LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4851. Zaterdag A0. 1875. 4 December. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsƒ1.06. Iedere regel meerB 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. ST AD S-B ERICH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. JACOBUS JOHANNES TAVERNE, winkelier, wonende alhier, om eene slach terij op te richten in het huis in de Maarsmansteeg, Wijk 4 N°. 85, en 2°. HENDRIK OTTO SLOK, vleeschhouwer, wonende alhier, om eene slachterij met veestaUiug op te richten in het huis aan de Uiterste Gracht, Wijk 7 N°. 49; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Vrijdag den 17den December aanst., 's voormiddags te elf urenop het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 December 1875. LEIDEN, 3 December. Gisteren is in „Zomerzorg", ten overstaan van notaris K. N. Hengeveld, gepasseerd de akte van oprichting der naamlooze vennootschap „Spoor wegmaatschappij LeidenWoerden." Ingevolge art. 32 der statuten van den anli- dienstvervangingbond heeft de commissie van or ganisatie voor de verkiezing van vijftien leden van het hoofdbestuur (waarvan er 5 in Den Haag moeten woonachtig zijn) eene aanbeveling van 30 leden van den bond gedaan. Op deze lijst komen voor Mr. J. T. Buys, hoogleeraar, staatsraad in buiten- gewonen dienst, en Mr. S. J. Fockema Andreae, lid der arrondissements rechtbank te Leiden. Het stoomschip Frieslandvan Rotlerdam naar Batavia via Southampton en Padang, is gis teren van Suez vertrokken. De minister van marine brengt ter kennis dat in het volgende jaar eenige jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen, op het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten, om te worden opgeleid tot 2den luit. bij het corps mariniers. Omstreeks de maand April 1876 zal nader worden bekend gemaakt het aan tal plaatsen en de wijze, waarop ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar voor eene plaatsing in aanmerking komen, zich daartoe aan den minister van marine moe ten wenden. De commissie uit de Tweede Kamer die onderzocht heeft de inlichtingen van den minister van koloniën, op het adres van Mr. J. J. Van Angelbeek, houdende verzoek dat aan den adres sant alsnog worde uitgereikt een besluit van ont slag als raadsheer in het hooggerechtshof in Indiê, met recht op pensioen enz., stelt als conclusie aan de Kamer voor, om, den minister van kolo niën, dankzeggende voor de inlichtingen, te ver klaren dat zij den wensch blijft uitspreken dat de zaak van den heer v. A. op eene billijke wijze worde beëindigd. Zij oordeelt echter met den minister, dat, zoolang de heer v. A. tegenover de regeering het standpunt inneemt, als ware hij nog steeds lid in hel gerechtshof, er geen sprake kan zijn van eenige tegemoetkoming. Door B. en Ws. van Arasterdam is aan den minister van binnenl. zaken een adres ge zonden, waarin met aandrang verzocht wordt om de noodige gelden op de ryksbegrooting te brengen, opdat reeds in 1876 met het graven van een kanaal van Amsterdam naar den Pojn en de Waal worde begonnen, waarbij de richting door de Geldersche vallei ten zeerste wordt aanbevolen. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der commissie tot het bestuur van nationale en internationale tuinbouw-tentoonstellingen is met algemeene stemmen besloten tot het houden van eene gewone bloemen-tentoonstelling in 1876, van 6 tot 11 April, in het paleis voor volksvlijt. Voor zoover bekend is, zullen in Maart 1876 bloemen tentoonstellingen gehouden worden te Gent en te Noordwijk, en in April in Den Haag, te Arnhem, Brussel en Antwerpen. Tweede Kamer.In de zitting van heden is de behandeling van hoofdstuk IV der staatsbe groting (departement van justitie) voortgezet. Onder de verschillende besproken punten was de quaestie over de „Phoenix." De heer Tak heeft de regeering voor hare houding hulde toegebracht en de minister geantwoord dat die zaak eenvoudig is een quaestie van souvereiniteitsrecht op eigen terriloriaal gebied. Het hoofdstuk is met algemeene stemmen aangenomen. Voor de levering van granen, heden aan het dep. van marine aanbesteed, hadden het minst ingeschrevenvoor de roode tarwe J. Hoogwinkel te Gorcum a f 12.98; voor de witte tarwe en rogge B. A. Jansen te Nieuwediep a 13.27 en 10.25. De minister van koloniën heeft G. Von BüUzingslöwen, voormalig gedelegeerde der ver- eeniging „het Roode Kruis" by het 2de expedi tie tegen Atjeh, in het bezit gesteld van het eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven, met de gesp „Atjeh 18731874" en van de Atjeh-medaille en dat wel krachtens een kon. kabin^ts-rescript van 14 Oct. jl. Z. M. heeft de benoeming van J. W. Ilein Jr., burgem. van Nieuwenhoorn, tot secr. dier gem. goedgekeurd; C. A. M. Bevers, surnum. bij de adm. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., werkzaam in de inspectie te Rotterdam, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Veldhoven; bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht van Ned.