LEIDSCH DAGBLAD N°. 4837. A0. 1875. Donderdag 18 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden7.1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 777.777.777.0.02. Deze Courant wordt lagelijks, met uitzondering van Zon- en Festdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1O regels105. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 November. Naar men verneemt zal volgens het plan van den spoorweg LeidenWoerden het station geplaatst worden op het voormalig exercitieveld by het Haagsche schuitenveer alhier. Van daar sluit de lijn aan bij het station van den Holland- schen spoorweg. Den lsten Dec. a. s. zal het 25 jaren ge leden zijn dat er gelegenheid bestaat tot opleiding tot machinist bij de Kon. Ned. Marine te Helle- voetsluis. Naar wij vernemen zullen de élèves aan die inrichting dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevor derd tot doctor in de geneeskunst de heer A. J. H. Van Liebergen. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Nieuwediep, is 15 dezer te Port Said aangekomen en heeft des nachts, via Napels, de reis voortgezet; de Prins Hendrikvan Nieuwe diep naar Batavia, is 15 dezer te Port Said aan gekomen en heeft den volgenden ochtend de reis voortgezet. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor drie dagen, ingaande den 17den dezer, wegens het overlijden van H. K. H. de prinsen Adalbert en Carel Théodore van Beieren. De geheele zitting der Tweede Kamer van gisteren was gewijd aan de bespreking der afdeeling onderwijs en eeredienst van de Indische begrooting. Naar aanleiding der rede van den heer Des Amorie van der Hoeven bij de algemeene beraadslagingen, had een warm debat plaais tusschen de heeren Moens, Des Amorie van der Hoeven, Kuyper, Van der Kaay en De Jonge. De gedragslijn der regeering in zake de bevordering van den godsdienst ir. ver band met het onderwijs werd daarbij veelzijdig besproken. De minister van koloniën heeft zijn standpunt van volkomen onzijdigheid, gegrond op het regeeringsreglement, verleden jaar uiteengezet, gehandhaafd. Een twaalftal suikerrafflnadeurs te Amster dam, Rotterdam en Delfshaven hebben een uit voerig adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zy de gronden uiteenzetten voor hun verzoek, dat de Kamer zoowel het wetsontwerp tot goedkeu ring van eenige artikelen van het verdrag be treflende de suikerbelasting, tusschen Nederland, België, Frankrijk en Engeland den llden Augustus 1875 te Brussel gesloten, als het wetsontwerp, strekkende om den suikeraccijns met dat verdrag in verband te brengen, moge verwerpen. De „Delftsche Ct." meldt: „Een blik in de kunstenaarswereld," dramatische schels door mej. Mina Krüseman, zoo heel hel stukje, dat Maandag in den schouwburg alhier werd gespeeld door de schrijfster en hare „twee leerlingen", de dames Elize Baart en Helene Gerritsen. Was het in waarheid een blik in de kunstenaarswereld wat men ons te zien gaf? Wij meenen het te mogen betwijfelen. Wij gelooven, dat mej. K. menige onaangename levenservaring heeft opgedaan, die niet zonder invloed is gebleven op hare wijze van levens- en wereldbeschouwing. De invloed doet zich inzonderheid gevoelen waar zij de kunst en de critiek beoordeeltimmers de voorstelling die zij daarvan geeft is de vrucht van een door te leurstellingen verbitterd gemoed, geen beeld van het werkelijke leven. Welk nut zal het heb ben om dit oordeel door voorbeelden Ie staven? Een ieder die het stukje heeft zien spelen zal de waarheid van ons beweren moeten erkennen. De uitvoering was overigens niet onverdienstelijk. Inzonderheid moet hit spel van mej. Baart wor den geprezen. By v>ortgezette oefening, onder goede leiding, kan sjj, ongetwijfeld, eene uitste kende actrice worden De dames werden herhaal delijk geapplaudisseerd en aan het einde der 2de en laatste acten teruggeroepen. Wij gelooven, dat het ^stukje er niet by verliezen zon, wanneer er wat minder van de voorden „jij" en „jou" werd gebruik gemaakt en wanneer de souffleur zich wat minder luidruchtig zsl behoeven te doen hooren. Indertijd is cbor wijlen den heer F. W. Conrad, oprichter van het kon. instituut van ingenieurs, onder den naam van „Conrad's premie" een fonds gesticht, waaruit om de vijf jaren een som moet worden uitgekeerd aan het lid van het instituut, dat gedurende dat tijdvak de beste ver handeling, memorie of ander geschrift in de wer ken zal hebben geleverd, of de nuttigste vinding in het vak van den ingenieur zal hebben mede gedeeld. Dat tijdvak is thans voor de eerste maal verstreken en die premie toegekend aan den heer M. Van Ruth, gewoon lid van het instituut. De audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag en die van den minister van kolo niën op a. s. Vrijdag zullen niet plaats hebben. De Ned. Bank had op 15 Nov. by een munt en muntmateriaal van f 158,809,762.68s voor eene som van f 152,648,044.60 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwyl het muntmateriaal op zijne beurt f 61,059,217.84 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De lsfe luit. J. A. C. Apol, van het 4de reg. infanterie, is bij de normaal-schietschool in Den Haag gedetacheerd geworden. Bij gelegenheid van den 63sten gedenkdag aan Neerlands onafhankelijkheid wapperde heden in de residentie de oranjevlag van den toren en eenige particuliere woningen. In de heden gehouden zitting van het pro vinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft de nieuw benoemde president der arrondissements rechtbank in Den Haag, de heer Jhr. Mr. B. C. De Jonge, als zoodanig de bij de wet gevorderde ambtseeden afgelegd. