LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4858. A0. 1875. Maandag 13 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IX'ommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. bonucnicnlcn worden dagelijks aangenomen. Indien er soms Abonné's mochten zijn, ie het Leidseh Dagblad des avonds niet eregeld ontvangen, wordt hun verzocht aarvan aan het Bureel kennis te geven. STADS-BEBICHTEH. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN doen weten, dat het 2de suppletoir kohier van de plaatselijke directe elastiDg voor 1875 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten ezer provincie, hij besluit van G December j.l., en op heden an den Gemceute-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, n dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet be- aaldeu voet te voldoen. En wordt deze door plaatsiüg in de Leidsche Courant afge- oudigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. j>. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 11 December 4875. LEIDEN, 11 December. H. M. de Koningin heeft aan regenten van het geslicht „de Voorzienigheid" alhier doen toe komen eene zeer fraaie, rijk ingelegde dames- schrijftafel, als prijs in de voor die inrichting te houden loterij. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. A. Lorentz, geb. te Arnhem, met acad. proefschrift: „Over de theorie der terugkaatsing en breking van het licht." - De officier-van-gezondheid 2de klasse J. M. W. Van Dusseldorp is van het 4de bij het 7de regiment infanterie overgeplaatst met bestemming voor liet depot te Amsterdam in garnizoen. Naar men verneemt is de Leidsche Zangver- eeniging voornemens in het volgend voorjaar een huishoudelijke uitvoering te geven, waarop ten ge- hoore zullen gebracht worden: Niels Gades „Kreuz- fahrer", Max Bruchs „Schön Ellen" en Mendels sohn's 95ste Psalm. De medewerking van de heeren solisten Fischer en De Goey is toegezegd, terwijl de solo-sopraan-partij waarschijnlijk aan mej. Gips zal worden aangeboden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7287 vol wassen personen en van 2428 kinderen. De minister van marine brengt ter kennis dat aan de hoogescholen alsnog eenige studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedeutisch examen, kunnen worden toegelaten om hun studiën in de geneeskunde aan die hoogescholen voort te zetten, op de voorwaarden, bedoeld in het kon. besluit van den 17den Mei 1872, No. '13, ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, als offic.- van-gez. 2de kl. hij de Ned. zeemacht in dienst te treden. Het stoomschip J. B. Walkervan Rot terdam naar Batavia, is 9 dezer te Port Saïd aangekomen. De Nederlandsche dierkundige vereeniging heeft de gewone wintervergadering gehouden en o. a. besloten een zoölogische werkplaats aan onze kust in te richten, waartoe in het volgend jaar zal worden overgegaan, nadat eene commissie, bestaande uit de heeren Prof. Hoffmann, Dr. Hoek en Dr. Hubrecht, de plaats zal hebben aangewe zen, die hun het meest geschikt voorkomt tot tijdelijke vestiging van zoodanige inrichting. Naar aanleiding van een dezer dagen in het beursbericht van de „Ned. Financier" voorko mend gerucht, meldt men uit Utrecht, dat wer kelijk ernstige onderhandelingen tusschen de directiën der Rotterdamsche Handelsvereeniging en de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij gevoerd worden, waarvan waarschijnlijk het gevolg zal zijn, dat de Rijnspoorwegmaatschappij voor het vervoer van de handelstreinen der Rotterd. Handelsvereeniging in verband tot het Rijnspoor wegstation aan de Maas geheel met den Staats spoorweg zal kunnen concurreeren. Dit bericht is zeker zoowel voor de beide betrokken Maatschap pijen als voor den transito-handel van het groot ste belang. In eene buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Nieuwe Rotter damsche Schouwburg-vereeniging is met algemeene stemmen aan de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels machtiging verleend om, in vereeniging van den heer Valois, te dingen naar de concessie van het Haagsche tooneel. De minister van oorlog heeft bepaald dat het sleepen van vaartuigen, geladen met buskruit en munitie, door stoomvaartuigen zal mogen ge- geschieden, mits daartoe gebezigd worde een tros van niet minder dan 200 M. lengte en in de door den commissaris des konings uit te reiken autorisatie tot vervoer geene verbodsbepalingen tegen dat sleepen zijn opgenomen. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen zal een gewone vergadering houden op Maandag 13 dezer 's middags te twaalf uren, in het gebouw der Academie te Amsterdam. Tweede Kamer. De beraadslagingen over hoofdstuk V zijn voortgezet. De afdeeling Waterstaat is afgeloopen. De spoorwegbegrooting is aangenomen met algemeene stemmen. Over het liooger en middelbaar onderwijs zijn geen alge meene beraadslagingen gevoerd, alleen enkele pun ten behandeld bij de Leidsche Academie en hel landbouwonderwijs. Maandag lager onderwijs. F. Verstijnen, landmeter 2de kl., D. A. Berk hout en J. U. Polman, landmeters 3de kl. van het kadaster hier te lande, zijn gesteld ter be schikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië om te worden benoemd: eerstgen. tot ingenieur 2de kl. en de twee laatstgen. tot landmeter 3de kl. van het kadaster daar te lande. Z. M. heeft J. P. Voswinckel Dorselen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrek king van consul der Nederlanden voor de staten Illinois en Michigan te Chicago; P. A. Van de Mortel herbenoemd tot burgem. van Deurne; de betr. van commissaris der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden te Brielle, met den laatsten dezer opgeheven en B. Snoek, thans met die betr. be last, met genoemden datum, eervol als zoodanig ontslagen, behoudens aanspraak op wachtgeld of pensioenH. Lambers, ontv. der dir. bel. en acc. te Stadskanaal (Onstwedder gedeelte), tevens be noemd tot ontv. der in- en uitg. rechten. Gemengd. Nieuws. Hedenmorgen te 9 uren zijn alhier twee jongens aan de Bloemmarkt door't ijs gezakt, doch nog intijds geredde een door het toesteken van stokken. De ander zou zeker verdronken zijn, zoo niet de heer J. W. Florijn Jr., wonende in de Vrouwensteeg, te hulp was toegeschoten, die zich gekleed te water begaf en het geluk had den drenkeling op het droge te brengen. Hedenmorgen zijn op de markt alhier eenige eenden in beslag genomen, als vermoe delijk gestolen zijnde. Gisteravond omstreeks halfzeven is in Den Haag brand uitgebroken op de Nieuwe Haven, ten gevolge van het omslaan van een petroleumlamp. Het bovenhuis, waarin de zadel maker S. woonde, is geheel uitgebrand. Twee kinderen zijn bij den brand omgekomen, waarvan het eene behoorde aan de bewoners der beneden verdieping, het andere aan die van het bovenhuis. Hunne overblijfselen moeten in eene verbrande kast ontdekt zijn., zoodat het vermoeden bestaat dat de kinderen, door angst bekropen, zich daarin hebben verborgen. De brandweer en schutterij waren spoedig ter hand, waardoor de meerdere uitbreiding van den brand voorkomen werd. Donderdag-middag omstreeks 3 uren wandelden te Utrecht twee dames langs den Tol steegsingel. Op eens wierp de eene haar mof weg, liep de trap af naar het water en sprong in een bijt. De artillerist V. L., die in hare nabij heid schaatsen reed, snelde onmiddellijk te hulp en, na herhaalde pogingen, omdat de drenkeling alle moeite deed om onder het ijs te komen, ge lukte het hem haar met levensgevaar op het droge te brengen. Zij is door haren redder naar het gasthuis vervoerd, en na aldaar door Dr. J. be handeld te zijn, per vigilante naar de Spoorstraat gebracht, waar zij logeerde. Men schryft deze po ging tot zelfmoord aan waanzin toe. Donderdag-middag heeft een 30-jarig werkman aan de werkplaats van de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij te Haarlem door het uit schieten van de dommekracht, waarmede een waggon was opgezet, die van onderen moest her steld worden, zoodanige wonden aan zijne borst bekomen, dat hij eenige uren daarna onder hevige smarten overleed. De man laat eene vrouw en drie kinderen na. Uit Hilversum schrijft men, dat daar het gerucht loopt, dat in een naburige gemeente een van dolheid verdachte hond door den eigenaar is doodgeschoten, nadat het dier onderscheiden honden en een vet varken gebeten had. De hon den, die men zich herinnerde, dat door den ver dachten gebeten waren, zijn door de eigenaars afgemaakt, maar het varken zou uit de gemeente zijn verwijderd en te Amsterdam op de markt aan een slager zijn verkocht. Dezer dagen werd te Deventer tus- schen twee personen een weddenschap aangegaan om 2l/2 flesch jenever. De man, die de wedden schap won, heeft twee flesschen daarvan uitge dronken, met het gevolg, dat hij geheel bedwelmd geraakte, gedurende eenige dagen sprakeloos bleef en zóó ernstig ziek werd, dat hij in het gasthuis ter verpleging moest opgenomen worden. Gister nacht is hij aan de gevolgen overleden. Uit Vaassen wordt gemeld: Een dag- looner, Maandag-avond met zijn dorschvlegel op den schouder huiswaarts keerende, werd eens klaps van achter een hooiberg door een geweer schot in den rechterarm en het rechterbeen ge troffen. De dader, dien hij van verre zag, heeft op 't geroep om hulp de vlucht genomen. Men vermoedt, dat hier aan een ongeluk moet gedacht worden, begaan door een jacht liefhebber zonder akte. Evenwel doet de politie onderzoek. De dag- looner bevindt zich niet buiten gevaar. Naar men verneemt bestaat het voor nemen om in het volgend jaar de epauletten hij het leger weder in te voeren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1