-Indië benoemd tot offic.-van-gez. 2de kl., G. Myalowitsch, civiel geneesk.; G. Von BüUzingslöwen, wonende te Soerabaia, ter erken ning zijner groote verdiensten in de menschlie- vende zaak, waaraan de Nederlandsche vereeni- ging lot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog haar krachten wijdt, benoemd tot eerelid dier vereeniging. Gemengd Nieuws. Uit Charlois wordt gemeld: Het ge- schil omtrent de kaatsbaan is nog ver van bij gelegd. De eigenaar der bewuste woning heeft bij herhaling getracht het hek tot afsluiting te doen voltooien. Werkelijk is het hem gelukt een gedeelte er bij te doen voegen. Hij heeft een agent van politie, die zich op het betwiste ter rein begaf, er afgeduwd. Daarop volgden proces sen-verbaal tegen hem en den timmerman. Nu zijn zes militairen, onder bevel van een onder officier, hier aangekomen om het plein te be waken. Te Gorcum heeft zich vrijwillig in arrest begeven zekere C. De V., van Sliedrecht, onder het voorgeven, ten nadeele van den heer Schram de Jong aldaar, eene belangryke partij hoepels ontvreemd, naar Rotterdam vervoerd en aldaar te gelde gemaakt te hebben, hetgeen bij een inge steld onderzoek overeenkomstig de waarheid werd bevonden, zoodat De V. nog dienzelfden dag naar de cellulaire gevangenis' is overgebracht. De V. was een ontslagen veroordeelde. Heden is te Amsterdam een bazar geopend, der hoofdstad waardig. Hij is gevestigd in een gebouw aan de Nieuwe Heerengracht tegen over het Park. Het gebouw zelf is reeds merk waardig; het werd in 4768 voor rekening van den heer De Vries gebouwd, onder toezicht van den Parijschen architect Le Vaseur. Lodewijk Napoleon heeft er menig uur in doorgebracht, Willem I logeerde daarin drie dagen, kort nadat hij uil Engeland was teruggekomen. De bazar is zoo niet de grootste, dan toch zeker de prach tigste van de in ons land beslaande. In de gang gekomen, vindt men reeds een prachtige klok, in den stijl van Lodewijk XV. Nadat men op de eerste verdieping den corridor is doorgeloopen, waarin zich o. a. behalve twee prachtige antieke leeuwen ook kleine beelden van ridders in volle wapenrusting en andere antiquiteiten bevinden, komt men op een zaal, in drie gedeelten geschei den en ongeveer 350 meter groot. Zij is geheel ingericht in den stijl van Lodewijk XV. Men vindt er de mooiste voorwerpen van Japansch porselen, de belangwekkendste antiquiteiten, de fijnste leder waren, in 't kort een rijke keuze van de uitge- zochtste voorwerpen op verschillend gebied. De tuin van het gebouw zal met het vóorjaar wor den ingericht tot een historischen tuin, en alsdan zal ook de koepel, een meesterstuk van architec tuur, tot het uitstallen van voorwerpen worden dienstbaar gemaakt. Het geheel is voor het tegenwoordig doel ingericht door den directeur, den heer Louis Jacobs, die in 1870 door den grootvorst Wladimir naar Petersburg werd ont boden, om zijn kabinet van antiquiteiten in te richten. De bekende schilder Moudierch was het, die het plafond, van de zaal heerlijk beschilderde. Dr. J. J. Van Renesse te Wageningen vestigt in de „W. C de aandacht op het bericht, in den laatslen tyd in verschillende couranten opgenomen, als zouden de spenen, aan de zuig- flesschen voor kinderen bevestigd, voor een groot deel uit zinkwit bestaan. Door eigen onderzoek is het hem gebleken, dat genoemde instrumenten, wanneer ze wit of grijs van kleur zijn, eene be langrijke hoeveelheid van deze schadelijke stof be vatten, maar dat de zwart en rood gekleurde ge rust kunnen gebruikt worden. Maan dag -morgen werd op den Ouden Biezelingschendijk in eene sloot gevonden het lijk van een 30-jarig jonkman, woonachtig le Bieze- lingen, en die bekend stond als oppassend. Daar het hoofd op het ijs tegen den kant lag, meent men dat hier van geen verdrinken sprake kan zijn. De justitie uit Goes heeft een onderzoek ingesteld. Bijzonderheden weet men nog niet, maar er loopen geruchten dat een misdaad gepleegd is. Zondag-avond was de verongelukte nog te's-Gra- venpolder in eene herberg geweest, in gezelschap van een ander persoon, met wien hij ook van daar was vertrokken en die nu schijnt te ver tellen, dat hij door de duisternis zijn kameraad was kwijtgeraakt. De onvermoeide oplichter te Geuta, in Marokko, heeft, nu weder den familienaam aannemende van een Nederlander, aan dezen geschreven, dat hij hem zijn dochter Enriquetta vermaakt, die een vermogen bezit van drie ton. Een poos later volgde een brief van den voogd der jonge dame, nu wees geworden, met verzoek hem f 1200 ter restitutie voor voorschot ten en reiskosten van Enriquetta te zenden, die dan met haar fortuin de reis naar Nederland zou aanvaarden. Bij onderzoek is gebleken, dat ook deze gebeurtenis slechts in de verbeelding vm

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1