LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4842. A0. 1875. Woensdag 24 November. ST AD S-B ERICH TEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden7.T.7.7 f 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers7n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regels1,65. Iedere regel meer0.17$. Grootere tellers naar plaatsruimte. BV Met 1 December a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abon- neeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat inge volge het bepaalde bij de verordening van 9 Januari 1868 (gemeenteblad n°. 1), de St.-Sficolaasmarkt dit jaar in deze gemeente wordt gehouden op Maandag den 6den December. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 22 November 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 25 November des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool. (272) 2°. Idem van een halponderwijzer aan de jongensschool der lste klaase. (276) 3°. Idem van eeu Algemeen Marktmeester. (280) 4°. Idem van een lid van de Commissie voor de Bewaarscho len. (290) 3°. Voorstel van de Plaatselijke Schoolcommissie, tot wijziging van de bepalingen aangaande het geven van vacantie op de openbare lagere scholen. (265) 6°. Verzoek van J. H. Carlier, aannemer van de verbouwing van het schoollokaal op de Aalmarkt, om kwijtschelding van boete. (271) 7°. Idem van W. Hoogenstraten Zn., om een duiker te doen leggen. (273) 8°. Idem van I. Imans, om een riool te doen leggen. (274) 9°. Idem van A. Vilders, ter bekoming van gemeentegrond. (276) 10°. Voordracht tot rooiing vau boomen. (277) 11°. Verzoeken van H. Den Haan en van het Bestour van den Broek- en Simontjespolder, ter bekomipg van grond aan de; Haarlemmertrekvaart. (278 en 291) 12°. Voordracht van Commissarissen der Bank van Leeuing, betrekkelijk de uitkeering aao de ambtenaren, van niet uitbetaald traktement en administratieloon, en de teruggave aan de voormalige inbrengers, van de niet afgehaalde meer gelden. (279) 13°. Verzoek van J. C. Vunderink, onbezoldigd Inspecteur van politie en ambtenaar belast met het toezicht op de honden om verhooging van jaarwedde. (281 en 28?) 14°. Ontwerp-verordening regelende het peosioen aan gemeente ambtenaren en bedienden te verstrekken, (164, 173, 179, 208 en 282) 15°. Voordracht tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1875. (284) 16°. Verzoek van J. Van der Wiel, om een stoep te leggen. (285) 17°. Idem van S. Lipi, ter bekoming van gemeentegrond. (286 en 288) 18°. Vaststelling van het tweede snppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1876. 19°. Voordracht tot onderhandsche verharing van de woning boven het telegraafkantoor. (289) LEIDEN, 23 November. Ten vervolge op hetgeen de „Staatscourant" -van den 19den dezer dienaangaande vérmeldt, "wordt thans medegedeeld, dal de storing op de telegraaflijn door het Noorden, over Rusland, Si berië en China, is opgeheven. Deze weg st&at dus nu voor de rechtstreeksche telegraphische gèmeen- schap met Ned.-Indië, Penang, Singapore en Au stralië open. Z. M. heeft Hd. Commissarissen in Limburg en Zeeland gemachtigd tot byeenroeping van de Staten van die gewesten in buitengewone verga dering op 8 en 7 Dec. e. k., ten einde in die vergadering over te gaan de eerste tot de benoe ming van een lid van. Ged. Staten, en de tweede tot de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer. Het „Mémorial de Luxembourg" deelt mede, dat Z. M. de Koning-groothertog den heer Target, gezant van Frankrijk bij ons hof, benoemd heeft tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Nieuwediep, is 21 dezer te Napels aangekomen en zette te 3 uren des namiddags de reis voortde Frieslandop reis van Rotter dam naar Indië, bevond zich 21 dezer des mid dags op de hoogte van Sagres. Een Commissie uit het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap te Amsterdam heeft naar men verneemt de wet op het lager onderwijs aan een herziening onderworpen, daarbij uitgaande van de meening dat die wet niet langer m de behoefte voorziet. Tot de resultaten, waartoe dit onderzoek geleid heeft, behoort o. a. ook de noodzakelijkheid van de erkenning van leerplicht bij de wet. Eerst daags zal deze geheele ontwerp-herziening door het genootschap aan den minister van binnenl. zaken ter overweging worden aangeboden. Dat de door den heer Von Schmidt auf Alteustadt in Indië verzamelde naturaliën, bestemd voor de tentoonstelling te Philadelphia, met het stoomschip „Thomas Sorby" zou vergaan zijn, blijkt onjuist te zijn. De verzameling is aan boord van de „Cornelia", kapt. S. De Clercq, welk schip nog zeilende is. Een tiental onderwijzers hebben zich in Den Haag aan het examen onderworpen orn als onderwijzers in Ned.