dat het in bruikbaren en veiligen toestand bren gen der laan van Nieuw Oosleinde valt in de termen van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden. De raad besloot derhalve aan het verlangen van ged. staten tot het voordragen van middelen tot dekking der f 4300, door dat col lege voor herstelling van den weg op de gemeen- tebegrooting gebracht, niet toe te geven. Bij de discussie omtrent deze zaak werd gewezen op den strijd, die op dit punt tusschen de provinciale en de gemeentéwet bestaat. Het voorstel van B. en Ws. om, ter voldoening aan het ver langen van ged. staten en ter bevordering van een geregelden gang van zaken het subsidie voor het burgerlijk armbestuur met f 2500 te vermin deren en dus te bepalen op f 94,050, is aange nomen. Den 28sten Dec. zal, ter vervulling van kweekelingsplaatsen bij de stenographische inrich ting ten dienste van de beide Kamers der Staten- Generaal, een vergelijkend examen worden gehou den. Zij, die naar die betrekking wenschen te dingen, worden uitgenoodigd zich schriftelijk aan de gemengde commissie voor de stenographie te wenden. Hunne verzoekschriften moeten geadres seerd worden aan den griffier dier commissie, tevens griffier der Tweede Kamer, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn, zoowel omtrent het te houden examen als omtrent de uitzichten aan de betrekking van kweekeling aan de steno graphische inrichting verknocht. Tweede Kamer. In de zitting van heden is de beraadslaging over de begrooting van oorlog voor 1876 voortgezet. De minister van justitie verdedigt het ontwerp en verklaart dat de minister van oorlog zijn ontslag aan den Koning heeft verzocht. De amendementen door de com missie van rapporteurs voorgesteld om op de be grooting te brengen posten voor aankoop van geschut en aanmaak van geweren zijn door de regeering overgenomen. De posten voor vestingbouw zijn aangenomen met 41 tegen 26 stemmen. De oppositie verlangde eene afzonderlijke begrooling. Hoofdstuk VIII in zijn geheel is met 56 tegen 12 stemmen, de begrooting voor Ommerschans en Veenhuizen voor 1876 met algemeene stem- %men aangenomen. Vervolgens zijn aangenomen de conclusiën van het rapport der commissie over de overeenkomst aangegaan tusschen de regeering en de Rijnspoorweg-maatschappijdaarna de wetsont werpen tot onteigening der spoorwegen Leiden Woerden en RotterdamHouten. De heeren Van der Does de Willebois, Van Nispen en Rap- pard hebben ontslag genomen als leden der Kamer, wegens hunne benoeming in rechterlijke betrek kingen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Zr. Ms. schroefstoomschip „Leeuwarden", onder bevel van den kapt.-ter-zee B. D. Van Trojen, is te St.-Thomas aangekomen. De plaatsing van den benoemden offic.-van- gez. 2de kl. A. Prins (arts) aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", met den 16denJan., wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Z. M. heeft benoemd met ingang van 1 Jan., ter vervanging van de op 31 December af tredende en niet herkiesbare leden van den ge neeskundigen raad voor Zuid-Holland: Dr. P. J. A. H. Vermeulen, te DelftDr. K. A. Rombacb, in Den Haag; J. C. Huysman, apotheker te Brielle; A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam; aan Stephane Stephan, behoorende tot de beman ning van het Fransche postschip „le Coligny", scheepsdivisie Cherbourg, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een jeugdig schepe ling van het Nederl. visschersvaartuig „de Kin derdijk", van Maassluis, op 21 Nov. jl., nabij Calais, toegekend de zilveren medaille, alsmede een lof felijk getuigschrift; de benoeming van F. J. H. L. baron d'Aulnis de Bourouill, burgem. van Wes tervoort, tot secr. dier gem., goedgekeurd; C. J. A. Stakman, onlv. der dir. bel. enz. te Spijke- nisse, benoemd tot ontv. derz. middelen te Rijp; P. J. Booms, ontv. der dir. bel. enz. te Gennep, benoemd lot ontv. der dir. hel. en acc. te Boxtel; C. Looseboom, ontv. der dir. bel. enz. voor de kantoren Driebergen en Doorn, benoemd lot ontv. derz. middelen te Nieuwer- Amslel; bepaald, dat de 1ste luit. T. C. C. Van Orsoy-Veeren, van de inf., gedet. geweest bij het leger in Ned.