Mel ingang van gisteren geschiedt de schat ting der telegrammen naar Noord-Amerika, bij verzending over Engeland, over den geheelen af stand per woord. De tariefprijs per woord bedraagt van alle Nederlandsche kantoren naar New-York 2,09, naar de overige kantoren in Noord-Amerika van f 1,60 tot 2,85. De telegrammen, welke over denzelfden weg naar Cuba en West-Indiê worden verzonden, zijn tot New-York aan de schatting per woord onderworpen, doch worden voor den verderen afstand nog als telegrammen van 10 woorden met opklimming per woord be rekend. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op morgen, des vpormiddags te elf uren. Door den consul te Gothenburg zijn tot vice-consul, respect, te Malmö, Helsingborg en Landskrona, aangesteld C. Hjort, N. Persson en J. A. Oberg. De dirig. off.-van-gez. bij de zeemacht Dr. Hellema en de luil.-ter-zee 1ste kl. J. A. Snoek, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indiê en den 8sten dezer in Nederland terugge keerd, zijn met dien datum op nonact. gesteld. Z. M. heeft den tijd der detacheering van den lsten luit. P. E. Mulder, van de inf. hier te lande, bij besluit van den 23sten Mei 1873 voor den tijd van twee jaren gedet. geworden bij het leger in Ned.-Indië, op zijn verzoek met een jaar verlengd, en gehomologeerd het besluit van den gouv.-gen., waarbij, behoudens nadere goedk., hem werd vergund om voorloopig in Indië te blijven; aan F. Wesselman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Zevenaar. Gemengd Nieuws. De spoorwegarbeider J. D. te War mond, die Woensdag jl. werd overreden, is gis teren 'aan de gevolgen daarvan overleden. Uit Wjjk-aan-Zee wordt gemeld: Zon dag, bij een halven storm, kwam de schoener „Dollart" de haven binnenzeilen van den nieuwen waterweg naar Amsterdam, en liet lusschen de pieren het anker vallen. Twee knapen van 16 en 14 jaar, zoons van een Engelschen duiker, waag den het met een vlet naar het schip te varen, doch eer het vaartuigje het schip bereikte, was de vlet omgeslagen. De beide jongens boetten hun roekeloosheid met den dood in de golven. Het hondje, dat hen vergezeld had, zwom naar 't strand en bereikte dit levend. Zondag-namiddag omstreeks halftwee werd in de herv. kerk te Soest brand ontdekt, vermoedelijk ontstaan door het omvallen van eene vuurstoof bij het eindigen van den voormiddags- dienst, hetgeen niet opgemerkt schijnt te zijn ge worden. Bij den hevigen wind liet de brand zich vrij dreigend aanzien, doch door de spoedig aan gebrachte hulp van de brandweer was men dien weldra meester. Twee overdekte banken en een daarboven hangend wapenbord zijn verbrand, en de predikstoel, het orgel, het plaiond en het ge- heele inwendige der kerk hebben veel geleden, Zaterdag is op het Jan-Hansenpad, huiten de Raambarrière te Amsterdam, een stelling voor een in aanbouw zijnd huis door den hevigen wind omgeslagen. Van de vijf werklieden, die er zich op bevonden, werden twee vrij ernstig aan de borst gekwetstde overigen kwamen met den schrik vrij. Zondag-ochtend is te Amsterdam ten huize van een smid in de Korte Leidsche Dwars straat, tijdens deze met zijn vrouw naar de kerk was, ongeveer 2000 gestolen. Den dader, een knecht, die met het opzicht belast was, was men gisteren nog niet op het spoor. De buitengewoon hooge waterstand, veroorzaakt door den storm van Zondag, heeft ten gevolge gehad dat de meeste buitenpolders in den omtrek van Dordrecht zijn ondergeloopen. Gisterochtend werd door den direc- teur der Dordrechtsche maatschappij tot dienst verrichting aan het polilie-tureel kennis gegeven van diefstal van eene vrij belangrijke som aan geldswaarden, uit een gesloten lessenaar op het mede op nachtslot gesloten kantoor voorhanden, vermoedelijk met gebruikmaking van valsche sleu tels, terwijl door den aangever vermoedens werden opgegeven tegen een der bestellers der maatschappij, die den vorigen dag