roeping door het Nederlandsche gouvernement aan, en op den volgenden dag ging de heer Brakel op „Het Loo" scheep, met bestemming naar Curacao. In de missive wordt gezegd dat met de open stelling der havens ter wille en op den eisch van de regeering in Den Haag of van iedere andere regeering der wereld, met voorbijgang van het territoriaal gezag der Venezuelaansche natie, eene even ongehoorde als éénige vernedering zou be gaan zijn, gelijk nooit gezien is in de eeuwenoude geschiedenis van de internationale heirekkingen tusschen beschaafde volken. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen a. s. Donderdag niet plaats hebben. De „Staatscourant" bevat het besluit van 27 Oct. jl., tot vaststelling van een algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen. J. F. C. Vauk is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot tweeden stuurman bij dé gouvernements-marine aldaar. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks '12 uren werd een veld-artillerist door een paard zoodanig voor de borst getrapt, dat hij zwaar gekneusd naar de infirmerie moest vervoerd worden. Zaterdag-namiddag is op den Ouden Rijn door een vrouw een koperen ketel onlvreemd- Zy werd spoedig door de politie gearresteerd. Zaterdag-ochtend werd uit denLeid- schen vliet het lijk opgehaald van schipper Cornelis Borsboom, aan de Hoefkade in Den Haag woon achtig, die toen hij Vrijdag een lading molenassen voor de ijzergieterij „De Prins van Oranje" ver voerde, in de Zijl het leven verloren'heeft. Hij laat een talrijk gezin in behoeftige omstandigheden achter. Gisternacht is door de politie opden Rijswijkschen weg gevonden een onbekend mans persoon, oud naar gissing 36 jaren, bij zich heb bende verschillende huisdeursleutels, een zilveren horloge, een zwaar geladen percussie-pistool met twee loopen, alsook een briefje, geteekend Buytek of Buytink, Dordrecht 8 October 75. De politie heeft inlichtingen verzocht. Zaterdag-avond zijn, door de duis- ternis misleid, bij den Schenkweg in Den Haag in het water geraakt de 75 jarige Joh. Pont en zijne 28-jarige dochter, huisvrouw van D. Roerade, wonende in de Van Limburg Stirumstraat. Ofschoon lijdende aan bijziendheid, verlangde Pont toch zijne dochter te huis te brengen. Beiden werden gister ochtend levenloos opgehaald. De karige verlichting op dezen weg schijnt dus de oorzaak van dit ongeval te zijn. Omtrent het Zaterdag bij Noordwijk gestrande schip „Penwith", met bestemming naar Rotterdam, meldt men ons nog dat het, Maandag van Pcola vertrokken, steeds met vreese- lijken storm had te kampen, totdat het Vrijdag morgen dacht eindelijk te Maassluis of te Rotter dam te kunnen binnenloopen. De storm werd nog heviger en de zee nog onstuimiger, zoodat er geen mogelijkheid was de plaats van bestemming te bereiken en het schip als 't ware weder in zee werd geslingerd. De opvarenden hadden de hoop op redding reeds opgegeven, daar het onmogelijk was het schip een bepaalden koers te geven. Zaterdag-morgen te zeven uren werd hel echter te Zandvoort opgemerkt, waar zoo spoedig rnoge- l'yk de reddingboot werd uitgezonden. Ongeveer te halftien kwam het te Noordwijk in 't gezicht. In vereeniging van beide reddingbooten trachtte men den schipbreukelingen hulp te verleenen, totdat eindelijk de derde vuurpijl van de Noord- wijksche reddingboot doel trof. Daar hare lijn evenwel niet sterk genoeg scheen te zijn, bracht de Zandvoortsche boot er eene andere mede uit, welke er dan ook in mocht slagen de opvarenden te redden, die eerst naar het Badhuis werden vervoerd en later in het dorp liefderijk werden verpleegd. Bij deze gelegenheid heelt zich bijzon der onderscheiden de heer De Geus, bloemist ïldaar, die, ter redding van anderen, zich niet ontzag zelf in de onstuimige zee te springen. Een meisje te Utrecht, dat Zaterdag ochtend in een theestoof vuur haalde, had het ongeluk, dat hare kleederen in brand geraakten; in een oogenblik stond zij in volle vlam. Een man, die in de nabijheid was, legde het meisje op den grond en smoorde de vlammen. Het kind heeft erge brandwonden bekomen, de man zijne handen gebrand. Te Charlois zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vier in aanbouw zijnde wo ningen ingestort. Ook hebben de wind en het hooge water veel schade toegebracht aan de petro- leum-pakhuizen, die aldaar aan den Maasoever worden opgericht. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel is het bovengedeelte van den watermolen, met inbe grip van de beide roeden en den kap van de as, door den wind afgeslagen. Volgens te Meppel ontvangen bericht is het schip „Harmonie", kapt. Schuring, van Veendam, in de Noordzee in zin kenden staat door het volk verlaten. Van de Frie- sche en Overijselsche zeekust rneldt men, dat de storm het zeewater geweldig heeft opgedreven, 't Boezemwater is overal tot eene schrikbarende hoogte gestegen; de dijken en landen doorweeken zoodanig, dat men herhaaldelijk in groote onge rustheid verkeert voor te wachten onheilen. Te Zierikzee is de schoorsteen van een huis in het Korte Groenendaal omgestort en door 't dak heen op den zolder van een belendend huis neerge komen waar kinderen sliepen. Een dezer kinde ren, een jongentje van ruim een jaar, werd door 't puin doodelijk getroffen. Don derdag-avond heeft zekere T., buitenlander van geboorte, en sedert acht dagen soldaat bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk, buiten de Zeepoort, zich met een revolver in de borst geschoten en is des nachts aan de gevolgen overleden. Hij heeft de daad gepleegd uit wanhoop over het verlies van een voor hem betrekkelijk groote som gelds, bij het kaartspel in de kazerne. Te Middelburg is gearresteerd een persoon uit Oostkapelle, die in verschillende dor pen in de buurt papieren namaaksels van gouden tienguldenstukken trachtte uit te geven, welke in een winkel te Middelburg als speelgoed worden verkocht. Betreffende den moord op den bosch- wachter te Stein gepleegd, verneemt men uit Maastricht nog de volgende bijzonderheden: Bij geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de ver- slagene eerst een schot op zekeren afstand moet hebben ontvangen, terwijl een wond aan het hoofd schijnt aan te duiden, dat de dader, na zijn slacht offer eerst nedergeschoten te hebben, daarna door het plaatsen van den geweerloop op het hoofd hem verder heeft afgemaakt. Omtrent het stoomschip „KönigWil- helm" wordt uit Den Helder bericht, dat het vaartuig Vrijdag-avond gedurende 4 uren is vlot geweest; de kop is in het dok gezwaaid en met het achtereind naar gissing 50 voet naar het WNW. opgehieuwd. De dam aan den voorsteven is weg, de binnenkant staat nog. Zaterdag-ochtend was het schip nog aan het stampen en rollen; de kettings en trossen zijn niet gebroken. Zondag-middag is tusschen Duinker ken en Nieuwpoort een Belgische loodtschoener verongelukt. Een deel der bemanning is gered, van de overigen is het lot nog onbekend. Sedert eenigen tijd is ook hier te lande de „Type Writer" ingevoerd, eene schrjjf-, of liever drukmachine van eene even eenvoudige atè vernuftige samenstelling. Vier rijen pistons dragen de letters van het alphabet, de-leesteekens en de cjjfers. Een lichte druk van den vinder brengt de piston in beweging en tegelijk wordt de letter, het teeken of het cijfer door een hefboom op een vochtig gekleurd lint gebracht, dat, doop dezelfde beweging met het papier in aanraking gebracht, den indruk doet overnemen. Een druk van den vinger op een bovenpedaal brengt de afscheiding tusschen de woorden teweeg. Is de regel vol, dan komt van zelf een klokje in be weging. Daardoor gewaarschuwd, brengt één druk van den voet een benedenpedaal in beweging; dan vangt een nieuwe regel aan. Het werktuig levert, indien men het verlangt, kopie van hetgeen is geschreven, en wel door overdruk door middel van potloodpapier. Op die wijze kunnen zelfs een zestiental exemplaren tegelijk worden voortgebracht. Ieder die lezen kan, behoeft slechts geringe in lichting om dadelijk met de behandeling dezer machine vertrouwd te zijn, die nog minder plaats inneemt dan eene gewone naaimachine. Welke rol deze nieuwe vinding geroepen is te spelen, valt op dit oogenblik moeielijk te voorspellen. De naaimachine werd in den beginne mede als on- practisch verworpen, en toch heeft zij haren weg gevonden. Het moet derhalve later blijken welke diensten de „Type Writer" geroepen is te bewij zen. De uitvinding is en blijft evenwel, geheel op zich zelve beschouwd, zeer vernuftig. In de Fransche kolonie Nieuw-Cale- donië zijn in de nabijheid van den goudberg groote hoeveelheden nikkelerts ontdekt. Proefnemingen hebben doen zien, dat het ruwe erts 67 per cent en het gezuiverde ongeveer 15 percent metaal bevat. De lagen, waarin het erts voorkomt, be vinden zich aan de oppervlakte en zijn in een bijna onuitputtelijke hoeveelheid voorhanden. Kobalt schijnt niet voorhanden te zijn, doch in de nabij heid dezer nikkellagen wordt chroomijzersteen gevonden. Kechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 13 November. 