LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4843. A0. 1875. Donderdag 25 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0-02- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsl-n5- Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 December a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. STADS-BERICHïEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat inge volge het bepaalde bij de verordening van 9 Januari 1868 (gemeenteblad n°. 1), de St.-NiCOlaasiliarkt dit jaar in deze gemeente wordt gehouden op Maandag den 6den December. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 22 November 1875. LEIDEN, 34 November. Zaturdag a. s. zal voor heerert leden van het departement Leiden der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid alhier een voordracht in het Nutsgebouw door den heer C. A. Jeekel uit Leerdam gehouden worden over de vervaardiging van hardglas, waarbij de hoedanigheden van het hardglas door eenige proe ven zullen bewezen worden. Met het oog op de belangrijkheid van het onderwerp mag men eene talrijke opkomst der leden verwachlen. Tot hoofdonderwijzeres aan de nieuw opge richte bewaarschool te Oldeboorn is benoemd mej. J. Grootendorst alhier. Heden overleed, op vergevorderden leeftijd, A. Ingenegen, custos bij het natuurkundig kabinet, een der meest verdienstvolle beambten onzer hooge- school. Eene buitengewone mate van vindingrijk heid ging b(j den afgestorvene gepaard met groote handigheid en zeldzame werkzaamheid. De nede righeid, die hem daarenboven onderscheidde, zal er het hare toe bijdragen om allen, die Ingenegen gekend hebben, zich zijner altijd met liefde te doen gedenken. Naar men verneemt ts in de plaats van wjjlen den zeereerw. heer L. Van Wissen tot pastoor der parochiekerk van den H. Petrus alhier benoemd de zeereerw. heer J. C. H. Muré, thans pastoor te Heemstede. Van de nieuwe belasting-ontwerpen, gister avond aan de leden der Tweede Kamer rond gedeeld, laten wij het volgende overzicht volgen: 1°. 't tarief van rechtenhoutgeest wordt gebracht van 1 tot 1.15 per liter, en aether, chloroform enz. van 2 tot 2.25 per literde rubriek granen en peulvruchten vervalt; de invoerrechten van tabak worden geheven behoudens accijnsbepalingen; invoerrechten op thee ƒ35 per 100 kilo; de rubriek vleesch zal luiden als volgt: vleesch van alle soorten, niet afzonderlijk belast, en worst, gezouten, 1; gerookt of gedroogd ƒ1.25 de 100 kilo. De rechten op uitvoer van lompen volgens de wet van 15 Augustus 1862 worden bepaald: voor linnen en katoenen lompen enz. op ƒ2.50 en voor de onvermengde lompen op ƒ1.25 de 100 kilo. Deze rechten vervallen een jaar na 't in werking treden dezer we!. De heffing van leges en emolumenten door de ambtenaren der in- en uitgaande rechten vervalt. Bij koninklijk besluit worden, als algemeenen maatregel van inwendig bestuur, de kosten geregeld, die voor het rijk in rekening worden gebracht: wegens toezicht 1'. op lossingen of ladingen huiten de wellig aangewezen losplaatsen of den gewonen diensttijd, en 2°. wegens verrichtingen van genoemde ambtenaren ten ge rieve of op verzoek van belanghebbenden. 2". 't Gedistilleerd wordt gebracht van 53 op 57 per hectoliter ad 50 pCt. sterkte. 3°. Invoering van een accijns op de tabak ad ƒ22 per 100 kilo, waaronder ook begrepen geplette en onge- plette stelen en gekorven tabak, rollen, karotten sigaren, snuif en andere bewerkte tabak. Bijzon dere bepalingen worden gemaakt omtrent de bui- tenlandsche en de inlandsche tabak. Het ligt niet in de bedoeling den accijns in te voeren om de inkomsten der schatkist te verhoogen, maar de regeering wenscht die belasting te doen strek ken ter vervanging der verbruiks-belasting op het vleesch, nagenoeg geëquivaleerd door den accijns op tabak (2 millioen 4- ton). De regeering zal echter niet tot afschaffing van den vleeschaccijns overgaan, tenzij de tabaksaccijns wordt aangenomen. Aan de Nederlandsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia is van daar medegedeeld, dal ter gelegenheid van de interna tionale tentoonstelling in 1876 afzonderlijke vee tentoonstellingen zullen worden gehouden en wel in deze volgorde: eene tentoonstelling van paar den van den lstentot den 15den September 1876, eene van hoornvee van den 20sten September tot den 5den October; eene van schapen, zwijnen en honden van den lOden tot den 25sten October; eene van pluimgedierte van den 25sten October tot den lOden November. In de zitting van den Haagschen gemeente raad zijn gisteren drie gewichtige voorstellen bij den raad aanhangig gemaakt, te weteneene voor dracht om den prijs van het gas met 1 cent te verminderen en dus te brengen op 12 cent, in gaande reeds 1 November jl., ten tweede een voorstel om over te gaan tot eene langgewenschte verbetering van de Lange Pooten, welke zou moeten bestaan in eene verbreeding van die zeer nauwe straat, en eindelijk een voorstel lot oprichting eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Scheveningen. Voor de betrekking van leeraar in de beginselen der staathuishoudkunde bij de burgerdag- en avondschool waren aanbevolen de twee eenige sollicitantenMr. W. C. Jansma van der Ploeg en Mr. D. S. Van Emden, die bij de benoeming respect. 