uit, beide overeenkomsten in haar geheel aan de bekrachtiging der wet te onderwerpen. Ten behoeve van de afdeeling „hoogere burgerschool" van het gymnasium Willem III te Batavia wordt verlangd1°. een leeraar in de Engelsche en Hoogd. taal- en letterkunde, die de •volkomen geschiktheid bezit tot het geven van het onderwijs in de Engelsche en Hoogd. talen en letterkunde in de drie hoogste klassen; 2°. een leeraar in de Ned. taal- en letterkunde die in het bezit is van een diploma van doctor of can- didaat in de letteren, of eene akte van middel- haar onderwijs; en 3°. een leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde, die in het bezit is van een diploma van doctor of candidaat in de lette ren, of eene akte van middelbaar onderwijs. Zij, die genegen zijn om zich in die betrekkingen aan 's lands dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen ter mededinging zich, uiterlijk tot en met 20 December e. k., bij een op zegel geschreven request, tot het departement van koloniën wenden. Donderdag-middag werd Prof. De Jong in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, in tegen woordigheid van een groot aantal studenten een geschenk aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor het niet verwisselen van zijn standplaats naar Leiden, waar hij tot hoogleeraar was benoemd. Het geschenk bestaat uit het eenig overgebleven exemplaar van het prachtwerk van Van de Velde, getiteld „Le pays d'Israël; collection de 100 vues d'après nature dans la Syrië et la Palestine". Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Rijnsburg is benoemd de beer J. J. Van Ter- tholen, onderwijzer alhier. Het stoomschip Groningenvan Batavia naar Rotterdam, is gisterochtend te Suez gearri veerd en onmiddellijk het kanaal ingestoomd; de Koning der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend van Southampton ver trokken. Bij de hervatting der openbare zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Mirandolle gis teren namens de commissie lot onderzoek der inlichtingen op het adres van Mr. J. J. Van Angel beek, houdende verzoek dat aan den adressant, met intrekking van een vroeger besluit, alsnog worde uitgereikt een besluit, houdende zijn ont slag als raadsheer van het hooggeiechtshof in Nederlandsch-Indië, met recht op pensioen, enz., daaromtrent verslag uitgebracht. Over de conclusie zal nader worden beslist. De Waalsche Commissie in Den Haag heeft in haar gisteren gehouden vergadering tot de evangelie bediening toegelaten en beroepbaar ver klaard in de Waalsche gemeente, den heer J. D. Daubenton, geboren te Amsterdam, kweekeling der theologische school te Lausanne. Men verneemt dat de beide stoomschepen „Stad Haarlem" en „Stad Amsterdam", metende 1800 ton, voorzien van machines van 450 paar- dekracht en indertijd gebouwd voor eene lijn tusschen Amsterdam en New-Yoik, gecharterd zijn door de „Occidental and Oriental Steam Com pany", om dienst te doen op de Panama en San-Francisco lijn, in verband met de lijn China en Japan dezer maatschappij. Genoemde stoom schepen zullen le Liverpool laden en naar Japan stevenen. Waarschijnlijk zullen zij den 46den dezer vertrekken. De eerstvolgende verzending der brievenmail voor Ned.-lndië, langs den weg van Napels en verder met het stoomschip Koning der Nederlan den, zal plaats hebben op Zondag 5 December, door middel van de op de volgende uren ver trekkende treinen te 7 's morgens uit Amsterdam; te 6.25 's morgens uit Rotterdam; en te 6.15 's morgens uit Den Haag. Door gehuwde otficieren van het leger zal een fonds opgelicht worden tot onderlinge onder steuning van nagelaten weezen van otficieren. Het deswege gedrukte ontwerp-plan is reeds circu- leerende en vindt in beginsel veel sympathie. Bij den minister van justitie bestaat het voornemen om, te rekenen van 1 Januari e. k., de koninklijke besluiten, waarbij ingevolge de artt. 947 en 1717 van het Burgerlijk Wetboek machtiging wordt veileend tot aanvaarding van makingen of schenkingen, voortaan rechtstreeks aan de