L Kins CII DAGBLAD. N°. 4859. Dinsdag A°. 1875. 14 December. STADS-BERICHTEN. SP TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS 1)EU AI)VERTESTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer0.i?£. Grootcre letters naar plaatsruimte. JACHT. l)e COMMISSARIS DES KONINGS in de Promcie ZUID HOLLAND. i Gezien het beslait van de Gedeputeerde Staten van den Oden December 1875, n°. 50; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staats- ilad n°. 87); BreDgt ter kennis van belanghebbenden dat by bovengenoemd besluit van do Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in deze "Provincie wordt gesloten op Vrijdag den 31 sten December aan' staande met zonsondergang, met uitzondering van jbet in art. 15, sub lelt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van bet vangen •van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den lsten April 1876. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, als mede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandse/te Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Kouings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den 8sten Deeember 1875. LEIDEN, 13 December. De Rotlerdamsche commissie uil belanghebben den bij het artikel tabak heeft, zich voorbehou dende later mededeeling te doen van de stappen, die zij in het belang der zaak noodig acht, aan eenige handelaren en fabrikanten in tabak in de verschillende plaatsen des lands eene circulaire gezonden, waarin zij op de wenschelijkheid wijst dat in alle plaatsen van eenig belang, in Neder land, vergaderingen van handelaren, fabrikanten en andere belanghebbenden worden belegd, ten einde de zaak te bespreken en de bezwaren, die tegen den voorgestelden accijns kunnen worden aangevoerd, ter kennis van de kamers van koop handel en fabrieken, voor zooverre die daar aan wezig zijn, te brengen, met verzoek die bezwaren te willen onderzoeken. Naar aanleiding dier cir culaire hadden drie onzer voornaamste sigaren handelaars eene oproeping lot alle belangstellenden gericht tot het houden eener meeting, die Zater dag-avond in het gebouw der „Loge" plaats had en door ongeveer een vijftigtal personen werd bij- gewoond. De vergadering werd geleid door den heer Wilhelmy Damsté, die volgens door hem aangevoerde gronden de voorgestelde wet immo reel omdat ze noodwendig meer op den min deren man, dan op den meer gegoede zal druk ken, onpractisch, ondoelmatig en onuitvoerbaar achtte, terwijl de minister zelf erkent dat door het ontwerp, eens tot wet verheven, de industrie en landbouw zullen belemmerd worden. Als een be wijs hoe weinig ook de plattelandsbewoners met de voorgestelde wet zijn ingenomen, las spr. o. a. een brief voor, waarin er op werd gewezen, dat men met die wet het doel toch niet zal bereiken, ■want dat, zoolang het vleesch toch geen '25 cents wordt, en daaraan is hier geen denken er voor den werkman toch geen aankomen aan en de wet alzoo een onding is. Beter zou het dan zijn de belasting op het gedistilleerd maar meer te verhoogen. Nadat de vergadering zich bij acclamatie met deze qualilicaties der wet ver- eenigd had, trad ook de heer Voet in nadere beschouwing van de gevolgen die de wet vooral voor deze stad kan hebben. Hier toch worden over 't algemeen de sigaren gefabriceerd voor de stad zelve en de omliggende gemeenten. Nu geeft de minister den raad de ordinaire merken niet te verhoogen, maar wel de Cjnere. Daargelaten ech ter welke de grens is tusschen de ordinaire en fijnere merken, is de fabrikatie dier beide mer ken hier ter stede zelden vereenigd. Een alleen handel van fijne merken bestaat hier niet. Laat men den accijns nu alleen op die merken, waarin natuurlijk minder omgaat, drukken, dan zal het verschil met den tegenwoordigen prijs te groot worden; de verbruikers van fijnere merken zullen zich van elders waar men zich alleen daarop toelegt, waarin daar dan ook meer omgaat, zoodat de accijns meer verdeeld wordt van hunne sigaren voorzien, en de belasting zal hier bijna alleen op de ordinaire sigaren moeten druk ken. Een ander lid stelde daarom voor om in de sigarenwinkels een protest voor de verbruikers die tegen de belasting zijn, ter teekening neer te leggen. Dit voorstel werd echter weder door een ander lid bestreden, die 't ontijdig achtte omdat men tot zulk een maatregel alleen in den uiter sten nood moet overgaan. Ten slotte werd het voorstel van den heer Damsté bij acclamatie aangeno men, dat aan de Leidsche kamer van koophandel en fabrieken worde verzocht deze zaak ten zeerste ter harte te nemen, en werden de heeren Wilhelmy Damsté, Verbrugge en Voet uitgenoodigd als bestuur voor deze aangelegenheid verder werk zaam te blijven en zich met de Rotterdamsche commissie in verbinding te stellen. De Commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier brengt ter kennis, dat op Maandag 27 dezer in genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van kna pen, welke bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Bij de op heden gehouden openbare ver huringen zjjn de navolgenden huurders geworden, als van: 1°. het bevisschen van eenige wateren buiten de gemeente liggende, tot de Vroonvisscherij behoorende, J. C. Spaargaren te Oegstgeest, voor 650 'sjaars; 2°. twee sl ukken weiland, gelegen in den Pesthuispolder aan de laan van de mili taire strafgevangenis, J. H. H. Borgerding te Leiden, voor ƒ610 'sjaars; 3°. het grasgewas op de stadswallen enz., perc. 1 L. Bol voor 11, perc. 2 H. Verstegen voor 19, perc. 3 G. Van der Veer voor ƒ14, perc. 4 G. Van der Veer voor 8, perc. 5 L. Bol voor 22 en perceel 6 Th. JulTermans voor ƒ25; en 4". een partij weiland gelegen in den stadspolder a/d Slaagsloot onder de gemeente Leiderdorp, IC. Zwet sloot, voor 260 's jaars. