gen. Op eene hoogte van 2300 meter werd een stapelwolk waargenomen, door welke de zonnestra len van tijd tot tijd heenbraken. Meer dan een uur lang bleven de reizigers ter hoogte van 1600 a 1700 meier zweven, en zij werden in staat ge steld verscheiden belangrijke waarnemingen te doen. Twee uren nadat zij opgestegen waren, kwamen zij te Illiers, departement Eure-et-Loir, neer. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 27 November. 2 wegens ongemuilkorfde honden op straat te hebben gelaten1 w. het voorhanden hebben van een maat, niet bij de wet erkend; 1 w. het zitten op een door honden getrokken kar (gemeente Leiderdorp)1 w. overtreding op de jacht en visscherij. De hooge raad (burg. kamer) gaf gisteren zijn beslissing in den eisch tot cassatie van een arrest van het hof in Z.-H., waarbij in het proces tus- schen den heer E. Oort, gezagvoerder van het stoomschip „Willem 111" en de Stoomvaartmaat schappij „Nederland," legen de firma H. Muller Sc Co., te Rotterdam is beslist, dat de schipper verantwoordelijk is voor de schade aan de hem ten vervoer toevertrouwde goederen overkomen, ook al mocht de schipper zich op overmacht in casu brand beroepen. De raad heeft, wat het eerste middel betreft, o. a. overwogen, dat bij art. 3-45 2de zinsnede van het Wetb. van Kooph., waarop het hier hoofdzakelijk aankomt, als regel is aangenomen, dat de schipper moet instaan voor de schade aan de vervoerde goederen overkomen met uitzondering van drie gevallen, waaronder dat betreffende overmacht, hetgeen de schipper, wanneer hij zich daarop mocht beroepen, moet bewijzen aanwezig te zijn. Brand, zegt de hooge raad, is niet altoos en per se als overmacht te beschouwen, omdat die kan ontstaan door of zonder de schuld van hem die er zich op beroept. De schipper, die zich op over macht beroept, kan niet volstaan met brand als oorzaak der beschadiging aan te voeren, maar hij moet bewijzen en is gehouden aan te toonen, dat de brand, de overmacht, is ontstaan door een onvoorzien toeval. De door hel hof gegeven uitlegging aan de als geschonden aangevoerde wetsartikelen werd volkomen juist geoordeeld. Ook het tweede cassatie-middel, betreffende de aansprakelijkheid van de reederij voor de handelingen van haren schipper, achtte de hoogste rechter ongegrond en verwierp derhalve de ingestelde vordering. D. G., vroeger koetsier bij Mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud, stond Donderdag voor het prov. gerechtshof in Friesland terecht wegens man slag, gepleegd op eene der vrouwelijke dienstboden aldaar. De beschuldigde bekende ook nu ten volle zijne misdaad, doch was verder, gelijk van den beginne af, vrij koel en onverschillig. Het O. M. eischte zijne schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf voor den tijd van vijf tot twintig jaren. Na den verdediger, Mr. Jhr. A. E. Van Boelens van Eysinga, te hebben aangehoord, be paalde het hof de uitspraak op a. s. Woensdag. BUITEN LAND. Frankrij k. De heer Decazes heeft gisteren in de nationale vergadering voorgesteld dat Maandag aan de orde zou gesteld worden het wetsontwerp betreffende de hervorming van het rechtswezen in Egypte. Hij zeide, dat deze aangelegenheid niet slechts Frankr'yks belangen in het Oosten gold, maar dat ook de waardigheid der Kamer van haar vorderde niet uiteen te gaan alvorens zij was afgehandeld. De heer Duprat bestreed de opportuniteit dezer discussie, na hetgeen Engeland gedaan had, aan gezien de gewichtige stap van die mogendheid op de beraadslagingen zou kunnen influenceeren. Desniettemin werd het voorstel van Decazes met groote meerderheid aangenomen. De verantwoordelyke uitgevers van den „Pays" en „Gaulois", de heeren Piel en Tarbé des Sablons, tegen wie eene vervolging is inge steld wegens het openbaar maken van de rede, door Paul de Cassagnac in Belleville gehouden, zyn aangeklaagd: 1°. wegens ophitsing tot haat en verachting van het gouvernement; 2°. wegens het verheerlijken van leiten, bij de wet als mis daden of vergrijpen erkend; 3°. wegens aanran- ding van den eerbied aan de wet verschuldigd. De