoor P. Slolk; tot majoor, den kapt. J. A. H. Cromhout; tol kapt. 2de kl. den 'lsten luit. J. W. Kaiser, allen van het corps; aan den gepension. luit.- kolonel A. J. C. De Bruyn, van het corps ingen. min. en sappeurs, den rang van kolonel en aan den gepension. majoor G. N. Ninaber, van het 3de reg. vesting-art., den rang van luit.-kolonel toe gekend. Gemengd INieixws. De zaak van Jut en zijne huisvrouw zal in de maand Februari e. k. voor het gerechts hof in Den Haag worden behandeld. Het O. M. zal door den advocaat-generaal Van Maanen wor den waargenomen. Gisterochtend is te Rotterdam in de Leuvehaven opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, vermoedelijk Duitscher, en schippers knecht van beroep. Bij visitatie werd o. a. op het hjk gevonden een brief, geschreven in de Duitsche taal, geadresseerd aan den heer Philip Becker, op het schip „Frederik de Groote". Adres D. Koll- mann te Ruhrort. De verdronkene is naar gissing van 26- a 28-jarigen leeftijd. De Rotterdamse li e diergaarde is Dins dag met een jongen ijsbeer verrijkt. Het is een vrij beweeglijk diertje, ter grootte van een jong konijn, dat zich geregeld bij de oude voedt en van tijd tot tijd hetzelfde scherpe geluid als van een varken maakt. Het ligt op een bed van slroo bij de moeder, die het uiterst zorgvuldig verpleegt en nu volop bediend wordt met haar lievelings kostje: kippeboutjes met levertraan. Zondag-middag is uit de Keizersgracht bij de Reguliersgracht te Amsterdam het lijk op gehaald van een jonge vrouw. Bij onderzoek is gebleken, dat dit het lijk is van juffrouw S., die sedert een paar maanden wordt vermist. Het is Ier beschikking van de justitie gesteld en nog niet begraven, omdat er vermoedens zijn, dat hier een misdaad is gepleegd. Aan den straatweg tusschen Voort- huizen en Hoevelaken zijn Zaterdag een man en een vrouw levenloos uit bet water opgehaald; de man was onlangs nog bedelende gezien. Men ver moedt dat de een den ander heeft willen redden en dat zoo beiden omgekomen zijn. Te Nieuwesluis is Dinsdag-avond een matroos van het Nederlandsch barkschip „Aarden burg" in het Kanaal verdronken. Na geruimen tijd heeft men het lijk gevonden. Men zegt dat beschonkenheid de oorzaak van zijn dood is. Uit Dalfsen wordt gemeld dat Dinsdag- avond omstreeks acht uur eene boerenwoning met hooiberg onder Heins in korten tijd in de asch is gelegd. Alle roerende goederen, benevens ruim 20 stuks vee, 2 paarden en gereedschappen zijn in korten tijd verloren gegaan. Alleen het huis was verzekerd. De bewoners, die reeds te bed waren, hebben tenauwc-rnood hun leven gered. De grensstreken in Limburg worden in den laatsten tijd zeer onveilig gemaakt. Zoo werd o. a. onlangs in de R.-K. kerk te Gulpen tweemaal ingebroken. Een dame uit Heerlen werd onderweg aangevalten en van haar portemonnaie ontdaan. Zekere baron L, uit S. werd onderweg door onbekenden ferm afgeranseld enz. De politie is dan ook druk in de weerdagelijks hebben er arrestatiën plaats, en alle personen die er eenigs- zins verdacht uitzien en geen papieren bij zich hebben, alhoewel zij uit het buitenland komen, worden over de grenzen gebracht. Deze maatregel geeft nu en dan wel eens aanleiding tot een schromelijke vergissing; zoo werd onlangs zekere heer C. uit S. te G. door de maréchaussée gear resteerd en eerst weder in vrijheid gesteld, toen eenigen zijner vrienden, Ie G. woonachtig, ver klaarden, dat hij werkelijk de man was, voor wien hij zich uitgaf. Onder de voorwerpen behoorende tot de inzending van den Nederlandschen Waterstaat op de tentoonstelling te Philadelphia bekleedt het model van de halve spanning van de groote spoor wegbrug te Kuilenburg een voorname plaats. Dit kunstig model, vervaardigd in de fabriek der heeren gebr. Caminada te Rotterdam, op 1/50 der ware grootte, geeft de constructie van deze brug, de grootste in haar soort, tot in de kleinste bij zonderheden op het nauwkeurigst weer en mag een meesterstukje van kunstvaardigheid genoemd worden. Het model is in gebronsd koper vervaar digd, omdat ijzer en staal, waarvan de brug in werkelijkheid gemaakt is, te veel aan roest onder hevig zijn. Elk stukje metaal geeft nauwkeurig den vorm, en in een deel van 't model zelfs het aantal klinkboulen van 't origineel aan. Zelfs de mahoniehouten pijler laat het aantal steenen in getrouwe vormen van den werkelijken pijler zien. Een spiegel, geplaatst aan de doorsnede, geelt den indruk, dien de geheele spanning maken zou, weer. Ilenry Wainwright is Dinsdag-och tend op de binnenplaats der gevangenis van New^ gate opgehangen. Of hij al dan niet schuld bele den heeft, is nog niet bekend; doch hij heelt eene schriftelijke mededeeling nagelaten, met het verzoek dat deze zal openbaar gemaakt worden. Voor de jury te Par ij s stond dezer dagen terecht een vijftigjarig man, Marambat, be schuldigd een jongmensch van 24 jaar met een mes zwaar te hebben gewond. De jury heeft hem vrijgesproken. Marambat, die den geheelen dag op zijn werk was, had eene dochter, welke eveneens met haar arbeid haar brood moest verdienenzij was modemaakster. Een winkelbediende Robert knoopte eene liefdesbetrekking met haar aan, waarvan de gevolgen niet uitbleven. De vader, daarmede in kennis gesteld, vroeg aan Robert of hij zijne dochter zou huwen; op de stellige weigering van dezen, poogde hij hem te dooden. De jury beraadslaagde slechts enkele oogenblikken. 't Middel om zware lasten veilig over bergruggep heen te voeren schijnt thans gevonden, te zijn; althans, de proefnemingen van den inge nieur Agudio met zijn nieuwen kabel-sleeptoestel zijn volkomen naar wensch geslaagd. Eene door de Italiaansche regeering benoemde commissie woonde ze bij, en heeft verklaard dat Agudio 't moeilijke mechanische vraagstuk heeft opgelost. Deelt de Fransche commissie deze meening, dan zal men. weldra een weg over den Monl-Cenis aan den spoorweglunnel door dien berg eene leven dige concurrentie zien aandoen. Door middel van hydraulische krachtsaanwending wordt een aantal zwaar beladen wagens, over ijzeren rails, door dikke kabels van ijzerdraad, die over schijven rondloopen, tegen de helling opgetrokken; en de- zellde kracht, die den last tegen de helling op werkt, houdt hem bij 't afdalen tegen. Dit stelsel was sinds lang bekend; doch de verdienste van Agudio ligt hierin, dat hij de snelheid van bewe ging geheel in zijne macht heeft, hetgeen vooral noodig is bij 't afdalen, en door eenvoudige en licht aan te wenden vindingen, bij 't werken van zijn toestel veiligheid heeft weten te paren aan groote mechanische kracht. Bechtzakea, In de rnaand September 11. kreeg eene vrouw te Deventer des avonds laat op den openbaren

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2