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Nijmegen, standpl. de gem. Nijmegen, W. A. Halberstadt, notaris te Zwartsluistot notaris binnen het arrond. Haarlem, standpl. de gem. Haarlem, W. Hoogvliet, notaris te Wageningen; tot opzichter over de instrumentenkamers by 's rijks magazijn van geneesmiddelen, den knecht by genoemd magazijn H. De Leeuw; den lsten luit. F. J. Haver Droeze, van het corps ingen. mineurs en sappeurs, gedet. bij de krijgsschool, te rekenen van 1 Mei aanst., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij het leger in Ned.-Indié. Gemengd Nieuws. In den laatsten tijd wordt te Kuilen burg door onderscheiden reizigers ernstig geklaagd over de slechte verlichting van het perron aan het station van den staatsspoorweg, hetgeen vooral gevaarlijk is omdat het perron zeer laag is in vergelijking met de waggons, zoodat reizigers, die daaraan niet gewoon zijn, zeer dikwijls struikelen. Zondag-avond is dientengevolge eene dame gevallen met haar eenen voet tusschen de wielen. Gelukkig, dat zy spoedig en vóórdat de trein zich in bewe ging stelde, weder was opgestaan men zou anders een ernstig ongeluk te betreuren hebben gehad. Maandag-avond, omstreeks 7 uur, belde de heer Tangen, gepensioneerd Oostindisch ambtenaar te Amsterdam, aan een huis op het 's-Gravenhekje, waarin mevr. Tangen woont, van wie hij gescheiden leeft. De heer Tangen had het voornemen, om, zooals hij des ochtends aan den commissaris van politie verklaarde, zijn vrouw en zich zelf dood te schieten. Nauwelijks was de deur door eene dienstbode geopend, of de heer T. loste dadelijk een schot, gelukkig zonder de meid te raken, die, terwijl de dader het huis inliep, op de stoep en op straat om hulp schreeuwde. De heer T. doorzocht daarop het huis, maar vond zijne vrouw niet, die afwezig was. Hy verborg zich tnder een ledikant, en werd daar door de inmiddels aangerukte politie gearresteerd. Men vond bij hem een revolver, met nog twee schoten geladen, benevens honderd patronen. Bij gelegenheid der 50ste voorstel ling te Amsterdam van „De reis om de wereld in 80 dagen", werd 11. Zondag aan de heeren Albregt en Van Ollefen een fraaie krans vereerd, met een gedicht, omgeven met een geïllustreerden rand, waarin de namen der hoofdvertooners enz. vermeld stonden. Het geheel droeg het blijk eener welgemeende ongekunstelde volksdemonstratie te zijn. De omstreken van's-Hertogenbosch zijn in eene zee herschapen. Het water is gedu rende de laatste 5 dagen ruim twee meter ge wassen en heeft thans eene hoogte bereikt van 4.45 meter boven Amsterdamsch peil. In de gemeente Liempde is dezer dagen een man van 101 jaren overleden. By de viering van zijn honderdsten verjaardag mocht hy zich nog in het volle genot zyner zintuigen ver heugen, terwyl hij na dien tyd nog een bruiloft bij een zyner nabestaanden in een naburig dorp by woonde. By den Zondag gewoed hebbenden storm is op de Wester-Schelde, by Walsoorden, een vlettersvaartuig omgeslagen, waarbij schipper en knecht, zijnde vader en zoon, beiden zijn ver dronken. D. Garritsen, dezer dagen door de raadkamer der arrond.-rechlbank te Heerenveeri, wegens den moord, gepleegd op Ina Bakker, dienstbode by den heer Mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud, naar den procureur-generaal by het prov. gerechtshof in Friesland verwezen, is Maan dag van Heerenveen naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Leeuwarden overge bracht. Gedurende al den tijd zijner gevangenschap heeft hij nog niet het minste teeken van berouw over zijne misdaad aan den dag gelegd; integen deel toont hij zich steeds koel en onverschillig. Ten gevolge van het verdrinken van de vrouw van H. N. onder de gemeente Lonneker zijn zware vermoedens tegen hem ontstaan, zoodat hij Zondag-avond voorloopig is gearresteerd; men brengt 't verdrinken der vrouw in verband met de aangegane verzekeringen op haar leven bij vyf verschillende maatschappijen tot een gezamenlijk bedrag van f 1350. Zondag-namiddag te circa 3 uren werd te Moerdijk hulp ingeroepen voor een op het Hollandsch Diep in zinkenden staat verkeerenden vischschokker, loebehoorende aan den heer Gh. Verheyen en bevaren door P. De Bie en J. Geluk. Onmiddellijk begaven zich H. De Hoog, A. Van Bavel, Adr. Van Bavel, I. Verheye, J. Collier en D. Dubbelman in eene boot derwaarts, doch voor dat zij den schokker bereikt hadden, was deze reeds omgeslagen. De Bie vond onmiddellijk zijn

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1