-Indië geplaatst te worden. Voor de vacante betrekking van hoofdon derwijzer te Rijnsburg, salaris p. m. f 1000, hebben zich 54 sollicitanten aangemeld. De minister van oorlog heeft, met introk king van vroegere voorschriften, bepaald, dat voortaan alleen dan door de artillerie hulp en leiding bij de oefeningen der corpsen artillerie- schutterij zullen worden verleend, wanneer daarom wordt verzocht. Ten gevolge van de ontruiming der maga zijnen te Grave, zullen de garnizoenen te Grave, Roermond en Venlo, alsmede de schutterijen in die plaatsen en te Sittard, de noodige munitiën tot draagbare vuurwapenen ontvangen uit de artil lerie-magazijnen te 's-Herlogenbosch. Z. M. heeft na afgelegd examen benoemd tot surnumerairs bij de posterijen de heeren: J. P. W. Caland te Arnhem, M. Haremaker te Helder, J. C. De Vulder van Noorden en H. W. Tydeman te Nijmegen, A. De Kok te Asperen, J. F. Hennequin te Sluis, J. Nluus Jr. te Edam, H. B. Nieuwenhuis te Maarssen, H. Houwink te Leerdam, A. W. Boon te Tiel, J. S. Parker te Zwolle, W. K. Van der Breggen te Helder, W, F. Van Oldenborgh te Breda en G. Giltjes te Helder. De detacheering van den luit.-ter-zee lste kl. W. M. Visser bij het dep. van marine wordt met uit. dezer ingetrokken, en die zeeofficier met 1 Dec. aanst. ter beschikking gesteld van het dep. van koloniën; de luit.-ter-zee 2de kl. H. J. J. Kempe wordt met 26 dezer geplaatst $an boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arroi)d.-rechtb. te Zutfen Mr. J. B. Sölner, adv. aldaar; aan J. VanStipriaan Luisgius, op zijn verzoek, met 1 Dec. eervol ontslag verleend als notaris te Vlaardingen; aan W. H. immink, op z'yn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Rens- woude, en als zoodanig benoemd Mr. M. J. L. baron Taets van Amerongen van Renswoude. Gemengd IN'ieuvrs. In Den Haag is bericht ontvangen dat de onbekende, wiens lijk eergistemacht op den Ryswijkschen weg is gevonden, te Haarlem woonachtig was. Te Utrecht zijn 22 knapen van 10- tot 16-jarigen leeftijd door de politie in verhoor genomen over door hen gepleegde diefstallen van snoeperijen en andere zaken. Het bleek dat de jongsten onder hen de feiten pleegden, terwyl de ouderen op den uitkijk stonden. De jeugdige boos wichten moeten hun schuld bekend hebben. Te Amsterdam zijn e enige personen dezer dagen het slachtoffer geworden v^n oplich terij, gepleegd door een persoon, die voorgepft den rang van kapitein bij hel leger te bekleeflen. Hjj neemt zyn intrek in de voornaamste hotels, leent daar gelden en doet inkoopen bij winkeliers, om dan, wanneer hy voldoende vergaard heeft, zich uit de voeten te maken. Naar men verneemt zal er eerstdaags weder een springproef met slapende torpedo's te Brielle genomen worden. Uit Tessel wordt gemeld, dat Zater dag in het Eierland is gestrand de kof „Een dracht," kapt. Smit, van Newcastle met een lading smidskolen naar Groningen bestemd. Door 't vloed getij is het hoog op strand geworpen. De bemanning, uit vier personen bestaande, is behouden. Schelpen- visschers uit Cocksdorp zouden 't vaartuig lossen voor de helft. Zondag-ochtend is de su bs t.-officier van justitie te Arnhem met den rechter-commissaris naar Ellekom vertrokken, ten einde in loco een onderzoek in te stellen naar een aldaar plaats ge had liobBondcjri kindermoord. Te Zutfen is onlangs eene dame uit den aanzienlijken stand, welke nu en dan teeke nen van verstandverbijslèring had gegeven des nachts, terwijl haar echtgenoot om zaken uit de stad was, uit haar bed opgestaan en half gekletd de voordeur uitgeloopen. Ondanks alle nasporingen heeft men nog niets van haar te weten kunnen komen. De ver moedel ij ke moordenaar van den boschwachter te Stein, derwaarts getranspor teerd, om in tegenwoordigheid van den verslagene gebracht te worden, heeft van een onbewaakt oogenblik gebruik weten te maken om, hoewel geboeid, aan zijne bewaarders te ontkomen. Men meldt uit Heerenveen van 20 dezer: Gisternacht omstreeks 4 uren, bij betrok ken lucht, zijn de beide beurtschepen van hier op Amsterdam, in hét vaarwater het Deel, tus- schen Nieuweschouw en Tweehuis, zoo hevig tegen elkander aangezeild, dat liet leege schip Van Zylstra de voorgenomen reis naar Amsterdam niet heeft kunnen voortzetten en in zinkenden staat naar de werf te Nieuwebrug is gebracht. De schade is aanzienlijk. Ook het schip van Wijntjes heeft vrij wat geleden. Uit Baarn wordt gemeld, dat door den hevigen, aanhoudenden storm uit het N. N. W. het zeewater met zooveel kracht is opgezweept, dat het över dfen dijk heenspoelde, en alle polders en uiterwaarden tot in de onmiddellijke nabijheid der geméènté overstroomd werden. Hoewel door velen, ovhi het vette achterblijvende slib, deze toe stand gewenscht wordt, zoo is hij toch voor vele anderen een oorzaak van schade, daar door het spoedig opkomende water o. a. een massa aard appelen is verforen gegaan en de gemeenschap op sommige plaalsen niet anders dan per schuit, en dan nog zeer bezwaarlijk, kan plaats hebben. De storm van Zaterdag heeft te Ny- kerk belangrijke schade aangericht aan de haven-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1