LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4854. Woensdag A0. 1875. 8 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering ran den Gemeenteraad Yan Relden op Donderdag 9 December des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming yan een hnlponderwijzeres aan de meisjesschool der 2de klasse. (296) 2°. Idem van een adjanct-marktmeester. (296) 3°. Voordracht betrekkelijk de rioleoring van het Ziekenhuis en de daarbij gelegen bnnrt. (292 en 299) 4°. Idem tot wijziging van dc verordening regelende het onder* wijs op het Gymnasium. (294) 5°. Verzoek van het Bestuur van het studenten-muziekgezel schap Sempre Crescendo, om vrijstelling van de betaling van zaalhnur. (295 en 298) 6°. Verzoek van J. J. Van Tertholen om ontslag als onder wijzer 2de klasse aan de schooi n°. 1 voor minvermogen den. (297) 7°. Voordracht betrekkelijk eene overdracht van de aan de ge meente beboorende torens aan de betrokken Kerkbestoreu. (Zie Memorie van antwoord op Volgn. 95 der begrooting voor 1876). LEIDEN, December. In de eerste helft der maand November zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens onbekendheid van de adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden G. Klok, Alkmaar; Louise tie Lange, Van den Brande, Everts, Marie Groenendijk, D. v. d. Want, Broekman, Mej. A. Spaans, F. A. Schweers, allen te Amsterdam H. Sermon, Antwerpen Willemsen, Arnhem; Emil Smeets, Brussel; Wed. v. d. Kley, 's-Gravenhage; W. O. Swaving, Leiden; G. Zant- vliet, LentPietje Wiersma, OosteromC. Brandt, Fuik, Susanna Van Houten, P. Ooykaas, allen te Rotterdam; P. Taas, (2 «stuks) Wormerveer. Briefkaarten: Betje Aniba, T. Koningen, Mej. G. Dirkmaat, allen te Amsterdam; Mej. Marema, Mevr. M. v. d. Hoeven, beiden te 's-Gravenhage; C. Ontrop, Rotterdam; Mej. Beusveld, Velsen. De minister van financiën verwittigt, dat uithoofde van den gewijzigden loop der posten op Duitsch grondgebied, de veertiendaagsche brieven mail naar Batavia, langs den weg van Triest, tijdelijk, te rekenen van 7 dezer, des Dinsdags namiddags in plaats van des Woensdags morgens zal worden verzonden, en wel met den trein Rijn spoorweg, welke te 3.5 av. uit Amsterdam, te 2.40 av. uit Rotterdam en te 2.35 av. uit Den Haag vertrekt. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwediep, is 5 dezer te Napels aangekomen; de Koning der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, is dien dag 's ochtends Gibraltar Bij de Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia is een schrijven ontvangen van de heeren Jonckbloet en De Casembroot, leden dier hoofdcommissie, welke naar Philadelphia zijn gezonden tot regeling der verschillende aangelegenheden, die in betrekking staan tol de vertegenwoordiging van Nederland op de tentoonstelling. Uit dit schrijven blijkt, dat deze heeren uitnemend geslaagd zijn in het ver krijgen van de noodige plaatsruimte in de ver schillende gebouwen, zoowel voor de nijverheid als voor de kunst en den landbouw. Zij roemen zeer de groote voorkomendheid, zoowel van den direc teur-generaal, den heer Goshorn, alsook van de leden der Nederlandsche hoofdcommissie, den consul-generaal Burlage te Nieuw-York en den heer Westergaard, Nederlandsch consul, te Phila delphia. Het gebouw, hetwelk voor de kunst was bestemd, is bij de vele aanvragen veel te klein bevondendaarenboven is het veel te hoog van verdieping, om de schilderijen goed te doen uit komen, zoodat men besloten heeft een annex te bouwen, verdeeld in 26 van boven verlichte zalen, waarvan aan Nederland 2 zijn toegewezen. De heeren Jonckbloet en De Casembroot koesteren de overtuiging, dat de tentoonstelling, zoo zij beant woordt aan de zorg, die men in Amerika aan wendt om haar te doen slagen, alle vorige zal overtreffen. Men beschouwt de zaak aldaar als eene groote nationale aangelegenheid. De gebouwen zijn prachtig en in geheel de wereld is waar schijnlijk geene zoo schoone lokaliteit als Fair- mount-Park te vinden. De Nederl. hoofdcommissie heeft daarenboven een schrijven ontvangen van mevrouw E. D. Gillespie, presidente van de „women's centennial executive committee", waarin wordt medegedeeld, dat een afzonderlijk gebouw wordt opgericht voor vrouwenarbeid, en de Nederl. hoofdcommissie wordt uitgenoodigd de Nederland sche dames aan te sporen tot deelneming aan dien wedstrijd. In de maand Maart a.s. zal in Den Haag een examen voor onderofficieren tot het verkrij gen van den rang van 2den luitenant hij het leger hier te lande worden afgenomen, waartoe worden opengesteld voor de infanterie 30 plaatsen, waar van 6 voor het lichter examenvoor de cavalerie 4 en voor de artillerie 10, waarvan 2 voor het lichter examen. Naar men aan het „Vaderland" verzekert, is Venezuela met Amerika in onderhandeling over den aankoop van twee monitors. Tevens deelt men aan dit blad mede, dat het uitrusten van Zr. Ms. ranitorenscbip de „Prins Hendrik" met