hinnenl. zaken heeft 2ijne gedragslijn nader ver dedigd, zonder zich te mengen in de bespreking der verhouding van de parlijen onderling. De re geering is ten aanzien van de katholieke partij, evenals tegenover elke andere partij, volkomen onafhankelijk. Er bestaan beloften nog alliantiën, evenmin als eenige bond hoegenaamd. Maar waar 't geldt recht voor allen bestaat geen verschil ten aanzien der zonen van hetzelfde vaderland. Gewetensvrijheid en verdraagzaamheid isdetradi- tioneele politiek van het Hui3 van Oranje. Geen ■verschil om des godsdienst wille. Die politiek moet de regeering voortzetten. De minister blijft hand haven, wat hij gezegd had tegen het algemeen stemrecht en over den voorrang van het hooger onderwijs. Nu reeds een schema te geven van een toekomstig wetsontwerp zou tot onvruchtbaren strijd aanleiding geven. Overigens is het ware con servatisme niet in tweestrijd met den vooruitgang. Acht de Kamer eene ministerieele crisis noodig, zij spreke 't uit, maar make, als dit niet het geval is, het regeeren niet door het opwerpen van disputen opzettelijk onmogelijk. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn verschillende punten bij de onderdee- len van hoofdstuk V besproken. Het debat is genaderd tot de afdeeling Waterstaat. Morgen voortzetting. De heeren Kuyper, Teding Van Berkhout, "Van Wassenaer en Van Loon stellen op het hoofd stuk binnenl. zaken der staatsbegrooting voor 1876 een amendement ten bedrage van f 30,000 voor, strekkende om eene toelage van 150 te verze keren aan hoofdonderwijzers, die niet reeds op rijkskweekscholen werkzaam cf aan normaalles sen, opleidings-klassen of anderszins van over heidswege voor de opleiding van onderwijzers bezoldigd zijn, voor eiken kweekeling, door hen 'opgeleid, die na afkondiging van deze wet akte van hulponderwijzer zal ontvangen, rnet dien ver stande dat deze loelaag voor eiken kweekeling slechts eenmaal zal worden verstrekt. Een hij het depart, van koloniën uit Indië ont vangen telegram meldtDe gezondheidstoestand is gunstig; choleragevallen komen niet voor; een vijandelijke aanval op Sinangri en Lampit is afgesla gen. Een bende Atjehneezen, die in den nacht van 21 op 22 November in de Missigit van Longbattah was binnengedrongen, werd verdreven met achterlating van 5 dooden en wapenen; daarbij zijn gewond de luit. De Steenhuyzen en Simmermacher, 10 mindere militairen en eene vrouw. Z. M. heeft aan Mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, Hd. kamerheer in builengew. dienst, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van commandeur der Leopoldsorde; aan P. Loke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administr. over de ge vangenissen te Hoorn, en daartoe benoemd Mr. "W. K. baron Van Dedem, burgem. der gem. Hoorn aan den luit.-ter-zee 2de kl. C. V. Dijckmeester, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol ont slag uit den zeedienst verleendA. Prins, arts, met ingang met ingang van den lsten Jan., be noemd tot off.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht. ii' ngedrongen, en eischte op brutale wijze en onder een verhaal van allerlei leugenachtige voorgevens geld. De ander is voor weinige dagen uit de ge vangenis te Leeuwarden ontslagen, alwaar hij vijf jaren vertoefd had ter zake vari diefstal met ver zwarende omstandigheden, na te voren nog meer vonnissen te hebben ondergaan. Tegen een derden persoon aldaar is proces-verbaal opgemaakt, omdat lig, zich in beschonken toestand bij een ingeze tene aanmeldende om ondersteuning, gedreigd had, dat deze „der an zou" als hij niet geholpen werd daarbij een mes dreigend opheflende. Omtrent de doorgedreven gedeelten der schipbrug over de Maas te Hedel wordt ge meld: Een vak met 3 schepen zit nog op de krib n°. XII te Bokhoven en een tweede met 3 sche pen voor eigen anker onder Ammerzoden boven Welf. Twee sleepbooten van de Nieuwe Merwede met een personeel van omstreeks 50 man, hebben tot dusverre tevergeefs getracht die vakken los te maken en in veiligheid te brengen. De overige 4 bruggevakken