belanghebbenden te zenden. Tot dusverre geschiedt die uitreiking door tusschenkomst van Gedep. Staten. Tot dezen maatregel is besloten «P-T op grond, dat door kerk- en armbesturen enz., soms ook door belanghebbende erfgenamen, over de vertraagde mededeeling der koninklijke beslui ten bezwaren zijn ingebracht. Tweede Kamer. Hoofdstuk III van het departement buitenlandsche zaken is na beraad slaging aangenomen met 53 tegen 3 stemmen de heeren Bredius, Smidt en Zijlker. De algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk justitie zijn aangevangen. Morgen voortzetting. De Eerste Kamer heeft heden de Indische begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Het „Staatsblad" n°. 207 behelst het besluit van den 24sten November 1875, tot wijziging van art. 1 van het koninklijk besluit van 11 Juli 1871 houdende nadere regeling van het examen voor ijker of adjui.ct-yker der maten en gewichten enz. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Bij beschikking van 30 Nov. is aan C. De Groot te Papendrecht, tot wederopzegging, ver gunning veileend voor een sloomsleepdienst langs de slroomen, rivieren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- I Holland, Zeeland en Utrecht. Door Zr. Ms. consul te La Rochelle is J. Gouly aangesteld tot vice-consul te Royan. Z. M. heeft aan W. Huysmans, op zijn verzoek, met ingang van 15 Januari, eervol ont slag verleend als plaalsverv. kantonr. te Eind hoven; ter zake van 65-jan'gen ouderdom, pen sioen ten laste van den staat verleendaan den gewezen hoofdingenieur der marine P. F. Jansen en den gewezen adj.-commies bij het dep. van marine A. W. C. Domis, respect, ten bedrage van f 2130 en 512, met ingang van 1 Nov. II., onder intrekking van het door hen genolen wacht geld; aan den gewezen opzichter bij 's rijks kust- verlichting te Kijkduin, C. Kwant, ten bedr. van 535, en aan den gewezen binnenloods op het groot Noord Hollandsch Kanaal C. F. Ellmer, ten bedrage van 506. Gemengd Nieuws». De sneltrein, die gisteren le Huren 10 min. uil Utrecht te Zwolle moest aankomen, arriveerde eerst te 12 uren 7 mm., zoodat de reizigers naar het noorden lot 4.30 te Zwolle moesten vertoeven. De vertraging wordt toege schreven aan gladheid der rails. Te Silvolde heeft een kind van 2 a 3 jaren, dat zonder opzicht thuis was achtergelaten, zich deeilijk gebrand. Bijna was het kind de onschuldige oorzaak van een tweede ramp ge- woiden, want in zijn angst vloog het met bran dende kleertjes het bed in, dat dan ook reeds vlam had gevat, toen toevallig een voorbijganger binnentrad. In den omtrek van het naburige Wehl had binnen korten tijd tweemaal iets dergelijks plaats. Tusschen de stations Beverwijken Velsen liepen gisterochtend drie paarden op den spoorweg. Door den aankomenden trein van Den Helder werd er één van gedood: de twee andere ontkwamen nog aan het gevaar. De trein bekwam geen letsel en zette de reis na een klein opont houd voort. Men verneemt uit Zaandam, dat hel maken van den spoorweg Zaandam-Amsterdam beoosten de spoorwegbrug over het Kanaal groote moeiehjkheden begint op te leveren. Het nu reeds eenige weken aanhoudend gestorte zand blijft op die hoogte niet liggen, zoodat aan weerszijden van den weg de grond oprijst, terwijl het zand in de diepte wegzakt. Dinsdag-avond te halftien ontstond er te "Willemsdorp brand in het logement tevens herberg, met annexe schuur, van G. Van den Brink, bewoond door C. E. De Korver, welke panden met den inboedel, het hooi en gereedschappen eene prooi der vlammen zijn geworden, uitgenomen een boerenwagen en eene melkkar. Het vee, be staande uit p. m. 16 stuks hoornvee en 8 paarden is mede gered, en wel door de tegenwoordigheid van geest der zuster van den bewoner, die zich naar den stal spoedde en al de touwen lossneed. Een kalf en eeri varken zijn in de vlammen om gekomen, terwijl een tweede vaikën zoodanig ge schroeid was, dat men het heeft moeten dooden. Alles was tegen brandschade verzekerd. „Een mededeeling en een waarschu wing". Onder dit opschrift