16 ert 15 stemmen erlangden, zoodat eerstgenoemde die betrekking verkreeg. Het voornaamste onderwerp dat de agenda vulde was de badhuisquaestie, of liever de vraagparticuliere of gemeentelijke exploitatie van het restaurant, de buffetten, wijnkelders, enz. Het voorstel van den heer Van Bell, het eigenlijke punt van behande ling, had ten doel om zoo spoedig mogelijk gega digden op te roepen, om in het volgend badsei zoen de exploitatie over te nemen van de buf fetten en het restaurant, tegen geene andere ver goeding dan den huurprijs van het meubilair en den verderen inventaris, inkoopprijs van de nog voorhanden wijnen enz. In weerwil van het raads besluit in 1873 genomen, krachtens hetwelk de exploitatie gedurende 5 jaren wordt voortgezet in eigen beheer, hleel de voorsteller zijn voorstel aandringen, hoofdzakelijk op grond dat de finan- cieele belangen van de gemeente, die veel geld aan het badhuis ten koste legt, zoomede de be langen van het publiek er bij gebaat zijn. Het voorstel werd verworpen met 25 tegen 9 stemmen. Naar men verneemt hebben de gewone en buitenleden der maatschappij „Arti et Amiciteae" aan den minister van binnenl. zaken een adres gezonden, waarin zij verzoeken dat de eventueel te benoemen jury voor de beoordeeling der ont werpen voor een rijks-museum te Amsterdam, weldra in te zenden door de drie bouwmeesters, wien de minister den last daartoe opdroeg, voor de helft besta uit gewone en buitenleden dier Maatschappij. Werd onlangs medegedeeld, dat de tus- schenkomst van gedep. staten onzer provincie was ingeroepen om verbetering en uitbreiding te ver krijgen van het onderwijs le Koudekerk, men ver neemt thans, dat door gedep. staten bevolen is tot de gewenschte uilbreiding over te gaan. Het Ned. stoomschip Holland, van Nieuwe- diep naar Batavia, is den 22sten dezer 's avonds te Southampton gearriveerd; de Gouv.-Generaal Loudon is 19 dezer van Glasgow naar Java ver trokken. Bij het departement van koloniën is van het hoofdcomité der Nederlandsche Vereeniging het „Roode Kruis", ter overmaking aan het comité te Batavia, ontvangen een som van 2750,50 als opbrengsl van een onder de leiding van mevrouw de baronesse Van Nagell, mevrouw de gravin Van Limburg Stirum en jonkvrouwe baronesse Van Haersolte te Zwolle gehouden fancy-fair, ten be hoeve van de in den strijd tegen Atjeh gewonde en ziek geworden krijgslieden. De Ned. Bank had op 22 Nov. bij een munt en muntmateriaal van 158,710,952.20 voor eene som van ƒ152,235,976.015 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 60,894,390.40' meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Door de commissie uit het prov. gerechtshof van Noord-Brabant is nog als candidaat-notaris toegelaten de heer Daamen uit Tilburg. Tweede Kamer. Bij de behandeling der spoorwegaansluiting te Rotterdam werd de conclusie van de meerderheid der commissie: dat het algemeen belang door de regeering niet be hoorlijk behartigd is, bestreden door de heeren Wintgens, Messchert, Godefroi en Van der Hoe ven, zoowel als ongemotiveerd, als met het oog op de politieke gevolgen. De heer Blussé heeft de con clusie der meerderheid verdedigd. De heer Kuyper betoogde de wenscbelijkheid van stilzwijgende referte aan het votum der Eerste Kamer, maar vraagt de regeering of zij ten deze homogeen is. Morgen voortzetting. Heden is in Den Haag, na eene ziekte van slechts weinige dagen, overleden de hofraad H. F. G. N. Camp, intendant van 't huis van Z. K. H. Prins Alexander. Z. M. heeft den 2den luit. A. Clarkson, van hel 3de reg. int., in rang en ancienneteit overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië; den 2den luit. G. H. Krüll, van het 1ste reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; A. Van Graauwenhaan, gew. laten klerk bij het dep. van kol. (sedert overleden), gerekend van 1 Oct. 11., verleend een pensioen groot 304 's jaars; aan den met verlof hier te lande aangewezen kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië G. F. Van Huls, met 1 Dec. a. s., wegens ongeschikt heid tot het gaan hervatten van den werkeltjken dienst, ten gevolge van zielsgebreken, eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met toek. van pensioen; aan J. Van der Hoop Jacobusz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam en benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, slandpl. Rotterdam, J. Van der Hoop Jansz., cand.-notaris aldaar.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1