met 12 vaartuigen zijn geborgen. Een ingenieur en een opzichter van 's rijks water- slaat zijn onafgebroken bij het werk tegenwoordig. Uit de bij den brand van den winke- lier W. Bergman te Zwolle geredde facturen is gebleken, dat Bergman alleen in de drie laatste maanden aan koopmansgoederen had ingeslagen een bijna gelijk bedrag als waarvoor hij geassu reerd was, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat hij een schade heeft geleden van ruim tien duizend gulden. Zaterdag II. kregen te Groningen eene vrouw uit den arbeidenden stand en hare moeder, beiden in beschonken toestand, zoodanig twist, dat de laatste, schier onkenbaar door vele wonden, met banden en nagels toegebracht, heelkundig moest worden bijgestaan. Eindelijk is het gelukt, de groote keizcroklok te Keulen te doen luiden. De heer Ilamm, te Frankenthal, heeft het gevaarte van een nieuwen klepel voorzien, en nauwelijks was die aangehangen, of bij de eerste proefneming luidde de klok zonder een enkelen slag te missen. De trein, die van Salzbergen te Hen gelo om 3 uur 16 min. aankomt, is gisteren in de nabijheid van het station, bij het overrijden van een wissel, omgeslagen. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. Het stoomschip „Deulschland", be- hoorende tot de Noord-Duitsche Lloyds, van Bre men met landverhuizers naar New-Yoik vertrok ken, is Maandag-ochtend op de Long Sands ge strand. De stoomsleeper „Liverpool" van Harwich heeft te Harwich den kapitein en een deel der passagiers en van de equipage ontscheept. Men gelooft dat 50 passagiers en de rest van de equipage zijn omgekomen. Volgens een bericht uit Colombo (Ceylon) is, toen de prins van Wales eergisteren van een olifantenjacht terugkeerde, zijn rijtuig omgevallen en verbrijzeld. De prins, ofschoon onder het rijtuig geraakt, heeft geen letsel ontvangen, zoodat gala-diner, receptie en bal den volgenden dag konden doorgaan. Gemengd ÏVieuws. Gisternacht is in Den Haag in den Zuid-Oost-binnensingel verdronken zekere B., waar schijnlijk door overmatig gebruik van sterken drank. De heeren gebroeders Koster te Am sterdam geven, zooals bekend is, pianino's ten geschenke als premiën bij pakketten boekwerken. Een dezer premiën kon niet worden uitgereikt, omdat het bewijs er van zich bevond in een on verkocht pakket. De heeren Koster hebben nu de waarde van de premie, /325, ter beschikking van de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak en van het dames-comité voor kinderfeesten gesteld. Gisterochtend ontstond te Amster dam een schoorsteenbrand in het nieuwe gebouw der Twentsche Bankvereeniging op de Spuistraat. De brandweer was onmiddellijk tegenwoordig; eenige manschappen waren terstond op het dak, aan wie het mocht gelukken den brand in den aanvang te smoren. Twee personen zjjn te Dordrecht door de politie aangehouden ter zake van bede larij. De een bad zich bij ingezetenen aldaar bin- Bechtzakcn, Door den procureur-generaal bij het prov. ge rechtshof in Utrecht is beroep lot cassatie ingesteld tegen het arrest, door gemeld gerechtshof gewezen, waarbij in hooger beroep de hoofdredacteur van het „Utr. Dagblad" is vrijgesproken van de be schuldiging van laster in de zaak van den bakker De Laat. Maandag stond voor het prov. gerechtshof in Zeeland terecht J. Leeuwe, oud 36 jaren, be schuldigd van diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en zulks na vroeger tot vier jaren correclioneele gevangenisstraf te zijn veroordeeld. De advocaat-generaal requireerde de schuldigver klaring en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 513 jaren. De besch. erkende ten volle zijne schuld. De verdediger, Jhr. Mr. W. H. Snouck Hugronje, bestreed de qualificatie en concludeerde tol ontslag van rechtsvervolging. Het hof heeft den besch. schuldig verklaard en hem veroordeeld tot eene correclioneele gevangenisstraf van anderhalf jaar. Dinsdag 14 dezer zal voor het prov. ge rechtshof in Noord-Holland terechtstaan Jacob Karei De Mens, oud 55 jaar, bediende in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, beschuldigd