LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4849. A0. 1875. Donderdag 2 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 rogelsa1.05. Iedere regel meer0.17£. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1 December. Gisteren is aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer J. Van Setten, geb. te Zwartsluis, met stellingen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3557 portién, -als: 3234 warme spijs, 266 vleesch en 57 spek. Het stoomschip Frieslandvan Rotterdam naar Batavia, arriveerde 29 Nov. te Port-Said en ging den volgenden dag het Suez-kanaal inde John Howard is 25 Nov. van Batavia te Mar seille aangekomen. Naar men verneemt is de dienst der stoom schepen van de „Star Ball Line" slechts tijdelijk gestaakt ten gevolge van het verlies van het stoomschip „Thomas Sorby" en de min gunstige vooruitzichten der retour-vrachten van Java. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is het plan van ver breeding der Lange Poolen, waartoe eene ont eigening van een tiental woningen zal moeten plaats hebben, goedgekeurd, onder bepaling, dat daaromtrent de medewerking der hooge regearing zal worden verzocht. De gasprijs van 13 cent is, overeenkomstig de voordracht van B. en Ws., op 12 cent gebracht, met de bepaling dat de gas- verbruikers van 1 Nov. af van die verlaging zul len profiteeren. De raad oordeelde niet te moeten toegeven aan 't verlangen van Ged. Staten naar aanleiding van de bedenkingen tegen de gemeen- tebegrooting voor 1876 geopperd. Door wijlen Mr. W. IL Cort Jordens zijn o. a. gelegateerd aan de diaconie der Herv. gem. te Deventer /2000, aan het R.-K. armbestuur f 700, aan het Evangelisch Lulh. armbestuur /300, en aan het Nederl. Israël, armbestuur ƒ200, alles vrij van successierechten. Voorts aan de gemeente Deventer eene prachtige en uitgebreide muntver zameling, met het recht om voor de stadsbiblio theek keuze te doen uit de boekwerken tot de nalatenschap behoorende. Aan den conducteur der artillerie 3de kl. by de artillerie-magazijnen te Naarden D. L. Nieuwland is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbonden gratificatie van 50. Te Halle a/S is dezer dagen gepromoveerd tot doctor in de faculteit der philosophie, speciaal de statistiek, de heer F. Leo de Leeuw, van Anna-Paulowna, op een proefschrift over „die Aufgaben der Lohnstatistik und ihre bisherigen Leistungen in Deutschland, Oesterreich und der Schweiz." Uit Luxemburg schrijft men aan de Amst. Ct., dat de steenkolenmijn maatschappij (Philippart Co.) met goedkeuring van de groothertogelijke regeering de concessie voor den Prins-Hendrik spoorweg heeft opgedragen aan een syndicaat van Luxemburgsche en Nederlandsche financiers. Het syndicaat is ontheven van de verplichting vae het maken van een gedeelte der banen, welke de heer Philippart had moeten aanleggen, maar zij moet onmiddellijk het geconcedeerde net voltooien. In ruil voor bedoelde ontheffing zal de grootherto gelijke regeering weder in het bezit treden van eenige mijnen en groeven, welke zij aan Philip part had overgelaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft vastgesteld de volgende lijst der stations voor de beambten van den waterstaat, voor den buitenge wonen dienst en de correspondentie langs de dyken, gedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren in den aanstaanden winter, en heeft daarbij o. a. bepaald dat zullen worden gestationeerd te: Gor- cum of elders: P. Caland inspecteur (adres Gor- cum); H. S. J. Rose, belast met de ijsopruimingen in de rivieren en, zoo noodig, ter vervanging van den inspecteur hoofdingenieur; H. F. Beyerman, aspirant ingenieur; Vianen: A. Van Hoofl, inge nieur; M. S. Lugten, opzichter; Ameide: M. Hof land, buitengewoon opzichter; Schoonhoven: J. C. Ramaer, adsp.-ingenieur; C. Spoon Az., opzichter; Krimpen a.d. LekA. Bennik Hz., bakenmeester; Gorcum: L. H. J. J. Mazel, hoofdingenieur; W. H. Hubrecht, ingenieur; M. B. G. Hogerwaard, idem; J. G. Lugten, opzichter; F. C. Brak, idem; J. C. Pabst, buitengewoon opzichter; N. C. De Ligt, idem; Asperen: H. De Kiewit, opzichter; Hardinxveld: C. A. Jolles, insp.-ingenieur; Slie- drecht: C. Van der Vlies, buitengewoon opzichter; DordrechtO. A. Koorevaar, opzichterAlblas- serdamF. Van Herwaarden, buitengewoon op zichter. Bij de heden gehouden aanbesteding van schoeiingwerken voor de Kon. Ned. Grofsmederij alhier is bevonden ingeschreven te zijn door: P. Colleyn, te Oude Wetering, voor 3350.50; Van den Burg, te idem, voor 3309.90; C. Alkemade Jr., te Noordwijk, voor f 2228; en Van Det, te Bodegraven, voor 2063. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn de beraadslagingen in comité-generaal over de interpellatie betrekkelijk Venezuela voortgezet en hebben tot halfvier geduurd. Morgen te 11 uren is de behandeling van het hoofdstuk buitenland- sche zaken aan de orde. De audiëntie van den minister van koloniën zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Naar men verneemt, bestaat bij de regee ring het voornemen om een gedeelte der tot het koloniaal werfdepot behoorende troepen voorloopig geregeld te Nieuwediep te kazerneeren. Deze maat regel treedt met 1 Januari in werking. De Ned. Bank had op 29 Nov. bij een munt en rauntmateriaal van 158,230,666.54s voor eene som van 152,539,62S.68 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 61,015,851.47 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De offïc.-van-gez. 2de kl. J. Van Lith Har- rebomé, laatst behoord hebbende tot hel eskader in Oost-Indiê, en wegens langd. verblijf aldaar den 22sten dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonact. gesteld; de offic. van adm. 1ste kl. F. Wolfson, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 25slen December op nonact. gesteld en vervangen door den offic. van adm. 1ste kl. G. H. C. Van Nuys. Z. M. heeft Jhr. Mr. A. L. E. De Stuers, raad van legatie bij Hd. gezantschap te Londen, verlof verleend tot het aannemen van het offi cierskruis der orde van Leopold; den met verlof hier te lande aanwezigen 2den luit. der inf. van de landmacht in West-lndiê D. De Vries Reilingh als zoodanig eervol ontslagen en benoemd tot 2den luit. der inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Daar zich thans ruim vijftig leden van het Utrechtsch studentencorps verbonden hebben, aan de in de maand Juni 1876 te houden maskerade deel te nemen, is het houden van die maskerade, die eene voorstelling zal geven van den intocht van Karei den Stouten in Zutfen, verzekerd. Vijf jaar geleden mislukte het houden van eene maskerade te Utrecht door gebrek aan deelneming. Gisteren om middernacht werd 's-Gra- vesande in rep en roer gebrachl door het luiden van de brandklok. Ondanks de nijpende koude snelde ieder naar de plaats des onheils. Daar ge komen, bleek, dat een schuurtje van den Haagschen vrachtrijder M. S., belendende aan de onlangs nieuwgebouwde chr. nat. school en kerk, in brand was geraakt. Men was den brand, die zich ernstig liet aanzien, in 3 uren tijds meester. Naar men verneemt, moet gisternacht te Amsterdam een nachtwacht in zijn huisje ge stikt zijn gevonden. De vorst schijnt voor de treinen van den Centraal Spoorweg een hinderpaal te zijn om op tijd aan te komen; ten minste kwam Maandag de middagtrein van Utrecht eerst tegen ruim 4 uren te Hattem aan, en had stellig 45 minuten werk om te Zwolle te komen. Tweemalen keerde de trein van de helling nabij den IJseldijk naar het station Hattem achterwaarts terug. Men gaf daarvan als oorzaak op, dat de rails te glad waren, doch velen geloofden, dat gebrek aan stoom de reden was. Te Zwolle komende was de trein naar Groningen reeds vertrokken, zoodat de passagiers naar 't Noorden tot 8 uur moesten wachten. Uit Zwolle wordt gemeld, dat alle scheep- en stoombootvaart door de ingevallen hevige vorst is gestaakt. Voor de brug te Hasselt heeft het ijs zich vastgezet; de stoombooten op Meppel en Assen hebben niet kunnen doorbreken de scheepvaart is gesloten. Opnieuw is eene concessie aange vraagd bij Gedep. Staten van de provincie Lim burg tot ontginning van steenkolen- en andere mijnen, in de gemeenten Hoensbroek, Hulsberg, Klimmen en Wijnandsrade, en wel door de heeren Louis Jourdain, ingenieur, te Dorham (Pruisen); Paulin Gislain, directeur der Charbonnage „Ie Ca- nabinier" te GhAtelet (België), en Van der Slik te Dordrecht, te zamen voor eene oppervlakte van ongeveer 500 hectaren. Zij wenschen aan hunne exploitatie-onderneming den naam „Voorwaarts" te geven. Met de vroeger vermelde aanvragen tot concessiën bedraagt de hoeveelheid hectaren thans ruim 3500. De landbouwer H. Wardenburg, te Steenwijk, wordt aanhoudend in zijne belangen door moedwillige hand benadeeld. Eerst werd een zijner paarden, ter waarde van 400, in de weide met een scherp werktuig ernstig aan de borst verwond; vervolgens werden drie zijner koeien in de hakpeezen gesneden, waarvan een onmiddellijk moest worden afgemaakt; later werden in zyn tuin 200 broeiruiten met de daaronder staande gewassen vernield; toen werden 68 zijner schoonste vruchtboomen beschadigd; terwijl het thans de vijfde maal is dat zijn te veld staande oogst ge deeltelijk wordt verwoest. In den omtrek van Berlijn zijn in den laatslen tijd eiken nacht zoovele diefstallen voorgeko men, dat de bewoners zich genoopt hebben gezien om wakers aan te stellen. Sedert het nemen van dezen maatregel heeft men geene dieven meer bespeurd. Te Pittsburgh heeft men zich de uit de petroleumputten ontsnappende gassen ten dienste

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1