des namiddags in het bezit van den sleutel der straatdeur was gesteld. Nadat deze door de politie was aangehouden en het onderzoek reeds in vollen gang was, bleek echter dat de geheele als vermist aangegeven waarde nog in de beste orde op het kantoor der maat schappij voorbanden was, waarna de als verdacht aangehoudene onmiddellijk op vrije voeten is gesteld. Van de Engelsche brik „Vanquisher", kapt. Robinson, van Shields met steenkolen naar Dordrecht bestemd en te Maassluis binnengekomen, zijn gisternacht voor den waterweg twee man over boord geslagen. Zondag-voormiddag stortte te Arn- hem in het huis van den heer R. in de Rijnstraat de secreetput plotseling in, juist op het oogenblik dat de dienstmeid daarboven stond en bezig was een deur, die eenigszins klemde, open te trekken. Gelukkig hield de dienslbode zich zwevende aan de kruk dier deur, waardoor zij met veel krachts inspanning van een geheel bad werd verschoond, en bepaaldelijk het behoud van haar leven er aan te danken heeft, daar de kelderput zeer diep is. Zondag-morgen is uit de buitengracht te Deventer, bij het bastion graaf Van Buren, opgehaald het lijk eener gehuwde, ruim vijftig jarige vrouw. Misbruik van sterken drank en een tegen haar ingestelde vervolging, als verdacht van het ontvreemden van eenige kleinigheden en het verpanden daarvan in de bank van leening, doen vermoeden dat hier een zelfmoord heeft plaats gehad. Zondag-avond te ruim 10 uren heeft te Zwolle een hevige gasontploffing plaats gehad ten huize van den heer B. Gratama, in de Voor straat, waarbij hij vrij belangrijke brandwonden, inzonderheid in het aangezicht (de oogen zijn ongedeerd gebleven) en aan de handen heeft be komen. Bij onderzoek is gebleken dat dit ongeluk aan een verzuim van de werklieden der gasfabriek is te wijten. Zij hadden bij het nieuw aanbrengen der gasleiding den gasmeter in een hoek van den kelder geplaatst en de hoofdkraan bij den ingang van den kelder gemaakt. Door het niet zuiver sluiten van een der schroefjes van de hoofdkraan, ontsnapte het gas beneden die kraan, zoodat de kelder geheel met gas gevuld was. Ora 8 uur was de heer Gr. van zijn huwelijksreis te huis gekomen, en toen hij omstreeks 10 uur naar de oorzaak van de gaslucht ging zoeken, ontvlamde eensklaps het gas met zulk een lievigen knal, dat terwijl het ongeluk achter in het huis voorviel, al de ruiten in de benedenvoorkamer stuk sloegen. Sedert de plaatsing van den meter waren 17 M' gas deels verbruikt, deels ontsnapt. In een ingezonden stuk in de „Zutph. Courant" schrijft de heer J. M. Coops Ie Doetin- chem het volgende: Een gemakkelijke wijze om zich te Batavia van de bezorging van brieven af te maken, schijnt te zijn, ze eenvoudig naar hier terug te zenden, met de bemerking op het adres „Gerepatrieerd", zooals dezer dagen geschiedde met een door mij den 24sten Juli jl. per stoom schip „Madura" van de Maatsch. Java verzonden brief aan mijn broeder, luit.-ter-zee a/b. Zr. Ms. opnemingsvaartuig „Hydrograaf." Dit middel moge het nu der postadministratie in Indië gemakkelijk maken, maar kan moeielijk worden aangewend dan tot groot ongerief van hen, die hiervan dupe worden. Op het n ij verheidscongres te Breda, in dit jaar gehouden, legde de generaal-majoor Delprat stukjes brandbare stof over, die buiten gewoon veel rook zouden verspreiden, waarmede men zich voorstelde in oorlogstijd de zeegaten door dikke rookwolken aan 's vijands oog te onttrekken. Het congres heeft aan de departementen voorge steld om met deze „kunstmatige wolken" ten behoeve van den landbouw proeven te nemen en het departement Arnhem heeft zich voorgenomen aan die uitnoodiging gevolg te geven. Rechtzaken. De hooge raad heeft bij arrest van gisteren verworpen de beroepen in cassatie van T. v. d. W. en "W. B. te^en vonnissen der rechtbank in Den Haag, waarbij zij met bevestiging van de veroordeeling tot geldboete