4 wegens baggeren in den Rijn zonder consent, 1 w. het werpen van vuilnis in gemeentewater, 1 w. het afsteken van vuurwerk zonder consent, 3 w. het voorhanden hebben van niet bij de wet erkende maten. 4 w. het maken van nachte lijk burengerucht, 1 w. het aanleggen van een mestslaal zonder vergunning. KOLONIËN. BATAVIA, 14 October. Toen het bestuur alhier bericht ontving van de ongeregeldheden te Menado, werd terstond het voor nemen opgevat eene troepenmacht derwaarts te zenden. De raad van Indië adviseerde echter na dere tijdingen af te wachten. Het schijnt dat de berichten niet bevredigend zijn geweest. Den llden vertrokken toch van hier per „Koningin Sophia" 35 artilleristen, terwijl te Soerabaya een tweetal compagnieën infanterie op dienzelfden bodem zullen ingescheept en naar Menado overgebracht worden. De regeering heeft voor onbepaalden tijd genoemd stoomschip van de Nederl. Ind. Stoomvaartmaat schappij ingehuurd, zoodat men gereed schijnt te willen zijn om elk oogenblik in de residentie Menado eene afdeeling troepen her- of derwaarts te kunnen doen ageeren Er wordt zeer geklaagd over den toestand van het spoor Samarang-Vorstenlanden-Willem I; de meeste dwarsleggers zouden verrot zijn, het laatste déraillement van den trein bij Kalie-Osso daarvan het gevolg zijn, terwijl klachten daarom trent niet worden gehoord, of geen gevolg hebben zoo schrijft ten minste de „Vorstenlanden." De gouverneur-generaal heeft aan de weduwe Kallenberg en twee inlanders, hare medeplichtigen, die tot de straf des doods waren veroordeeld, gratie verleend met verandering van het vonnis voor- de eersle in tuchthuisstraf en voor beide anderen in dwangarbeid in den ketting voor den tijd van 20 jaren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot secr. van de atg. reken kamer G. P. H. H. GoDggrijp, tot seer. der ree. Banjoemas H. C. Kal,, tot gonv.-oommiaa. bij de Jav. bank W. J. Van de Graad, tot lid van bet bestoor over,het weduwen- en,jveezenfonds van borgerl. ambten, in Ned.-Indië H. L. Janssen van Raay, tot ads.-opz. bij de sluia-, kunst- en waterw. te Lepgkong A. Dnbpis, tot gaitverkooppakbnism. te Padang H. W. F. Meepg, tot 2den hulponderw. aan de o. l6te 1. school te Padang H. E. Böcktot 2den hulponderw. aan de opcnb. school te Batavia. A. Koose, tot hulponderw. aan de o. 1. school te Banjoemas, J. Van der Woude, aan die te Madioen JD. H. Van Kalkeren, tot 2den hulponderw. aan de o. 4de 1. school te Batavia, L. Jolly, tot 2den hntpond. aan de o. 1. school te Kediri, M. P. L. G. Hansen, tot 3den hulponderw. aan dc o. 3de 1. schoot te Batavia XV. F. H. Bouhnys. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de resid. van Jladioen J. K. H. Phitzinger; bij den raad van just, te Amboina, eervol, wegens vertrek, als lid, H. S. Nederburgh; eervol, uit 's lands dienst, de 3de hntpond. aan de o. 2de 1. school tc Djokdjokarta, A. Croes; dc gew. klerk op het bur. van den controleur te Singkel L. Vagner. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den lsten commies bij de alg. rekenk. XV. A. Evers, en aan den laten hulponderw. aan de o. 2de 1. school te Samarang D. XV. Lantcrmans; aan den commies op hetads.- resid.-buree! te Banda P. E. Kieyn van Willigen en aan den opziener 2de kl. bij het boschwezen W. P. Le Congo; aan den commies op het res.-kantoor te Siboga XV. G. Van den Bergh; nanr Europa, aan den tolk voor de Chin, taal, tevens buiteng. lid van hel coll. van boedelm. tc Batavia hl. Von Faber. en aan den hoofdondcrw. aan de o. lste I. school te Padang N. Pol. Ingetrokken: Op verzcek, het aan den 3den hnlponderw. aan de o. 2de 1. school te Samarang, L. A. De la Croix wegens ziekte verleend tweej. verlof naar Nederland.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2