heer De Cassagnac zal terechtstaan als mede plichtig aan die feilen. De onderkoning van Egypte, vergezeld van zijn zoon en zijn minister van buitenlandsche zaken, wordt in deze maand te Parijs verwacht, en zal zich vervolgens naar Engeland begeven. De bekende actrice Déjazet is Woensdag te Parijs in 78-jarigen ouderdom overleden. Als kind van vijf jaren kwam zij reeds op de planken in de rol van „Fanchon". Na vervolgens in meer dan één schouwburg te Parijs gespeeld te hebben (onder anderen trad zij in 1815, na den intocht van de verbonden legers te Parijs, voor de vreemde souvereinen op) verbond zij zich in 1817 om in de provinciën te spelen. In 1821 kwam zij in de hoofdstad terug, waar haar uitnemend spel al meer en meer gewaardeerd werd. In 1849 ver liet zij opnieuw Parijs, om eenige provinciën te bezoeken, zoomede Londen. In de hoofdstad terug gekeerd, bleef zij er tot de oorlogsgebeurtenissen, van welke zij gebruik maakte, om andermaal te Londen, in Charing Cross, op te treden. Op het einde van het jaar 1868 deed Mile. Déjazet, meer dan 70 jaren oud, lot groote verbazing van velen, hare eerste communie. Men zeide toen algemeen, dat zij het tooneel niet weer zou betreden. Maar dit was zoo niet. Voor omstreeks twee jaren ver- eenigden zich vele kunstenaars en kunstliefhebbers, om te haren voordeele eene voorstelling in een der Parijsche schouwburgen te geven, ten einde haar in haar hulpbehoevenden toestand tegemoet te komen. Het publiek had de oude kunstenares niet vergeten. Het was dankbaar genoeg om in grooten getale op te komen en haar alzoo eene goede recette te bezorgen. Keizer Napoleon had haar in 1869 een jaargeld van 2000 lr. uit zijne privaat-kas toegekend. Mile. Déjazet muntte vooral uit in travestis, en van deze weer in mannenrol len, die zij dan ook dikwijls vervulde. Het publiek zag haar in hare jonge jaren bijzonder gaarne in „Napoléon Brienne." De jeugdige militaire stu dent werd door haar meesterlijk voorgesteld, en de herinnering aan haar spel uit dien tijd is bij menigeen onverzwakt bewaard gebleven. DuitsclilancL In den rijksdag heeft Bismarck, bij de eerste beraadslaging over het strafwetontwerp, dit ont werp van het standpunt der binnenlandsche poli tiek des rijks toegelicht. Wanneer, zeide hij, de rijksdag het ontwerp verwierp, dan zou men in volgende zittingen daarmede terug moeten komen. Veel was er in het ontwerp, dat uitstel duldt doch andere punten konden niet worden verscho ven, zooals de bepalingen betreffende nalatige be ambten bij gezantschappen. Krachtens zijne erva ring moest hij verklaren, dat hij, zonder scher pere disciplinaire bepalingen, de verantwoordelijk heid niet dragen kon om langer minister van buitenlandsche zaken te blijven. Het was waar: de noodzakelijkheid tot toepassing van die bepa lingen was, met het oog op de hooge positie, den maatschappelijken stand en de vaderlandslievende gezindheid der gezanten niet denkbaar; doch dat ook het ondenkbare plaats kon hebben, dit had den zekere gebeurtenissen in den loop dezes jaars bewezen. De rijksdag besloot de technisch strafrechtelijke bepalingen naar eene Commissie te verwijzen, en de overige in behandeling te nemen. Volgens verschillende berichten uit Munchen is het conflict tusschen de regeering en den bis schop van Spiers, ontstaan door het gebeurde op het kerkfeest te Oggenburg, door bemiddeling der koningin-moeder bijgelegd. De bisschop van Culm is, wegens aanstel ling van geestelijken zonder inachtneming der daarop bestaande bepalingen, veroordeeld tot eene boete van 2400 mark, of zes maanden gevange nisstraf. Groot-Britannië. De „Globe" deelt mede, dat de Britsche vce- consul te Zanzibar zijne regeering heeft aangera den, de Britsche scheepsmacht te Zanzibar te ver sterken. In eene dépêche van 27 Nov. heeft de ge zant Harcourt aan Decazes verzekerd, dat lord Derby hem gezegd had „Engeland heeft de aan- deelen in de Suez-kanaalmaatschappij gekocht alleen om te voorkomen dat eene andere mogendheid in Egypte grooter invloed zou krijgen. De daad van het Engelsch ministerie is zuiver