lagkamer te verlaten. De gemeente-veldwachter "Van der Rijst wilde hen daartoe noodzaken, en nu ontstond een ernstige worsteling, zoodat de veldwachter er niet zonder kwetsuren afkwam. Een van de drie rustverstoorders werd met groote moeite in de cachot gebracht, nadat ook de beide nachtwakers, die ter hulp waren gesneld, met de tanden van den beschonkene hadden kennis ge maakt. De andereD, ook te Sloten woonachtig en van ongunstige zijde bekend, kozen het hazenpad. De mishandelde veldwachter heelt procesverbaal tegen hen opgemaakt. Door mej. J. Van Ee, wed. C. Van den Anker, zijn de navolgende aanzienlijke legaten vermaakt alsAan diakenen der herv. gemeente te Tiel van een huis en erf, geschat op eene waarde van 5000, benevens een perceel bouw land ter waarde van f 6000aan regenten van bet Protestantsch burgerweeshuis landerijen ter waarde van f 90,000; aan regenten van het oud-burger mannen- en vrouwenhuis, van vaste goederen onder Ochten, "Wamel en Drumpt, ge zamenlijk geschat op eene waarde van 30,500. "Woensdag-avond omstreeks halfelf ontdekte men brand, in de hervormde kerk te Apeldoornalle krachten waren terstond in de weer om den voortgang van het vuur te stuiten. Te middernacht was men de vlammen meester. De schade is betrekkelijk aanzienlijk. De brand is ontstaan in het turfhok. Omtrent de v ergif ti gi ng v an een kind in Zeeland wordt nader gemeld: Het driejarig kind van den timmerman v. 't V. te Biezelinge gebruikte in het herstellingstijdperk eener lang durige ziekte eene staalbereiding, door den heer Persant Snoep, geneesheer te Kappelle, voorge schreven. Zaterdag-avond openbaarden zich ver schijnselen, die de ontboden geneesheer als geen andere dan vergiftigingsverschijnselen kon aan merken. Olschoon onmiddellijk tegengift werd verstrekt, bezweek het kind na een folterend lij den van 13 uren. De oorzaak bleek spoedig uit een briefje, dat de apotheker B. Van Asperen Vervenne te Goes aan den dokter zond. Hij had in plaats van tinct. ferri cydon. zwart zwavelzuur gegeven, onwetend inlusschen, omdat een bediende (die met November ontslagen is) bij vergissing zwavelzuur in de voorraadflesch voor tinct. ferri cydon. had gegoten. De conducteur en de postillon van de postkar van Koevorden konden Zondag-avond, wegens de gevallen sneeuw, niet verder komen dan tot Hardenberg. Zij hebben daarop rugge lings tegen elkander plaats genomen op een lad der, waarvoor een paard gespannen was en zoo de postpakketten te Zwolle aangebracht, waar zjj 8 uur later dan gewoonlijk aankwamen, na den geheelen nacht onder storm en jachtsneeuw op de ladder te hebben doorgebracht. Te Antwerpen is een Nederlandsch scheepskapitein aangehouden, die onder den naam van baron v. P. oplichterijen pleegde. Dinsdag-avond tegen 9 uren onge veer was op den spoorweg tusschen Berchem en Mortsel een goederentrein van den Grand Central op de lijn Lierre, toen deze door den uit Brussel komenden exprestrein in tweeën gesneden werd. Eenige waggons werden door den schok verbrij zeld en enkele reizigers ontvingen daardoor lichte verwondingen. Er zijn geene ernstige ongelukken bij voorgevallen. "Woensdag-ochtend was de weg weder vrij en de gemeenschap hersteld. Een matroos, genaamd A. De Jong, Belg van geboorte, is geheel onverwachts door erfenis eigenaar geworden van een zeer groot vermogen. Daar deze gelukkige erfgenaam zich onlangs op een Hollandsch schip opnieuw heeft laten aanmonsteren en thans nog in zee is, zoo is het bjjna zeker, dat hij van zijn rijkdom nog geen kennis draagt. Een Belgisch notaris heeft bij verschillende Hollandsche waterschouten nopens dezen persoon informatiën ingewonnen. Volgens bericht uit Batavia hebben bergers tevergeefs beproefd de lading van het ge zonken stoomschip „Kroonprins der Nederlanden" te bergen, en tracht men een nieuw accoord te sluiten; waarschijnlijk zullen schip en lading in publieke veiling verkocht worden. De volgende b ij zonderbeden worden door de Engelsche bladen medegedeeld