LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4847. A0. 1875. Dinsdag 30 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden7.777.. 1. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommer»7.70.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN: V«n 1—4 regels105. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BE RICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat de groenteomarkt voorlaan dagelijks zal gehouden worden tot des middags twaalf uren. En geschiedt hiervan kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeesler en Wethouders voornoemd: V. d. BRANDELER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 November 1875. LEIDEN, 29 November. Aan de Kweekschool voor zeevaart alhier is ten geschenke gegeven een portret in kleuren druk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den; het is gevat in een zwaar vergulde lijst met kroon. In de Zaterdag-avond door het Leidsche departement der Maatsch. ter bevordering van Nijverheid gehouden vergadering trad als spreker A)p de heer C. A. Jeekel uit Leerdam, die, na eerst het maken van het gewone glas te hebben nagegaan, eenige bijzonderheden mededeelde over de vervaardiging van hardglas, een onderwerp dat voor sommige plaatsen in ons land reeds oud kan geacht worden, echter voor onze stad nog geheel nieuw is. daar men hier nog niet in de gelegenheid geweest is er ook een en ander van te zien. Het hardglas wordt verkregen door de verhitte stof, waaruit het glas gemaakt wordt, plotseling af te koelen. Spr. wees er op dat deze ontdekking ook voor ons land een ruim veld van industrie kan opleveren, en deelde mede dat hij in de te zijner plaatse opgerichte fabriek 20 ovens zou maken, die ongeveer 200 personen arbeid konden verschaften. Vervolgens toonde hij het een en ander omtrent de eigenschappen van hardglas door proeven aan, die zeer de belangstelling en ver wondering der aanwezigen wekten. Evenwel jmoet men niet meenen dat dit glas onbreekbaar is, zeide spr.; integendeel, als men van een stuk hardglas slechts een zeer klein gedeelte afneemt, verandert ook het geheele glas in een menigte stukjes, niel in stof zooals men wel eens gezegd heelt. Hij toonde door proeven aan, dat het hardglas even helder is als het gewone glas, en geloofde dat het langzamer hand zelfs enkele voorwerpen in de huishouding zou vervangen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen ƒ51, 27,00, 5.50 en 2.60 en de laagste 51, 26.50, ƒ5.00 en ƒ2.55. De commissie uit het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft Zaterdag als candidaat-nola- rissen toegelaten de heerenMr. C. E. Achterberg te Capelle a/d. IJsel, H. F. W. Colb en H. C. Van der Straaten in Den Haag. Een werd afge wezen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. C. H. Moll, arts te Rotterdam. Volgens art. 1 der statuten heeft de Ne- derlandsche vereeniging van het „Roode Kruis" ook ten doel in tijd van vrede zich tot de laak, het lot van den gekwetsten en zieken krijgsman te helpen verzachten, voor te bereiden en daar voor steeds gereed te zijn, welke voorbereiding hoofdzakelijk bestaat in de opleiding van geschikte .ziekenverplegers en het verzamelen van een doel matig materieel. Het hoofdcomilé heeft nu een uitgewerkt plan van voorbereiding aan de comités doen toekomen, met uitnoodiging ter bereiking van het doel een deel van den arbeid op zich te nemen. Tevens wordt daarbij aan de comités de vraag gericht, met welk onderwerp zij zich, afge scheiden van hun gewonen werkkring, wenschen bezig te houden. Daardoor zal het hoofdcomité tevens weten tot welke afdeeling het zich heeft te wenden, indien inlichtingen omtrent een bepaald onderwerp worden verlangd. Zaterdag zijn van Nieuwediep vertrokken: het Nederl. schip „Diewerken," kapt. Van Veen, geëmbarkeerd hebbende 79 man suppletietroepen, onder bevel van den 2den luit. der inf. F. W. C. Nieuwland, bestemd naar Curasao; het schip „Henriette", kapt. Wijtsma, bestemd naar Suri name, geëmbarkeerd hebbende 50 man kolonialen, onder bevel van den 2den luit. der inf. J. D. Ten Bosch; het stoomschip „Koning der Nederlanden", bestemd naar Batavia via Suez, aan boord heb bende 150 man kolonialen onder bevel van den kapt. der inf. D. Schafer. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieu wediep, is 18 dezer te Batavia aangekomen. Eerste Kamer. Aangenomen met eenparige stemmen, meest zonder beraadslaging, zijn alle ontwerpen, die heden aan de orde waren gesteld. Geen verslag is nog uitgebracht over de Indische begrooting voor 1876. Tweede Kamer. De algemeene be raadslagingen over de staatsbegrooting zijn na een geheel financieel debat gesloten. Morgen voortzetting. De minister van financiën brengt ter kennis dat in Maart a. s., in het lokaal van he4, depar tement, een vergelijkend onderzoek zal plaats heb ben van adspiranten voor de betrekking van sur numerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervnlling worden opengesteld. Aan melding voor 1 Februari. De heer Joh. Stortenbeker in Den Haag, decorateur van Z. M. den Koning, is benoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft A. Roland Holst, te Amster dam, erkend en toegelaten als consul-generaal der Zuid-Afrikaansche republiek voor Nederland, op den voet van Ned. onderdaande benoeming van R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen burgemeester van Wassenaar, lot secretaris dier gemgoedgekeurdaan den voor den dienst in Indié bestemden soldaat H. F. P. Noessel, van het kolon. werfdepót, vergund het dragen van het IJzeren Kruis 2de kt. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is procesver baal opgemaakt tegen een vijftal jongens, die er hun werk van maakten, katten te vangen, te dooden en daarna te verkoopen. Gistermorgen omstreeks halftien heeft aan de Raamsteeg een paard, dat voor een rijtuig was gespannen, de lijnen verbroken, en is op hol gegaan, doch een oogenblik later aan de Hoogewoerd gevat, zonder dat hierbij persoonlyke ongelukken zijn te betreuren. Gisteravond omstreeks 7 uren is ze kere v. d. H. aan de Steenslraal door een met een paard bespannen wagen aangereden, gelukkig zonder ernstige gevolgen. De Haagsche politie is er in geslaagd den vermoedelijken dader te vatten van den voor een maand gepleegden diefstal van een schaap uit eene weide aan den Rijswijkschen weg. Gisteren is deze persoon naar het huis van arrest over gebracht. Uit Charlois wordt gemeld: De zooge- naamde Kaatsbaan, een plein midden in het dorp, grenst aan een woonhuis, welks eigenaar be weert, dat dit plein het zijne, het gemeentebestuur daarentegen, dat het grond der gemeente is. Dit beeft aanleiding gegeven tot een geschil. De eige naar van het huis is begonnen een hek om het plein le laten maken, doch op last van den bur gemeester is hem dal verboden, en tevens liet de burgemeester een stakelsel opslaan, om het verder timmeren aan het hek te beletten. De ander heeft dat stakelsel weder doen afbreken en de afbraak op den openbaren weg laten werpen. Thans be waakt de politie dien grond en verhindert de vol tooiing van het aangevangen hek. Waarschijnlijk zal een proces volgen. V r ij d a g-a vond is een ledige trein,die achter den laatslen trein van Haarlem naar Den Helder volgde, bij het station Anna-Paulowna ge derailleerd. Enkele wagens werden beschadigd, maar niemand heeft letsel bekomen. Te Ilpendam is Zaterdag-ochtend eene vrouw van bijna zeventig jaren, die aan den wal eenig werk verrichtte, door de sneeuw uitge gleden en in de ringvaart gevallen, waar zij ver dronk. Te Noorbeek (Limburg) is een kind van drie jaren verbrand. Het was door de moeder aan de zorgen van een zesjarig meisje toever trouwd, dat ook al het mogelijke deed om de vlam, die zich aan de kleederen had medegedeeld, te blusschen, doch hierin niet mocht slagen. In het keizerlijk Russisch arsenaal te Nicolajef wordt een stoomramschip gebouwd van een nieuwe type. De pantsering zal veel zwaarder zijn dan die van eenig ander tot dusver gemaakt pantserschip. Het vaartuig moet een snel heid van 15 knoop hebben en wordt voorzien van een torpedo-drager. Het wordt niet met ge schut gewapend, zoodat in den ram zijn grootste offensieve kracht gelegen is. Op de Theems zijn proeven genomen met een lorpedo-boot, die door de firma Thornycraft en Co. te Ch is wiek vervaardigd was voor de Ooslenrijksch-Hongaarsche regeering. Die proeven, bijgewoond door den baron Spaun, Oostenrijksch mai ine-attaché, en den heer Schneider, hoofd ingenieur der Oostenr'yksche marine, voldeden, volgens de „Militar-Zeitung," in alle opzichten uit stekend. In het contract was bepaald, dat de boot een snelheid van 15 knoop in het uur bereiken en die gedurende een geheel uur behouden moest. Bij de proefvaart, die een uur duurde, werd echter een afstand van 18,202 knoop doorloopen, waarvoor 24,700 schroefdi aaiingen noodig waren. Ook werd een niet geladen torpedo in het voor bijvaren tegen een schoener gelegd, waarbij de boot een snelheid van 10 knoop per uur had. De torpedo-inrichting bestaat uit twee 38 voet lange boomen, één aan elke zijde der boot; de torpedo kan tegen het vijandelijk schip aangebracht worden, óf van uit het voorste gedeelte, in welk geval de boot stilhouden en terugvaren moet, óf van ter zijde, en dan kan de boot haar gewone vaart behouden, en zoo den fyd winnen, die an ders verloren gaat door het ophouden en teruggaan. Omtrent den brand van het theater te Barmen schrijft een ooggetuige aan de „Köln. Zeitung": Donderdag avond zou jn den prachtigen^

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1