defensief. Ik wil geen voorstel doen, raaar ik zal ook niet te rugkomen op heigeen ik in het hoogerhuis gezegd heb, dat wij ons niet er tegen zullen verzetten, dat het Kanaal beheerd worde door een interna tionaal syndicaat." Spanje. De „Imparcial", melding makende van het ge rucht dat Lizarraga aan don Carlos een eervol convenio mocht voorstellen, verlangt dat het leger zijne zegepralen voortzet totdat eene geheele over winning behaald is, die de eenheid der natie met gelijkheid van alle provincies bevestigt. De „Chronista" vertelt dat het in het noorden van Spanje zoo koud is, dat een kolonel van het regeeringsleger is doodgevroren. Uit St.-Laurent-de-Cerdans (Frankrijk) meldt men dat zich op de Spaansche grenzen weder eenige Carlistische colonnes trachtten te organi- seeren; de Fransche autoriteiten hebben daarom Xich de Salines (een Carlistisch opperhoofd) en een Carlistischen kolonel doen arresteeren en naar Perpignan gezonden. De „Agence américaine" heeft de volgende dépêche afgezonden uit Bayonne: De vliegende kolonnes van Biscaye, sterk 270 man en 30 paar den, hebben onlangs Castrobarto ingenomen en de fortificaties van dat plaatsje vernield. Vervolgens hebben zij 1200 stuks vee naar Oiduna medege voerd. Mugarza heeft onder de muren van St.- Sebastiaan een wagen opgelicht waarin geschenken waren voor Alphonsus XII bestemd. Lizarraga heeft den 27sten Nov. een geheim onderhoud gehad met don Carlos, dat twee uur heeft ge duurd. De brigade-generaal Mateo heeft den contra- guerillero Agoneillo twee krijgsgevangenen afge nomen. Telegrammen. BRUSSEL, 3 December. De Belgische bisschop pen hebben een collectieven brief aan het minis terie gezonden, waarin z'y de vernietiging verzoeken van het besluit van den burgemeester Piercot, waarbij de jubileums-processiën te Luik verbo den zijn. KONSTANT1NOPEL, 3 December. Sjevdet Pacha is benoemd tot minister van justitie, Safvet Pacha tot minister van onderwijs, Serkis Effendi als secretaris van buitenl. zaken ontslagen. De afkondiging der toe te passen hervormingen wordt spoedig verwacht. KAIRO, 3 December. In regeeringsdépêches wordt de moord op Munzinger gemeld. De khedive heeft 15000 man tegen Abyssinië afgezonden. BERLIJN, 3 December. Sedert Rusland geslaagd is, om vriendschappelijke betrekkingen tusschen Servië en Montenegro tot stand te brengen, heeft de Oostenrijksche regeering eenige emigranten uit de Herzegowina, die hun toevlucht zochten op Dalmatisch grondgebied, van daar verwijderd. In verband hiermede staat hare kennisgeving aan prins Nikita, dat zij zich zal bepalen tot de beta ling van 5000 fl. per maand voor ondersiand. Door dezen maatregel zal het aantal vluchtelingen ver- mind<ren, meestal de vrouwen en kinderen van Turksche onderdanen, die de wapenen hebben opgevat. Naar het schijnt is, door de bedreiging eener Oostenrijksche tusschenkomst, van een beslissend treffen by onderlinge overeenkomst tusschen insur- genten en Turken, afgezien. Ter markt te Leiden aangevoerd. Q en 3 December. Wintertarwe 10 hectoliter f 9.25 a f 9.75. Zoraer- tarwe 10 hectol. f 7 60 a f 8.00 Winterrogge 12 heet. /'7.00 a/"7.50. Zomenrogge 12 hectol. f 6.25 a 6.75. Zomergerst 14 hectol. f 6.75 a f 7.00. Chevalier-gerst 14 hectol. f 7.60 a f 8.00. Zware Haver 12 hectol. 5.00 a f 5.50. Lichte Haver 12 hectol. ƒ3.75 a f 4.00. Dui- venboonen 12 hectol. f 9.00 a f 10. Paardenboonen 12 hectol. f 9.00 a 9.50. Ossen stuks f a Stieren, 5 stuks f 60.00 a 135. Kalfkoeien 67 stuks f 165.00 a 280 00 Varekoeien 120 stuks f 135.00 a f 195.00. Vette koeien 96 stuks f 190 00 a 1 275 00 Kalveren (vette) 16 stuks 36.«K) a /98.0<> Kalveren (magere) 12 stuks 7.Ou a ƒ19.50. Hamels irnagere) stuks 1 .00 a f .00 Hamels (vette) 125o btuks, f 23.00 a 49.50. Varkens (magere) 20 stuks 16.00 a ƒ32.00 Varkens (biggen) 52 stuks ƒ7.00 a 15.00. Grasboter 5980 kilogr., 1ste qualit. vai 70.00 a 74.00. Schei- 2de quahteit 4 vat 63.00 a ƒ67.00-, GrasDoter tste qual. per kilogr. 1.75 a 1.85; Schei- 2de quahteit per kilogr. /1.576 a 1 67.*

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2