omtrent 't verongelukken van 't stoomschip „üeutschland" Het schip verliet Bremen verleden Zaterdag, met bestemming naar New-York. Het schijnt dat het Zondag-avond, bij een geweldigen sneeuwstorm, stootte tegen een zandbank in de Noordzee nabij de Engelsche kust, de zoogenaamde Kentish Knock. Men trachtte vergeefs het af te krijgen, en de zeeën sloegen er over heen, zoodat het veel van zijn tuig verloor. In den ochtend, toen 't schip op 't punt stond in stukken te breken, wilde de kapitein Brinckenstein de booten neerlaten. De eerste boot, waarin zich de bootsman Beek en twee zeelieden bevonden (dezelfde die later in jammerlijken toestand opgevischt zijn) werd los gelaten en dreef weg; de andere booten werden van 't dek geslagen en verbrijzeld, zoodat de schipbreukelingen verder weerloos hun lot moesten afwachten. Nadat Beek Dinsdag-ochtend gevonden was en 't gebeurde had bekend gemaakt, spoedde zich de sleepboot „Liverpool" naar de plaats des onheils. Zij vond de „Deutschland" onder water; mannen, vrouwen en kinderen klemden zich nog aan 't want vast; vele anderen waren reeds van koude gestorven, of in de hutten verdronken. De „Liverpool" nam dadelijk de nog levende passa giers en bemanning aan boord, in 't geheel een 150 zielen. Deze schipbreukelingen werden te Harwich aangebracht. De Bank te Toulouse is door een zon derling voorval aan eene plundering ontkomen. Van de oude Franciskaner kerk, die tjjdens de eerste Fransche revolutie gesloten werd, later als foura- gemagazijn gebezigd en in 1874 afbrandde, zijn nog slechts het portaal en de toren overgebleven. In den laatsten is sedert een loodfabriek geves tigd. Onlangs kwam een zeer net gekleed en met een vreemde ridderorde versierd persoon bij den eigenaar der fabriek en vroeg verlof den toren en de fondamenten te mogen bezichtigen. De vreemde ling was door zijn secretaris vergezeld, en zijn ver zoek werd met de meeste bereidwilligheid toe gestaan; beide heeren onderzochten toen zeer nauwkeurig de uitgestrekte kelders die onge bruikt waren. Zij wisten zich bij 't werkvolk bemind te maken, herhaalden hun bezoek en be klommen vervolgens ook den toren. Dezer dagen kwamen zij weder, en na eenigen tijd in de kelders vertoefd te hebben, beklommen zij den toren tot aan de hoogste spits. Niet lang waren de heeren daar of men hoorde boven leven en getrappel, alsof er een worsteling plaats greep; eenige oogenblikken daarna werd een doordringende gil vernomen. De arbeiders snelden naar buiten, en vlak voor hunne voelen vielen de beide bezoekers van boven neer. De een was geheel verpletterd en oogenblikkelijk dood, de ander, de secretaris, die op zijn meester was neergekomen, leefde nog en werd zwaar ge kneusd en bewusteloos naar het gasthuis vervoerd. Tot bewustzijn gekomen, legde hij de volgende bekentenis af: Zijn geleider, een bekwaam inge nieur, had het plan gevormd de Bank te Toulouse te berooven en wel door de kelders van den toren, die aan de onderaardsche gewelven grenzen, waar de geldswaarden van de Bank werden geborgen. De misdaad was zoo goed als gelukt. Bij een in gesteld onderzoek bleek inderdaad, dat de muren van de kelders der Bank bijna doorgebroken waren en dat geen uur werk meer noodig zou geweest zijn, om de schatten van die inrichting in handen der dieven over te leveren. De twee dieven hadden boven verschil gekregen en werden hand gemeen, met het gevolg dat zjj al worstelend van den toren vielen. Rechtzaken. Het prov. gerechtshof te Groningen heeft in appèl vernietigd een vonnis van de rechtbank te Groningen, waarbij zekere vrouw aldaar was vrij gesproken van het onbevoegd uitoefenen van ge neeskunst (als bedrijf). De beschuldigde is door het hof veroordeeld lot f 75 boete of subsid. ge vangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van beide instantiën. Het prov. gerechtshof in Friesland heeft D. G., beschuldigd van manslag op de met hem bij Mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud inwonende vrouwelijke dienstbode, veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf. De kantonrechter te Meppel heeft den eisch van kerkvoogden der herv. gemeente aldaar legen den heer Montijn, tot betaling van zijn aandeel in den hoofdelijken omslag, afgewezen, op grond dat er geen rechtsband bestaat tusschen den eischer en den gedaagde. Het prov. gerechtshof in Z.