-Indië, en a la suite van hel kol. werfdepot, bij zijne weder-indeeling bij het leger hier te lande zal worden geplaatst bij het reg. grenadiers en ja gers; aan den O.-I. ambtenaar J. P. C. Knibbe Ruloffs, laatstelijk administrateur der tinmijnen in het district Merawang (Banka), thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen. Gemengd IVieuxvs. Gistermiddag omstreeks twee uur is in de Heerengracht een man, met een schuit varende, door het uitschieten van den boom te water geraakt. Hij werd door een agent van po litie en een ander persoon gered. Maandag is in de St.-Janssteeg bui ten de Wiltevrouwen-barrière te Utrecht een be woond huis ingestort. Een man en eene vrouw bevonden zich met twee kinderen in de woning; zij wisten zich bijtijds te redden. De schade, aan den inboedel toegebracht, is zeer belangrijk. Maandag-ochtend is te Gorcum eene gehuwde vrouw, na een hevig lijden, bezweken aan de gevolgen van brandwonden, ontstaan door dien zij daags te voren, alleen op hare karner zijnde, zich te dicht bij de brandende kachel had gewaagd en hare kleederen vlam gevat haddden. Eerst toen haar bijna alle kleederen van het lijf gebrand waren, is zij in deerniswaardigen toestand door de benedenburen ontdekt. Volgens de „N. Bijdr." lijdt te Veghel (Noord-Brabant) de hoofdonderwijzer J. F. Pe ters met een talrijk, deels ziekelijk gezin broods gebrek, ten gevolge van het niet uitbetalen zijner jaarwedde. Maandag-avond is een aakscheepje van den heer J. De Jong te Sliedrecht, bevaren door A. Van Heinsbergen, en zijn 14-jarig knechtje J. Van der Waart (het scheepje was geladen met hoepels en had daardoor een grooten opperlast), door den wind en de deining, ver oorzaakt door de voorbijvarende stoomboot „Johan de Wit", in de Maas, onder de gemeente IJsel- monde, omgeslagen. De schipper en zijn knechtje hebben zich in den mast gered, van waar zij per roeiboot zijn afgehaald door een knecht van de zalmvisscherij van IJselmonde. Gisterochtend is ook het vaartuig gevischt, doch er zijn eenige zaken benevens 250 bossen hoepels weggedreven. Op het tjalkschip „Vrouw Helena" liggende in het Oosterdok bij de Kampersteiger te Amsterdam, ontstond Maandag-avond brand ten gevolge van eene ontvlamming van petroleum, die door eenige schippers werd gebluscht. De eigenaar van het vaartuig, zekere K., werd in hechtenis genomen als verdacht van den brand te hebben gesticht. Hij heeft bekend en is naar de cellulaire gevangenis gebracht. De Hollandsche schoener „Dankbaar heid", kapitein Van den Berg, geladen met sinaas appelen en bestemd naar Vlaai dingen, is, volgens bericht uit Boulogne, gisternacht bij Andre3selles geslrand. De bemanning is gered, met uilzondering van den kapitein, die, zijn schip niet willende verlaten, om het leven gekomen is. Uit een door de kamer van koophan- del ingesteld onderzoek blijkt dat er te Parijs 25,540 kinderen, jongens en meisjes, als leerlin gen in verschillende vakken van nijverheid werk zaam zijn, verdeeld over 10,000 fabrieken en werkplaatsen. De ouderdom dier kinderen verschilt van 12 tot 18 jaren, een leeftijd die vooral toe zicht, opvoeding en onderwijs vereischt. Om daarin te voorzien voor die kinderen, welke niet hij hunne patroons, ouders of bloedverwanten kunnen inwo nen, heeft een industrieel, de heer Alphonse Piver, eigenaar van drie groote parfumerie-fabrieken, op eigen kosten eene kostschool van werkleerlingen gevestigd, „la Tutelle" genaamd. Negen jaren ge leden opende hij die kostschool in het quartier du Temple, alwaar de loqaliteit weldra te klein werd. Aangemoedigd door het goed onthaal, dat aan zijne inrichting ten deel viel, besloot de heer Piver de „Tutelle" uit te breiden en verplaatste die naar de Rue Albany, in een lokaal dat 40 leer lingen boven de 12 jaren kan bevatten. Voor iederen leerling wordt 550 fr. 