LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4855. A0. 1875. Donderdag 9 December. ST ADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden ppr 3 iDaaadenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomincrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regelsf 1.0c.\ Iedere regel meerO.I7J. Crootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN •doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 14den October 1875, is vastgesteld de volgende VERORDENING, waarbij wordt gewijzigd de Verordening houdende regeling der jaarwedden voor de teeken- en gymnasliekonderwijzers aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Gelet op art. 24 der Wet van den 2den Mei 1863 (Slaats- 4)lad n°. 50), houdende regeling van het middelbaar on derwijs; Besluit: Met v^ziging in zooverre der Verordening van den 26sten februari 1874, houdende regeling der jaarwedden voor de teeken- en gymnastiekonderwijzers aan de openbare lagere -en middelbare scholen te Leiden (Gemeenteblad n°. 8), te bepalen dal vau de jaarwedde voor den hulponderwijzer in -de gymnastiek, met ingang van 1 Januari e. k. vastgesteld op f 800, een bedrag van ^120, wordt geacht be zoldiging te zijn voor het aan de hoogere burgerschool te geven onderwijs. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 28sten October 1875. De Burgemeester, v. D. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de regeling dezer jaarwedde goedgekeurd door -den Minister van binnenlandsche Zakeu, bij zijn besluit van den lsten December 1375, n°. 32 (óde afd.), en door ■de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij hunne be schikking van den 30 November lS/o B. n». 3303 (3de 2 December afd.), G.S. n°. 26. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den Ssten December 1875. Burgemeester, en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER. Burgera. E. KIST, Secr. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het adres van JOHANNES KOOREMAN, om eene smederij op te richten in het perceel aan de Vol dersgracht N°. 694, alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1S75 Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 22sten December aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Eq ge3chiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. 1511 AN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 December 1875. l'UAE tan iL». Da oudste menschen kunnen zich niet herin neren ooit een zoo vroegtijdige, aanhoudende vorst te hebben beleefd zoo verzekert men elkander. Gelukkig zijn wij niet geroepen een onderzoek in te stellen naar de meerdere of mindere gelrouw- lieid van het geheugen dier „oudste menschen" en merken al dadelijk op, dat het een zeer ver klaarbare eigenaardigheid is van het herinnerings vermogen van bejaarde lieden, dat volgens hun oordeel in het algemeen de zomer steeds minder warm, de winterkou daarentegen trapsgewijze strenger wordt, in vergelijking van vroeger jaren. Zooveel is echter zeker, al heeft de weerprofeet zelfs van de Enkhuizer almanak er volslrekt niet aan gedacht bij de eerste dagen van de maand December 1875 aan te teekenen dat men aller wegen schaatsenreed, ja dat b. v. in de nabijheid van Kampen vrij ver in zee reeds schepen waren ingevroren koud, fel koud is 't voor den tijd van 't jaar, al doet zich ook voor het oogenbhk eenige verandering in de weersgesteldheid voor. Dat ondervonden de armen 't meest. Op menige plaats worden dan ook blijkens de dagbladen buitengewone maatregelen genomen om de behoeftigen tegemoet te komen door vervroegde uitdeeling van warme spijzen, openstelling van werkinrichtingen en wat dies meer zij. En als wij, hij het vroolijk knappende haardvuur of de prettig snorrende kachel gezeten, zulk een bericht lezen, is 't of de warmte in de gezellige huiska mer ons nog weldadiger aandoet, en menigeen tast wat dieper dan gewoonlijk in den zak om ook het zijne bij te dragen tot leniging van den nood zijner minder door de forluin bedeelde na- tuurgenooten. Doch ook hier onlbreekt het niet aan con trasten. Daaronder trok onze aandacht het afwij zend praeadvies, door B. en Ws. uitgebracht op het verzoek, namens het Bestuur van het studenten muziekgezelschap Sempre Crescendo tot den Ge meenteraad gericht om te worden vrijgesteld van de verplichting huur te betalen voor het gebruik van de zaal N°. 