-H. heeft bij een gisteren gewezen arrest de verlaten huisvrouw van S. M. B. uit Rotterdam, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk door het verduisteren van koopmanschappen tot haren boedel behoorende, één jaar celstraf opgelegd. Hare beide medebe schuldigden werden vrijgesproken, op grond dat niet is bewezen, dat zij hadden samengespannen om de verduistering te doen gelukken. Het raadslid Simons, te Luinjeberd, is we gens het aan stukken slaan van het been van den hoofdonderwijzer te Gersloot veroordeeld tot 1 jaar celstraf en f 150 schadevergoeding. In de "Woensdag gehouden zitting der arrond.-rechlbank te Middelburg werd namens den gezagvoerder der Deensche stoomboot Phoenix" conclusie van antwoord genomen op den eisch van schipper M. De Bruyn tot vergoeding van alle schade, geleden door de aanvaring van zijn tjalkschip „Drie Gebroeders" door de „Phoenix", op 25 Maart jl. De conclusie van den gezagvoer der strekt om de vordering van den eischer af te wijzen, terwijl hij zelf vergoeding vraagt van alle schade, door het conservatoir arrest van 19 October geleden, onder opmerking, dal de voorzit ter van de rechtbank daartoe verlof heeft gegeven ten pericule van den verzoeker; bewerende de ge zagvoerder verder, dat dit beslag moet worden be schouwd als eene onrechtmatige daad, vermits 1°. schipper De Bruyn geen recht of actie had ter zake van de aanvaring of tot het nemen van conser vatoire maatregelen, en 2°. dat schipper De Bruyn in strijd met de wet de „Phoenix" gedurende hare reis heeft tegengehouden, zulks nog wel buiten „de reede" van Vlissingen, en alzoo niet ter plaatse door den voorzitter der rechtbank bij zijn verlof tot beslag aangewezen. Na het nemen dezer conclusie is aan den eischer eene remise van 3 weken verleend om op den eisch in recon ventie voort te procedeeren en te antwoorden. De van Belgische zijde zoozeer op den voorgrond gestelde vrijheid der Schelde schijnt aan dit pro ces vreemd te zullen blijven. BUITENLAND. Franhrij li. Generaal De Cissey heeft het wetsontwerp betreffende de administratie van het leger terug genomen, '.met de verklaring, dat de regeering het ontwerp niet intrekt, maar den tijd ongenoeg zaam acht voor drie lezingen. X3uitsch.la.nd. Uit Bern wordt omtrent het gebeurde met Mun- zinger op grond van oflicieele berichten nader gemeld, dat hij op marsch van Tadjoura naar Cahuoso 's nachts met 140 man verraderlijk in een hinderlaag is gelokt, waarin hij met al de zijnen het leven heeft verloren. Het voorstel Hoffman c. s., om art. 31 der rijksgrondwet in dien zin te wijzigen, dat geen der leden zonder toestemming van den rijksdag in den tijd der zittiDg gearresteerd of voor den rechter van instructie mag geroepen worden, is- met 142 tegen 117 stemmen bij tweede lezing verworpen. Het kamergerecht heeft, met wijziging der conclusie van het stadsgerecht, de Pius-vereeniging definitief gesloten verklaard. Oostenr.- Hong. Monarchie. In het proces wegens hoogverraad en wegens het vormen van geheime bij de wet verboden vereenigingen tegen de hoofden van de Oosten- rijksche arbeiderspartij heeft de jury dr. Tau- schinsky en de arbeiders "VVanka en Hochreiter schuldig verklaard aan opruiing tegen het open baar gezag en de wetten van den slaat, doch de- andere beschuldigden vrijgesproken. De beide eer sten worden tot 3 maanden, de laatste tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. RnBland. Bij het feest der St. George-orde heeft de czaar de gezondheid gedronken van de keizers Wilhelm en Frans Joseph als leden der St. George-orde, en

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2