dit gerucht in verband zou staan. De provinciale staten van Zeeland hebben heden tot lid van de Eerste Kamer gekozen Mr. C. J. Pické, raadsheer bij het hof in Zeeland, met 24 stemmen. Het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Leiden naar Woerden, zal morgen vóór de openbare zitting der Tweede Kamer in de afdeelingen onderzocht worden. Tweede Kamer. De heeren Cremers, Geertsema, Van Houten en Kappeyne hebben de houding en de politiek van den minister bestreden. De heeren Rappard, Baar, Van der Hoeven en Bastert hebben de beschuldigingen en bezwaren wederlegd en evenals de minister zelf zeer uitvoerig zijne politieke gedragslijn verdedigd en zijn bij zijn gevoelen gebleven dat het hooger onderwjjs aan de regeling van het lager moet voorafgaan. Te 8 uren avondzitting. De commies 3de kl. G. De Wit, en 4de kl. C. E. Van de Kamer zullen ten postkantore te Leiden geplaatst worden. De Kamer van koophandel te Zutfen heeft de lusschenkomst van den minister van binnenl. zaken ingeroepen tegen een maatregel, in Maart door den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen genomen. Die maatregel bestaat daarin, dat aan het publiek de toegang tot de perrons der stations wordt ontzegd. De directeur-generaal heeft, in antwoord op een brief der Kamer, geantwoord dat, hoewel het ongerief moet erkend worden, toch geen wijziging kon gebracht worden in den bestaanden toestand, die een noodzakelijk gevolg is van het koninklijk besluit van 1 Maart jl. De Kamer verklaart niet te begrijpen, welk noodzakelijk verband er bestaat tusschen dat besluit en het genoemde verbod immers andere spoorwegmaatschappijen hebben zulk een maatregel voor de controle niet noodig geacht. Zij wcnschen daarom óf intrekking van zulke hiuderlijke maatregelen, óf, als dit niet mogelijk is, een minder strenge toepassing. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van Berkenrode den heer H. Kerlen; van Raamsburg den heer A. C. F. Mutsaers, en tot kapelaan te Kralingen den heer W. A. Van Worcom. Gemengd Nieuws. Gisteravond zag een man, die onder de gemeente Zoeterwoude bezig was een bjjt te hakken, een jongeD, die zich op het ijs had be geven, er door zakken en had het geluk hem te redden. Van een arm daglooner, op de Kal vermarkt in Den Haag woonachtig, is op St.-Ni- kolaas het gezin vermeerderd met drie welge schapen zonen, zeker niet zeer welkom in dit barre jaargetijde. Gisteren, den geboortedag van wylen Koning Willem II, is als naar gewoonte namens een vereerder van den overleden vorst een krans neergelegd op het voetstuk van het standbeeld op het Buitenhof. In den nacht van Zaterdag op Zondag te 2 uur ongeveer barstte te Amersfoort in een hooiberg nabij de fourrage-magazijnen van den heer H. Gerritsen een hevige brand uit, die, aan gewakkerd door een tellen oostenwind, in een oogenblik een tweeden hooiberg en de beide groote houten magazijnen, benevens een stal en opzichters woning aantastte en in korten tijd geheel vernielde. De hooibergen en magazijnen waren vol hooi, stroo en haver, bestemd voor het garnizoen rij dende artillerie. Niets kon worden gered en aan blusschen viel niet te denken. Behalve gebouwen, hooi en slroo, werden 120 last haver en twee muilezels een prooi der vlammen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Opmerkelijk is het, dat in het laatste jaar nog eenmaal een felle brand in deze zelfde magazijnen heeft gewoed, en een tweede brand korten tijd daarna een hooiberg, mede aan den heer Gerritsen toebehoorende, doch op een andere plaats der stad staande, in de asch legde Te Amsterdam is gisteren de omni- busdienst wegens de sneeuw gestaakt. Door de politie is dezer dagen te Dordrecht aangehouden een persoon, die gepoogd had een zilveren horloge, van diefstal afkomstig, te heieenen, en die, toen hij opmerkte dat de beleenster het horloge herkende, het op een loopen had gezet, waarna hij later is opgespoord. De diefstal heeft zich volgenderwijze toegedragenOp 29 Nov. des avonds trad een onbekend jongman den winkel van een horlogemaker aan de Vriese- straat binnen en vroeg zilveren horloges ter be zichtiging, waaraan door den horlogemaker werd voldaan, die er eenige op de toonbank legde; de onbekende vroeg hem of er ook nog goedkooper soorten waren, waarop de horlogemaker zich bukte orn die soort van onder de toonbank te voorschijn te halenvan dit oogenblik heeft de onbekende gebruik gemaakt om een der horloges op de toon bank aanwezig tot zich te nemen. Nog voordat de onbekende was vertrokken, ontdekte de horlo gemaker de vermissing en gaf dit den onbekende te kennen, die toen antwoordde: „dat heb je al weggehangen", waarin de horlogemaker, onnoozel genoeg, berustte, om na het vertrek van den onbekende tot de zekerheid der vermissing te komen. Zondag-avond heeft te Zwolle een zware brand gewoed, waardoor het huis van een.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1