1 in de Stadsgehoorzaal ten dienste van het concert, dat den lsten dezer aldaar werd gegeven ten voordeele van de algemeene armen dezer stad. Die zienswijze van ons Dagelijksch Bestuur grondt zich op de overweging, dat het toestaan van het verzoek zou strijden met de beginselen der armen wet, die het schenken van giften aan de armen wil hebben overgelaten aan de particuliere lief dadigheid. Zou, vragen wij, op die redeneering, al moge zij in het algemeen waar zijn, in dit hijzonder geval niet het een en ander zijn af te dingen? Vooreerst treedt een gemeente, die zalen voor publieke vermakelijkheden verhuurt, naar onze meening niet zoo geheel zuiver meer als gemeente op, maar kan zij ongetwijfeld eenigermaie als particulier worden beschouwd. Niemand toch zal willen beweren, dat het tot de eigenaardige roe ping van een gemeentebestuur behoort, dergelijke lokalen tegen geldelijke vergoeding tijdelijk aan de belanghebbenden in gebruik te geven. Doch waar de gemeente, zooals hier het geval is, zich als toevallig uitvloeisel van het feit dal zij een dergelijke localiteit in bezit heeft, met die functie van ondergeschikten aard belast, zorge zij in de eerste plaats, dat dit niet tot mogelijk na deel strekke van anderen, het allerminst van de ingezetenen. En dat kan hier in werkelijkheid plaats hebben. Het is toch een algemeen bekende zaak, dat vele bijzondere ondernemingen of inrichtingen, waar het een liefdadig doel geldt, een lager tarief toepassen dan gewoonlijk wordt gevolgd, gelijk dat b. v. met dagbladen het geval is ten opzichte van het plaa'sen van liefdadigheidsadverlentiën. Zou het nu een gewaagde onderstelling zijn, dat bij het verhuren der gehoorzaal, wanneer zij zich in het bezit van een particulier bevond, voor het armenconcert een faciliteit ware verleend, die B. en Ws. thans aan den raad voorstellen te weigeren? Bovendien staat het o. i. niet geheel gelijk, aan de armen een gift uit de gemeentekas toe te staan, of wel ten voordeele der armen kosteloos in gebruik te geven een lokaal, dat dien avond anders ongebruikt zou gebleven zijn. Een zekere som uit de gemeentekas te betalen of diezelfde som er niet in te doen vloeien is niet volkomen hetzelfde. Ten einde het eenmaal aangenomen beginsel te handhaven, zoo wordt aan het slot van het prae advies herinnerd, is aan de Commissie voor de Volksvoorlezingen een jaarlijksch subsidie toege kend tot goedmaking der kosten van zaalhuur. Wij zouden kunnen vragen of deze zienswijze wel lot iets anders leidt dan lot een bloot hechten aan den vorm. Of men subsidie toekent tot goed making der zaalhuur, dan wel vrijstelling verleent van het betalen van die huur zal wel zoo onge veer op hetzelfde neerkomen. Liever echter willen wij terugkeeren tot het begin van ons beloog en dan meenen wij, dat het vroegtijdig invallen van den winler ditmaal meer dan anders aanleiding geefl tot een goedgunstige beschikking op het verzoek van het bestuur van Sempre Crescendo, voor het oogenblik in het midden falende of hel concert van den lsten dezer al of niet een voor- deelige geldelijke uitkomst heeft opgeleverd. Waar wij zien, dat op zoovele andere plaatsen maatre gelen worden genomen om tegemoet te komea aan den buitengewonen nood der armen, zal onze gemeenteraad zeker ook niet toegeven aan de vrees om te handelen in strijd met den geest der armenwet door vrijstelling te verleenen van het betalen van zaalhuur voor het concert, den lsten dezer ten voordeele der algemeene armen gegeven- LEIOE.V, December. Aan de gemeentebewaarschool te Wijhe is tot hoofdonderwijzeres benoemd mej. S. Rovers, alhier. De gemeenteraad van Boskoop heeft be sloten voor den tegenwoordigen hoofdonderwijzer het veranderlijke inkomen (1/3 der schoolgelden) over 187(5 at te schaffen en diens salaris te ver- hoogen tot f 1350. Daar voor de met 1 Januari a. s. vacant zijnde betrekking van lsten hulpon derwijzer voor f 650 niemand zich had aange meld, besloot de raad thans een oproeping te doea voor 750. Naar men verneemt is door den minister van oorlog gunstig beschikt op het verzoek van de verschillende spoorwegdireclién om in gevallen van nood hulp van militairen te bekomen. De minister van oorlog heeft uitvoerig ge antwoord op het voorloopig verslag op de vesting- begrooling voor 1876. De minister blijft volhou den, dat zijn zienswijze omtrent de voltooiing van het vestings'.elsel, in vele opzichten overeenko mende met die van den minister Engelvaart, geheel blijft in de beginselen, vastgesteld bij de vestingwet van 11 April 187-i. De heer W. C jopmans, te Broek bij Joure, een der oudste hoofdonderwijzers in de provincie Friesland, is benoemd tot honorair lid van het Ned. Ond. Genootschap. De kon. goedkeuring is verleend op de akte van oprichting van de naamlooze vennootschap „Rotterdam-Munster Spoorwegmaatschappij", te vestigen in Den Haag. De hoofdonderwijzers II. T. Weehuiieo, P. Van Vlodrop, D. Vooren, D. Kolling en J. Vel- lens zijn gesteld ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indië, om le worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. In de avondzilling der Tweede Kamer van gisteren werd o. a. het woord gevoerd door den heer Heydenrijck, die een beroep doet op de samenwerking van alle partijen; den heer Van Eek, die volhoudt dat de minister niet anti-libe- raal is; den heer Kuyper, die de houding der regeering laakt in de onderwijs qaaestie evenzeer als in de electorale; den heer Fabius, die den minister gaarne zal steunen, omdat hij overtuigd is van zijne neutraliteit, kunde en ijver; den heer Van HouteD, die zegt dat het ministerie in een staat van zwakheid verkeert. De minister van

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1