door den kantonrech ter zijn verklaard te hebben gehandeld in strijd met art. 122 der algern. politieverordening, bepa lende dat het gewicht van een geladen hondenkar de 100 kilogram voor eiken hond niet mag te boven gaan. De bij deze zaken betrokken wagens, waaronder honden waren gespannen, hielden een gewicht van 526 en 766 kilogram en dus ver boven het geoorloofde. De hoogste rechter heeft bij zijn beslissing uitgemaakt, dat art. 122 terecht is toegepast en dat het de kennelijke bedoeling van den gemeentewetgever is geweest, dat van de krachten van den hond, indien hij als trekdier wordt gebruikt, niet te veel wordt gevorderd. BUITENLAND. Prankrij k. Naar verzekerd wordt, heeft Mac Mahon het verlangen te kennen gegeven, dat de nationale vergadering een twintigtal personen tot senator benoemde, die niet tot de tegenwoordige Kamer behooren en die op verschillende tijdstippen dien sten aan het land bewezen hebben. Onder hen worden in de eerste plaats genoemd maarschalk Canrobert en de aartsbisschop van Parijs. Het reglement voor de katholieke hooge- school te Parijs is openbaar gemaakt. Een der artikelen luidt als volgtElke student wordt, zoo lang zijne studiën duren, onder het patronaat geplaatst van een hoogleeraar, of vau een plaats vervangend hoogleeraar, door den deken aange wezen. De keus geschiedt uit een lijst van drie namen, door den student aangeboden bij den aanvang zijner studiën. De student, die redenen heeft om onder het patronaat van een bepaalden hoogleeraar gesteld te worden, zet die redenen in een brief aan den deken uiteen. Een ander artikel is van dezen inhoud: Daar de faculteit verantwoordelijk is voor de studiën harer kweeke- lingen, zoo is 't een student niet veroorloofd bij zondere lessen te nemen, zonder aan den deken den naam van den repetitor opgegeven en zijne vergunning voor die bijzondere lessen verkregen te hebben. Duitschland. Naar de „Kreuzzeitung" verneemt, zal er voor loopig alleen tegen de brochure „Pro Nihilo" en niet tegen graaf Arnim, als vermoedelijk schrijver, eene rechterlijke vervolging worden ingesteld. De rechterlijke autoriteit heeft in dien zin besloten, omdat het geschrift is verschenen bij een uitgever in het buitenland. Ingeval van veroordeeling moet de brochure dadelijk worden vernietigd, tenzij de uitgever gebruik! maakt van zijn recht om tegen het vonnis in appèl te komen. Inmiddels zou even wel tegen graaf Arnim een disciplinair onderzoek kuunen worden ingesteld. Het is dus nog zeer onzeker welken loop de zaak kan, of vermoedelijk zal nemen. Naar het schijnt, had de uitgever op geen inbeslagneming gerekend. Althans hij heeft niet den gebruikelijken weg ingeslagen om haar te verijdelen. Had hij dit willen doen, dan zou hij naar alle plaatsen tegelijk een groot aantal exem plaren hebben gezonden, die dan alle of grooten- deels verkocht zouden zjjn geworden eer er bevel tot inbeslagneming kon worden gegeven. In plaate daarvan heeft hij een klein getal exemplaren voor uitgezonden en daardoor de openbare autoriteit in staat gesteld, maatregelen te nemen alvorens de groote pakketten waren aangekomen. Spanje. Quesada gaat voort linies van versterkingen te maken tusschen Vitoria en Logrono. Hij heeft zich van de gansche landstreek la Rioja meester gemaakt; acht bataljons die door de Carlisten waren afgezonden om het aanleggen der verster kingen te beletten werden genoodzaakt naar Ber- meda te vluchten met achterlating van tal van dooden, gekwetsten en krijgsgevangenen. Renteria en Passages hebben wederom een hevig bombar dement van de batterijen van San-Marcos door staan. Telegrammen. LONDEN, 15 November. De telegraphische ge meenschap tusschen Madras en Penang is gestoord. Dépêches voor Java, China en Australië zullen dus eenige dagen vertraging ondergaan. PARIJS, 15 November. Naar men verneemt,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2