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen ƒ51, 26,50, 5,40 en 2.75 en de laagste 51, ƒ25.50, ƒ5.10 en ƒ2.60. Men schrijft ons uit WoubruggeZaterdag gaf de Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" ten huize van den heer W. Strijland eene voor stelling bestaande in „Mijn tuinhuisje", tooneelspel in één bedrijf door J. De Jong en: „Het boerin netje van Woubrugge", blijspel in twee bedrijven door J. K. De Regt. De geheele zaal was flink bezet met belangstellenden zoowel van hier, Ouds hoorn als elders. De voorstelling verschafte den aanwezigen veel genoegen. Herhaaldelijk ontvin gen de medewerkenden de ondubbelzinnigsle toe juichingen. De vereeniging werd uitgenoodigd om dezen winter nogmaals eene dergelijke gelegenheid tot genoeglijke en aangename verpoozing, die hier maar zelden voorkomt, te verschaffen. De Vereeniging „Flora van Noordwijk" zal hare gewone jaarlijksche tentoonstelling van bloem- bolgewassen en planten houden te Noordwijk, van den 15den lot den 19den Maart e. k. In het programma worden uitgeloofd1 gouden, 14 verguld zilveren, 38 zilveren, 41 kleine zil veren medailles, 40 getuigschriften, benevens 3t prijzen, elk ter waarde van ƒ5. Bovendien zijn twee prijzen elk met 10 verhoogd; alzoo te zamen 137 prijzen voor 48 verschillende vragen: De minister van financiën verwittigt, dat de rechtstreeksche verzending der brievenmail uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip Maas, van de Ned.-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, eerst zal plaats hebben uit Rotterdam op 14 Dec. a. s. Het stoomschip Holland, van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezet. Aan de Utrechtsche hoogeschool is de heer G. F. H. Coenen, geb. te (dorp) Gent, tot doctor in de letteren bevorderd. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer G. J. Zijnen, te Zwijndrecht, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend wegens ziekte. Te Arasterdam is het bericht ontvangen, dat de president der Transvaal-republiek, de heer Burgers, met het Porlugeeseh gouvernement een gunstig handelstractaat heeft gesloten. In het verslag der commissie van rappor teurs over het ontwerp tot wijziging der begroo ting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1876 (beschikbaarstelling van fondsen voor den vesting bouw) wordt in de eerste plaats opgemerkt, dat deze wet in geen geval behoort te worden be handeld vóór de behandeling der vestingbegroo- ting, want ingeval die begrooling mocht worden verminderd, b. v. met het bedrag, waarop de uitgaven voor veslinggeschut zijn geraamd, dan moet ook de som in deze wet uilgetrokken naar evenredigheid verminderd worden. Door som mige leden werd in beginsel afgekeurd, dat In dische saldo's lot voltooiing van het vestingstelsel worden gebruikt. Had de meerderheid der leden tegen het beginsel der wetsvoordracht geen be zwaar, eene andere vraag wasop welke wijze moeten die 5 millioen worden gevonden. De memorie van toelichting is op dit punt niet recht duidelijk. Tweede Kamer. De beraadslagingen over het lager onderwijs hebben den ganschen dag geloopen over de schoolwetwijziging in verband met de houding der regeering. De heer Kuyper heeft aangekondigd in den loop der zitting een ontwerp tot schoolwetwijziging van de zijde der antirevolutionairen in te dienen. De heer Moens heeft zijnerzijds een ontwerp tot wijziging aange kondigd, indien de minister niet vóór Februari eene wet indiende. De heeren Haffmans, Heyden- rijck, Messchert, Begram en Van Nispen hebben tegen aandrang op dejregeering lot indiening dier wet geprotesteerd. De minister van binnenl. zaken heeft het onrechtvaardige der verwijten tegen de hou ding der regeering uiteengezet en toegezegd de in diening van een wijzigingswet in den loop der zitting na athandeling van het hooger onderwijs. De minister van binnenl. zaken maakt be kend, dat het kon. kabinet van schilderijen in het Mauritshuis, te beginnen met 15 dezer, weder geopend zal zijn op de uren, bij het algemeen reglement bepaald. De off.-van-gez. 1ste kl. B. H. Thomson, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en vervangen door den off.-van- gez. 1ste kl. W. Pannevis, en de dirig. ofi.-van-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1