van poging tot doodslag met voorbedachten rade. Vijf tien getuigen zijn in deze gedagvaard. Mr. J. W. Tydeman Jr. is tot verdediger benoemd. Johannes Strunk, koopman te Brumraen, heeft zich in cassatie voorzien tegen een arrest van het provinciaal gerechtshof in Overijsel dd. 4 Dec. jl., waarbij hij, evenals zijn vader GerritJan en zijn broeder Gerrit Strunk, is veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en geldboete van f 25, ter zake dat zij in 1870 en volgende jaren in den molen te Olst herhaaldelijk krijtwit hebben gemengd onder meel, waarvan zij lijn koeken maakten en dat meel en die koeken, we tende dat een en ander grootendeels uit krijtwit bestond, hebben verkocht. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft in hare zitting van 6 dezer de beraadslaging geopend over het ontwerp lot hervorming van het rechtswezen in Egypte. De heer Rouvier, rapporteur, trad in eene uitvoe rige uiteenzetting van de geschiedenis der capitu- latiën. De Europeanen genoten van oudsher bij zondere voorrechten in Egypte. De eerste capitulatiën dagteekenen reeds van 1528. Daarin was het be ginsel opgenomen, dat de Europeanen niet onder worpen zijn aan de uitspraak van den plaatselijken rechter, en dit beginsel is Lij de latere overeen komsten steeds instandgehouden. Voor de Euro peanen zijn consulaire rechtbanken in 't leven geroepen. Bij de capitulatie van 1740, die nog van kracht is, werd hun toestand nader geregeld. Bij geschillen tusschen personen van verschillen den landaard beslist de consulaire rechtbank van den verweerder. Op het congres van 1856 heeft de Porte voor het eerst olficieel het voornemeii te kennen gegeven, om in dien staat van zaken verandering te brengen. Maar in 1861 heeft zij nieuwe handelslractaten gesloten, waarbij alle voorrechten, bij de capitulatiën omschreven, ge handhaafd zijn. Inlusschen kwam Ali-pacha in 1862, b'j een antwoord op eene gemeenschappe lijke nota der mogendheden over het recht der vreemdelingen om in Turkije vaste goederen te bezitten, op de zaak terug. De mogendheden gaven een behoorlijk antwoord. In 1867 verklaarde de regeering van den khedive, dat z'j aan de capi tulatiën een einde wenschende te maken, voor stelde nieuwe rechtbanken in de plaats te stellen van de consulaire. Deze zouden samengesteld zijn uit inlandsche en Europeesche magistraalspersonen. De zaak is toen lang tijd slepende gebleven. Ein delijk trad Frankr'gk toe tot het denkbeeld, om eene internationale commissie naar Egypte te zenden, ten einde de zaak te onderzoeken. Die commissie erkende, dat eene enkele rechtbank voor de Europeanen te verkiezen was boven ver schillende. De minisler Emile Ollivier nam hei beginsel aan, door de commissie voorgesteld, en hielp een rapport vaststellen, waaraan de naam van „het Fransche ontwerp" is gegeven. Gedu rende de wapenschorsing van 1871 werden de onderhandelingen, die een tijdlang door de oor logsgebeurtenissen waren afgebroken, hervat. Ein delijk werd het ontwerp, nadat Egypte nog eenige concessiën had gedaan, geteekend. Dit ontwerp nu moet spreker bestr'jden. Hg mist er de noodige waarborgen in. Een voorstander der hervorming in Egypte heeft zelf erkend, dat de Muzelmansche rechters geen recht spreken, maar recht verkoo- pen. Nog vele andere bezwaren zijn er tegen het ontwerp. Het bepaalt o. a. dat de gemengde recht banken baar zetel zullen hebben te Cairo. Nu is 't bekend, dat te Aleiandrië de meeste Franschen gevestigd zijn. De Christenen worden voorts niet toegelaten als getuigen. Om deze redenen moet hg, en de commissie rnet hem, zich ten krach tigste tegen de overeenkomst verklareD. In de nationale vergadering werd gisteren het debat over de hervorming van bet rechtswezen in Egypte voortgezet. Boucher bestreed, Dupont verdedigde de overeenkomst. Duitschland. De rijksdag heeft gisteren, na een debat van bijna 4 uur, met groote meerderheid van stem men besloten om ten aanzien van de verzoek schriften lot hel handhaven der invoerrechten ojv

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2