'sjaars betaald, hetzij door den patroon alléén, of te zamen met de ouders of bloedverwanten van de jongens. Ge durende de werkuren is de leerling bij zijn pa troon; terugkomende vindt hij in de „Tutelle" uitmuntend en gezond voedsel, goed en voor hem geschikt onderwijs en ontspanning, onder het be stuur van een bekwaam directeur en diens echt- genoote. Een geneesheer is mede aan de „Tutelle". verbonden. Driemaal per week gaan de leerlingen, onder geleide van hun directeur, naar de stads- teeken- en beeldhouwschool, waar zij de lessen van den heer Levasseur bijwonen en tweemaal per maand bezoeken zij des Zondags hunne ouders of bloedverwanten. De directeur stelt zich aanhou dend in betrekking met de patroons, en deze ont vangen eiken Zaterdag verslag van het gedrag hunner leerlingen. De inrichting van den heer Piver is te Parijs eenig in zijn soort. Een ander groot etablissement van openbaar onderwijs voor jongelingen wil men te Yésinet, dichtbij Parijs, vestigen. De kosten daarvan worden op tien mil- lioen geraamd en met 300 leerlingen zouden de eerste kosten bestreden kunnen worden. De rechtbank te Petersburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van Owsjannikow, lid van de kamer van koophandel, Lews, koopman, en Rudemetow, kleinhandelaar, beschuldigd van brandstichting. Eerstgenoemde is veroordeeld tot verbanning naar een afgelegen oord in Siberië. Ten opzichte van de beide anderen zijn verzach tende omstandigheden aangenomen. Lews is ver oordeeld tot negen en Rudernetow tot acht jaren dwangarbeid. R e e Ji t z a k e ii. Het prov. gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren J. K. De Mens, vroeger bediende in het binnengasthuis aldaar, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde poging tot moord op den huismeester H. Velthuyzen en hem deswege veroor deeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Bij de arrond.-rechtbank in Den Haag werd gisteren eene burgerlijke actie aanhangig gemaakt naar aanleiding van eene quaestie tusschen vader en zoon. De vader, te Amsterdam woonachtig, beweert aan zijn zoon, commissionair in effecten in Den Haag, te hebben in bewaring gegeven eenige eflecten met coupons en talons en wenscht thans zijn zoon veroordeeld te zien tot afgifte daarvan en het doen van rekening en verantwoording aan hem, eischer. De zoor. ontkent van zijn vader effecten te hebben ontvangen. Hij zegt geene waar den onder zich te hebben gehad, maar tracht te doen gelooven dat hij die van zijne moeder en zuster heeft ontvangen en haar die ook in den loop van dit jaar teruggegeven, terwijl de tegen hem ingestelde eisch niet hem, maar zijne firma aangaat. De vader wenscht door getuigen te doen aantoonen, dat hij, en niet zijne vrouw en dochter, zijn eigendom aan den zoon heeft ter hand ge steld, dat zijn eisch alleen den zoon betreft en hij steeds met dezen maar nooit met zijne firma han delde. De zoon daarentegen geloott dat dit getui genverhoor als niet admissibel moet worden afge wezen, enweerspreekt zijns vaders meening, dat hij zou moeten bewyzen met zijne moeder en zuster te hebben gehandeld en dat hij aan haar het door zijn vader van hem gevorderde zou heb ben ter hand gesteld. Het hier medegedeelde werd namens den eischer door Mr. J. \V. Tydeman van Amsterdam en voor den gedaagde door Mr. D. Van Raalte nader toegelicht. De rechtbank zal over 14 dagen hare beslissing kenbaar maken. Het prov. gerechtshof in Limburg heeft Maandag uitspraak gedaan in zake Chassepot contra De Beaumont, wegens namaak van geweren. Het hof heeft overwogen dat, alvorens te kunnen oor- deelen of het vervaardigen der geweren door den verweerder al dan niet met toepassing van het octrooi van den eischer is geschied, een onderzoek van deskundigen behoort plaats te hebben, en mitsdien een commissie tot onderzoek benoemd, die den 24sten Januari e. k. haren eed voor den kantonrechter te Maastricht zal hebben afteleggen. BUITENLAND. Frankrij Ie. De twee laatste verkozenen der 75 senatoren zijn de heeren Monlaignac en Malleville. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij hun op 't hart drukt om voor de stipte uit-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2