komt in de „H. en Nd. Gt." het volgende voorHet telegram van de be houden aankomst le Batavia van het stoomschip „Prinses Amalia" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft hier, waar zoovele betrekkin gen der opvarenden wonen, meer dan in gewone gevallen menigeen met vreugde vervuld, ofschoon er bij goed nadenken niet één reden was om verder ongerust te zijn. Wat toch was het geval? Den tweeden dag nadat het stoomschip met zijne rijke lading en 700 personen aan boord van Suez was vertrokken, was het zoogenaamde „bagagedag" en bij het openmaken van het ruim, waar de bagage is geborgen, steeg een dikke rookwolk op. De rook trok evenwel spoedig weg en bij onder zoek is gebleken, dat eene kist van den heer K., passagier der 1ste klasse, in brand was geraakt, en toen de kist opengemaakt was, bleek de in houd reeds geheel verkoold te zijn, terwijl de kist zelfs tot op weinige strepen na was doorgebrand. Volgens verklaring van genoemden heer, heeft zich in die kist onder anderen bevonden eene flesch met medicijnen, die het is duidelijk gebleken de eenige oorzaak is geweest van den brand. Het is ons bekend, dat door de di rectie der Stoormaart-maatschappij „Nederland" niets wordt verzuimd om de veiligheid der opva renden te verzekeren, maar tegen dergelijke zaken kan zij geen Voorzorgen nemen. Petroleum mag niet geladen of gebrand worden, en alle aan zelfontbranding onderhevige artikelen zijn aan boord verboden. Maar wie bepaalt daarvan de grens? Het is daarom dat wij deze gelegenheid aangrij pen om een woord van waarschuwing te richten tot de passagiers en hun toeroepen „Geeft alles waaromtrent twijfel bestaat, bij uwe komst aan boord aan den administrateur af, die voor eene afzonderlijke berging moet zorg dragen." Wanneer de brand een uur later was ontdekt, zou de ramp niet le overzien zijn geweest. De ex-hertog van Modena, die onlangs te Weenen is overleden, heeft een twaalljarigen zoon van den aartshertog Karei Lodewijk (uit het tweede huwelijk), Frans Ferdinand, tot universee- len erfgenaam benoemd. Deze jongeling komt daardoor in het bezit van 90 millioen florijnen, onder voorwaarde dat hij den titel „Este" bij zijn naam zal voegen, zoodat de naam en de titel van den overleden hertog blijven voortleven. Don Carlos en don Allonso (zijn broeder) ontvangen ieder een millioen florijnen als legaat; de aarts hertogin Maria Theresia van Beieren krijgt domei nen ter waarde van 8 millioen en 250,000 florijnen in geld. Aan onderscheidene inrichtingen zijn le gaten toegekend. Rechtzaken. De tooneelquaestie tusschen de heeren Albregt en Van Óllefen en de heeren Le Gras en Van Zuylen maakte gisteren, thans alken wat den beer Van Zuylen betreft, een onderwerp der pleidooien uit, die voor het prov. gerechtshof van Zuid Holland (burgerlijke kamer) werden gevoerd. Zooals men weet werden in den loop van het jaar 1874 de de verschillende tooneeldirecliën door het gemeente bestuur van Amsterdam uitgenoodigd om mede te dingen naar de exploitatie van den grooten schouwburg aldaar, op de daaraan door dat be stuur verbonden voorwaarden, waaronder behoorde dat de directie zich te Amsterdam moest ves tigen. Bij de onderhandelingen verklaarden de heeren A. en v. O. die voorwaarde nimmer te kunnen aannemen; zij wenschten te Rotteidam te blijven wonen, hetgeen echter het bespelen van andere schouwburgen niet zou uitsluiten. Het Amster- damsch gemeentebestuur stelde nu zooveel prijs op de exploitatie door de heeren A. en v. O., dat zij bij raadsbesluit van de voorwaarde tot ves- tiging werden ontheven. Zij bleven te Rotterdam, bespeelden daar den schouwburg, maar gaven ook voorstellingen te Amsterdam. Dit was blijkbaar niet naar het genoegen van de heeren Le Gras en Van Zuylen, want zij hielden zich niet aan het met hunne directeuren aangegaan contract en bleven nalatig, ondanks herhaalde sommalies, de repetities bij te wonen of bij de opvoeringen niet alleen te Amsterdam, maar toen ook te Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2